Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Samsung S9 Plus / Xiaomi Mi Mix 3

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postunpuisor, on 14 martie 2019 - 17:36, said:

Baterii mai mari inseamna ca gusterii tin telefonul mai multi ani si nu mai au un produs vandabil care sa il schimbi mai repede. Baga baterii mari doar la procesoare slabe tocmai din acest motiv.
Pt utilizatorul de rand un timp de incarcare scurt inseamna o baterie care se duce mai repede. Eu I-am dezactivat la al meu fast charge desi se incarca super repede. Da-o incolo de greutate, 1000 mah in plus la baterie vin vreo 15-20 gr, adica fix pix. Mie imi place cum se aude mai bine prin mufa usb decat daca telefonul ar fi avut jack. Sau poate castile sunt mai bune, nu stiu dar sunetul e mult mai bun.
Baga baterii mari pe telefoane slabe, deci cu procesoare slabe, care nu streseaza bateria, tocmai ca sa nu existe riscuri. Cum spuneam, odata cu cresterea consumului, bateria se incinge si ei tocmai asta limiteaza, producerea de riscuri. Incarcarea este si ea controlata de soft si bineinteles limitata. Incarcarea rapida este unul din beneficiile bateriilor, dar pana ala o anumita capacitate. Probabil este dificil si riscant sa ai incarcare rapida pe un telefon cu baterie de 6000mAh, plus ca si cablul de incarcare al alimentatorului este un factor de risc, gandeste-te cat de subtire este si flexibil si trece prin el 3-4 amperi. Plus ca mufa USB are si ea limitarile ei. Eu am la un multimedia player cu Wi-Fi, bluetooth, CD si USB cu functia "always on" pentru incarcare deviceuri si noul telefon este incarcat doar daca este inchis complet. Pe cel vechi il incarca greu, dar sigur. Pe cel si mai vechi, fara nici o problema.
Si ca o completare, bateria se deterioreaza in timp la fel, fie ca are 2500mAh, fie ca are 6000mAh.

Edited by costin001, 15 March 2019 - 08:59.


#38
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Si ca o completare, bateria se deterioreaza in timp la fel, fie ca are 2500mAh, fie ca are 6000mAh.
Corect dar la aia mai mare ai mai multi mah de care sa tragi oricum ar fi.
Revenind la Mi9 vs Samsung s9 cred ca mi9 are ceva care foloseste frecventele maxime mai rar, cam cum e la un custom kernel cu profile de power saving.
Defapt toate mi-urile aveau si frecventa mai mica decat suporta procesorul si miui-ul ala al lor e destul de ok optimizat.
La Samsung s9 fiind cu o generatie in urma procesorul... cred ca se duce bateria mai repede, dar in viata de zi cu zi nu o sa vezi diferente majore de lag sau viteza.

#39
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
Am utilizat pana la urma un Samsung S9+ pentru aprox 2 saptamani, nu prea m-a impresionat asa ca l-am eliminat din lista, am adaugat Huawei P20 Pro.

#40
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010
In cele din urma am ajuns la Samsung S10 Posted Image

Initial ma gandeam la Huawei P30 Pro insa dimensiunea telefonului imi era foarte incomoda, apoi am avut de ales intre P30 si S10. Este al doilea Samsung pe care il am dupa Galaxy S1 (telefon care imi mancase zilele Posted Image) ). In cele 3 zile de cand il detin, pot sa spun ca imi place noul soft, ecranul este foarte bun si se misca foarte bine.

Sper ca am facut alegerea corecta si sa nu ma trezesc cu lag prin meniu sau baterie foarte slaba dupa 1 an.

Edited by BRiaN87, 03 May 2019 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate