Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casuta catelului , schite, poze, idei nastrusnice sau nu ....

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
As vrea ca aici sa postati ce casute aveti pt patrupezii vostri nu de alta dar va trebui curand sa-i construiesc si eu o " vila " la Rhea , pe perioada anotimpului cald care va fi depozitata pe terenul de la munte ( deal de fapt ) .
M-am gandit io asa intr-o doara ca musai o fac cu pereti dubli si in mijloc sa pun termoizolatie , polistiren evident , la fel si la acoperis cumva sa fie si ventilat ca inauntru sa nu fie cald cand bate soarele cu putere . Binenteles ca in interior va trebui sa gasesc o solutie de a pune un soi de husa detasabila asta daca o fac din osb ,
Am vazut multe si felurite casute de caini , un model chiar fain , acoperisul era cu balamale , rabatabil ca putea sa deschizi pe sus si sa faci curat mai usor .
Io ma gandesc sa fie ceva de genul asta cu antreu , sa poata sa manance chiar daca ploua si de dimensiuni ceva mai maricele pentru cand are musafiri ( un Yorkshire ) cu care se intelege de minune ( a unui prieten ) .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   25.92K   68 downloads


#2
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Iar ironia maxima va fi cand cainele te va trola si va refuza sa foloseasca casuta.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O fac mare sa incap si eu acolo Posted Image

#4
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Din experienta mea, daca o faci prea mare nu o va folosi. O cusca trebuie sa fie stramta, cainilor nu le plac vilele.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Din experienta mea, cand am facut-o prea mare, am folosit-o eu si cainele dormea cu nevasta-mea

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu am facut-o asa. Izolata cu polistiren de 5 in pereti si vata in tavan.

Attached Files


Edited by mariovrs, 08 March 2019 - 05:44.


#7
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Obligatoriu certificat energetic.

#8
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Care-i ideea sa o izolezi, cand e deschisa permanent ?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBaxon, on 08 martie 2019 - 00:03, said:

Io ma gandesc sa fie ceva de genul asta cu antreu , sa poata sa manance chiar daca ploua si de dimensiuni ceva mai maricele pentru cand are musafiri ( un Yorkshire ) cu care se intelege de minune ( a unui prieten ) .

Pai si ceilalti catzei ce o sa zica cand o sa vada atata lux si opulenta?

[ https://ibb.co/pyCBB9Q - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Daca ii pui si jacuzzi cred ca va fi ok.

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Din ce am observat eu e imp sa nu fie nici prea mare nici prea mica relativ cu dimensiunea animalului :). Daca e prea mare nu se poate incalzi iarna si nu se simte protejat, daca e prea mica are tendinta da a dormi mai mult pe langa ea. Deasemeni e importanta si orientarea ei - trebuie ferita de vant si ploaie - ca tot zicea cineva mai sus de ce o izolezi daca e deschisa .... O intorci sa nu bata zapada, soarele, etc, dar sa si vada cainele cine cum trece pe drum sau pe unde are de obicei de a isi petrece timpul.... A mea de ex vara nu intra deloc in ea, cand nu vine dupa mine si prefera sa doarma pe afara sta pe pres la usa si nu intra in cotet deloc, ii fac si un culcus pe terasa.

#12
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postmariovrs, on 08 martie 2019 - 05:41, said:

Eu am facut-o asa. Izolata cu polistiren de 5 in pereti si vata in tavan.

Frumoasa casuta, i-ai pus si roti :)

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
te muncești mult și 'geaba...
-din martie până- octombrie jivina va dormi numai în iarbă
-în rest, dacă nu-l lași la ușa terasei (te va-njura... Posted Image ) va dormi în cușcă doar dacă-i vânt extrem...

-din experiența proprie, căinii mei nu au mai intrat în cușcă după ce am izolat-o termic! nici iarna...

Attached Files



#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostHunor_66, on 08 martie 2019 - 07:55, said:

Care-i ideea sa o izolezi, cand e deschisa permanent ?

Pai cum care e ideea... Caldura emanata de corpul cainelui ramane cat de cat in cusca. Nu-i la fel ca situatia cand bate vantul printre scanduri..
Si apoi...mai e si o vorba. Cand intri in ograda unui om, uita-te la cusca cainelui intai. Iti faci o idee in mare despre ''gospodar''. Functioneaza, am probat :)

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Termoizolatia o pun ca sa inchida bine spatiul sa nu sufle " curentu " pe ici colo , cand se odihneste sa nu o bata vantul sau sa dogoare caldura .

View Postmariovrs, on 08 martie 2019 - 05:41, said:

Eu am facut-o asa. Izolata cu polistiren de 5 in pereti si vata in tavan.
Foarte faina cusculia , imi place !

Cusculia e pt odihna de peste zi si doar vara, ca noaptea sta in casa oricum , asa cum am obisnuit-o de la 2 luni ( acuma are 5 luni ) Posted Image
Ce am observat eu , pana acuma ca ii place spatiul mare iar ca sa doarma , e de ajuns un cosulet ( sau in bratele mele ) .
Vreau sa-i fac casuta nu neaparat din necesitate ci mai mult ca sa aiba un loc , peste zi , daca e afara , unde se poate relaxa ( daca vrea ) .

Edited by Baxon, 08 March 2019 - 17:50.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgushpi, on 08 martie 2019 - 11:57, said:

te muncești mult și 'geaba...
-din martie până- octombrie jivina va dormi numai în iarbă
-în rest, dacă nu-l lași la ușa terasei (te va-njura... Posted Image ) va dormi în cușcă doar dacă-i vânt extrem...

-din experiența proprie, căinii mei nu au mai intrat în cușcă după ce am izolat-o termic! nici iarna...
Zici ca-s de jucarie cum stau , sa-ti traiasca ! Posted Image

#17
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Lucrarea am realizat-o in 3 zile, contra cronometru ca trebuia sa aduc juniorul acasa de la mama lui.
In apararea mea trebuie sa mentionez ca am 0 experienta cu dulgheria, este prima mea lucrare practica si am facut-o la ochi fara o schita prealabila. Am izolat-o cu polistiren de 5 in pereti - OSB 10mm clasa2 int si ext si in podea iar acoperisul nu este fix pentru a putea face aerisirea prin tavan vara iar iarna pentru a putea adauga polistiren 5-10 cm pe tavan daca va fi cazul.
Am atasat poze pe etape si cu juniorul care deocamdata doarme in casa.

Edited by lu_k-309, 08 August 2019 - 23:10.


#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Aplecatoarea ceva mai mare ca da ai unde sa i asezi castronele pentru mancare si apa astfel incat sa fie protejate de ploaie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate