Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

WD My Passport sau WD My Book , ambele de 6TB

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dintre aceste doua modele/serii , care este mai performant/fiabil ?
Stiti ce modele de hdd-uri de 3.5'' ( banuiesc ) contine in interior fiecare model in parte , eventual ce cache au fiecare in parte
Poate sa imi raspunda cei care detin una dintre aceste doua serii ce viteze au la copierea unui fisier de peste 50Gb prin usb3.0

Sau e mai rentabil sa cumpar un hdd 3.5'' de sine statator , ce serie de la WD e mai rentabila/performanta pt 6TB
Detin o enclosure de hdd 3.5'' cu alimentator si usb3.0 , dar nu stiu daca imi va recunoaste hdd-ul de 6TB , in prezent folosind un Seagate de 2TB


Despre modelul - Segate Skyhawk 6 TB - ce pareri/impresii aveti ?
Vad ca in descriere scrie ca ar avea cache-ul de 256Mb , e reclama sau adevar

Vreau sa imi maresc ''magazia'' actuala de doar 2TB la ceva mai mare si nu stiu/nu sunt hotarat ce varianta e mai rentabila/performanta :

- hdd extern 6 TB cu usb3.0 sau

- hdd 6TB + enclosure actuala cu usb3.0

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
MyPassport sunt hdd de 2,5", nu de 3,5", si din ce vad la ei pe site capacitatea maxima e 4TB. Deci din cele 2 serii, daca vrei 6TB, nu e la alegere.

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
OK , asta inseamna sa nu stii ce vinzi , fiindca una scrie in titlu anuntului si alta e in poza si de acea am si intrebat
Astept in continuare raspunsuri/pareri/sugesti pt hdd-urile interne/externe de 6TB

#4
der_stille_Engel

der_stille_Engel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.03.2019
Daca vrei ceva fiabil si de foarte buna calitate,iti recomand Seagate Exos 7E8.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

View Postwather, on 03 martie 2019 - 19:55, said:

OK , asta inseamna sa nu stii ce vinzi , fiindca una scrie in titlu anuntului si alta e in poza si de acea am si intrebat
Astept in continuare raspunsuri/pareri/sugesti pt hdd-urile interne/externe de 6TB


Ce anunt ? Adica tu vrei sa cumperi de pe olx asa ceva ?  Unii o cauta practic cu lumanarea. Hardurile se cumpara doar noi din magazin.

#6
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postmodoran, on 03 martie 2019 - 20:50, said:



Ce anunt ? Adica tu vrei sa cumperi de pe olx asa ceva ?  Unii o cauta practic cu lumanarea. Hardurile se cumpara doar noi din magazin.

Aici sunt total de acord. Unele componente nu merita deloc sa le iei SH sau chiar si sigilitate. Si daca folosesti un hard de 6 TB pe post de backup este o greseala deoarece poate sa crape. Sansele sunt mici dar niciodata nu se stie.

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Si daca folosesti un hard de 6 TB pe post de backup este o greseala deoarece poate sa crape. Sansele sunt mici dar niciodata nu se stie. - Pai daca merg pe idea ta , atunci inseamna ca numai trebuie sa ne cumparam cu toti hdd-uri pt backup/magazie/pt nas

Ce anunt ? Adica tu vrei sa cumperi de pe olx asa ceva ?  Unii o cauta practic cu lumanarea - Sincer am cumparat diferite componente de pe olx cu garantie si pe unele inca le mai folosesc si acum
Depinde si de gramul de noroc pe care il are fiecare , daca e sa se strice ......... , crezi ca ala din magazin nu se strica......

Sa revenim la ce v-am rugat daca se poate , pana la urma banii sunt ai mei
Vreti si pute-ti sa ma ajuta-ti , va multumesc anticipat din nou , altfel comentarii de acest gen.......nu ma ajuta cu nimic

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu astfel de comentarii nu te mai ajuta nici pulea, drept dovada ca nu ai mai primit niciun raspuns de o luna.

HDD SH special pt backup = o mare prostie. HDD SH poate crapa oricand. Probabilitatea este si la cel NOU din magazin, insa cu muuuuult mai mica fata de unul SH care a fost futut de catre proprietarul dinainte.

Sfat

WD PASSPORT sunt fara alimentare, sunt de 2.5 si au maxim 4TB.

Daca vrei 6TB te uiti la Book ( daca doar WD vrei sa cumperi). Si Book are alimentare separata.

Edited by MembruAnonim, 01 April 2019 - 07:22.


#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postwather, on 03 martie 2019 - 21:30, said:

Si daca folosesti un hard de 6 TB pe post de backup este o greseala deoarece poate sa crape. Sansele sunt mici dar niciodata nu se stie. - Pai daca merg pe idea ta , atunci inseamna ca numai trebuie sa ne cumparam cu toti hdd-uri pt backup/magazie/pt nas

Ce anunt ? Adica tu vrei sa cumperi de pe olx asa ceva ?  Unii o cauta practic cu lumanarea - Sincer am cumparat diferite componente de pe olx cu garantie si pe unele inca le mai folosesc si acum
Depinde si de gramul de noroc pe care il are fiecare , daca e sa se strice ......... , crezi ca ala din magazin nu se strica......

Sa revenim la ce v-am rugat daca se poate , pana la urma banii sunt ai mei
Vreti si pute-ti sa ma ajuta-ti , va multumesc anticipat din nou , altfel comentarii de acest gen.......nu ma ajuta cu nimic
am vrea. dar sigur le ai cu IT-ul ? ca in mod cert cu "cratimele" nu..
de mirror ai auzit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate