Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#91
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Avand o perioada mai incarcata, n-am mai facut mare lucru la proiect. Dar am mai definitivat niste detalii la schita si la fatade. Ramane sa ne mai gandim la vechile noastre probleme: dimensiuni usi & ferestre, daca punem plita sau chiuveta pe insula, etc.

Attached Files

  • Attached File  Schita.pdf   221.28K   41 downloads
  • Attached File  f1.png   192.65K   75 downloads
  • Attached File  f2.png   267.56K   78 downloads
  • Attached File  f3.png   279.83K   68 downloads
  • Attached File  f4.png   201.2K   75 downloads
  • Attached File  f5.png   199.77K   63 downloads


#92
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Cumva ai plecat de la un proiect care parea ca va fi deosebit si ai ajuns la ceva clasic. Nu zic, poate e mai practic, dar dupa mine si-a pierdut mult din farmecul initial.

#93
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Am un feeling ca acoperisul ala a aratat mult mai bine in 2 ape.
Asa cum este acum parca nu se prea potriveste. Este destul de "uratzel".
Iar imbinarile lui intre cele 3 volume ... hmm..

Edited by mmmgigi, 09 August 2019 - 07:31.


#94
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@iladi - Da, s-a mai "standardizat" proiectul... si ai intuit bine, motivul a fost sa fie casa mai practica. Mie-mi place ce a iesit, si stilul e cam ce voiam, cu lemn si obloane, sa semene un pic cu casele vechi de la tara.

@mmmgigi - Astea-s 3D-uri orientative, nu-s facuse de arhitect, ci de o prietena care a regandit putin spatiul (a transformat camerele din centru intr-un open space). Cred ca o sa arate mai bine in realitate. Nu inteleg in schimb cum zici tu ca ar fi aratat mult mai bine in 2 ape, adica sa nu mai fie din 3 volume?

#95
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Dilema de astazi e data de organizarea bucatariei. Am trei variante in cap:
1. Pastrez plita pe insula si chiuveta la fereastra. Aici nu stiu cum sa fac cu hota. Exista varianta cu evacuare prin tavan sau cea care iese din blat. Dar nu stiu cat de scumpe si de eficiente sunt.
2. Fac rocada plita-insula. Caz in care vine plita la fereastra, situatie care am inteles ca nu e ideala. Ca rezolvare, probabil ar trebui facute 2 ferestre care sa vina stanga-drepta fata de plita.
3. Renunt la divanul/canapeaua din colt si fac blat  pe tot peretele exterior si pun acolo si plita si chiuveta. Rezulta o insula aproape inutila, n-aveam de gand sa mancam acolo.

#96
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din ce am vazut eu solutiile de evacuare pentru plitele aflate in mijlocul camerei sunt cele mai scumpe. Hota de blat este inuman de scumpa si (e doar impresia mea, nu am testat sau cercetat prea mult) mai putin eficienta decat cele clasice. Impresia mea e ca acest tip de amenajare a bucatariei (cu plita pe insula) da foarte bine in poze dar e mai mult pentru casele unde nu se gateste la modul serios.

Eu o situatie putin similara cu ce ai tu, mi-a placut si mie ideea de insula. Am facut o insula mica, in apropierea ei pun o masa micuta 90x120. Blat pe toata lungimea laturii de jos si am pus chiuveta in dreptul ferestrei, plita intr-un colt. Mi-a ramas spatiu de lucru foarte bun, spatiu pentru electrocasnicele mici, mi se pare utilizare ideala a spatiului.

#97
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pãrere personala: vinde terenul ala. Casa nu va fi pusa niciodatã în valoare pe un teren în IF, cu vecini aproape, cu acea  forma a terenului etc. Dpmdv îți trebuie 5000 mp sa iasã ceva frumos, ascuns de privirile curioșilor (pt ca ai ferestre f mari). Apoi, forma curenta a locuinței este la ani lumina de proiectul original, care era deosebit. Și trei, nu îți ajung banii (cei 100k) pentru ce vrei sa faci. Înțeleg ca (probabil) urmãrești emisiuni cu case, te-ai documentat etc dar o sa constați ca în România nu ai cu cine lucra pentru lucruri deosebite (cu excepția caselor de lemn, unde exista expertiza).

Edited by edi10000, 15 August 2019 - 08:20.


#98
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@Bylly00 - Da, m-am mai documentat si eu si asa e, sunt solutii foarte scumpe si cu eficienta scazuta, caz in care o sa existe abur/miros in centrul camerei, versus in apropierea unei ferestre. M-am reorientat si o sa mut plita pe peretele exterior si o sa fac ferestre stranga-dreapta (ca in poza). Si chiuveta pe insula.

@edi10000 - Stiu ca e doar o parere personala (pentru care iti multumesc), dar simt nevoia sa raspund Posted Image Asta pentru ca e un pic negativista perspectiva ta. Terenul nu e ideal, stiu, dar cu mici compromisuri, poate sa iasa ceva chiar ok. Acum ca ma gandesc si compar cu alte terenuri pe care le-am vazut, solutia la care am ajuns pare chiar fericita (terenuri foarte inguste, terenuri foarte late si foarte putini adanci, terenuri cu drum de servitute, etc.). Sunt totusi aproape 40 de m la strada care, intr-adevar, se restrang, dar tot raman vreo 20 unde se termina casa. Vecinii nu vor fi aproape, pe singura latura unde sunt, casa va avea doar ferestre sus. De la terasa principala vor fi 15-20 m pana la limita proprietatii, de la cea secundara vreo 10-12. Ferestrele mari au ramas doar catre centrul curtii unde e distanta mare pana la vecini. Mi-ar fi placut si mie 5k de mp, daca ar fi avut altcineva grija de ei :) Si inteleg ca proiectul nu mai e la fel. Asa e, am plecat de la ceva mai interesant, arhitectural vorbind, dar aveam doua mari probleme: (1) ce iesise nu ne atragea, nu ne vedeam simtindu-ne bine acolo si nu o puteam privi ca pe un camin, si (2), asa cum mi-au atras atentia si altii aici, dar si in viata reala, nu era foarte practica, in special in privinta eficientei termice (aveam un hol de sticla + 3 pereti integrali de sticla + multe ferestre mari). Asa ca eu consider ca am mers in directia corecta, chiar daca n-o sa mai iasa ceva wow. Cat despre buget, vedem, eu sper sa ma incadrez.

Attached Files



#99
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Numai o parere, atata vreme cat ai scris aici inseamna ca poti sa o suporti.
Stii cum e? La sfarsit nu mai ai pe cine sa dai vina si trebuie sa iti placa. Cati cunoscuti/prieteni/rude mai au case pe teren in forma de triunghi?
Oare din ce cauza?
Si eu sunt de parere ca ar fi bine sa cauti sa-l vinzi.
Doar daca sufletul tau si al familiei zice altfel, atunci nu.

#100
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@crocko.dilul - Sigur ca pot sa suport, asta era si ideea, sa ne dam cu parerea si sa invatam unii de la altii Posted Image Banuiesc ca motivul pentru care nu cunosc oameni care au case pe teren in triunghi e ca astfel de terenuri sunt rare. In momentul asta, ma gandesc cu placere la cum va fi casa, deci nu ma mai deranjeaza terenul. Pe langa casa, a carei forma am adus-o unde voiam, vor ramane doua triunghiuri care vor fi spatii verzi, nu vad de ce ar conta forma lor.

Attached Files



#101
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
La strada ti-au dat numai trei metri retragere? Ca eu am primit 6....

#102
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, 3m la strada, 2m pe intr-un lateral si 4m in celalalt. Ar fi fost nasol daca trebuia sa ma retrag 6m ca se ingusta mai mult spatiul disponibil. Dar am inteles ca valorile astea sunt stabilite in consiliile locale si e normal sa varieze.

#103
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Mie mi-au cerut 3m de la gard, iar la strada, deoarece lotul de teren era pana in axul drumului, mi-au cerut sa cedez si 4m pentru drum,
Bineinteles, vecinii de vis-a-vis, care au casele construite mai demult.. au lasat vreo 2m (maxim) pentru drum

Edited by wizake, 19 August 2019 - 08:41.


#104
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postalex_now, on 08 august 2019 - 09:37, said:

Avand o perioada mai incarcata, n-am mai facut mare lucru la proiect. Dar am mai definitivat niste detalii la schita si la fatade. Ramane sa ne mai gandim la vechile noastre probleme: dimensiuni usi & ferestre, daca punem plita sau chiuveta pe insula, etc.

Ma bag si eu in seama ca musca-n ***** Posted Image)

Mai, e interesanta ideea. Nu o sa ma leg de suprafata spatiului construit pentru ca acolo fiecare stie mai bine ce buget are si cat se poate intinde.
Dar vorbind de utilitate, nu vad un dressing nicaieri si eu nu concep o casa fara dressing la fiecare camera. Atata mi-am sucit spatiile si pe o parte si pe alta pana cand am scos dressing pentru toate dormitoarele fara sa maresc spatiul construit. Dar aici iar tine de dorinta fiecaruia, asa ca nu tre sa te iei tu dupa mine neaparat.
Iti mai dau un exemplu. Dormitorul ala de 11.7mp are 3.1m x 3.8m. Pe lungime, din acei 3.8 scazi 60cm unde vine dulapul ala care banuiesc ca e "ingropat" in perete, mai scazi 2m lungimea patului si ramai cu 1.2m spatiu la capatul patului, iar pe lateral, daca patul are 1.6m latime, iti raman 75cm pe ambele parti ca sa umbli pe langa pat. Acuma eu inteleg ca e dormitor si nu joci hora unirii acolo, dar totusi, parca ar fi mers pe ceva mai mare. Daca va fi camera unui copil iti dai seama ca va avea nevoie de spatiu de joaca pe timp de iarna (ca vara banuiesc ca-l scoti in curte) . Dar crede-ma ca acel spatiu de joaca nu vrei sa fie livingul Posted Image)
In rest e ok, baile sunt destul de mari, ai prevazut si camara la bucatarie, living+dining sunt mai mult decat generoase. O sa ai de sters praful la greu de pe locul ala cu carti de citit din hol, pentru ca nu o sa vrei sa se vada praful de pe ele, dar banuiesc ca ti-ai asumat asta cand ai gandit spatiul in felul ala Posted Image)
La exterior as mai face ceva cu acoperisul ala. Personal, cred ca as merge pe varianta in 2 ape, but that's just me Posted Image  

Oricum, sa-ti dea Dumnezeu rabdare si sanatate sa poti termina ce ai inceput si sa te bucuri de ea!

Edited by GML, 19 August 2019 - 08:43.


#105
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwizake, on 19 august 2019 - 08:40, said:

Mie mi-au cerut 3m de la gard, iar la strada, deoarece lotul de teren era pana in axul drumului, mi-au cerut sa cedez si 4m pentru drum,
Bineinteles, vecinii de vis-a-vis, care au casele construite mai demult.. au lasat vreo 2m (maxim) pentru drum
Eu stiam ca retragerile is de 3ml fata de fronturile laterale si spate si minim 6m de la frontul stradal principal (probabil ca depinde si de locatie). La drumul principal, mie mi-au dat retragere 4.5ml fata de axul drumului..pt a ramane un drum de 9ml latime.

Edited by manghels, 19 August 2019 - 09:53.


#106
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Și eu știam la fel...

#107
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cum s-a mai precizat, depinde si de zona/localitate:

in certificatul de urbanism la mine scrie:

Quote

- Retragere aliniament la min 4m din axul cailor de acces, iar amplasarea constructiei se va face la nu mai putin de 9m din axul cailor de acces, in afara zonei de protectie a retelei de distributie si transport a energiei electrice, gaz metan.

Quote

[...] caile de acces nou creeate vor avea latimea de minim 8m [...] cladirile se vor retrage fata de limitele laterale cu cel putin 1/2 din inaltimea la cornisa, dar nu mai putin de 3m [...]


#108
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View PostGML, on 19 august 2019 - 08:41, said:

Ma bag si eu in seama ca musca-n ***** Posted Image)

Mai, e interesanta ideea. Nu o sa ma leg de suprafata spatiului construit pentru ca acolo fiecare stie mai bine ce buget are si cat se poate intinde.
Dar vorbind de utilitate, nu vad un dressing nicaieri si eu nu concep o casa fara dressing la fiecare camera. Atata mi-am sucit spatiile si pe o parte si pe alta pana cand am scos dressing pentru toate dormitoarele fara sa maresc spatiul construit. Dar aici iar tine de dorinta fiecaruia, asa ca nu tre sa te iei tu dupa mine neaparat.
Iti mai dau un exemplu. Dormitorul ala de 11.7mp are 3.1m x 3.8m. Pe lungime, din acei 3.8 scazi 60cm unde vine dulapul ala care banuiesc ca e "ingropat" in perete, mai scazi 2m lungimea patului si ramai cu 1.2m spatiu la capatul patului, iar pe lateral, daca patul are 1.6m latime, iti raman 75cm pe ambele parti ca sa umbli pe langa pat. Acuma eu inteleg ca e dormitor si nu joci hora unirii acolo, dar totusi, parca ar fi mers pe ceva mai mare. Daca va fi camera unui copil iti dai seama ca va avea nevoie de spatiu de joaca pe timp de iarna (ca vara banuiesc ca-l scoti in curte) . Dar crede-ma ca acel spatiu de joaca nu vrei sa fie livingul Posted Image)
In rest e ok, baile sunt destul de mari, ai prevazut si camara la bucatarie, living+dining sunt mai mult decat generoase. O sa ai de sters praful la greu de pe locul ala cu carti de citit din hol, pentru ca nu o sa vrei sa se vada praful de pe ele, dar banuiesc ca ti-ai asumat asta cand ai gandit spatiul in felul ala Posted Image)
La exterior as mai face ceva cu acoperisul ala. Personal, cred ca as merge pe varianta in 2 ape, but that's just me Posted Image  

Oricum, sa-ti dea Dumnezeu rabdare si sanatate sa poti termina ce ai inceput si sa te bucuri de ea!
Mersi de impresii/urari Posted Image Punctual:
  • Dressing-uri: m-au mai intrebat si altii, erau prevazute mai la inceput, in primele schite. Dar dupa mi-am dat seama ca nu avem atat de multe haine cat sa le umplem. Exista acum prevazute niste dulapuri dressing-like la intrare pentru geci si pentru incaltaminte. Si raman cele din camere pentru haine. Mi se pare ok. De ex acum la bloc am 1.50 ml de dulap/dressing in dormitor, la casa sunt 3.40 ml. Mi se pare un buffer suficient.
  • Dormitorul de 11.70: da, ai dreptate, e micut dormitorul. Dar exista si unul mai mare langa, putem sa jonglam cu ele daca va fi nevoie. Eventual pot sa duc cei 3.8m din lungime in 4m daca reduc baia de la 2m la 1.80m latime.
  • Cu praful: e inevitabil, il urasc, dar am invatat sa traiesc cu el Posted Image Ma gandesc ca poate daca am un sistem corect de purificare a aerului, n-o sa fie asa rau. N-am avut inca timp sa ma documentez cu HVAC.
  • Acoperisul: sincer nu vad cum ar fi in doua ape acum ca am "unit" cele doua corpuri, la inceput mergea.

View Postwizake, on 19 august 2019 - 15:37, said:

cum s-a mai precizat, depinde si de zona/localitate:

in certificatul de urbanism la mine scrie:
Da, corect, din ce am inteles eu lucrurile stau cam asa: sunt niste ghiduri stabilite la nivel national, ale caror prevederi sunt apoi adaptate & votate in fiecare consiliu local.

Edited by alex_now, 20 August 2019 - 09:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate