Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Samsung S9 Plus / Xiaomi Mi Mix 3

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
s9+

#20
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
In cele din urma m-am decis sa raman momentan pe telefonul actual Lenovo Moto Z.
Am avut pentru aproape o saptamana un Samsung S9+, este ok telefonul insa nu imi place.

Ma duce gandul la Xiaomi Mi 9, astept sa apara si pe la noi si poate fac atunci schimbarea.

Va multumesc pentru sfaturi/pareri.

Edited by BRiaN87, 06 March 2019 - 16:31.


#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003
din pacate, nu stiu ce a fost in mintea chinezilor dar desi au pus la mi 9, trei camere din care una cu un senzor mare cat casa, nu au pus si stabilizare la ele si asta o sa traga in jos tot ansamblul. Daca as vrea un telefon care sa faca si poze bune, nu as lua mi 9. Anul asta au dat-o in gard ca sa zic asa.

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Or sa foloseasca, cel mai probabil stabilizarea electronica, ma rog, sper sa faca asta.
Insa pana atunci, pana or sa ajunga pe la noi Mi 9-le, initiatorul poate sa se razgandeasca si sa-si ia altceva :)

#23
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003
Nu e suficient stabilizarea aia electronica, granzii se bat in deschideri de 1.5 si ois si ei vin cu eis de parca ar scrie gionee sau ulefone pe device-ul ala.
Cred ca anul asta la poze o sa iasa altii. Pana si sony vine cu niste smecherii mai de soi.

#24
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postunpuisor, on 07 martie 2019 - 10:01, said:

din pacate, nu stiu ce a fost in mintea chinezilor dar desi au pus la mi 9, trei camere din care una cu un senzor mare cat casa, nu au pus si stabilizare la ele si asta o sa traga in jos tot ansamblul. Daca as vrea un telefon care sa faca si poze bune, nu as lua mi 9. Anul asta au dat-o in gard ca sa zic asa.

Am citit multe pareri cu privire la stabilizarea foto la Mi 9, unii zic ca chiar si fara OIS se descurca destul de bine. Eu zic ca puteau si mai mult din punct vedere al specificatiilor, dar cu siguranta si pretul era mai mare, cred ca se duceau spre alt segment si concurenta era mult mai mare.
Sa fiu sincer nu prea sunt cu pozele, cu siguranta sa ai o camera buna la telefon nu strica, dar nu este pe primul loc in cerintele mele.

View PostCiubex, on 07 martie 2019 - 10:34, said:

Or sa foloseasca, cel mai probabil stabilizarea electronica, ma rog, sper sa faca asta.
Insa pana atunci, pana or sa ajunga pe la noi Mi 9-le, initiatorul poate sa se razgandeasca si sa-si ia altceva Posted Image

Cu siguranta daca apare altceva care imi indeplineste dorintele il voi lua in considerare. Am zis ca momentan ma duce gandul la Mi 9 deoarece imi indeplineste majoritatea cerintelor pe care le caut la un smartphone, dar vedem ce mai apare.

#25
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003
ziua face printre cele mai bune poze dar noaptea fara un stabilizator sau trepied...
inca o bila neagra pentru miaomi ar fi bateria.
in timp ce granzii au inceput si ei cu baterie de 4000+ la flagship astia tot la 3000+ au ramas.
E ca si cum ar vrea sa iasa la lumina din groapa si e un chinez mic acolo care ii trage de picioare inapoi si ii tine in mocirla.
Eu dupa ce am avut primul smartphone cu baterie de 4000 la ecran de 5 inch, si dupa aia tot 4000... nu vreau sa aud de ceva inferior. 50 de grame in sus sau in jos nu ramai fara chiloti pe tine si nici nu se rupe buzunarul.

#26
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Nici la pixel 3 n au pus stabilizare optica :(


#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postunpuisor, on 07 martie 2019 - 16:32, said:

ziua face printre cele mai bune poze dar noaptea fara un stabilizator sau trepied...
inca o bila neagra pentru miaomi ar fi bateria.
in timp ce granzii au inceput si ei cu baterie de 4000+ la flagship astia tot la 3000+ au ramas.
E ca si cum ar vrea sa iasa la lumina din groapa si e un chinez mic acolo care ii trage de picioare inapoi si ii tine in mocirla.
Eu dupa ce am avut primul smartphone cu baterie de 4000 la ecran de 5 inch, si dupa aia tot 4000... nu vreau sa aud de ceva inferior. 50 de grame in sus sau in jos nu ramai fara chiloti pe tine si nici nu se rupe buzunarul.
Legat de camere nu comentez, nici legat de celelalte aspecte. Strict de baterie, ia uite aici ce test a facut omul asta :
https://www.youtube-...?feature=oembed

#28
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View PostCiubex, on 07 martie 2019 - 10:34, said:

Or sa foloseasca, cel mai probabil stabilizarea electronica, ma rog, sper sa faca asta.
Insa pana atunci, pana or sa ajunga pe la noi Mi 9-le, initiatorul poate sa se razgandeasca si sa-si ia altceva Posted Image

Noaptea eis-ul nu face nimic ...
Si eu ma gandeam la un mi9 ..insa din ce am vazut pana acum parca mi8-ul e mai complet.

View Postbmortu, on 12 martie 2019 - 21:23, said:

Nici la pixel 3 n au pus stabilizare optica Posted Image
Pixel 3 are OIS

#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Legat de camere nu comentez, nici legat de celelalte aspecte. Strict de baterie, ia uite aici ce test a facut omul asta :
Nu stiu ce teste a facut ala acolo dar pun pariu ca sunt manarite. Mi 9 are un procesor mult mai puternic decat Redmi note 7 si o baterie mai mica. In ciuda ecranului amoled de pe mi 9 tot Redmi note 7 ar trebui sa iasa castigator. Pe gsmarena la battery test Redmi note 7 iese cu 108 h fata de 95 ale lul mi9 ca doar nu folosesti telefonul doar ca sa te uiti la filme non stop. La browsing si vorbit la telefon Redmi note 7 bate la popou mi 9-le. Si in testul ala trebuia sa puna Samsung s10 nu s10e, si un Huawei p20, un iPhone ceva...

in timp bateria se degradeaza, una e sa ai o baterie de 3000 si sa se degradeze pe la 2000 si alta e sa ai una de 4000 si sa se degradeze pe la 3000+. Telefonul nu sta nou forever.
Daca ar fi dupa mine as pune pe un flagship o baterie de vreo 5000 mah. Sau daca desteptii astia de la Motorola scoteau si ei un telefon dinala cu mods si procesor actual puteai pune un mod dinala si iti faceai telefonul sa tina mult mai mult. Pacat, era un concept bun.

#30
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ca o prima impresie, Mi 9-le nu e cu mult mai breaz decat Mi 8-ul si spre exemplu trecerea de la unul ala altul nu cred ca ar merita.
Camera la Mi 9 pare mai potenta, insa din comparatiile de pe GSM Arena, pare ca Mi 9-le folosit avea probleme in zona din stanga a senzorului, ca par imaginile nefocusate, spre comparatie cu Mi 8: Photo quality comparison

Scuze, am crezut ca-i topic de Mi 8 :) , va rog sa ignorati comentariul asta!

Attached Files


Edited by Ciubex, 13 March 2019 - 12:14.


#31
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006

View Postunpuisor, on 13 martie 2019 - 11:55, said:

Nu stiu ce teste a facut ala acolo dar pun pariu ca sunt manarite. Mi 9 are un procesor mult mai puternic decat Redmi note 7 si o baterie mai mica. In ciuda ecranului amoled de pe mi 9 tot Redmi note 7 ar trebui sa iasa castigator. Pe gsmarena la battery test Redmi note 7 iese cu 108 h fata de 95 ale lul mi9 ca doar nu folosesti telefonul doar ca sa te uiti la filme non stop. La browsing si vorbit la telefon Redmi note 7 bate la popou mi 9-le. Si in testul ala trebuia sa puna Samsung s10 nu s10e, si un Huawei p20, un iPhone ceva...

in timp bateria se degradeaza, una e sa ai o baterie de 3000 si sa se degradeze pe la 2000 si alta e sa ai una de 4000 si sa se degradeze pe la 3000+. Telefonul nu sta nou forever.
Daca ar fi dupa mine as pune pe un flagship o baterie de vreo 5000 mah. Sau daca desteptii astia de la Motorola scoteau si ei un telefon dinala cu mods si procesor actual puteai pune un mod dinala si iti faceai telefonul sa tina mult mai mult. Pacat, era un concept bun.

Pe de alta parte Mi9 cu ale sale 95h de pe GSMArena, sta destul de bine, comparativ cu alte telefoane mai scumpe:
Samsung s10 79h
Samsung s10+   91h
Huawei p20     75h
Huawei Mate20  92h
Huawei mate20Pro 85h
IPhone X 74h
Xperia XZ3 90h
OnePlus 6T 90h
IPhone XS   72h
IPhone XS Max  79h

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Pe de alta parte Mi9 cu ale sale 95h de pe GSMArena, sta destul de bine, comparativ cu alte telefoane mai scumpe:
Corect, pt un standard ok, decent-ish ca sa zic asa 95 ore e bine.
Eu imi doresc un standard cam cum are Motorola g7 power ala cu 147 ore sau xiaomi mi max 1, si ala avea baterioi mare, sau Lenovo p2.
De ce nu pun orezarii astia o baterie de 5000 mah pe flagship-uri? Nu ar deveni caramizi. Daca ar micsora ecranul ala oricum mare la vreo 5.5 inch si baterie mare ar avea si telefoanele noastre o viata mai ok, cand incarci bateria odata la 3 zile in loc de in fiecare zi. sau la 1.5 zile

#33
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View Postunpuisor, on 13 martie 2019 - 16:23, said:

Corect, pt un standard ok, decent-ish ca sa zic asa 95 ore e bine.
Eu imi doresc un standard cam cum are Motorola g7 power ala cu 147 ore sau xiaomi mi max 1, si ala avea baterioi mare, sau Lenovo p2.
De ce nu pun orezarii astia o baterie de 5000 mah pe flagship-uri? Nu ar deveni caramizi. Daca ar micsora ecranul ala oricum mare la vreo 5.5 inch si baterie mare ar avea si telefoanele noastre o viata mai ok, cand incarci bateria odata la 3 zile in loc de in fiecare zi. sau la 1.5 zile
Pt ca sunt cretini ...si nu asculta deloc ceea ce vor utilizatorii.
Cum au reusit performanta sa scoata si led-ul rgb ( nu cred  ca era 100 $ un amarat de led ) cum au reusit usor usor sa scoata si mufa jack ( cat spatiu enorm poate sa ocupe un amarat de jack ? ) cum fac telefoanele din ce in ce mai mari ...etc.

#34
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Tu ai impresia ca astia chiar "se autosaboteaza singuri cu mana lor" ??? Ledul RGB a fost scos de pe unele telefoane din cauza unor bug-uri cu noul android Pie, Bateriile mari ca si capacitate necesita curenti mari de incarcare si timp indelungat, iar utilizatorii vor incarcare rapida fara riscuri de explozie. Aici mai intervine si greutatea telefonului. Iar pentru mufa aia stereo sau facut sondaje in piata si (nu in Romania) utilizatorii au ales sa elimine firele. Pentru HI-Res Audio nu folosesti telefonul, cu toate ca ai AptX HD la modelele de varf.

#35
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBRiaN87, on 07 martie 2019 - 11:02, said:

...................
Cu siguranta daca apare altceva care imi indeplineste dorintele il voi lua in considerare. Am zis ca momentan ma duce gandul la Mi 9 deoarece imi indeplineste majoritatea cerintelor pe care le caut la un smartphone, dar vedem ce mai apare.

Compara:
https://www.gadgetsn...-vs-Xiaomi-Mi-9

Apoi alege in functie de pret si calitati (https://www.saturn.d...-9-2533398.html
https://www.saturn.d...&channel=sedede)

Nu intra in discutie variantele Mix (dupa parerea mea).

#36
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Tu ai impresia ca astia chiar "se autosaboteaza singuri cu mana lor" ??? Ledul RGB a fost scos de pe unele telefoane din cauza unor bug-uri cu noul android Pie, Bateriile mari ca si capacitate necesita curenti mari de incarcare si timp indelungat, iar utilizatorii vor incarcare rapida fara riscuri de explozie. Aici mai intervine si greutatea telefonului. Iar pentru mufa aia stereo sau facut sondaje in piata si (nu in Romania) utilizatorii au ales sa elimine firele. Pentru HI-Res Audio nu folosesti telefonul, cu toate ca ai AptX HD la modelele de varf.
Baterii mai mari inseamna ca gusterii tin telefonul mai multi ani si nu mai au un produs vandabil care sa il schimbi mai repede. Baga baterii mari doar la procesoare slabe tocmai din acest motiv.
Pt utilizatorul de rand un timp de incarcare scurt inseamna o baterie care se duce mai repede. Eu I-am dezactivat la al meu fast charge desi se incarca super repede. Da-o incolo de greutate, 1000 mah in plus la baterie vin vreo 15-20 gr, adica fix pix. Mie imi place cum se aude mai bine prin mufa usb decat daca telefonul ar fi avut jack. Sau poate castile sunt mai bune, nu stiu dar sunetul e mult mai bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate