Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

declaratie unica estimare venituri pfa 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mcatalin94

mcatalin94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2014
Salutare!

Recent am infiintat un PFA (cod caen 6201). Dupa eliberarea dovezii de inregistrare mi s-a spus ca trebuie sa depun si la anaf o declaratie. Asa ca m-am documentat putin sa vad despre ce este vorba.

Problema mea este ca, dat fiind faptul ca ma aflu la inceput de drum, nu am inca o idee clara despre veniturile pe care acest PFA le va genera anul acesta, posibil ca acestea sa fie chiar nule. Si astfel, intrebarea mea este daca are sens sa depun declaratia unica de estimare a veniturilor pe 2019, estimand 0 venituri?

Multumesc.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mcatalin94, on 11 martie 2019 - 02:18, said:

posibil ca acestea sa fie chiar nule
Nu te supara, dar, daca nu ai de incasat bani/facut profit, de ce naiba ti-ai mai deschis PFA? E vreo chestie trendy-fancy sau cum?

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Eu aș declara cu minus....poate primesc ceva....
PFA este cea mai păguboasă chestie.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 mcatalin94, on 11 martie 2019 - 02:18, said:

....mi s-a spus ca trebuie......intrebarea mea este daca are sens sa depun declaratia unica de estimare a veniturilor pe 2019, estimand 0 venituri?

deci ti s-a spus ca trebuie, dar tu te intrebi daca are sens :)
din ce stiu eu, declaratia e obligatorie. si da, ar trebui sa poti estima si zero.

#5
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
declaratia este obligatorie.

ai PFA in sistem real ? sau cu norma de venit ?
daca ai in sistem real, estimezi acum o suma, si la sfarsitul anului depui o declaratie rectificativa. - nu sunt 100% sigur ca asta e procedura
daca ai ales norma de venit - te uiti pe tabelele cu norme de venit pentru judetul in care ai PFA-ul inregistrat, si introduci suma aia la venituri estimate

#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
6201 e doar in sistem real
estimeaza si tu 5000 de lei acolo

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mcatalin94, on 11 martie 2019 - 02:18, said:

Salutare!

Recent am infiintat un PFA (cod caen 6201). Dupa eliberarea dovezii de inregistrare mi s-a spus ca trebuie sa depun si la anaf o declaratie. Asa ca m-am documentat putin sa vad despre ce este vorba.

Problema mea este ca, dat fiind faptul ca ma aflu la inceput de drum, nu am inca o idee clara despre veniturile pe care acest PFA le va genera anul acesta, posibil ca acestea sa fie chiar nule. Si astfel, intrebarea mea este daca are sens sa depun declaratia unica de estimare a veniturilor pe 2019, estimand 0 venituri?

Multumesc.

Pai.. trebuia sa stii despre ce e vorba inainte de deschiderea PFA-ului.. Se estimeaza o suma si se trece in declaratie... Daca o estimezi prea mica.. dupa aia ai de plata.. plus ca, inca n-au anuntat daca mai dau bonusuri de plata anticipata pe 2019... daca le dau ar fi bine sa declari si sa platesti o suma apropiata de realitate.. ca e in avantajul tau.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 dexterash, on 11 martie 2019 - 02:29, said:

Nu te supara, dar, daca nu ai de incasat bani/facut profit, de ce naiba ti-ai mai deschis PFA? E vreo chestie trendy-fancy sau cum?

tu cand te duci la pescuit estimezi cati pesti o sa prinzi ? spui la nevasta sa fie pregatita ca o sa aduci si crapi si somni si stiuca si somon.............ce dracu puneti intrebari inutile, omul si-a facut o afacere, nu are cum sa estimeze oricate planuri de afaceri ai face, numai in tara asta de cacat esti obligat sa declari ca o sa castigi nu stiu cat..........o tara in care prostia geme pe strada si urla, dar cine sa o vada?

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu contează cat declari, este estimativ.
Se reglează cu cat faci efectiv la anul

E doar o bază pe care statul o ia ca previzionare pentru a-și construi planul de încasări și bugetul. Cred că în orice țară e așa, declari taxele reale la sf anului fiscal

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Flat, on 11 martie 2019 - 11:13, said:

Nu contează cat declari, este estimativ.
Se reglează cu cat faci efectiv la anul

E doar o bază pe care statul o ia ca previzionare pentru a-și construi planul de încasări și bugetul. Cred că în orice țară e așa, declari taxele reale la sf anului fiscal


Daca s-ar plati taxa pe cacat, cat cate kg cat ai estima pentru anul 2019? Ti se pare normal sa lucrezi pe estimativ ? Nici la meteo nu se mai lucreaza chiar din burta pe estimari, cum sa declar eu taxe de 5000 de lei? poate maine moare, sau da faliment, sau nu mai merge afacerea, trebuie sa declari exact ce ai produs, nu ce vei produce, sigur, e misto pentru stat sa ia banii de la fraieri, stai sa vezi ce greu i-ar da inapoi, poate dupa 5 ani, stai sa vedem,,,statul nu e prost, noi suntem

Edited by Platon, 11 March 2019 - 11:15.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Normal, nenormal, situația acum este așa - în termen de 30 zile de la înființare trebuie să depui declarația. Completezi doar partea cu estimarea - adică venit brut, cheltuieli, venit net. Partea de contribuții sociale o completezi doar dacă e cazul. Depui și gata. Nu trebuie să mai faci nimic, nu plătești nimic în avans.
La anul pînă la 15 martie depui declarația - de data asta completezi cît ai făcut în realitate după care plătești impozitele și eventualele contribuții conform cu venitul făcut.

PS - vezi că depunerea presupune să-ți faci cont la ANAF, pe așa-zisul spațiu personal virtual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate