Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ariston Alteas One vs Viessmann Vitodens 100-W vs Buderus GB172i-24 K

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Buna seara,

Am o casa cu parter si etaj, cam 150mp utili. La parter este incazire in pardoseala si la etaj cu calorifere.
Poate ma puteti ajuta sa decid modelul de centrala.

Asi fi vrut Ariston Alteas One. Ca si caracteristici e perfecta, dar foarte multa lume se plange de fiabilitatea centralelor  Ariston (chiar si persoane care fac service pentru aceste centrale).

M-am gandit la Viessmann (lumea spune ca sunt fiabile), dar din cauza raportului de modulare 1:4 (putere minima 6,5kw) nu pare a fi optima pentru incalzirea in pardoseala.

Buderus ar fi ceva intre cele doua, dar la un pret destul de mare fara avantajele Ariston Alteas (senzor de exterior inclus in pretul centralei, conectivitate prin Internet).

Mai am o dilema legata de utilitatea termostatului de ambient livrat cu Ariston Alteas. Atat timp cat am mai multe zone pentru care doresc sa reglez temperatura, am impresia ca termostatul de ambient conectat direct la centrala mai mult ma incurca. Cred ca termostatul de ambient ar trebui sa comande actuatoarele din cutia de distributie si nu centrala termica.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Si eu ma gandeam la Alteas One, dar am avut o discutie cu un reprezentant Ariston care mi-a recomandat Genus One, pe motivul ca diferenta de pret e data de design. Ori eu tin centrala in camera tehnica unde nu ma intereseaza aspectul.

#3
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
E ok si Genus One, dar ramane intrebarea mea legata de fiabilitatea centralelor Ariston. Eu am un Buderus Logamax (fara condensatie)  de 28kw si merge de 15 ani pe circuit clasic cu calorifere, timp in care am schimbat pompa si un vas de expansiune acum vreo 2 ani. Asi vrea o centrala la fel de fiabila.

#4
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Voi lua in calcul si varianta : Buderus GB122-24 K H Logamax plus. Are caracteristici interesante:
- Raport de modulare: 1:10;
- Putere minima: 3kw;
- Debit bun la apa calda: 14l/m

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
gama one de la ariston a intrat pe piata anul trecut, ramane de vazut cat va fi de fiabila.

#6
lucalis

lucalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2007

 notka, on 02 martie 2019 - 21:40, said:

Voi lua in calcul si varianta : Buderus GB122-24 K H Logamax plus. Are caracteristici interesante:
- Raport de modulare: 1:10;
- Putere minima: 3kw;
- Debit bun la apa calda: 14l/m
Pana la urma care ai cumparat-o?  Si eu oscilez intre Genus One si Buderus 172i si nu stiu ce sa aleg pentru incalzire in pardoseala.

#7
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005

 lucalis, on 03 octombrie 2019 - 11:11, said:

Pana la urma care ai cumparat-o?  Si eu oscilez intre Genus One si Buderus 172i si nu stiu ce sa aleg pentru incalzire in pardoseala.
Am luat Buderus GB122-24 K. Functionarea pare ok momentan. In fuctionare nu se aude absolut nimic. E incredibil de silentioasa.
Are totusi o problema, nu se poate seta temperatura maxima pe incalzire si e o eroare de soft, sau poate o problema la placa de baza. Astept solutionarea problemei de catre cei de la Buderus. Se poate trai si fara aceasta setare, dar in principiu este o setare destul de importanta pentru incalzirea in pardoseala (de obicei se pune un maxim de 55grade) si permite setarea temperaturii maxime pe tur din meniul centralei astfel incat la o butonare normala sa nu poti trece de aceasta temperatura din greseala.

Edited by notka, 03 October 2019 - 15:32.


#8
lucalis

lucalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2007

 notka, on 03 octombrie 2019 - 15:31, said:

Am luat Buderus GB122-24 K. Functionarea pare ok momentan. In fuctionare nu se aude absolut nimic. E incredibil de silentioasa.
Are totusi o problema, nu se poate seta temperatura maxima pe incalzire si e o eroare de soft, sau poate o problema la placa de baza. Astept solutionarea problemei de catre cei de la Buderus. Se poate trai si fara aceasta setare, dar in principiu este o setare destul de importanta pentru incalzirea in pardoseala (de obicei se pune un maxim de 55grade) si permite setarea temperaturii maxime pe tur din meniul centralei astfel incat la o butonare normala sa nu poti trece de aceasta temperatura din greseala.

Nu se poate seta temperatura doar la tine, sau e problema acestui model ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate