Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

gard delimitare proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Problema. Casa plus curte si teren dreptunghiular. Vecinii atat din stanga cat si din dreapta necoperanti cand vine vorba de bani. In sensul ca atat la stanga cat si la dreapta tatal meu a facut gardul ce delimiteaza proprietatea . Cu temelie, de lemn, acum vreo 35-40 de ani. Acum ca tatal meu nu mai este am luat decizia sa refac gardurile. De data aceasta metalice. Vecinul din dreapta este un mosulica care mi-a transmis ca daca am nevoie de ceva metal la gard imi da din tevile adunate de el iar in stanga am o proprietate cu 3 mostenitori care mi-au transmis verbal ca ei nu stau acolo si nu-i intereseaza gardul.
Intrebari:
1. Am nevoie de acceptul lor pentru a construi gardul nou? Mentionez ca, in mare, este pe aceeeasi temelie. Unde a fost inclinata de copaci si radacinile lor va fi temelie noua.
2. Nu vor sa contribuie cu nimic. In cazul asta pot ridica pretentii la regimul de inaltime ? Fostul gard era la aproximativ 2m inaltime iar eu vreau sa-l fac la o inaltime totala de 2.5m.

Edited by Pekiasan, 11 March 2019 - 19:37.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In situatia descrisa de tine, cred ca poti face ce vrei.
Ar fi ideal daca ai lua si acceptul lor. Nu vad de ce ar refuza.

Legea spune ca trebuie sa respecti materialele din care a fost construit gardul, altfel trebuie AC, dar nu cred ca vei avea probleme.

Edited by pasilla, 11 March 2019 - 19:44.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca doar refaci un gard existent, cred ca esti in siguranta. cu inaltimea totusi, eu zic sa te limitezi la 2 m, ca sa eviti problemele.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Faci gardul, pastrezi facturi si apoi ii bagi la plata si pe vecini. Conform codului civil sunt obligati sa contribuie.

#5
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1 da
2 nu dar construiesti de la hotar spre tine, Nu pe hotar.

Legal:
- daca schimbi forma sau materialul din care este realizat gardul ai nevoie de AC.
- nu cred ca primesti aprobare pentru inaltime mai mare de 2 -2.2 m

Mostenitorii au succesiunea facuta? In caz contrar.. Discutia nu are rost
Daca nu vor sa contribuie (macar cu forta de munca) macar sa-ti dea acordul notarial pt ceea ce vrei sa faci, altfel... Legea e de cacao: construiesti exclusiv pe terenul tau si doar din banii tai


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan1980_25, on 11 martie 2019 - 19:47, said:

Faci gardul, pastrezi facturi si apoi ii bagi la plata si pe vecini. Conform codului civil sunt obligati sa contribuie.
NU e chiar asa de simplu. Gardul exista, iar daca tu il vrei cu cristale swarovski, nu e nimeni obligat sa plateasca.

#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdan1980_25, on 11 martie 2019 - 19:47, said:

Conform codului civil sunt obligati sa contribuie.
Poti detalia te rog, unde scrie asta?

#8
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
In situatia ta, trebuie autorizatie de constructie la gardul din tabla. Daca vrei sa il faci fara autorizatie de constructie trebuie sa il repari cu aceleasi materiale. Adica lemn in cazul tau.

Citisem pe avocatnet ca poti sa ii dai in judecata pe vecini si sa ii obligi sa suporte jumatete din cost, chit ca vor sau ca nu vor. La chestia asta te lamureste mai bine un avocat. Intrebarea principala este: Vrei sa ajungi la cutite cu cei 2 vecini pentru jumatate din costul gardului?

Edited by florin1008, 11 March 2019 - 19:53.


#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdan1980_25, on 11 martie 2019 - 19:47, said:

Conform codului civil sunt obligati sa contribuie.
Daca nu au cu ce... Sunt destui sarmani.
Cel putin mosulica din dreapta a fost de acord sa ajute cum poate (de apreciat).
Pe cei din stanga zici ca nu-i intereseaza gardul, dar barem sa-ti dea o hartie la mana cum ca sunt de acord cu refacerea gardului, dar fara sa participe financiar. Tot este ceva, ai o acoperire la mana in cazul in care peste n ani se vor rascula.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postborn2lose, on 11 martie 2019 - 19:46, said:

daca doar refaci un gard existent, cred ca esti in siguranta. cu inaltimea totusi, eu zic sa te limitezi la 2 m, ca sa eviti problemele.
inaltimea e de obicei stabilita de PUG/PUZ, chiar si materialele de constructie, de altfel.
Desi e posibil ca PUGul sa reglementeze doar gardurile de la strada, nu cele dintre vecini, nu mai stiu sigur, dar initiatorul ar trebui sa ceara PUGul de la primarie, e informatie publica, care ar trebui sa fie publicata pe site-ul primariei etc etc

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgabian22, on 11 martie 2019 - 19:50, said:

Poti detalia te rog, unde scrie asta?
Despre servituţi ce se nasc din situaţia locurilor
Art. 584

Orice proprietar poate îndatora pe vecinul său la grăniţuirea proprietăţii lipite cu a sa; cheltuielile grăniţuirii se vor face pe jumătate.

NU este cazul initiatorului.

Edited by pasilla, 11 March 2019 - 19:56.


#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Granituirea e una, ingradirea e alta.
Nu sunt jurist, dar e clar ca sunt notiuni diferite.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdan1980_25, on 11 martie 2019 - 19:47, said:

Faci gardul, pastrezi facturi si apoi ii bagi la plata si pe vecini. Conform codului civil sunt obligati sa contribuie.
Ce articol?
ma indoiesc...

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdan1980_25, on 11 martie 2019 - 19:47, said:

Faci gardul, pastrezi facturi si apoi ii bagi la plata si pe vecini. Conform codului civil sunt obligati sa contribuie.
Da si nu !  daca face un gard lux , sa fie sanatos , aia nu pot fi siliti sa contribuie decit in limita a ce a fost .

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu exista obligatia de ingradire, ci doar dreptul de a o face. Dreptul meu de a construi un gard nu i-a creat nici o obligatie vecinului meu, care a gasit de cuviinta doar sa ma injure.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdanvlas, on 11 martie 2019 - 20:56, said:

Nu exista obligatia de ingradire, ci doar dreptul de a o face. Dreptul meu de a construi un gard nu i-a creat nici o obligatie vecinului meu, care a gasit de cuviinta doar sa ma injure.
Art. 560

Obligaţia de grăniţuire

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.


Doar in instanta se poate castiga.
Nu e cazul insa pentru initiator deoarece gardul exista deja.

View PostQuantum, on 11 martie 2019 - 20:16, said:


Ce articol?
ma indoiesc...


#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdan1980_25, on 11 martie 2019 - 21:22, said:

Art. 560

Obligaţia de grăniţuire

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.


Doar in instanta se poate castiga.
Nu e cazul insa pentru initiator deoarece gardul exista deja.

View Postdanvlas, on 11 martie 2019 - 20:04, said:

Granituirea e una, ingradirea e alta.
Nu sunt jurist, dar e clar ca sunt notiuni diferite.


#18
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
uite ceva interesant...
http://www.cvlpress....n-comuna-almaj/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate