Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

familywatchdog in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
O aberatie extem de abuziva, in sua s-au comis crime impotriva adolescentilor care au intretinute relatii sexuale consensuale, dar nu aveau varsta nebuneasca de 18 ani, de la descreieratii ultra-conservatori. In orice caz, orice altfel de registre sunt niste abuzuri grave, ar trebui strict interzise. Mai mult, accesul la cazierul judiciar ar trebui drastic limitat.

 althea, on 25 februarie 2019 - 06:13, said:

Ăvai... m-am umplut de milă. Nu m-am gândit la asta ci doar la faptul că asemenea dezaxați care au distrus viața altora, printre care și copii, e bine să poată fi evitați.
Fugi de aici cu "distrusul vietilor". Mizeria asta de sistem tinde se cuprinda in majoritate cazurile triviale, extrem de triviale - gen adolescentul in calduri i-a pus mana pe fund la colega, cutre adolescenti au facut sex dar unul nu avea varsta "legala", xulescu o atinge din greseala pe fund pe una in autobuz, fost prietena a lui y face o plangere falsa, etc.

Eu cred ca ar trebui pedepsite la modul foarte serios falsa victimizare, speculatia in privinta "traumelor" si exagerearea acestora. Spui ca i-a fost "distrusa viata" cuiva, sa intri la puscarie pe viata daca nu se verifica ca persoana aia are distrusa viata si sufera zilnic(nu poate avea job, nu poate avea relatii, etc.)

Edited by TruthHurts, 25 February 2019 - 09:58.


#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu se schimba nimic, ramane la fel sistemul...discutia e alta... daca ar trebui sa fim informati de persoanele care au comis agresiuni sexuale. Mai ales in conditiile in care rata de recidiva la noi, e destul de mare

Edited by jimi91, 25 February 2019 - 09:57.


#21
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 09:55, said:

nu se schimba nimic, ramane la fel sistemul...discutia e alta... daca ar trebui sa fim informati de persoanele care au comis agresiuni sexuale. Mai ales in conditiile in care rata de recidiva la noi, e destul de mare
Nu, nu ar trebui sa fiti informati cu privire la absolut nimic.

De ce ar trebui sa aiba "infractiunile sexuale" vreun loc aparte fata de celelalte infractiuni?

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 09:55, said:

Mai ales in conditiile in care rata de recidiva la noi, e destul de mare
Mai ales in conditiile in care iti dai cu presupusul.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 09:59, said:

Nu, nu ar trebui sa fiti informati cu privire la absolut nimic.

De ce ar trebui sa aiba "infractiunile sexuale" vreun loc aparte fata de celelalte infractiuni?

Poate n-ar trebui Posted Image...dar, in cazul celor care comit infractiuni sexuale, consider ca statul are o obligatie fata de cetateni, sa fim informati...de ce? pentru ca nu se pot abtine...la noi nu exista suport psihologic pentru astfel de persoane...ce garantie ai ca nu se va intampla din nou?

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 10:00, said:

Nu, nu ar trebui sa fiti informati cu privire la absolut nimic.

De ce ar trebui sa aiba "infractiunile sexuale" vreun loc aparte fata de celelalte infractiuni?


Mai ales in conditiile in care iti dai cu presupusul.

am postat toate sursele  ...nu mi-am dat cu presupusul. daca am gresit undeva, spune-mi...o sa rectific :)

Edited by jimi91, 25 February 2019 - 10:06.


#23
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 10:05, said:

pentru ca nu se pot abtine...la noi nu exista suport psihologic pentru astfel de persoane...ce garantie ai ca nu se va intampla din nou?
Dar in cazul celorlalte infractiuni ce garantii ai ca nu se va intampla din nou?

Repet intrebarea: de ce ar fi "infractiunile asa zis sexuale"(unele nu implica deloc sex), mai speciale?

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 10:05, said:

postat toate sursele  ...nu mi-am dat cu presupusul. daca am gresit undeva, spune-mi...o sa rectific Posted Image
Ba da, exclusiv asta faceti tot timpul: va dati cu presupusul despre ca de vatamatoare ar fi diversele fapte, va dati cu presupusul in legatura cu ce ar fi bine si ce nu.

Edited by TruthHurts, 25 February 2019 - 10:10.


#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 10:07, said:

Dar in cazul celorlalte infractiuni ce garantii ai ca nu se va intampla din nou?

Repet intrebarea: de ce ar fi "infractiunile asa zis sexuale"(unele nu implica deloc sex), mai speciale?

Cred ca cel mai puternic argument e asta...pedepsele sunt foarte mici, revin in societate...ar trebui sa fim informati...

https://adevarul.ro/...941f/index.html

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 09:54, said:

Nu citești despre ce e vorba da' îți dai cu părerea. Agresorii sexuali nu-s ăia pe care i-ai pomenit tu, deci n-are rost să-și bată cineva capul să-ți răspundă.
Vorbește singur dacă așa îți place.

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 09:55, said:

discutia e alta... daca ar trebui sa fim informati de persoanele care au comis agresiuni sexuale.  
Din păcate, propunerea legislativă e pentru o bază de date la care ar avea acces doar autoritățile dar eu aș fi de acord să știe toată lumea care-s, de exemplu, pedofilii condamnați.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 10:10, said:

Dar in cazul celorlalte infractiuni ce garantii ai ca nu se va intampla din nou?

Repet intrebarea: de ce ar fi "infractiunile asa zis sexuale"(unele nu implica deloc sex), mai speciale?


Ba da, exclusiv asta faceti tot timpul: va dati cu presupusul despre ca de vatamatoare ar fi diversele fapte, va dati cu presupusul in legatura cu ce ar fi bine si ce nu.

tu intelegi ca am postat sursele...eu doar am "citat" ce au zis altii

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 10:10, said:

Ba da, exclusiv asta faceti tot timpul: va dati cu presupusul despre ca de vatamatoare ar fi diversele fapte, va dati cu presupusul in legatura cu ce ar fi bine si ce nu.
Așa e, cât de dăunător poate fi un viol pentru un copil? Ce mai exagerează unii, frate... doar uită în 3-4 zile ce i s-a întâmplat.

#28
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 althea, on 25 februarie 2019 - 10:12, said:

Nu citești despre ce e vorba da' îți dai cu părerea. Agresorii sexuali nu-s ăia pe care i-ai pomenit tu, deci n-are rost să-și bată cineva capul să-ți răspundă.
Vorbește singur dacă așa îți place.
"agresiunea sexuala" e o mizerie ambigua in care intra orice de la pipait la pupat prin suprindere cum facea bendeac la emisiunea aia... intra aici o multime de oameni nevinovati pentru niste trivialitati, niste glume...

 althea, on 25 februarie 2019 - 10:14, said:

Așa e, cât de dăunător poate fi un viol pentru un copil? Ce mai exagerează unii, frate... doar uită în 3-4 zile ce i s-a întâmplat.
Intai probele verificabile, dupa aia afirmatiile pompoase... asta in conditiile in care violul real e ca si inexistent, ce sa mai zicem de "pedofilie" (in afara cazului in care consideri "pedofilie" actul dintre o panarama de 13-14 ani in calduri si un handralau de 18-19 ... asta e, biologia nu tine cu "moralitatea" prostimii)

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 TruthHurts, on 25 februarie 2019 - 10:16, said:

Cum am zis: îți dai cu presupusul. Citește proiectul de lege, o să vezi că n-are legătură cu cei care nu-și pot ține mâinile acasă.

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
tu mergi in extreme :)...eu vorbesc de condamnati, nu de cei care se judeca :)...vorbesc de viol, nu de sex consensual :)...vorbesc de pedofilie, de copii abuzati sexual...

#31
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

 jimi91, on 24 februarie 2019 - 20:02, said:

astia ies din puscarie in 10-15 ani,

Cred ca ies mult mai repede, are EU si CEDO grija de asta. Citisem recent de unul eliberat pentru "buna purtare", a primit stergere de cazier, a comis-o din nou si acum nu e judecat ca recidivist... ci prima abatere. Nu ma astept la nimic bun in viitor, cazul politistului si cum grad dupa grad din MAI l-au acoperit...

Porcaria asta are tentacule foarte lungi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate