Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu sau fara CASCO dupa ce iese masina din garantie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Baxon, on 11 martie 2019 - 09:30, said:

Cum procedati ?
Asa cum mi-am făcut full casco pe corpul meu (asigurare de viata), asa cum am asigurare la apartament, inclusiv pentru vandalism și inundații, la fel am full casco pe mașină. Nu as putea sa stau liniștit altfel.

Exemplu recent, o mica tamponare în decembrie a rezultat într-o estimare inițială de 15k€ dauna, ulterior crescând și transformându-se în dauna totala. Fără casco era sfârșitul fericirii... asa acum am mașină nouă.

Mereu casco, este una din puținele asigurări care merita.

Edited by ro_explorer, 11 March 2019 - 14:51.


#38
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 JurasikMan, on 11 martie 2019 - 11:03, said:

Nu-i bun CASCO. Te invata sa fii lenes si neatent . Stiind ca ai CASCO esti mai predispus la julituri , infundaturi , etc ...ca le repari pe CASCO. Ca idee de client de masina SH ...niciodata nu am cumparat o masina care a avut CASCO. Stiti de ce ? Toate erau revopsite in 7 nuante , ca de fiecare daca cand ii tragea o julitura mergea cu ea la servis si acolo , un zugrav ( ca vopsitor auto nu se putea numi din capodopera rezultata ) , ii spoia "gratis " coscorobetea. REzultatul final , dupa 5-6 ani de casco , era ca un ou de Paste , vopsit de o gospodina casnica si dementa .
Nu e chiar asa. Daca ai muncit pentru a cumpara masina simplul fapt de a avea casco nu te face sa o neglijezi. Din contra iti mai da o siguranta. Eu am incheiat polite casco pentru masinile noi cam 4 ani, dupa aia nu le-am mai facut. Da depinde si de masina, stiu pe cineva care a avut casco pe un Logan si cand a avut o dauna totala primea sub 2000 de euro pe ea... Da pe o masina peste 10k euro eu as face. In general am pesit cam pe plus cand am avut casco, odata la cativa ani tot aflu o julitura sau o indoitura si isi scoate banii asigurarea.

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 filipxxx, on 11 martie 2019 - 14:26, said:

Casco nu e proportional cu pretul masinii,
sunt coeficienti de risc care intra in calcul

Cand aplici un procent la pret se cheama ca e proportional.

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io m-am raportat la garantia masinii cu casco , daca nu mai e in garantie e deja veche si e cazul s-o schimb ce sa-i mai fac casco ... Dpmdv dupa 5 ani e bine s-o vinzi si sa iei alta noua . La 5 ani si in jur de 100k km ( in cazul meu ) mai poti lua ceva bani pe ea .

#41
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Baxone, ce treaba are garantia cu CASCO?! :w00t:

PS: nu am apucat sa citesc tot topicul.

PPS: acum am inteles ideea.

#42
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu prea am tinut masinile mult mai mult decat sa merite CASCO, dar am avut / am CASCO la toate masinile. E drept, nici nu am mai avut de mult junghiuri, si atunci s-a justificat, cel putin partial, la care se adauga si linistea mea sufleteasca.

La masinile ceva mai scumpute (si, in general, la masinile ceva mai actuale, cu multe tehnologii pe ele) CASCO este un must.

Pentru un dosar pentru inlocuire parbriz la Edge aveam o rezerva de dauna la asigurator de 9.500 RON. Un far cred ca se apropie si el de 2.000 EUR. Anul acesta (al doilea) am, la o suma asigurata de aproape 47.000 EUR, o prima de ~ 1.100 EUR (fara fransiza, TOATE riscurile asigurate, inspector dedicat de dauna care se deplaseaza etc). Fata de sumele de mai sus, astia sunt bani de seminte. :peacefingers:

PS: pentru comparatie: Primele de asigurare cresc in procent la valoarea asigurata pe masura ce masina imbatraneste. Cu mici exceptii, masinile de peste 8 ani se asigura greu, si nu prea merita. La Mk1 am platit, in ultimul an, 480 EUR pentru valoare asigurata de 8.300 EUR. Ca idee, in 2011, pentru o valoare asigurata de 17.000 EUR, am platit vreo 700 EUR. Iar in 2010, in primul an cand a fost la mine (masina avea fix 2 ani), am platit 950 EUR la o valoare asigurata de 23.000 EUR.

Ca fapt divers: am platit cam la fel la Kuga Mk2 in primul an (masina noua) ca si la Edge in primul an (tot masina noua), desi suma asigurata a fost cu 15.000 EUR mai mare la Edge. Aceleasi conditii de asigurare (Cele de mai sus). E drept insa, la Edge am avut un oarece discount pentru plata integrala polita.

#43
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 JurasikMan, on 11 martie 2019 - 11:03, said:

Nu-i bun CASCO. Te invata sa fii lenes si neatent . Stiind ca ai CASCO esti mai predispus la julituri , infundaturi , etc ...ca le repari pe CASCO. Ca idee de client de masina SH ...niciodata nu am cumparat o masina care a avut CASCO. Stiti de ce ? Toate erau revopsite in 7 nuante , ca de fiecare daca cand ii tragea o julitura mergea cu ea la servis si acolo , un zugrav ( ca vopsitor auto nu se putea numi din capodopera rezultata ) , ii spoia "gratis " coscorobetea. REzultatul final , dupa 5-6 ani de casco , era ca un ou de Paste , vopsit de o gospodina casnica si dementa .
Si cand o gasesti lovita in parcare, tot lenes si neatent, te numesti?
Eram acum vreo 4-5 ani la serviciu, ma uitam de la balcon la masinile din parcare, vad pe toate masinile infundaturi de grindina. Cu o zi inainte fusese o ploaie zdravana, cu grindina cat mingea de ping pong. Imediat imi aduc aminte, ca si a mea masina era in parcarea din sapte, ma duc la ea, era lafel de capacita. Merg la primarie, iau hartie ca a plouat cu grindina, merg la asigurator, reface in service plafon si ca capota motor, revopsit, toul bun. Daca nu o aveam asigurarea cASCO, atat lovitura din parcare cat si grindina, le faceam pe banii mei.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am patit ce zice Jurasik, un Mondeo cu pietricele sarite pe capota, adevarul e ca am mers pe mana unui prieten, i-am dat procura pe Casco si mi-a facut-o, dupa niste ani se decojea capota, era vopsita peste vopseaua veche.

#45
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Întotdeauna vor fi argumente pro și contra unei asigurări CASCO.
Dar ce trebuie să rețineți ca, așa cum v-am spus mai într-un post anterior, dacă nu aveți daune toată lumea e fericita. Firmă de asigurări că si-auat bani, proprietarul că a a fost asigurat.
Dar problema intervine când apar daune. Cu cât dauna e mai mare cu atât și malusul va creste la reînnoirea asigurării.
Practic nu prea te alegi cu nimic, pentru că firma de asigurări trebuie sa recupereze paguba.
Personal nu văd niciun avantaj ca ai casco, poate numai în situația în care mașină are dauna totala. Dar în aceasta situație procedura e de durata și suma asigurata e prea mica.

#46
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am casco, pana in prezent pe 5 ani, daunele au fost comparabile cu cele platite pe asigurare, ba mai mult la tiriac am iesit pe plus si ulterior am facut la Omniasig, când au marit prea mult polita.

#47
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Primuministru: mie o dauna de parbriz imi acopera CASCO pe 2 ani, un far cam tot pe acolo. Cum e cu eficienta aia?! Posted Image

Edited by Tyby, 12 March 2019 - 13:44.


#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 primuministru, on 12 martie 2019 - 11:25, said:


Personal nu văd niciun avantaj ca ai casco, poate numai în situația în care mașină are dauna totala. Dar în aceasta situație procedura e de durata și suma asigurata e prea mica.

La fel si prima, ca e proportional.

#49
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 Tyby, on 12 martie 2019 - 13:34, said:

Primuministru: mie o dauna de parbriz imi acopera CASCO pe 2 ani, un far cam tot pe acolo. Cum e cu eficienta aia?! Posted Image

Îmi spui cat e sau cat a fost malusul ??

#50
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Mai vin cu cateva precizari, se pare ca multi nici nu citesc conditiile politei de asigurare casco.
- Sistemul Bonus Malus se aplică exclusiv poliţelor individuale încheiate pentru autovehiculele aparţinând persoanelor fizice sau juridice.
- Sistemul Bonus Malus are 15 clase (trepte): clasa 1 corespunde bonusului maxim, clasa 15 corespunde malusului maxim iar clasa 10 este clasa neutră (corespunzând primei tarifare de bază a Societăţii).
- Intrarea în sistem (Asigurat nou) se face prin clasa a 10-a, care corespunde primei tarifare de bază a Societăţii, calculată ţinând cont de toate elementele conţinute în cererea chestionar şi de declaraţia Asiguratului la încheierea poliţei.
- Prima de asigurare variază la fiecare reînnoire, în funcţie de numărul daunelor înregistrate în anul de asigurare încheiat.
- Reducerile şi majorările se aplică primelor tarifare de bază practicate de Societate în momentul reînnoirii poliţei.
- Mecanismul de deplasare în interiorul scalei este următorul:• un an fară daune implică coborarea cu o poziţie;• fiecare daună produsă într-un an de asigurare implică creşterea cu doua poziţii.
- În niciun caz reducerile primei de bază nu pot fi mai mari de 50% din aceasta (bonus maxim), iar majorările nu pot depăşi 200% (malus maxim).
- La determinarea clasei de bonus-malus nu se iau în considerare daunele produse din culpa exclusivă a unor terţe persoane, pentru evenimente în urma cărora Asiguratul CASCO are dreptul la primirea unei despăgubiri în baza poliţei obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) valabilă încheiată de terţul vinovat.
- Contractantul are posibilitatea de a evita majorările de primă sau să beneficieze de reducerile de primă prevăzute de sistemul Bonus Malus, renunţând în mod expres la despăgubirea aferentă unor daune produse pe durata asigurării.

Conditiile pot diferi usor de la o firma la alta, insa sistemul bonus/malus e acelasi peste tot.

#51
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
nu stiu sa-ti spun, pentru ca dosarul a fost inchis (am reparat ciobitura in parbriz, ca plecam vreo 5.000+ km prin Europa in 3 zile, si nu aveam nici o sansa sa schimb parbrizul in acel interval. In plus nici nu tineam neaparat sa schimb parbrizul la o masina de 3 luni, as fi avut impresia ca o violeaza! Posted Image).

Edited by Tyby, 13 March 2019 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate