Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Riverside Residence - Ulmi - Giurgiu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postberia81, on 28 octombrie 2022 - 12:56, said:


da, sunt sanse mari sa se dezvolte in timp, dar pana acum nu au reusit sa faca tot ce au promis…ok, este timp.
eu sunt de parere ca daca tot te muti la 20km de Bucuresti, macar sa ai o curte spatioasa, nu sa te muti tot intr-o cladire fara gradina proprie.
in plus nu imi place aglomeratia, nu imi plac zonele unde casele sunt ingramadite intr un spatiu mic, casa langa casa.
cred ca ar fi putut sa le faca mai aerisite, au teren destul de mult…

Aia ma mir si eu, ce draq atata inghesuiala cand e camp cat vezi cu ochii!! Faceti naibii macar primele case cu curti decente, apoi mai vedeti voi. E teren arabil frate, e cativa euro metru si ei se inghesuie de parca sunt in Baneasa la mii de euro metrul. patrat.

#38
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postfilipxxx, on 30 octombrie 2022 - 15:09, said:

Aia ma mir si eu, ce draq atata inghesuiala cand e camp cat vezi cu ochii!! Faceti naibii macar primele case cu curti decente, apoi mai vedeti voi. E teren arabil frate, e cativa euro metru si ei se inghesuie de parca sunt in Baneasa la mii de euro metrul. patrat.

da, asta este cea mai mare problema si din punctul meu de vedere.
cand am luat teren in Ulmi am zis ca daca tot ma mut aici, macar sa am o curte generoasa…nu prea inteleg conceptul lor, dar na, nu trebuie sa-l inteleg eu.
cine se muta acolo ma gandesc ca o face ptr linistea din jur….asta pot sa garantez si eu, este o liniste dureroasa, am avut nevoie de 1 an ca sa ma obisnuiesc, dupa o viata in Bucuresti.

nu cred ca vor reusi sa-l dezvolte la dimensiunile pe care si le-au propus, vad ca inca au case nevandute, din Faza 1 a proiectului.

#39
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Pe mine ma batea gandul sa iau o casa acolo, vizitasem fix inainte sa inceapa pandemia. Ce mi-a placut, chiar daca locuintele sunt mici si nu au prea mult spatiu, e ca sunt noi si toate au un stil asemanator ca design. Poate e doar o parere personala, dar intr-un sat traditional casele au diverse forme. Pe langa asta daca observai detaliile vedeai ca exista o entitate care intretine intregul complex (cosuri de gunoi, gazon intretinut etc), la casa traditionala nu o sa vezi asa ceva, toti se ocupa doar de portiunea lor cat pot si asta e; intradevar, toate aceste servicii costa in plus la intretinere.
Ce nu mi-a placut intradevar, e faptul ca e prea in middle of nowhere, lucrurile sunt prea inghesuite fata de cat teren e disponibil (sens unic peste tot intre case, daca lasa unu masina aiurea a blocat accesul) si costul transportului care m-ar fi usturat un pic (inainte de pandemie, mergeam aproape zi de zi la birou). Cand vorbisem cu agentul la momentul respectiv mi se spusese ca mai sunt disponibile cateva case si urmeaza faza 2. Revizitand locatia si uitandu-ma pe site, vad ca lucrurile nu stau chiar asa de bine, nu stiu daca site-ul e la zi, dar par destul de multe case nevandute.
O luasera destul de tare cu faza 2 atunci, acum a crescut cam iarba. Macar au reusita sa umple canalu cu apa si sa faca o alee pietonala.

Daca ar fi sa aleg din nou, poate i-as da o sansa, mai ales ca nu mai sunt nevoit sa ma deplasez cu masina, dar cine stie pana cand?

#40
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postalexsama, on 01 noiembrie 2022 - 11:52, said:

Pe mine ma batea gandul sa iau o casa acolo, vizitasem fix inainte sa inceapa pandemia. Ce mi-a placut, chiar daca locuintele sunt mici si nu au prea mult spatiu, e ca sunt noi si toate au un stil asemanator ca design. Poate e doar o parere personala, dar intr-un sat traditional casele au diverse forme. Pe langa asta daca observai detaliile vedeai ca exista o entitate care intretine intregul complex (cosuri de gunoi, gazon intretinut etc), la casa traditionala nu o sa vezi asa ceva, toti se ocupa doar de portiunea lor cat pot si asta e; intradevar, toate aceste servicii costa in plus la intretinere.
Ce nu mi-a placut intradevar, e faptul ca e prea in middle of nowhere, lucrurile sunt prea inghesuite fata de cat teren e disponibil (sens unic peste tot intre case, daca lasa unu masina aiurea a blocat accesul) si costul transportului care m-ar fi usturat un pic (inainte de pandemie, mergeam aproape zi de zi la birou). Cand vorbisem cu agentul la momentul respectiv mi se spusese ca mai sunt disponibile cateva case si urmeaza faza 2. Revizitand locatia si uitandu-ma pe site, vad ca lucrurile nu stau chiar asa de bine, nu stiu daca site-ul e la zi, dar par destul de multe case nevandute.
O luasera destul de tare cu faza 2 atunci, acum a crescut cam iarba. Macar au reusita sa umple canalu cu apa si sa faca o alee pietonala.

Daca ar fi sa aleg din nou, poate i-as da o sansa, mai ales ca nu mai sunt nevoit sa ma deplasez cu masina, dar cine stie pana cand?

da, sunt multe case nevandute din Faza 1…de Faza 2 nici nu are rost sa vb. au spus ca au in proiect 2000 de case dar nu au putut sa vanda 40 de case in 4 ani, e clar proiectul nu are viitor…cel putin nu cred ca are viitorul visat de ei si de cei care au cumparat. ies din discutie magazinele, gradinita…etc, nu ai cum sa mai vb de asa ceva in momentul asta.

daca iti place zona, ti as recomanda sa iti faci tu casa de la zero…

#41
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
O revanzare a casei in zona aia va fi extrem de problematica, pentru ca e efectiv in the middle of nowhere.

#42
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postleusteanul, on 03 noiembrie 2022 - 04:52, said:

O revanzare a casei in zona aia va fi extrem de problematica, pentru ca e efectiv in the middle of nowhere.

pai daca nu au reusit ei sa isi vanda toata casele in 4 ani, ma gandesc ca si propietarul o sa treaca prin acelasi calvar cand va dori sa sa vanda casa…

#43
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Aparent era o eroare de site sau ceva, au revenit cu faza 2, si cea 1 e sold out, cei curiosi se pot uita pe site, dar preturile inca nu sunt afisate.

#44
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu personal nu m-as muta intr-un astfel de ansamblu rezidential decat daca ar fi existat o cale ferata prin apropiere care sa te duca in maxim o ora in centrul Bucurestiului sau macar la Gara de Nord. Stiu ca in Romania construirea unei astfel de cai ferate e practic imposibila dar daca prin minune ar fi existat atunci pentru mine acest complex rezidential ar fi fost atractiv. :) Eventual gara ipotetica sa fi avut si spatiu de parcare pentru masini sau macar pentru biciclete.

Existenta unei retele de cai ferate metropolitane densa care sa acopere un numar mare de localitati aproapie de Bucuresti ar fi oferit potential acestor ansambluri rezidentiale sa fie niste locuri minunate de trait. Mie mi-ar place sa fie in camp atata timp cat as avea o varianta relativ recenta sa ajung in centrul unui mare oras din apropiere, in cazul asta orasul Bucuresti. :)

#45
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Nu stiu ce SF-uri visezi tu, eventual sa revii peste 100 de ani, intr-un univers paralel in care Romania se civilizeaza :)))

#46
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Sunt pe magistrala 300!? Localitati gen Mogoșoaia, Periș.

Uite aici planuri
[ https://buletin.de/bucuresti/wp-content/uploads/HartaTrenMetropBIf_v7_WEB-page-001-637x900.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Flat, 21 December 2022 - 18:30.


#47
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Wow, nasol. Oricine dispus sa faca atata drum zilnic sa lucreze la tir mai bine, ar si castiga mai mult

[ https://i.imgur.com/79RCvjd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Posthadji, on 15 februarie 2021 - 10:11, said:

Buna ziua,
Sunt reprezentantul Riverside Residence, in momentul de fata am finalizat faza 1 de 45 de case (14 mai sunt disponibile la vanzare), infrastructura este si e finalizata, gaz, electricitate, fibra optica de la UPC, statie de apa cu sistem de epurare, canalizare, locul de joaca prima parte, terenul multisport. In Primavara- Vara 2021 vom incepe faza doua de 65 de case, amenajarea promenadei in jurul raului artificial (unde se deverseaza apele conventional curate catre Ciorogarla). Daca aveti alte intrebari legat de Riverside Residence, cu mare drag va raspundem cat putem de repede.

Vara 2021 a ajuns vara 2023 pentru faza 2.
Observ ca in aceasta faza nu le-ati mai inghesuit asa de rau ca pe primele, dar de ce nu respectati proiectul initial pentru ca fiecare casa sa aiba minim 6-700 mp de teren individual?
Stiu ca aveti cumparate 200 de hectare acolo pe nimica toata, oare de ce nu vreti sa faceti niste case decente pe proiecte romanesti, unde oamenii sa poata avea si curte destul de mare cu posibilitati multiple de a planta copaci, vita de vie, etc?
Acoperisuri in panta spre soare ca sa se poata monta panouri solare si fotovoltaice nu faceti?
V-ati gandit ca viitorul este al pompelor de caldura? Aveti in proiecte ca sa utilati casele cu aceste echipamente in loc de centrale termice pe gaz metan cu pret exorbitant?

Inteleg ca se merge pe un standard de tip paradisul verde, dar de ce nu faceti macar niste garaje pentru automobile?
Magazinul, gradinita, linia de transport in comun cu capitala, cand le veti pune in aplicare?
Niste stalpi de iluminat cu panouri solare pe marginea soselei de acces nu doriti sa puneti?

Zona are un potential neexploatat si ma tem ca faza 2 va ramane nevanduta deoarece criza economica se adanceste si nu oferiti facilitati care sa atraga.
In Ilfov sunt zeci de mii de cadavre imobiliare care stau nevandute de ani de zile.
Cum credeti ca veti avea clienti acolo in Giurgiu?

Edited by gry2000, 28 December 2023 - 18:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate