Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung S9 Plus / Xiaomi Mi Mix 3

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Salut,

Am posibilitatea in acest moment sa achizitionez unul din cele 2 telefoane mentionate in titlu, mentionez ca doar din cele 2 modele pot alege.

In acest moment as inclina catre Mi Mix 3 (6 GB RAM/128 GB stocare) , datorita faptului ca are anumite aspecte care imi plac, fara notch de nici un fel, display AMOLED generos, spate din ceramica, configuratia Qualcomm+Adreno, spatiu de stocare mare, incarcarea foarte rapida si existenta unui incarcator wireless in pachet. Din ce am vazut pe internet si pe Youtube, mi se pare interesanta si interfata MIUI 10.

Pe locul al doilea ar veni Samsung S9 Plus (6 GB RAM/64 GB stocare), stiu ca este un pachet mai complet in anumite aspecte fata de Mi Mix 3 precum boxele stereo, rezolutie mai mare la display, protectia la apa si praf, greutate mai mica si calitate mai buna la camere. Problema la Samsung este ca in trecut am mai avut 2 modele si dupa un timp relativ scurt au inceput sa aiba lag in interfata si autonomia bateriei era foarta slaba, posibil acum cu One UI sa se mai schimbe situatia si sa fie mai ok.

Problema in alegerea mea este faptul ca la Xiaomi nu stiu absolut nimic despre procedurile de garantie, ma rog am auzit s-ar trimite la un service in Polonia in caz de probleme, iar la Samsung problemele cu lag-ul in interfata si autonomia bateriei.

De 2 ani folosesc un Lenovo Moto Z de care sunt foarte multumit insa are probleme de touch dupa 2 interventii in service si oricand se pot agrava, iar garantia a expirat.

Ma puteti ajuta va rog cu o parere/un sfat privind cele 2 modele mentionate mai sus?

Va multumesc :)

#2
fire08

fire08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.03.2008
Pune in balanta plusurile si minusurile fiecaruia si vezi ce cantareste mai mult pentru tine.
Am avut si eu Xiaomi si service-ul era asigurat de Service Return. Iti luau gratuit telefonul de acasa si in termen de maxim 15 zile ti-l aduceau inapoi reparat.
Daca poti sa optezi pentru extragarantie la Depanero e si mai bine, se ocupa ei de tot, chiar si in primii 2 ani de garantie normala.

Eu as alege Xiaomi fara sa stau pe ganduri, mi se pare mai performant/rapid (Qualcomm + Adreno cum ai spus si tu), incarcarea super (wired + wireless la pachet), ecranul bezelless.
Spre exemplu, difuzoarele stereo nu valoreaza foarte mult pentru mine, rezolutia la ecran mai mare este nesezizabila in daily use, iar greutatea mai mica chiar nu stiu de ce ai mentionat-o ca pe un plus Posted Image.

Iar daca te iei dupa DxoMark, telefoanele sunt foarte apropiate la calitatea foto-video.

Bafta!

Edited by fire08, 25 February 2019 - 15:40.


#3
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Service-ul pentru Xiaomi e inexistent .
Eu aş merge pe Samsung .

PS : "complet" nu are grade de comparaţie :)

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 fire08, on 25 februarie 2019 - 15:38, said:

Am avut si eu Xiaomi si service-ul era asigurat de Service Return. Iti luau gratuit telefonul de acasa si in termen de maxim 15 zile ti-l aduceau inapoi reparat.
Daca poti sa optezi pentru extragarantie la Depanero e si mai bine, se ocupa ei de tot, chiar si in primii 2 ani de garantie normala.
Service Return=Quickmobile.
Ai avut macar o data treaba cu ei, sa vezi daca chiar repara/inlocuiesc telefoanele, sau gasesc doar motive sa le scoata din garantie?

 BRiaN87, on 25 februarie 2019 - 15:26, said:

Problema in alegerea mea este faptul ca la Xiaomi nu stiu absolut nimic despre procedurile de garantie, ma rog am auzit s-ar trimite la un service in Polonia in caz de probleme, iar la Samsung problemele cu lag-ul in interfata si autonomia bateriei.
La Xiaomi cumparat din tara ai toate sansele sa prinzi unul ori cu garantie la Service Return (99% din telefoane le scot din garantie pe diverse motive, ca sa le repare pe banii clientului) sau Depanero, care sunt putin mai seriosi. Garantie oficiala ai doar daca e cumparat de la un reseller autorizat, si nu stiu daca exista vreunul in tara.

In cazul asta eu ti-as recomanda Galaxy S9 Plus (neaparat sa verifici sa aiba garantie la ESD Romania, nu Service Return, Depanero sau alt service). Poate ca vor aparea si la asta ma incolo probleme cu lag-ul, dar macar in cei 2 ani rezolvi in service oficial orice tine de garantie, si reparatia/inlocuirea se face ca la carte.

Edited by Hider141, 25 February 2019 - 15:57.


#5
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Strict dintre cele 2, S9+.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu știu cum e cu servisul dar Xiaomi mi se pare că face o treabă foarte bună. Dacă modele de intrare în gamă sunt atât de reușite, cred că pentru cele de vârf și-au dat interesul la maxim. Samsung am senzația că a fost mereu supracotat, personal nu am avut experiențe plăcute cu el.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Greu de spus. Daca dai banii pe el, atunci, Xiaomi. Daca il "primesti cadou", Samsungul va fi mai valoros, dar, atat.
Eu personal, as opta pentru Xiaomi, Samsung mi se pare cam supracotat cu un raport pret-calitate net inferior celui de la Xiaomi.
Am si Samsung, am si Xiaomi, modele de buget. Xiaomi este lejer peste. In gama high-end, cred ca lucrurile sunt si mai si.
Cat despre Miui, il iubesc la nebunie, e f misto, f customizabil, cu multe optiuni pe care nu le-am intalnit la alte telefoane si la care nici nu te astepti. Mi se pare cea mai buna si mai fluenta interfata pusa peste Android. Eu unul nu agreez de niciun fel Android Curat, mi se pare o porcarie fada, chiar daca nu are aplicatii "inutile" cum au alti producatori. Nu stiu cum ruleaza interfata celor de la Samsung pe S9+, dar, pe modele entry si o parte din mid level are blocaje si lag.
Uite aici un link cu comparatii :

https://www.kimovil....mi-mix-3-global

Edited by Magicwisewolf, 25 February 2019 - 16:25.


#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Acelas service ai si la Samsung. depinde de unde il cumperi. Sotia avea S7 si din primele 6 luni de viata a avut nevoie de service ca o parte a touch-ului era mai putin sensibila si pe ea o deranja. Raspunsul a fost ca l-ar fi scapat pe jos, dar nu au fost in stare sa arate vreo urma cat de mica pe carcasa. Acum avem Xiaomi Mi A1 si de mai bine de un an este fara probleme.

#9
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
la xiaomi daca nu pot sa il repare, iti da altul nou, sunt patit si nu au fost probleme.

#10
DragonSoul

DragonSoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.02.2019
S9 +

#11
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Eu îți recomand să mergi pe calitate și anume Samsung.

Edited by lool21135, 25 February 2019 - 16:51.


#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
dupa ce iti crapa placa de baza cu 2 saptamani inainte de iesirea din garantie... te intrebi care e calitatea Samsung ? Poate zici saru-mana ca am avut noroc si nu a fost 2 saptamani dupa ce a iesit din grarantie.

#13
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Daca tu ai avut ghinion sau noroc depinde cum privesti lucrurile nu inseamna ca toate sunt la fel. Totusi tin sa cred ca S9 este peste Mi Mix 3 ca si construcție...

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Trebuie sa declar din start ca am devenit de un an fan Xiaomi, migrat de la Sony :D
Mi MIX 3-ul are o mare problema: culisarea in timp cedeaza.
Insa sincer as fi luat un Mi MIX 3 :D daca mi-as fi permis cand am luat Mi 8-ul.
Interfata MIUI este apropiata ca feeling cu iOS-ul, app drawer-ul este de fapt on screen, adica cu alte cuvinte iti pui widget-urile pe aceleasi ferestre cu icon-urile aplicatiilor, cam ciudat pentru mine la inceput.

Insa dacate gandesti la garantie, nu stiu ce sa zic, depinde de unde le cumperi si la cine le ai.

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Pai depinde ce vrei, un tel rezistent la apa cu ecran rotunjit la margini, sau unul cu ecranul pe toata suprafata si cu slide.
Personal as lua miaomi-ul dar nici s9-le nu e rau. Sfatul meu e sa le iei pe amandoua in mana intr-un showroom si sa vezi care iti face cu ochiul.
Ca si baterie si calitate a ecranului sunt tot pe acolo ambele. Ca procesor probabil la fel, camera la fel, depinde ce iti place, samsungul are mai putin noise dar mai putine detalii, la xiaomi mai mult noise si ceva mai multe detalii dar diferenta este mica.
Samsungul e mai usor un pic, dar mai plin de bloatware.
La xiaomi e mai usor sa faci root si sa iti faci de cap cu el.
Slide-ul ala nu se strica asa usor. Cred ca schimbi 10 baterii la el pana sa se strice slide-ul.
Doar daca dai de pamant cu el la nervi. Posted Image
Si ecranul ala curbat al hamsungului se sparge usor daca pica pe o muchie si costa cat nu face.

Edited by unpuisor, 25 February 2019 - 17:57.


#16
olyghinea

olyghinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.02.2015
Tari ambele.Xiaomi au devenit si ei puternici

#17
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

 Magicwisewolf, on 25 februarie 2019 - 16:22, said:

Greu de spus. Daca dai banii pe el, atunci, Xiaomi. Daca il "primesti cadou", Samsungul va fi mai valoros, dar, atat.
Eu personal, as opta pentru Xiaomi, Samsung mi se pare cam supracotat cu un raport pret-calitate net inferior celui de la Xiaomi.
Am si Samsung, am si Xiaomi, modele de buget. Xiaomi este lejer peste. In gama high-end, cred ca lucrurile sunt si mai si.
Cat despre Miui, il iubesc la nebunie, e f misto, f customizabil, cu multe optiuni pe care nu le-am intalnit la alte telefoane si la care nici nu te astepti. Mi se pare cea mai buna si mai fluenta interfata pusa peste Android. Eu unul nu agreez de niciun fel Android Curat, mi se pare o porcarie fada, chiar daca nu are aplicatii "inutile" cum au alti producatori. Nu stiu cum ruleaza interfata celor de la Samsung pe S9+, dar, pe modele entry si o parte din mid level are blocaje si lag.

Isi face cineva din familie o prelungire de abonament la Orange si are posibilitatea de achizitionare a unui telefon, a obtinut un pret bun pentru aceste 2 modele de telefoane.
M-am gandit si la faptul ca peste 2 ani, daca o sa fie sa vand telefonul la Samsung s-ar mai gasi doritori spre deosebire de Xiaomi. Dar la ultimele telefoane pe care le-am avut daca erau inca functionale, mergeau catre o persoana din familie.


 unpuisor, on 25 februarie 2019 - 17:55, said:

Pai depinde ce vrei, un tel rezistent la apa cu ecran rotunjit la margini, sau unul cu ecranul pe toata suprafata si cu slide.
Personal as lua miaomi-ul dar nici s9-le nu e rau. Sfatul meu e sa le iei pe amandoua in mana intr-un showroom si sa vezi care iti face cu ochiul.
Ca si baterie si calitate a ecranului sunt tot pe acolo ambele. Ca procesor probabil la fel, camera la fel, depinde ce iti place, samsungul are mai putin noise dar mai putine detalii, la xiaomi mai mult noise si ceva mai multe detalii dar diferenta este mica.
Samsungul e mai usor un pic, dar mai plin de bloatware.
La xiaomi e mai usor sa faci root si sa iti faci de cap cu el.
Slide-ul ala nu se strica asa usor. Cred ca schimbi 10 baterii la el pana sa se strice slide-ul.
Doar daca dai de pamant cu el la nervi. Posted Image
Si ecranul ala curbat al hamsungului se sparge usor daca pica pe o muchie si costa cat nu face.

Din ce am observat din review-uri, multi au zis ca este construit bine slide-ul si nu sunt sanse mari sa se strice, mai ales ca sunt undele video-uri cu teste pe acel slide.


Intre timp am facut rost de la cineva de un Samsung S9 Plus pana la finalul saptamanii, sa imi fac o parere despre el.

Imi doresc sa vad un Xiaomi Mi Mix 3 intr-un magazin, insa din pacate nu prea l-am gasit, stie cineva sau l-a vazut expus intr-un showroom/magazin?

#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
telefoanele sunt destul de egale ca baterie, ecran, procesare si restul. Singura diferenta o face design-ul si softul. Ai mai folosit miaomi? vine cu miui, unora le place unora nu. Daca esti genul de persoana care vrea telefonul rootat si sa isi faca de cap cu el cu tot felul de customizari Xiaomi e recomandarea mea.
La Samsung e mai simplu dar probabil mai putin configurabil si vine si cu balariile lor de aplicatii bagate pe gat.
Pana la urma tine de gusturi, cum iti place designul.
Mi mix 3 il poti gasi in showroom baneasa de la emag, si probabil ca gasesti acolo si samsungul. Mergi si uita-te la ele.
Mai gandeste-te si la accesorii cat de usor se gasesc, huse, sticla de protectie... etc.
Vezi ce culori sunt disponibile si ce iti place. Chestii, socoteli, marunte dar de care o sa te lovesti pe parcurs.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate