Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ministrul cercetarii: "îmi e greu sa cred ca omul se trage din maimuțã. Exista o teorie a lumilor paralele: noi am veni din viitor"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Ca urmare a unor declaratii controversate facute de ministrul Cercetarii, Nicolae Hurduc, cercetatorii din Asociatia "Ad Astra" au apelat la experti internationali in teoria evolutiei pentru a afla daca omul si maimuta au un stramos comun.
Potrivit unui comunicat de presa al organizatiei, este vorba despre urmatoarele declaratii:
"Mie imi este foarte greu sa cred ca omul, un mecanism, o masinarie atat de complexa, se trage din maimuta. Eu nu accept asa o idee oricat de logica pe undeva ar parea aceasta teorie evolutionista";
"Exista evolutie, desigur, exista capacitate de adaptare, dar eu nu cred ca omul a aparut prin modificarea anumitor specii";
"Este o teorie a lumilor paralele, care spune ca noi am veni din viitor. Mie imi suna mai interesant aceasta idee, ca noi venim dintr-o lume paralela din viitor";
"Deci faptul ca ADN-ul este comun nu inseamna neaparat ca avem un stramos comun, ci inseamna ca ADN-ul asigura functionarea la nivel celular intr-un anumit mediu. Asta e ideea".
Astfel, cercetatorii din Ad Astra au adresat expertilor urmatoarele doua intrebari:
"Pe baza gradului ridicat de omologie dintre genomul uman si cel al cimpanzeului, putem deduce ca ambele specii au un stramos comun?";
"Exista alternative stiintifice consistente la teoria evolutiei prin selectie naturala si/sau constatari stiintifice care sa nege teza conform careia omul si maimutele au un stramos comun?".
Potrivit sursei citate, toti cei chestionati au raspuns afirmativ la prima intrebare, subliniind ca nu exista nicio indoiala in opinia comunitatii stiintifice privind originea comuna a omului si a cimpanzeilor.

"Soliditatea acestei afirmatii este sustinuta nu numai de cantitatea imensa de material genetic similar ale celor doua specii dar si de informatiile obtinute pe baza fosilelor acestora.
Consensul stiintific mentionat este sustinut si de evidenta de ordin anatomic, morfologic, scheletal, fosil, genomic si proteomic. Datele existente pledeaza pentru faptul ca stramosul comun al omului si al maimutei a trait in urma cu circa 8 milioane de ani", se arata in documentul citat.
De asemenea, in ce priveste a doua intrebare, raspunsurile au fost unanime: nu exista niciun fel de evidenta care sa sustina o teorie alternativa la teoria evolutiei.
"Principiile generale ale teoriei evolutiei sunt in deplin acord cu toate datele existente. Originea comuna este dincolo de orice disputa iar teoria evolutiei este una din cele mai solide teorii din sfera academica.
Ministrul cercetarii din Romania trebuie sa inteleaga faptul ca 'evolutia' nu este o 'teorie' tot asa cum nici 'gravitatia' nu este o 'teorie' ci ambele sunt realitati demonstrate prin evidenta. De remarcat ca nici Darwin nu a sustinut ca noi 'ne tragem' din formele existente de maimuta. Dimpotriva, atat noi, oamenii, cat si maimutele 'ne tragem' dintr-un stramos comun", explica cercetatorii.
In plus, ei considera ca este inacceptabil faptul ca ministrul Cercetarii neaga teoria evolutiei.
"Asociatia Ad Astra considera ca este inacceptabil ca ministrul in exercitiu al cercetarii romanesti este sustinator al unor idei din domeniul fictiunii stiintifice si neaga una din cele mai solide teorii stiintifice, anume teoria evolutiei. In opinia noastra, Ministrul Cercetarii ar trebui sa fie aparatorul valorilor stiintifice reale, a rigorii demersului stiintific si nu aparatorul unor idei obscure derivate mai degraba din sfera stiintifico-fantastica", apreciaza oamenii de stiinta.

#2
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Ce-i trebuie României ministru al cercetãrii? Alte sute de sinecuri prin ministerul ãla parazit bucureștean unde duduie economia nu ca la Botoșani.

#3
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
M-ar mira dacă un ministru din România ar înțelege subiectul muncii sale

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ce să zic... Doamne-ajută!

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Cu riscurile de rigoare, permiteti-mi, va rog:

Alt retardat. Parlamentul e plin de ei, si cu unu mare cu dinti galbeni in frunte.

#6
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Cineva i-a zis ceva, dar el n-a prea inteles ce i s-a zis.
Partial e adevarat.

#7
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,197
  • Înscris: 27.06.2007
Opriţi planeta, vreau să cobor!
ps. de un meteorit nu ştiţi cand vine? da sa fie ruda cu ala de a vizitat dinozauri


eu oricum merg pe mana lu' Erich Von Daniken

Edited by STARTREK1, 11 March 2019 - 22:33.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
facepalm.gif

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Totusi cred ca a fost cam demult declaratia respectiva.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDihorul Razboinic, on 11 martie 2019 - 22:35, said:

Totusi cred ca a fost cam demult declaratia respectiva.
Si intre timp omul s-a educat ?
Cam greu. E nevoie de cca  8 milioane de ani.

Edited by pasilla, 11 March 2019 - 22:40.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Dar ce-a zis? ca el crede ca omul nu se trage din maimuta...nu a zis ca nu crede in TEORIA evolutiei Posted Image....Indiferent cat de solida e o teorie...tot o teorie ramane Posted Image....Nu a negat nimic Posted Image. Darwin din cate stiu, a studiat mai mult pasarile

Apar cei de la Ad Astra (habar n-am cine sunt) si arunca cu noroi Posted Image...degeaba Posted Image)

Edited by jimi91, 11 March 2019 - 22:42.


#12
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Intre timp i-au răspuns unii cercetători. Dar fără scoala facuta in Romania:

Dolph Schluter, Professor of Evolutionary Biology, University of British Columbia;David R. Begun, Professor, Dept. of Anthropology, University of Toronto, Associate Editor, Journal of Human Evolution;C. Owen Lovejoy, Distinguished Professor of Human Evolutionary Studies, Kent State University;Russell H. Tuttle, Professor of Anthropology, Evolutionary Biology, History of Science and Medicine and the College, University of Chicago;Sergio Almecija, Senior Research Scientist, Biological Anthropology, American Museum of Natural History;Omer Gokcumen, Assistant Professor, Department of Biological Sciences, University at Buffalo;Steven M. Carr, Professor of Biology Genetics, Evolution, and Molecular Systematics Laboratory, Memorial University of Newfoundland;Tim White, Professor of Integrative Biology at the University of California in Berkeley.

Sper sa nu o dea acuma cu Adam  și Eva.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postjimi91, on 11 martie 2019 - 22:41, said:

Apar cei de la Ad Astra (habar n-am cine sunt) si arunca cu noroi Posted Image...degeaba Posted Image)

Să-ți spun cine-s ăștia... Ține-te bine, da? Asociația Cercetătorilor Români! Bine, nu-s pe bune, că se poate înscrie oricine în asociația lor. Sunt un fel de "cercetători" în sensul antic, care au căutat suficient pe net, de-au găsit asociația lor.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu exista nicio dovada ca omul se trage din maimutza... e o explicatie convenabila si atata tot.
Omul in varianta actuala e imbunatatit genetic brusc acu vreo 10.000-20.000 ani .. varianta de humanoizi din care se spune ca provine omul, n-ar fi putut ajunge, din punct de vedere al ameliorarii genetice, progresive, prin evolutie si selectie genetica, nici in 2 milioane de ani la varianta actuala de om.

Edited by rosix, 11 March 2019 - 22:58.


#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
si crezi ca s-a mai desteptat intre timp???

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,096
  • Înscris: 23.09.2005
Adica:

View PostRMC Info, on 11 martie 2019 - 22:14, said:

"Asociatia Ad Astra considera ca este inacceptabil ca ministrul in exercitiu al cercetarii romanesti este sustinator al unor idei din domeniul fictiunii stiintifice si neaga una din cele mai solide teorii stiintifice, anume teoria evolutiei.

Dar mai spus spuneai ca ministrul a spus ca:

View PostRMC Info, on 11 martie 2019 - 22:14, said:

"Exista evolutie, desigur, exista capacitate de adaptare, dar eu nu cred ca omul a aparut prin modificarea anumitor specii";

Deci, aia-s dobitoci si nu inteleg romaneste, sau ce...?

Edited by Phobos, 11 March 2019 - 22:58.


#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPhobos, on 11 martie 2019 - 22:56, said:

Deci, aia-s dobitoci si nu inteleg romaneste, sau ce...?

Hai dă-o-n mă-sa. Ca ministru al cercetării, n-o poți arde cu "eu nu cred asta", cât timp 99% din comunitatea științifică e de acord cu teoria evoluției, în special cu conceptul că și noi, precum și alte specii, au evoluat din alte specii. La fel de bine putea spune că el e conștient că pământul e rotund, dar nu crede că se rotește în jurul soarelui.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,096
  • Înscris: 23.09.2005

View PostSmurfK, on 11 martie 2019 - 23:00, said:

Hai dă-o-n mă-sa. Ca ministru al cercetării, n-o poți arde cu "eu nu cred asta", cât timp 99% din comunitatea științifică e de acord cu teoria evoluției, în special cu conceptul că și noi, precum și alte specii, au evoluat din alte specii. La fel de bine putea spune că el e conștient că pământul e rotund, dar nu crede că se rotește în jurul soarelui.

Nu asta am spus, am spus ca el n-a negat evolutia.

In plus, "99% din comunitatea stiintifica" nu inseamna intotdeauna adevarul absolut, istoria ne arata asta.

Si eu cred in ce spun cei 99%, dar totusi sustin dreptul oricarui om de a pune la indoiala orice parere, chiar aparent bazata pe dovezi solide, evident atata timp cat nu aluneca pe panta explicatiilor ridicole.

Apropo, asociatia aia Ad Astra se numara printre cei 99%? Ca vad ca nu-s in stare sa inteleaga nici niste vorbe simple.

Edited by Phobos, 11 March 2019 - 23:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate