Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cu sau fara CASCO dupa ce iese masina din garantie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io nu mai fac , desi poate ar trebui , dar cum n-am avut niciodata nevoie de casco nici nu stiu daca e bine au ba .
Cum procedati ? Mai faceti casco dupa ce iese masina din garantie sau nu ?

#2
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Exista si pachete CASCO mai smechere, care contin si RCA, iar in cazul unui eveniment, te despagubesc fara griji: chiar daca nu e vina ta, iti ofera asistenta rutiera (te iau pe tine impreuna cu masina si te duc acasa, iar masina la service), iti repara masina, iar apoi:
-daca esti vinovat de accident, fac acelasi lucru si celelalte masini implicate
-daca nu esti vinovat, iti repara masina doar tie, apoi dau in judecata firma de asigurari a soferului vinovat, pentru a recupera despagubirile tale, lucru care se intampla la orice CASCO, cand masina ta este avariata din vina altcuiva.
Bineinteles, asigurarea CASCO este mult mai buna, asigurandu-te ca nu vei ramane fara masina niciodata. Daca o faci praf, din vina altcuita, vei plafonul maxim pentru dauna totala, pe care il stii dinainte, cand inchei polita.
De la RCA primesti despagubiri doar cand te loveste un alt sofer din vina lui, iar tratamentul este unul mult mai prost, nefiind tu clientul lor. Incearca sa iti dea cat mai putin, te trimit in service-uri care poate nu iti inspira incredere, si te amana foarte mult. Daca ai full-CASCO, eviti aceasta situatie, asigurarea ta preluand controlul, ca mai apoi sa recupereze costurile de la RCA-ul vinovatului.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș face.

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am continuat sa fac, in caz de nevoie, o sa zici ce bine era.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde de masina
Sub 15k EUR - nu mai merita CASCO
Intre 15k-20k - ne mai gandim
Peste  20k - cam DA

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai grija de masina (atat vizual, cat si tehnic), ti-as recomanda sa iti faci. Eu am avut accident cu doua saptamani inainte sa-mi expire RCA-ul (nu stiu de ce, dar am tot amanat sa mi-l reinoiesc, si (poate) mai bine am facut: masina a stat in service 2 luni).

Stiu ca nu e o suma derizorie, dar nu stii ce se poate intampla.

#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Depinde de valoarea masinii si bugetul tau . Daca iti permiti il faci ... daca nu iti permiti nu-l faci .

Eu am un Sandero din 2008 (nou) ... tot din 2008 are si casco ... initial a fost vreo 1300/an casco, acum platesc 900/an
L-am folosit de 3 ori pentru parbriz... si ma pregatesc sa-l folosesc a 4-a oara tot pentru parbriz.
Circul pe un drum asfaltat dar pe care trec o gramada de camioane cu balast... si ma trezesc cu cate o piatra aruncata in parbriz. Nu-l face zob dar imi trage o dunga  Posted Image

Edited by excentryc, 11 March 2019 - 10:00.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Eu sunt precaut, nu-mi place riscul, asa ca am Casco pe toate...

#9
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Baxon, on 11 martie 2019 - 09:30, said:

Io nu mai fac , desi poate ar trebui , dar cum n-am avut niciodata nevoie de casco nici nu stiu daca e bine au ba .
Cum procedati ? Mai faceti casco dupa ce iese masina din garantie sau nu ?
Nu vad legatura dintre garantia masinii si casco? Am garantie 6 ani/200k km, dar daca patesc ceva din vina mea, sau a altuia, nu fac mare branza cu garantia. Asa recomand casco
Eu am avut casco la toate masinile, cea mai veche avea 8 ani. Nu as sta fara casco nicio clipa, fac 60km/zi si totii vor sa-mi testeze reflexele

#10
bitdefender77

bitdefender77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2015
Am facut si eu casco primul an in care am cumparat masina fiindca eram incepator iar masina era noua. Am facut la Tiriac si am platit cam 1000 euro pe tot anul.
Din al doilea an nu am mai facut niciun casco ... acum aproape a trecut si al 2-lea an de cand am masina si din fericire nu am patit mare lucru (doar parbrizul spart - l-am inlocuit pe banii mei - aprox 1100 ron).

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
La toate masinile pe care le-am avut pana acum am renuntat la garantie in primul an, prefer sa imi schimb singur consumabilele si nu am fobii cu garantia; in schimb casco am avut mereu; in momentul asta platesc cca 800eur/an da parca nu ma incumet sa renunt :)

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Naijax a furnizat un raspuns conectat perfect cu realitatea...

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Karhu, on 11 martie 2019 - 10:00, said:

Eu sunt precaut, nu-mi place riscul, asa ca am Casco pe toate...
in ce tara? ca depinde mult de piata... in uk nu prea poti sa nu iti faci casco

 Mihai_3, on 11 martie 2019 - 10:31, said:

Naijax a furnizat un raspuns conectat perfect cu realitatea...
sau doar o speculatie, o opinie personala bazata pe nimic?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 unbrutus, on 11 martie 2019 - 10:45, said:

in ce tara? ca depinde mult de piata... in uk nu prea poti sa nu iti faci casco
In Finlanda. Vreo 3000 euro/ an, in total...

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 unbrutus, on 11 martie 2019 - 10:45, said:

sau doar o speculatie, o opinie personala bazata pe nimic?

E vorba de baza de calcul
Cumva, te depaseste ?

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-i bun CASCO. Te invata sa fii lenes si neatent . Stiind ca ai CASCO esti mai predispus la julituri , infundaturi , etc ...ca le repari pe CASCO. Ca idee de client de masina SH ...niciodata nu am cumparat o masina care a avut CASCO. Stiti de ce ? Toate erau revopsite in 7 nuante , ca de fiecare daca cand ii tragea o julitura mergea cu ea la servis si acolo , un zugrav ( ca vopsitor auto nu se putea numi din capodopera rezultata ) , ii spoia "gratis " coscorobetea. REzultatul final , dupa 5-6 ani de casco , era ca un ou de Paste , vopsit de o gospodina casnica si dementa .

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Totul e referitor la valoarea masinii si la varsta. Sa faci Casco la un Golf de 5 ani e absurd, in cel mai rau caz o reasamblezi din dezmembrari daca nu ti-au sarit airbaguri and shit. Daca ai un Tuareg de 5 ani treaba se complica, chiar si la dezmebrari o portiera e substantial mai scumpa. La interventii la motor si cutie nu mai zic, preturile cresc exponential fara de un Polo sau Golf deci merita sa faci Casco.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 11 martie 2019 - 09:30, said:

Io nu mai fac , desi poate ar trebui , dar cum n-am avut niciodata nevoie de casco nici nu stiu daca e bine au ba .
Cum procedati ? Mai faceti casco dupa ce iese masina din garantie sau nu ?

E bun ca mai pica cate un copac.. mai da cate o proasta sa iasa din parcare si nu apreciaza distanta.. mai trag niste boschetari de oglizi sa vada daca se desprind... etc.
Acu.. depinde cati bani ai.. Majoritatea (me included) n-avem bani nici de RCA fara sa ne rupem de la gura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate