Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#613
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
"Electrica" stie doar on si off dar nu stie cand sa faca on si cand sa faca off sau subtilitati de genul deschidere 1/4 sau 1/3 etc... De asta au aparut acum cateva zeci de ani microcontrolerele....

Edited by cotzi, 28 May 2022 - 21:25.


#614
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 12.09.2019
Pai cu buton mi a zis că imi face.

#615
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Îți face automatizare la buton la solarul cel nou sau și la celelalte două,  prin care te plimbi cu arzătorul și butelia când cad câțiva fulgi de zăpadă?

#616
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View Poststefians, on 28 mai 2022 - 21:12, said:

Da ,asa as vrea ,dar de automatizat nu il automatizez cu Arduino ,am eu un prieten Neluțu care se pricepe la electrică.
hahaha, ce m-ai facut sa rad cu astaPosted Image

#617
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Poststefians, on 20 mai 2022 - 01:45, said:

Îl părăsesc da să îl termin de citit ca vreau să mi fac si eu un solărel la fel .
* Sera a fost prezentată la data de 4 decembrie 2016 pe topicul Sera, solar si alte adaposturi.

View Poststefians, on 28 mai 2022 - 19:23, said:

Rog colegii să mă ajute cu linkul de la pagina unde e filmulețul cu inchiderea si deschiderea solarului ca nu dau de el .
* Pozele cu aerisirea pe coamă.
* Filmuleţul cu aerisire solar la coamă.

Edited by Eugen_D, 29 May 2022 - 04:12.


#618
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011

View Postcorsica, on 28 mai 2022 - 19:48, said:

Vrei să îl automatizezi? Cu Arduino?

Nu cu Arduino, cu Neluțu...

#619
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Angajat permanent?!?

#620
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
De ce ,,poluati,, topicul asta cu caterinca de 2 bani, nu aveti destule ,,poieni,, la dispozitie ?!?



#621
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Încă nu are 240 de mesaje să poată posta acolo, în schimb are multe frustrări.

#622
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
???
ce suparari aveti de va irita o gluma banala?

#623
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View PostBlack66, on 29 mai 2022 - 20:11, said:

De ce ,,poluati,, topicul asta cu caterinca de 2 bani, nu aveti destule ,,poieni,, la dispozitie ?!?

A fost prea misto faza. Nu era de ratatPosted Image

#624
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Anul asta am luat o decizie drastica de a reduce la minimum semanatul/plantatul. O gradina mica dar foarte bine lucrata si ingrijita e mult mai eficienta fata de una foarte mare dar lasata la voia intamplarii.
Gresala cea mai frecventa e sa cultivi cu mult mai mult decat poti consuma sau valorifica. An de an am pus conserve ramase neconsumate de care nu mai stiu cum sa scap, concluzia e una singura, tot ce e in exces mai mult strica!
Gradina trebuie dimensionata la cat timp poti sa-i aloci pentru a o ingriji si pentru a acoperi strict necesitatile dar cam toti ne lacomim aiurea…
Nu cultiva ce nu-ti place si ce nu consumi, e pierdere de timp si de bani, nu pune lucruri ce sunt mai ieftine la piata, pune doar lucruri ce nu le gasesti in mod curent la preturi modice pe toate drumurile.
Parerea mea!

Edited by subway_guru, 30 May 2022 - 14:48.


#625
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 12.09.2019
Mai rămâne să știi lucrurile alea...da vezi dumneata,intrun an roșia este 2 lei , în altul 10 lei..

#626
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Te las pe matale sa faci supraproductie ca sa cumpar eu la pret de nimic!
:) :) :)

#627
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Cu Neluțu la butoane.

#628
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018

View Postsubway_guru, on 30 mai 2022 - 14:44, said:

Anul asta am luat o decizie drastica de a reduce la minimum semanatul/plantatul.

Asa zic si eu de vreo doi ani. Am ajuns la concluzia ca daca muncesti in gradina n-ai timp sa mai si mananci productia. Insa n-am reusit inca 🤣 . Asa ca ma duc sa sarbatoresc 1 iunie plivind ceapa in timp ce visez la zacusca de la toamna. Imi tot zic ca nu merita, dar parca tot mai buna e cu ceapa mea 😁 .

#629
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Arduino s-ar gasi, mai greu e cu partea mecanica. Dar sa nu acaparam topicul lui Corsica.

#630
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,

Poimaine sunt 3 luni de la plantare si pot spune ca pana acum totul este in regula. Au inceput sa se coaca primele tomate, cherry deja culeg la rodurile 2-3. Bibicul foarte grabit, deja am consumat, iar vinetele cred ca peste o saptamana.

S-a tot discutat de “scheme de fertilizare”, am scris si eu cate ceva aici, in urma cu 2 ani. Am uitat atunci sa spun despre maceratul de urzica si cel de gainat de prepelite. Am folosit si in acest an pana saptamana trecuta, acum am terminat, merg pe ‘’schema’’ clasica de care sunt multumit.

Ca si tratamente am aplicat o singura data un fungicid si un insecticid, preventiv,  iar la fertilizare am ajutat cu Cropmax, 3 aplicari, Atonik o data si Borocal de doua ori.

Irigarea o fac zilnic, dimineata devreme, de vreo doua saptamani fiecare planta primeste cca. 2 litri/zi, de maine modific la 2,5 litri.

Aerisirea clasic, deschidere in trepte, au fost 9 pana acum, am trecut la 6, iar noaptea las putin deschisa aerisirea la coama. Prima treapta e activa la 20 gr. C., apoi modific pe urmatoarele la 25 gr., iar inchiderea la 20 gr., asta intr-o zi normala, fara precipitatii. Cand sunt temperaturi apropiate de 30 gr. C. deschid si usile pe capete, iar plasa de umbrire am folosit-o doar de vreo 2 ori.

Folosesc in continuare benzile lipicioase pentru insecte, le urmaresc in fiecare zi, ca si frunzele la plante, in special la tomate, am alergie la tuta absoluta.

De polenizare se ocupa albinele unui vecin si aproape zilnic sera e vizitata de un bondar foarte harnic, pana acum nu am vazut flori avortate, de fapt si timpul a fost destul de bun in ultima perioada.

Cultura de tomate din gradina e in grafic, destinatia principala este recoltarea de seminte pentru rasadurile din primavara.

De la anul voi schimba calendarul de plantare, ma extind cu rasadurile in sensul ca in sera voi avea numai rasaduri, cu cca. 50% mai mult fata de anul acesta si voi planta pe masura ce rasadurile parasesc sera, cred ca din a doua parte a lunii aprilie. Lucrez acum la ‘’proiectul’’ noii maternitati de seminte, ii schimb locul, imbunatatesc izolatia, voi trece  la iluminatul cu lampi LED, pretul la energie ma obliga sa fac acest pas.

Dar, pana la anul mai este, cine stie ce idei imi mai vin.
Sanatosi sa fim!

PS: buna ploaia din seara aceasta, sper ca nu a afectat schema de fertilizare din gradina, cele doua scuturi anti-grindina din Prahova si-au facut treaba si au eliminat grindina. Inca nu am montat plasa de umbrire in gradina, mai studiez.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate