Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

studiul particulelor la energii inalte

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am vazut astazi la tv ca s-a deschis laserul de la magurele. Avand ca scop studiul materialelor si particulelor la energii inalte. Insa mi-a trecut prin cap ca asta s-ar putea face si daca am studia particulele care se apropie de soare din cosmos sau de la asteroizii/meteoritii care se apropie de soare. Sau particulele pe care soarele le expulzeaza si apoi le bombardeaza de aproape cu fotoni. Banuiesc ca in apropierea soarelui densitatea energetica este extrem de mare asa incat e ca si cum ai pune niste particule intr-un laser. Astfel putem trage concluzia ca avand in vedere ca atatea si atatea particule s-au apropiat de soare de-a lungul timpului si toate au fost bombardate de fotoni , si nu s-a intamplat nimic , ca la bombardarea cu energii deosebit de inalte particulele nu devin vreo gaura neagra sau mai stiu eu ce teorie catastrofala o fi promovata. Astfel spatiul poate fi un loc de studiu pentru particule. Zilnic se intampla milioane si miliarde de coliziuni de particule si energie in apropierea soarelui asa incat ar fi locul perfect de studiu. SI asta la energii mult mai mari ca cele din laserele de pe pamant.

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Asa, si ce cauta asta pe sectiunea pseudo-stiintifica?

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu stiam cum va fi primit topicul si daca nu cumva o sa apara critici...sa mute vreun moderator pe aria principala daca teoria asta pare corecta

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkarax, on 13 martie 2019 - 16:35, said:

in apropierea soarelui asa incat ar fi locul perfect de studiu.
Corect. Cand pleci la studii?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Soarele nu emite lumina coerenta asa cum poate un LASER.
La nivelul Pamantului razele de lumina solara par paralele datorita distantei de 150 milioane km pana la Soare, insa cum trec printr-o diafragma, asta insemnand orice gaura, fereastra, etc., cum devine puternic divergenta si scade cu patratul distantei din dreptul diafragmei.
Langa Soare, lipsa de coerenta este si mai evidenta.

Legat de luminozitatea nominala a Soarelui, in medie este de 384,8 YW ( emisia totala a Soarelui, NU ce ajunge pe Pamant...), insa emisia se face de pe toata suprafata sferica a Soarelui, care e ~ 12000 ( 12 K ) mai mare decat a Pamantului. Volumul este de ~ 1,3 milioane X fata de cel al Pamantului.

Laserul de la Magurele poate sa concentreze pe o suprafata foarte mica 10 PW, si poate mai mult in viitor.
Una e sa concentrezi 10 PW in lumina coerenta pe cativa mm2 , si alta e sa ai emisie de 384,8 YW pe o suprafata de 6,09×1012 km2 cum are Soarele.

Edited by loock, 13 March 2019 - 17:15.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asa e insa n-ai scris nimic despre distributia uniforma sau neuniforma a emisiei de fotoni de la suprafata soarelui!!!! presupui ca distributia e absolut uniforma....
in plus aproape de soare fotonii sunt foarte energetici

by the way daca densitatea energetica e mica in apropiere de soare de ce asterioizii si meteoritii se topesc? explicatia nu e cumva ca sunt unde gamma coerente? deci si astea trebuie cercetate la ELI nu e asa? de ce suprafata soarelui este de 5000 de grade?

#7
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
experimentul de la Geneva este mic copil pe langa laserul nostru de la Magurele ..... in sfarsit ceva constructiv in tara asta

tocmai ce am trecut cu un prieten pe acolo .....

Edited by truthwarrior, 13 March 2019 - 17:28.


#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

View Postkarax, on 13 martie 2019 - 17:21, said:

by the way daca densitatea energetica e mica in apropiere de soare de ce asterioizii si meteoritii se topesc? de ce suprafata soarelui este de 5000 de grade?
Cu laserul ala se ajunge la milioane de grade.

Edited by Handicarpati, 13 March 2019 - 17:34.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Diferentele de emisie pe suprafata solara, oricat de mari ar fi sunt insignifiante fata de dferenta de suprafata intre Soare si cativa mm patrati pe care poate concentra radiatia un petaASER, si cu care se pot realiza instant zeci de milioane de grade C.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
...

Edited by Handicarpati, 13 March 2019 - 17:34.


#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
adevarat...uite ca la asta nu m-am gandit.....

oricum temperatura in soare e de milioane de grade ...momentan a vazut cineva particule ciudate sau ceva care sa fi fost emise de soare in urma reactiilor interne? nu? banuiesc ca atunci nu mai e nimic nou de gasit in fizica....altfel triliarde de particule sunt supuse intern unor temperaturi extreme , si sunt triliarde de ciocniri de toate felurile , ceea ce inseamna prin teoria numerelor mari ca pana acum ar fi trebuit sa avem o groaza de gravitoni sau mai stiu eu ce alte particule ciudate emise de soare.
Asta ne spune ca cel putin cu aparatele actuale de inregistrat nu mai sunt si alte particule in modelul standard de care sa nu stim....ca ma indoiesc caabsolut toate astfel de particule sa fie blocate la iesirea din soare....
si clar vorbind nu este nici o reactie ciudata sau ceva in soare la bombardamentul cu energie inalta altfel soarele s-ar fi dezintegrat de mult......in plus am fi vazut pe cer in cosmos o groaza de stele cu explozii extrem de ciudate in ele

plus hai sa tragem o concluzie...din cate stiu eu viteza inseamna energie si energia inseamna viteza...deci particulele cu energie extrem de mare provenite de la soare care se ciocnesc intre ele sau cu pamantul nu au dat pana acum nici o reactie ciudata sau ceva ....si banuiesc ca in calatoria lor de la soare la pamant particulele primesc impulsuri de la fiecare foton care le loveste nu? si efectul e cumulat parca nu?

Edited by karax, 13 March 2019 - 17:40.


#12
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
sunt zvonuri cum ca acest laser a fost construit pentru a experimenta fuziunea nucleara

Edited by truthwarrior, 13 March 2019 - 18:24.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
teoretic poate fi folosit si pentru asa ceva ....insa este pana la urma vorba ca trebuie diferite configuratii de aparate daca vrei sa cercetezi mai multe lucruri...initial s-a spus ca va fi folosit pentru studiul materialelor , medicina si radioactivitate ....astea + fuziunea ar necesita fiecare cate un alt aparat la capatul caruia sa ajunga raza laser pentru ca fiecare din experiemnte inseamna alt grad de radiatii si alta imprastiere a lor....ceea ce inseamna ca trebuie o configuratie modulara sau ceva.... nu stiu daca din start a fost costruit cu o carcasa special pentru fuziunea nucleara....acum laserul in sine e una , carcasele pot fi multifunctionale si configurabile...
deci da laserul in sine poate fi folosit si pentru asa ceva....la 10 petawati e suficient probabil pentru initierea fuziuniii si depasirea limitei de rentabilitate

insa...e cale lunga pana la fuziune...
laserul asta ar fi doar un precursor.....pentru maturizarea tehnologiei....reactoarele viitorului s-ar baza pe el ...din el ar reiesi centrale functionale 100% nu doar ceva strict experimental...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate