Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cu sau fara CASCO dupa ce iese masina din garantie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostNaijax, on 11 martie 2019 - 10:51, said:

E vorba de baza de calcul

View Postfilipxxx, on 11 martie 2019 - 11:11, said:

Sa faci Casco la un Golf de 5 ani e absurd
daaa  Posted Image

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E relativ cu banii, la masina mea Casco se ducea la 3000 euro cu franciza de 200euro ca sa fie siguri ca nu ma duc sa vopsesc o usa sau o bara la ei :) I-am si platit 2 ani, suma asigurata scadea, nu aveam daune dar pretul crestea in fiecare an, asa ca am renuntat sa le vars bani. In 5 ani cat planuiesc sa tin masina le-as fi dat undeva la 13-15K euro. Prefer sa risc si sa dau masina dauna totala la dezmembrari in caz de accident decat sa pierd garantat banii astia garantat, kilometri fac putini, merg cu copii in masina frecvent deci nu fortez si merg linistit.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNaijax, on 11 martie 2019 - 10:51, said:

E vorba de baza de calcul
Cumva, te depaseste ?
tu pari sa nu intelegi ce zice regulamentul, opiniile trebuie bazate pe argumente.
tu postezi niste opinii personale bazate pe nimic, fanteziste, si pari si agresiv un pic, de ce?

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postunbrutus, on 11 martie 2019 - 11:31, said:

tu pari sa nu intelegi ce zice regulamentul, opiniile trebuie bazate pe argumente.
tu postezi niste opinii personale bazate pe nimic, fanteziste, si pari si agresiv un pic, de ce?

Pai tu ai inceput cu FLAME-ul
Nu vrei sa fii dragut si sa renunti la el ?
Multumesc

Edited by Naijax, 11 March 2019 - 11:33.


#23
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Doar tu știi dacă îți asumi riscul sau nu. Știu pe cineva care tocmai și-a făcut mașina praf (s-a considerat din vina lui, dar practic era din vina gheții). Fără Casco. Acum a rămas fără mașină. Eu personal nu am avut niciodată Casco pt că am avut doar mașini vechi. Pt cine circulă foarte puțin, este și asta o variantă (o mașină veche dar marcă bună, relativ fiabilă, nu astea franțuzești. Cu 3000 de euro cît dai pe an la Casco, îți iei o mașină din categoria asta). Pînă la urmă sînt N variante și tu știi mai bine ce alegi, pt că pe forum vezi bine că primești răspunsuri contradictorii.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu nu stiu de unde scoateti sumele astea - 3000 EURO/an Casco.
Am masina noua luata in leasing (SUV - nu dam nume)
CASCO e 63 EURO/luna = 756 EURO pe AN

#25
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Exista si variante de Casco Econom, costa vreo 300 ron /an si te desbagubeste doar in cazul unui accident in trafic produs din vina ta. Deci nu copaci, parcari, autori necunoscuti.

#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Stiu ca era ceva casco la 1500 Lei/an care avea o limita de despagubire de maxim 15000 Lei. Pentru majoritatea autoturismelor e suficienta.
Acum daca ai masina la care un far e 2000 Euro, nu e suficienta acesta asigurare.

#27
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ce-are casco cu garantia ??? Garantia acopera numai defectele de fabricatie, casco este o asigurare facultativa care va protejeaza propriul vehicul de furt sau de eventualele daune pe care acesta le poate suferi, indiferent daca sunteti responsabil sau nu de producerea acestora.
Daca nu ai nicio dauna, primesti bonus. Fiecare dauna aduce dupa sine un malus la prelungirea asigurarii. In functie de firma de asigurari si in functie de valoarea daunei, dupa 3 daune contractul se poate rezilia.

Edited by primuministru, 11 March 2019 - 12:42.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNaijax, on 11 martie 2019 - 09:57, said:

Depinde de masina
Sub 15k EUR - nu mai merita CASCO
Intre 15k-20k - ne mai gandim
Peste  20k - cam DA

Al doilea parametru important e cotatia.
La un 2% cotatie merita indiferent de valoarea masinii.
La un 6% si peste e nasol.

View Postprimuministru, on 11 martie 2019 - 12:33, said:

Ce-are casco cu garantia ???

Exact.

#29
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Cand am luat masina (2009), avea 3 ani vechime... VW Bora 1.9 Tdi 90 CP
Am facut RCA si am cerut lui nenea care mi-a dat polita si imi faca si un calcul CASCO.
A doua zi imi da raspunsul: 970 si ceva anual... Ooo... gata, fac si de-asta... dupa aceea sa aflu ca era vorba de euro, nu de RON.
In fine. Cer lamuriri, avand in vedere ca in urma cu vreo 2 luni, acelasi broker a incheiat o polita CASCO cu mai putin de 800 euro, pentru o masina din aceeasi categorie, aceeasi motorizare (Octavia 1.9 TDI 105 CP), doar cu un an mai tanara, proprietarul nu avea (nici acum nu are) permis.
Raspuns:
"O masina mai veche se defecteaza mai des ca una mai noua"...
Zic... "Bine, adica CASCO imi va plati si defectiunile, nu numai daunele?"...
"Aaa... nu este vorba de asta"
"Atunci? Ca as fi de acord sa platesc 1.500 pe an, iar la orice scartaiala sau frecatura vin la CASCO"
No more comment.

De atunci, pana acum, am avut vreo 7 pupaturi in dos (din care ultima cu dauna), o tranta cu un TIR, ambele rezolvate pe RCA-urile bizonilor...

Edited by bonygy, 11 March 2019 - 13:27.


#30
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postfilipxxx, on 11 martie 2019 - 11:28, said:

E relativ cu banii, la masina mea Casco se ducea la 3000 euro cu franciza de 200euro ca sa fie siguri ca nu ma duc sa vopsesc o usa sau o bara la ei Posted Image I-am si platit 2 ani, suma asigurata scadea, nu aveam daune dar pretul crestea in fiecare an, asa ca am renuntat sa le vars bani. In 5 ani cat planuiesc sa tin masina le-as fi dat undeva la 13-15K euro. Prefer sa risc si sa dau masina dauna totala la dezmembrari in caz de accident decat sa pierd garantat banii astia garantat, kilometri fac putini, merg cu copii in masina frecvent deci nu fortez si merg linistit.
  3000 euro pe an  o asiguare? Eu as prefera sa merg cu taxiul

#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
eu cred ca e vorba de ron; la 3000eur/an masina ar trebui sa coste 200k euro, iar la banii astia chiar merita casco

Edited by Octavian_SK, 11 March 2019 - 13:49.


#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ai fi surprins cat e CASCO la o masina premium. Sunt masini la care doar oglinda e 5000 de lei cum dracu sa coste casco 3000 de lei Posted Image Apropo, vorbim de preturi de reprezenanta nu de pe OLX.

Edited by filipxxx, 11 March 2019 - 14:04.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
La distanta de 9 ani, pe 2 masini noi cu buget 30k, am platit casco in anul 1: 1800 euro si 600 euro. Diferenta mare vine de la marca si varsta soferului.
La americani e foarte importanta cotatia asigurarii in decizia de cumparare.

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postfilipxxx, on 11 martie 2019 - 14:02, said:

Ai fi surprins cat e CASCO la o masina premium.
mda...cred ca ai dreptate , daca la o masina de 20K e 800eur la iuna de 80-100K e cat zi ci tu

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostNaijax, on 11 martie 2019 - 09:57, said:

Depinde de masina
Sub 15k EUR - nu mai merita CASCO
Intre 15k-20k - ne mai gandim
Peste  20k - cam DA
Aha... și dacă faci o pagubă de 5.000€ la o mașină de 14.000€, ce faci? Dai din buzunar, firește. Pe tine înțeleg că nu te deranjează, alții poate socotesc altfel.

#36
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Casco nu e proportional cu pretul masinii, sunt coeficienti de risc care intra in calcul nu sunt in doemniu dar asa mi-au povestit brokerul cand m-a lovit prima data cu pretul. Cand ai BMW sau Mercedes ai coeficient de risc mult mai mare ca unul cu Hiunday, ai sanse mult mai mari sa iti fure ceva, vandalism, etc. Nu dau idei dar sunt multi care nu concep sa repare cutia la un Seria 7 si mai bine ies cu ea pe camp sa isi ia dauna decat sa o repare. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate