Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cat mai costa renovatul unui apartament in 2019 ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Apartament de trei camere, 68 mp comuniști, la mine a fost 13.000 € care au inclus:
- bucătărie - tavan curățat, glet grosier, glet fin, lavabilă; schimbat ușa spre loggie cu una din termopan, ușă vopsită
- hol intrare - pereți și tavan curățați, gletuiți, lavabilă, corp iluminat
- living - pereți și tavan idem; parchet rașchetat, lăcuit, uși vopsite
- hol - pereți tavan idem
- dormitoare - pereți, tavan idem, uși vopsite, tîmplăria spre loggie înlouită cu termopan, parchet rașchetat
- baie - curățată pînă la zidărie și placă, refăcută complet - finisaje, instalații, obiecte
- loggia dormitor - pereți tavan ca mai sus
+ manoperă
+ cărat moloz
+ respectat termen stabilit la zi
inclusiv TVA, caiet de sarcini și contract.
Acum 6 ani, însă - trebuie indexat prețul.

Edited by radunic, 01 August 2019 - 09:51.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Povestea cu 20000 de euro amenajatul unui apartament este nascocita de samsarii de apartamente, care vor sa cumpere apartamentele de 4 camere cu 20 de miare mai putin, sa le iasa lor pasenta. Cert e ca multi au crezut povestea si si-au dat apartamentele de 4 camere si cu 55 de mii de euro, pretul unui apartament cu 2 camere, confort 2, intr-un bloc nou (73 de mii de euro costa apartamentul cu 2 camere, confort 1, bloc nou, in Galati - sunt mai scumpe apartamentele noi din Galati decat cele din Bucuresti, pentru ca sunt putine). Vorba "Nu este prost cine cere, ci persoana care ofera" este adevarata in multe situatii.

#75
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Eu tocmai ce renovez un apartament de 2 camere, 60 mp, si cu instalatie sanitara noua + o parte din cea electrică dau 14.000 lei. Cu materiale cred ca trec lejer de 24.000.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 CoBr4, on 26 august 2019 - 17:53, said:

Eu tocmai ce renovez un apartament de 2 camere, 60 mp, si cu instalatie sanitara noua + o parte din cea electrică dau 14.000 lei. Cu materiale cred ca trec lejer de 24.000.
Ia si calculeaza, "cred ca trec lejer de" nu are valoare. Pentru calcule comparative, nu se folosesc decat preturile unor materiale si lucrari accesibile oricui. Restul materialelor  si lucrarilor intra in categoria amenajari de lux.

#77
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu merge așa, că nu sîntem toți interesați de lucrări făcute cu Dorel și materiale șterpelite.
Puneți fiecare ce ați făcut, cu ce fel de echipă și ce materiale, luate de unde și suma rezultată. Indiferent că ați placat baia cu faianță de 10 lei sau de 1.000...

#78
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 radunic, on 31 iulie 2019 - 21:55, said:

Un exemplu de armonie magică - tapetul pijama de pe pereți cu "marmura" de pe pardoseală plus ușa și frigiderul negre. Bașca tapetul în dungi aurii...
Iar în camera unde e o combinație decentă coloristic avem un tapet pretențios împerecheat cu un parchet banal și niște plinte odioase. Și dacă mă iau după balcon totul se află într-un bloc comunist, ceea ce mă face să mă întreb cum arată casa scării, liftul și intrarea în bloc.
În locul lor nu m-aș lăuda prea mult cu imaginile alea.
Penibilul ala pentru unii e lux.

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 giovani_x7, on 02 martie 2019 - 11:42, said:

Problema este din cauza ca au cam disparut doreii care faceau treaba buna pe bani putini
si au aparut hipsterii mileniali care lucreaza lejer si cer o caruta de bani pentru nimic.Astia habar nu au sa lucreze decat cu scule profi scumpe care iti fac tot pe tava tu nu mai trebuie decat sa apesi pe buton, si atunci umfla pretul ca sa isi amortizeze jucariile

Nu se mai merita sa platesti oameni. Mai bine faci tu tot.
Iti cumperi scule de pe olx si la sfarsit ramai cu ele si le poti vinde la acelasi pret pe la hipsteri
Acum sunt la moda Doreii care lucreaza ca tampitii pe salariul minim pe economie de le sar capacele, in constructii (varuiala) si in timpul liber in care ar trebui sa se odihneasca pentru a doua zi, fac lucrari de mantuiala pe preturi de zici ca se apuca de reconstruit locuinta. Evitati Doreii care lucreaza la "Firma" dimineata si part-time dupa amiaza.

#80
irinadanielescu

irinadanielescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2006
Am terminat de renovat si amenajat un apartament de 2 camere, 50 mp. Initial mi-au cerut 11.000 lei, cu materialele lor (mai putin gresia, parchetul, corpuri iluminat, prize, intrerupatoare, etc)  pentru:
- gletuit pereti 2 camere, 2 holuri
- lavabila peste tot, inclusiv tavane
- glafuri 2 camere unde am schimbat geamurile termopan (aici mi-au dat tot ei geamurile vechi jos)
- pus tapet pe un perete 8mp
- demontat 5 usi si reparat pentru usi noi
- balcon 5mp - doar mici reparatii, lavabila si montat gresie
- montat parchet laminat 2 camere si hol - 36mp
- spart 2 debarale si finisate
- montat 8 corpuri iluminat
- diverse: montat 2 galerii, demontat mobila bucatarie veche, montat baterii chiuveta baie si bucatarie, prize, intrerupatoare, montat diverse accesorii baie (oglinda, dulap, etc)
Costul era prea mare pentru bugetul alocat, asa ca am renuntat la glet, am gletuit doar peretele unde am pus tapet (8mp). Ne-am inteles la pret si la final le-am dat 8500 lei.
Nu am schimbat instalatia electrica si nici gresia/faianta.
Alte costuri (aici bineinteles fiecare cu preferintele/bugetul lui) :
- gunoi 300 lei
- 5 usi - 4900 lei cu montaj
- parchet 12mm - 60 lei/mp dar cu tot cu plinte, coltare, folie am ajuns la aprox 85 lei/mp
- mobila bucatarie lungime 2.5m - 4500 lei
- 2 dulapuri pe comanda pentru debarale 2000 lei
- mobila dormitor copil Ikea - pat,saltea, sifonier, birou, comoda - 3500 lei
- gresie balcon - 30 lei/mp
- 2 termopane dormitor si baie - 1500 lei
- tapet pentru un perete de 3.2m - 250 lei
- corpuri iluminat 8 buc - 1500 lei

Am scris cele de mai sus poate ajuta pe cineva sa isi aproximeze costurile finale. Referitor la zugravi, fiecare cere cat vrea, important este sa stii aproximativ cat costa, sa fii cu temele facute si sa nu te simti vinovat ca vrei sa negociezi pe banii tai. Am chemat 3 echipe inainte sa ma decid, toti au acelasi discurs: vai, dar e mult de munca, vai ia uite si aici (eu locuiam in apartament si credeti-ma nu aveam rahat pe pereti 😁). Ultima renovare fusese acum 10 ani.
Spor la treaba!

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 irinadanielescu, on 08 septembrie 2019 - 08:51, said:

Am terminat de renovat si amenajat un apartament de 2 camere, 50 mp. Initial mi-au cerut 11.000 lei, cu materialele lor (mai putin gresia, parchetul, corpuri iluminat, prize, intrerupatoare, etc)  pentru:
- gletuit pereti 2 camere, 2 holuri
- lavabila peste tot, inclusiv tavane
- glafuri 2 camere unde am schimbat geamurile termopan (aici mi-au dat tot ei geamurile vechi jos)
- pus tapet pe un perete 8mp
- demontat 5 usi si reparat pentru usi noi
- balcon 5mp - doar mici reparatii, lavabila si montat gresie
- montat parchet laminat 2 camere si hol - 36mp
- spart 2 debarale si finisate
- montat 8 corpuri iluminat
- diverse: montat 2 galerii, demontat mobila bucatarie veche, montat baterii chiuveta baie si bucatarie, prize, intrerupatoare, montat diverse accesorii baie (oglinda, dulap, etc)
Costul era prea mare pentru bugetul alocat, asa ca am renuntat la glet, am gletuit doar peretele unde am pus tapet (8mp). Ne-am inteles la pret si la final le-am dat 8500 lei.
Nu am schimbat instalatia electrica si nici gresia/faianta.
Alte costuri (aici bineinteles fiecare cu preferintele/bugetul lui) :
- gunoi 300 lei
- 5 usi - 4900 lei cu montaj
- parchet 12mm - 60 lei/mp dar cu tot cu plinte, coltare, folie am ajuns la aprox 85 lei/mp
- mobila bucatarie lungime 2.5m - 4500 lei
- 2 dulapuri pe comanda pentru debarale 2000 lei
- mobila dormitor copil Ikea - pat,saltea, sifonier, birou, comoda - 3500 lei
- gresie balcon - 30 lei/mp
- 2 termopane dormitor si baie - 1500 lei
- tapet pentru un perete de 3.2m - 250 lei
- corpuri iluminat 8 buc - 1500 lei

Am scris cele de mai sus poate ajuta pe cineva sa isi aproximeze costurile finale. Referitor la zugravi, fiecare cere cat vrea, important este sa stii aproximativ cat costa, sa fii cu temele facute si sa nu te simti vinovat ca vrei sa negociezi pe banii tai. Am chemat 3 echipe inainte sa ma decid, toti au acelasi discurs: vai, dar e mult de munca, vai ia uite si aici (eu locuiam in apartament si credeti-ma nu aveam rahat pe pereti ��). Ultima renovare fusese acum 10 ani.
Spor la treaba!
Deci, 20000 de euro ai initiatorului postarii este furt calificat! :)))

 geostorm, on 02 martie 2019 - 10:17, said:

Stiu cazuri in Galati unde echipe de renovare cer undeva la 20.000 euro pentru renovatul unui apartament de 3 camere, si asta cu finisaje medii ca pret din Dedeman.
Mie mi se pare cam mult.
LA voi cam cat ajunge renovarea unui apartament ?
Vezi ca unele magazine au preturile cele mai mari, nu medii!

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 geostorm, on 02 martie 2019 - 10:17, said:

Stiu cazuri in Galati unde echipe de renovare cer undeva la 20.000 euro pentru renovatul unui apartament de 3 camere, si asta cu finisaje medii ca pret din Dedeman.
Mie mi se pare cam mult.
LA voi cam cat ajunge renovarea unui apartament ?
vezi comentariul de mai sus

#83
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017
@irinadanielescu

Apartamentul in care ai facut renovarea este in Bucuresti? Renovarea a fost facuta cu o echipa din Bucuresti?

#84
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Actualizam si noi topicul asta?

#85
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Craiova. Apartament de 2 camere. Turnat șapă în camere (am scos parchetul vechi și erau denivelări mari), gresie și faianță în baie + bucătărie + 2 holuri, pus rigips peste tot în afară de baie + glet 3 straturi + șlefuit + zugrăvit + montat uși + realizat cabină de duș open space + gletuit și șlefuit tavane + chitit gresie = ~10.000 lei fără materiale.

Materialele (șapă, gresie, faianță, adeziv, glet, lavabilă, parchet, chit de rosturi, uși interioare, etc) au fost ~15.000 lei.

După ce termin o să pun și niște poze.

#86
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
asteptam

#87
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Câteva imagini de la începutul și din timpul lucrărilor

Attached Files



#88
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Arata super. Si costul mi se pare foarte ok.

#89
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc. Mâine - poimâine cică va fi gata tot pe partea de construcții.

#90
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
cat a fost diferenta de nivel intre camere si hol? si cat a durat uscarea completa a sapei? si inca cateva poze daca se poate la final..multumesc!

Edited by amertime, 10 March 2020 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate