Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Factura vodafone

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012
Am avut abonament pana la sfârșitul lunii februarie 2019 si când am trecut pe cartela sa emis ultima factura de abonament dar nu am primit mesaj de la vodafone cat am de plata si nu am reușit sa iau legatura cu un operator la relații clientisi nu am reprezentanță in oras .este cineva de la vodafone care ma poate ajuta va multumesc

#2
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Care este cel mai mic abonament la Vodafone și ce beneficii are?? As porta de pe prepay...

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
@istrare01, incearca la o pravalie vodafone. Eu as trimite si email catre vodafone in care sa expun problema, e mai sigur decat ce se vorbeste la telefon. Sunt obligati sa-ti raspunda solicitarii, ai macar o dovada palpabila.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
mie, dupa ce m-am portat de la voda, mi-au inchis contul de client instat....deci habar nu am daca mai aveam sau nu de plata ceva la ei....nici sms nici nimic

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si eu trebuie sa primesc o factura din ianuarie in urma unei portari (ultimul abonament avut la ei). Dupa ce s-a finalizat portarea, contul de MyVodafone s-a desfiintat ca client al lor si a devenit client "extern" (sau cum i-or zice) fara prea multe optiuni.

Da-le un mail sau, daca ai prin drumurile tale, un magazin Vodafone, intreaba la ei. Vezi ca pe site ai un numar de telefon (cu 0372.022.222 parca). Suna si o sa dai de un operator (nu mai stiu care sunt optiunile sa ajungi la un operator uman, dar vei ajunge la unul).

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postalinator, on 07 martie 2019 - 02:43, said:

Care este cel mai mic abonament la Vodafone și ce beneficii are?? As porta de pe prepay...
suna la ei (*222) si spune ca vrei un abonament in care sa ai serviciile de pe prepay. or sa iti incropeasca unul de 5-6 euro. fara telefon la promotie.

#7
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Salut,
La ce curs valutar, ar trebui, sa se calculeze o factura emisa in 8 ian 2020?
Pe factura mea apare 4,8397 lei/euro.
Mulțumesc!

#8
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
La cursul BNR  a zilei respective, care era 4,777si ceva. Ciudat ca ai 4,8. Daca s-or tiganit si ei cu un curs fantoma ca cei de la Telekom, e chiar grav.

#9
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
https://www.vodafone...lutar/index.htm

"Atunci când achiți factura Vodafone vei plăti la cursul valutar de referință calculat ca media cursurilor valutare a primelor cinci bănci sistemice din România*."

Curs EURO 8 Ianuarie 2020: 4.8397 RON*

#10
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Nu știam.
Am fost atent la alte steluțe în contract.
Recunosc că găselnița asta a lor, care cred ca e unică la operatorii de mobil-spun cred, mi-a scăpat.

Cu bine,
Ares14

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
WTF? au inceput si astia ca telekom sa ia cursul de vanzare al bancilor?
dupa ce ca platim facturile in euro, acum trebuie sa le platim si la cursul camatarilor banci?

#12
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Foamea de bani.
Chiar nu stiam de fază.

#13
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Inseamna ca s-or manelizat cu noua inventie 2020. Acolo in tabel apare Unicredit de 2 ori, la fel si Raifaissen... Ce topu 5 lu peste prajit...

#14
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View Postrex, on 11 ianuarie 2020 - 20:03, said:

WTF? au inceput si astia ca telekom sa ia cursul de vanzare al bancilor?
dupa ce ca platim facturile in euro, acum trebuie sa le platim si la cursul camatarilor banci?

Acum 15 ani plateai facturile operatorilor de telefonie mobila in USD/ Dolar , odata cu intrarea in UE legea multinationalelor le da voie sa emita facturi la cursul EURO de referinta nu in EURO. Ideea e ca romanu e necajit pentru ca din cauza economiei romane , leul se prabueste si creste EURO ca daca scadea nu mai vedeam picior de post aici si toti erau bucurosi.

Cei mai mari operatori telecom din România au tarifele exprimate în euro, situaţia fiind explicată de companii prin faptul că o mare parte dintre serviciile şi echipamentele achiziţionate de la parteneri externi sau români sunt tarifate, de asemenea, în moneda europeană.

Aici e un raspuns al companiilor : Majoritatea costurilor noastre sunt în euro, iar exprimarea preţurilor în euro este un mod de a stabiliza relaţia între venituri şi cheltuieli şi de a îmbunătăţi astfel predictibilitatea rezultatelor financiare ale societăţii explica oficialii unei astfel de firme

De ce platim in lei si nu in euro, raspunsul este ca in Romania facturile se intocmesc in lei, nu in euro, insa nimic nu interzice operatorilor economici sa isi exprime preturile in valuta cu conditia sa precizeze cursul de schimb la care se refera – cursul anuntat de BNR intr-o anumita zi; nu companiile stabilesc valoarea euro din ziua platii, nu pot fi comparati cu o casa de schimb valutar.

Edited by HeroicStar, 17 January 2020 - 19:31.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@HeroicStar: una din directivele UE este raportarea monedelor nationale la Euro (ECU), iar cum raporturile economice din SEE se fac in euro, e normal ca raportarile sa fie facute in aceasta moneda.

Nu mai spun de faptul ca, la momentul aparitiei telefoniei mobile, ti se spunea ca te costa 20$ abonamentul (fara nimic) si taxa de conectare 50$ (sau cat era) si a ramas intiparit modelul (costul in valuta, dar plata in lei). Cum la denominare, graficul bancnotelor a ramas 95% identic cu cel al anterioarelor, s-a mers pe aceeasi "procedura". Trebuie sa fim constienti ca, daca am avea abonamentele in lei, cel mai probabil abonamentul de 10E nu va fi 48 lei, ci 50 lei si vor fi corectii anuale (cel mai probabil), exact cum s-a intamplat anul trecut dupa ce s-a dat taxa lacomiei.

#16
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Curs de schimb: 4.902

E din ce in ce mai bine cu acest curs "paralel" la VDF.Posted Image

#17
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostHeroicStar, on 17 ianuarie 2020 - 19:30, said:

Aici e un raspuns al companiilor : Majoritatea costurilor noastre sunt în euro, iar exprimarea preţurilor în euro este un mod de a stabiliza relaţia între venituri şi cheltuieli şi de a îmbunătăţi astfel predictibilitatea rezultatelor financiare ale societăţii explica oficialii unei astfel de firme
Bullshit corporaTrist si nimic altceva.
Cum naiba in alte tari vecine costul NU e denominat in euro?

#18
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

View PostInginerul_, on 09 iunie 2020 - 15:24, said:


Bullshit corporaTrist si nimic altceva.
Cum naiba in alte tari vecine costul NU e denominat in euro?
Într-o țară care nu mai are suveranitate și care e plină de slugi de sus pănă jos la mătură își permit toți coorporatistii externi să își bată joc de romăni.

Edited by Sukers, 09 June 2020 - 15:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate