Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sugestii gard

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ma, probleme cu galvanizarea e specifica Romaniei, adica nu stiu ce dracu fac astia, dar vopseaua sublimeaza, iar galvanizarea rugineste in 2 ani.
Prin Franta si Germania nu rugineste nimic...

#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ca idee, cu cadre de beton si boltari, te ajunge undeva la 300 ron metru liniar cu tot cu materiale + manopera finisare ( decorativa, tencuit, etc ). Asta e una din cele mai scumpe si mai longevive solutii.
A doua favorita ar fi cum a zis Adm, fundatie si piatra indesata intre doua plase. CRED ca ajungi mai ieftin, nu cunosc cat costa dar sigur nu cat unu pe cadre de beton.
Stalpi galvanizati + gard verde panou ( sudat cum i se mai spune ) te costa 50 ron metru liniar doar materialele. Daca esti dispus sa sapi tu gropi, scapi.

Daca exista si cea mai mica sansa ca in viitor sa ai vecini in lateral, nu alege gard de beton intre vecini, il faci la urma cu ei, impartind cheltuielile

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostLouisy, on 06 martie 2019 - 11:25, said:


Din practica am observat un neajuns la plasa galvanizata: desi e galvanizata, totusi rugineste dupa un timp. Daca e cu gabioane, inseamna ca ai 2x perimetrul de plasa. Vopsitul trebuie sa fie o placere.

pai una e galvanizat (prin depunere electrica) si alta e zincare (la cald prin imersare in baia de zinc topit.

galvanizarea e casanta, se zgrie si desprinde relativ usor.
zincarea este sudata de metal, la contact zincul formeaza un aliaj cu metalul, este elastica nu se desprinde iar zgarieturile fine se reacopera singure cu zinc.

@adm
ce pisici sa faca, inainte de galvanizare/zincare/vopsire nu curata suprafetele de ulei/praf/rugina...

Edited by arg, 06 March 2019 - 12:26.


#22
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postvictor29cr, on 06 martie 2019 - 12:11, said:

...
Daca exista si cea mai mica sansa ca in viitor sa ai vecini in lateral, nu alege gard de beton intre vecini, il faci la urma cu ei, impartind cheltuielile
Si cum se impart cheltuielile?
Ca , daca vecinul vrea gard placat cu "haur", ok, fie marmura, si ajunge la o suma de 30 de mii de lei (sau  mai mult), ii dai jumatate?Mai ales daca e in spatele casei tale. Doar ca are "fitze" ?

#23
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postcristobob, on 06 martie 2019 - 16:38, said:

Si cum se impart cheltuielile?
Ca , daca vecinul vrea gard placat cu "haur", ok, fie marmura, si ajunge la o suma de 30 de mii de lei (sau  mai mult), ii dai jumatate?Mai ales daca e in spatele casei tale. Doar ca are "fitze" ?
Se imparte costul ridicarii. Cu ce isi placheaza fiecare partea lui peste boltari, allah cu mila.
Eu asa am procedat cu ambii vecini, am impartit 50-50 costul ridicarii brute, beton+boltari. Fiecare si-a tencuit partea lui cum a crezut de cuvinta.

#24
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nu cred ca pot sa astept pana cand vecinii vor fi in masura sa se opreasca din plantat porumb si sa plateasca jumatatea lor de gard. Deocamdata e asumat tot costul.

View Postvictor29cr, on 06 martie 2019 - 12:11, said:

Ca idee, cu cadre de beton si boltari, te ajunge undeva la 300 ron metru liniar cu tot cu materiale + manopera finisare ( decorativa, tencuit, etc ). Asta e una din cele mai scumpe si mai longevive solutii
Din ce garduri am mai avut eu, au avut si parintii sau bunicii, cea mai longeviva si lipsita de intretinere solutie pare sa fie gardul din beton prefabricat. Desi nu e cel mai frumos. Despre gardurile zidite in ultimii 30 de ani nu am o parere prea buna: invariabil tencuiala se degradeaza si cade. In schimb am un gard tencuit prin 1950 care si azi se pastreaza. O arta pierduta, probabil.

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postvictor29cr, on 06 martie 2019 - 16:47, said:

Se imparte costul ridicarii.
...
Si daca vecinii nu se inteleg asupra materialelor? Ca ex : unul vrea din beton, iar celalalt din plasa bordurata .

(am pe o parte a terenului 3 case, nou construite. Dezvoltatorii au facut gard de plasa impletita, la 2 case, la a treia s-a pus gard bordurat. Inspre mine a ramas gardul din sarma ghimpata facut de mine acum cca 6 ani, cand eram singur in zona.  Inca nu-mi cunosc vecinii . Sunt curios ce "pretentii " vor avea. )

#26
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Sa pui si niste mine anti personal sa fie lumea fericita. Asta pe langa gardul de sarma ghimpata.

#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Acum îmi spui, când am plasa ca sa-l schimb.

Mă găsești pe olx , secțiunea : schimb plasa de gard cu mine antipersonal .Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate