Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Riverside Residence - Ulmi - Giurgiu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
cri5tian

cri5tian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2008
Salut,
stie cineva mai multe detalii despre Riverside Residence / Ulmi?
https://www.riversid...idence.ro/case/

Detalii despre proiect, investitori?
S-a mutat cineva deja acolo?
Multumesc

Edited by cri5tian, 11 March 2019 - 11:20.


#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Niște cotețe de 45 mp  la sol, puse in the middle of nowhere. La propriu! Ești la 11 minute de autostradã. Dupã aia mai faci 12 minute pînã la intrarea în București. Asta vara.
Dacã dã o zãpadã mai țapãnã ieși de acolo doar la primãvarã...

Attached Files



#3
cri5tian

cri5tian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2008
Locatia poate nu este cea mai buna, dar am vazut pe site ca au facut deja ceva infrastructura: strazi/trotuare asfaltate, iluminat, canalizare, microbuz ...
A facut cineva o vizita acolo?

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu imi dau seama cum de au construit pe mijlocul campului, nu imi dau seama daca au gaz, daca au apa curenta, unde se duc dejectiile, cine va curata raul artificial, cat va costa intretinerea complexului, cine va matura in el, cine va duce gunoiul, unde,

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Cu bani - dați fie pe un PUZ, fie pe șpagă.
Gaz - bună întrebare. DAcă nu au vreo țeavă majoră prin preajmă la care să se fi racordat, au plătit o avere...
Apă curentă - din puț.
Energie electrică - la fel ca gazul.
Dejecțiile - sper că nu se duc în rîul artificial.
Cine-l curăță e simplu - persoana/firma plătită din banii proprietarilor.
Cine mătură și duce gunoiul - ori ca mai sus, ori va arunca fiecare. În ambele cazuri sînt 90% șanse ca gunoiul să aterizeze pe cîmp în preajma complexului.

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Vedeti la fata locului inainte sa va dati cu parerea.

#7
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Am fost sa vad si eu complexul. Ce am retinut:
- accesul se face in principal prin A1 apoi aprox 4 km de drum judetean asfaltat, asta e ok.
- dupa cum bine stiti, spre A1 e jale (prin militari), chiar si in weekend, asta nu e ok. Ar mai fi niste rute ocolitoare....
- in jur e camp, porumb etc, dar se vede o padurice relativ aproape. Nu ma deranjeaza, personal asta caut
- exista toate utilitatile, apa gaz canalizare, apa din put si canalizarea cu statie de epurare.
- drumurile din complex sunt asfaltate, locuri de parcare la liber, fara probleme aici
- exista un bus care face 2 curse dimineata si 2 seara pana la metrou pacii. 100 ron abonament sau 3 ron calatoria. Doar pentru locatari, se pot mari cursele daca exista cerere
- casele sunt individuale, duplex sau triplex si arata cam la fel, ca si design culori. Au o terasa inalta din lemn, in spate de aprox 10mp ce se poate acoperi, gardulet in jur
- teren liber au intre 150 si 200mp dar asezat prost, in jurul casei. Partea buna e ca se mai poate achizitiona separat un lot de 240-250mp de teren liber langa casa - eu asta doresc
- au construit un teren de sport, cateva locuri de joaca, foisoare etc, vor ameneja un mic shop/bacanie curand
- se plateste 250 ron taxa de administrare, pe langa asta mai platesti curent gunoi si gaz separat
- e curatel (atat cat se poate avand in vedere ca e inca santier in jur) liniste aer curat
- erau cativa mutati, n am apucat sa vb cu nimeni sa cer feedback
- promisiunile sunt mari si frumose, schita complexului arata superb, peste cosmopolis de exemplu. Vor sa faca 2000 de case, un minioras cu magazine scoala gradinita dispensar etc nu stiu daca sa cred asta
- casele sunt cam micute, cel putin alea de 4 cam la care m am uitat eu au cam 45 mp utili pe etaj.finisajele medii
- mi a placut ca au multe geamuri, unele chiar de jos pana sus, perete intreg de sticla, arata bine si face casa luminoasa.
Cam asta e, eu sunt asa si asa, imi place locatia dar as fi vrut casa mai mare putin, macar un 60mp utili pe etaj.
Preturile variaza de la 70000 la 100000 in functie de casa si compartimentare, cam scumpute

Edited by mog, 14 September 2019 - 19:16.


#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
astept cu nerabdare o iarna cumn a fost cea din 2012 sa vedem cum li se va mai parea atunci istetilor miscarea asta cu mutatu pe camp. nu uitati sa puneti la costurile mutarii in camp si folosirea unei masini personale vreo 600 km in regim urban pe luna/(aproximativ 4mil lei vechi).

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La iarna aia ca in 2012 stiu cazuri in Vidra si comuna Berceni care vedeau copacii de la drumul judetean la pana in 400 metri dar erau metri intregi de zapada si totusi nu puteau ajunge acolo nici pe jos. :D Daca dezvoltatoul se lasa de munca si se concentreaza doar pe luat banutul cred ca te mananca soarecii de camp in 2-3 ani acolo.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 mog, on 14 septembrie 2019 - 19:13, said:

- accesul se face in principal prin A1 apoi aprox 4 km de drum judetean asfaltat, asta e ok.
Vara. Ce faci cînd e 1 m de zăpadă pe el și șuieră crivățul? Ai toate șansele să nici nu mai știi unde e drumul.


 mog, on 14 septembrie 2019 - 19:13, said:

- promisiunile sunt mari si frumose, schita complexului arata superb, peste cosmopolis de exemplu. Vor sa faca 2000 de case, un minioras cu magazine scoala gradinita dispensar etc nu stiu daca sa cred asta
Right... asta presupune niște investiții grele (dar să zicem că au cu ce) plus existența unui PUZ aprobat și în vigoare. Cere-le să-ți arate PUZ-ul ăla în care apar cele 2.000 de case și serviciile înșirate mai sus. Pe site pretind că au făcut deja infrastructura pentru 100 ha, deci PUZ-ul trebuie să existe.

#11
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Da, accesul iarna va fi problematic daca ninge rau, pt mine asta nu e o problema, pt ca nu ma voi duce. Nu caut pt mutat permanent. Drumurile din complex si pana la DJ le curata ei, au masina speciala, inca de anul trecut. Dupaia Dumnezeu cu mila :)
N am cerut actele deocamdata pt ca nu sunt decis, cum am mai zis, as vrea un piiic mai mare casa, astea mi se par totusi prea ingramadite.

Edited by mog, 15 September 2019 - 18:19.


#12
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Am inteles ca acest complex va avea si cate un heliport la fiecare 4 case duplex. Mi se pare util..mai ales cand sunt drumurile inzapezite si ne deplasam cu dificultate

#13
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Cum e aceasta locatie fata de altele ca din bragadiu, berceni, pantelimon etc?
Urmaresc achizitionarea unei case individuale si complexul pare ok, cel putin. Chiar nu ma deranjeaza ca e in camp, vreau sa scap de bloc.

#14
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Ăsta miroase de la o poștă a Flamingo Park Corbeanca V2. Mă amuz teribil.

#15
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Am vizitat si eu in weekend acest complex. Ce am retinut si puteti gasi si pe site la ei:
- momentan este un lot de 50 de case, majoritatea cica sunt vandute, urmeaza a doua faza de constructie undeva mai incolo anul acesta, in plan cica sunt 2000 de case. Constructorul are acolo un spatiu de 2k hectare care i-a permis construirea. Pretul la al doilea lot de case va fi mai mare decat cele actuale
- exista un spatiu de joaca pentru copii si un teren de fotbal
- momenten pentru magazin de cartier si pentru o eventuala gradiniti trebuie sa se mai populeze un pic locul, si nu prea tin de ei, ca si celelalte parti au conditiile lor, exista totuti un tonomat ca de cafea unde ai cateva produse de baza.
- stradutele, sunt iluminate si asfaltate, totusi spatiul intre case este foarte ingust.
- casele indiferent de suprafata sunt micute, de dimensiune unor apartamente
- exista canalizare si nu, defapt totul se revarsa intr-un rau din apropriere
- apa la tot complexul este deservit de 4 puturi mari si filtrata de niste statii de epurare
- exista cablu upc
- dezepezirea e asigurata de un depozit din apropriere, care e din ce am inteles e al proprietarului
- exista o parcare mica, pentru vizitatori, dar inca de acum s-a inceput parcarea pe drum, ceea ce nu e ok.
- exista 4 curse catre pacii metrou, 2 dus dimineata si 2 intors seara; din cauza acestui lucru, in familile unde exista doar o singura masina si un singur sofer va fi o problema foarte mare, ca restul sunt blocati dupa tine.
- cica oameni de acolo chiar locuiesc acolo de zi cu zi si nu sunt folosite ca si case de vacanta/weekend

Ce reprezinta pentru mine un semn de intrebare, dupa ce constructorul isi va termina faza de contruire si isi baga piciorul in el de cartier(asa cam cum se face in Ro), cine va asigura dezapezirea, deservirea cu apa potabila, canalizarea si acest mic transport in comun, unde duci gunoiul? In momentul acesta totul pare ok, dar ce te faci in viitor? Te apuci sa iti faci put & fosa invidivuala pentru casa ta? Iti mai cumperi o masina de backup?

Edited by alexsama, 09 March 2020 - 11:46.


#16
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

 alexsama, on 09 martie 2020 - 11:37, said:

Ce reprezinta pentru mine un semn de intrebare, dupa ce constructorul isi va termina faza de contruire si isi baga piciorul in el de cartier(asa cam cum se face in Ro), cine va asigura dezapezirea, deservirea cu apa potabila, canalizarea si acest mic transport in comun, unde duci gunoiul? In momentul acesta totul pare ok, dar ce te faci in viitor? Te apuci sa iti faci put & fosa invidivuala pentru casa ta? Iti mai cumperi o masina de backup?
Da

#17
petitniv

petitniv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2020
Salutare!
De curand am avut vizionari la ei pentru 2 case single si astea sunt informatiile pe care mi le-au dat:

- complexul are apa curenta (nu mi-au zis ca exista puturi), gaz, curent si canalizare;
- casele sunt mici ca dimensiuni, iar unele sunt pozitionate foarte prost pe teren;
- au 3 tipuri de finisaje din care clientul isi poate alege (doar finisajul de tip standard intra in pretul casei; dace vreti din celelalte 2, platiti) iar la baia de serviciu de la parter, nu intra in pret finisajele (trebuie sa le puna clientul din banii lui);
- casele pe care le-am vazut eu sunt in momentul de fata la pretul de 80.900 Euro;
- in cazul in care va hotarati sa cumparati casa, se face un contract de rezervare care costa 2.500 Euro (termenul pe care il aveti de cand ati semnat acest contract este de 5 zile lucratoare);
- mi-au zis ca aceasta suma de 2.500 Euro se scade impreuna cu avansul 15% din pretul casei, dar in contractul de rezervare, nu se specifica acest lucru (tind sa cred ca sunt niste bani pierduti);
- accepta cash, credit ipotecar si credit prima casa (dar din discutiile avute cu ei, prefera mai mult creditul ipotecar);
- urmeaza sa mai ridice alte 70 case;
- au statie de epurare;
- gardul este gard zincat, dar am inteles ca il puteti face din beton + lemn, sau il puteti lasa asa si puneti pomi tuia sau plasa sa nu se vada;
- casele pe care le-am vazut aveau toate cele trase pentru aerul conditionat (urmatoarele case am inteles ca nu vor mai avea optiunea asta iar daca clientul vrea il va costa intre 500 - 1000 Euro, dar mai bine intrebati pentru ca este posibil sa nu fi inteles bine);
- strazile din incinta complexului mi s-au parut foarte mici si cred ca sunt cu sens unic;
- complexul este supravegheat video;
- bucataria este open space cu living-ul;
- iesirea pe terasa se face din living;
- fundatia casei este de 120 cm in pamant si 60 cm in afara;
- sunt facute din caramida porotherma + rigips;
- nu aveti niciun magazin in zona (au zis ca vorbisera cu cei de la Mega Image, dar au fost refuzati pentru ca nu au multi oameni in complex);
- in complex exista 1 singura masina care curata asfaltul, gazonul din complex este in permanenta udat;
- zona este una linistita (dar vine la pachet cu multe dezavantaje);
- gradinita/scoala, nu exista... doar in localitatile de langa (Joita, Bolintin etc);
- ei lucreaza cu un broker si un notar (aveti posibilitate sa ii cereti broker-ului sa va faca o simulare a creditului, sa vedeti daca va incadrati sau nu).

Un sfat pe care vi-l pot da, puneti cat mai multe intrebari si fiti foarte atenti la ce va spun pentru ca au tendinta ca acum sa va spuna ceva, iar daca dupa 10 min intrebati acelasi lucru, dar formulat diferit, sa va spuna altceva. Si mare grija la acea rezervare de 2.500 Euro.

#18
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postcri5tian, on 11 martie 2019 - 11:10, said:

Salut,
stie cineva mai multe detalii despre Riverside Residence / Ulmi?
https://www.riversid...idence.ro/case/

Detalii despre proiect, investitori?
S-a mutat cineva deja acolo?
Multumesc

ce-s ma astea? =))))) asa mai erau prin spate la Trapezului, case de 70mp puse pe 2 nivele, la 95k euro =))) un apartament e mai mare daca stai sa te gandesti ca si casa scarii ocupa mp, plus deranjul zi de zi de urca/coboara, urca/coboara :)) in campul ala, fara minim 150mp casa si 300mp curte, nu exista sa iei in calcul asa ceva, iti bati joc de tine :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate