Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#73
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Voi ce intaltime aveti in interior?

#74
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 30.03.2009

View Postalex_now, on 30 aprilie 2019 - 20:15, said:

Voi ce intaltime aveti in interior?

Daca pui IP să nu fi mai jos de 2,75m. Dacă folosești radiatoare/aer condiționat mergi pe un maxim de 2,60m.

#75
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@Alxdava - pe IP o sa merg. Sa nu fie mai jos de 2.75? Adica 2.9 cat e propunerea acum nu ti se pare prea mult?

#76
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am (daca retin bine) 2.55 pe etaj si ~2.75 pe parter..inaltime utila (11 randuri de caramida pe parter si 10 pe etaj)..Mi se pare suficienta..Dar aici depinde si de suprafetele camerelor..Daca ai un open space de >40mp..s-ar putea ca 2.75 sa ti se para cam putin..sa te apese tavanul..

Standardul la rosu e de 280 cu tot cu placa turnata..Deci daca scazi placa ~12-13 cm ..izolatia pusa sub IPAT + sapa ce inglobeaza tevile + finisajul..decizi cu cat trebuie sa inalti fiecare nivel la rosu..ca sa ramai cu X inaltime utila la cheie.

Bineinteles depinde si cum fisisezi tavanul..rigips sau tencuiala si glet...Daca pui rigips..mai pierzi si acolo cm buni..din cauza 'caroiajului'  de CDuri si UD-uri..

Pe parter de ex, la mine, daca nu ma insel..nivelul avea ~305cm cu tot cu placa (~13cm)..am pus XPS de 8 si sapa de 5-6cm ce ingloba IPAT-ul + finisaj de 2cm..si am ajuns pe la 2.75 - 2.76..Pe etaj am pus XPS mai putin..280-12-12-2.

Edited by manghels, 03 May 2019 - 09:28.


#77
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View Postalex_now, on 30 aprilie 2019 - 20:15, said:

Voi ce intaltime aveti in interior?

Noi avem IPAT si inaltimea camerelor este de 2,7m

#78
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postalex_now, on 03 mai 2019 - 09:08, said:

@Alxdava - pe IP o sa merg. Sa nu fie mai jos de 2.75? Adica 2.9 cat e propunerea acum nu ti se pare prea mult?

Nu exista prea mult. Camerele arata cu atat mai elegant cu cat sunt mai inalte. Asta nu inseamna ca faci camere de 3x3 si inalte de 5. Trebuie pastrata o proportie rezonabila, dar bigger IS better in general. Daca as face din nou as face etajul de 2.7 si parterul de 3. Acum mi-a iesit 2.8 la parter si 2.6 la etaj. Nu e rau, dar intotdeauna se poate mai bine.

#79
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 30.03.2009

View Postalex_now, on 03 mai 2019 - 09:08, said:

@Alxdava - pe IP o sa merg. Sa nu fie mai jos de 2.75? Adica 2.9 cat e propunerea acum nu ti se pare prea mult?

Nu. Este ok

#80
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Eu ma gandesc la camerele mai mici - dormitor de 12mp, bai de 5mp. Nu stiu cat de bine ar arata cu inaltimea de 2.9 m.

#81
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu arata rau, stai linistit. La lucru am o baie de 2.5mp cu tavan de 4m :)). Nu e nimic rau in asta. Pe de alta parte, poti pune tavan de rigips la ce inaltime vrei tu, fiind camere diferite.

#82
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Daca poti, mergi pe 3 parter si 3 etaj.

#83
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 30.03.2009

View Postalex_now, on 06 mai 2019 - 09:05, said:

Eu ma gandesc la camerele mai mici - dormitor de 12mp, bai de 5mp. Nu stiu cat de bine ar arata cu inaltimea de 2.9 m.

Arată f bine, fără griji.

#84
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Salut. N-am mers mai departe cu proiectul pentru ca am schimbat putin layout-ul la interior. Am atasat si schita noua si cea veche. Nu eram multumit de ce iesise, era cam inghesuit... Acum ne mai gandim la fatade/ferestre. Cum vi se pare?

Attached Files



#85
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Arată mai interesant fata de prima varianta ,cu excepția wc ului . La structura va fi mai dificil pentru că ai deschideri destul de mari. S-ar impune niste ferme metalice sau de lemn.

#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,283
  • Înscris: 29.04.2008
Pare mult mai practic

#87
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, nici eu nu-s sigur cu WC-ul acolo, mi-a fost sugerat ca ar fi util pentru cine vine in vizita. Am tras putin peretele de langa ca sa-l maschez oarecum.

#88
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
O idee e sa facem usi spre curte in cele doua dormitoare din capete. Usi duble cu geam ca in poza (scuzati calitatea, e work in progress pe laptopul unei prietene). In cel din stanga ar fi o prelungire a pergolei de pe terasa, iar in cel din dreapta ar iesi streasina mai mult in afara si ar veni pana jos (placata cu lemn). Deci ambele ar avea cumva un artificiu afara sa nu para ca iesi si "cazi" afara. Eu vad asa:

Avantaje:
- Arata bine
- Poti sa deschizi si sa fii aproape afara :)
- Nu mai e nevoie sa mergi pana la intrarea principala pentru mici chestii (gen scuturat un cearceaf)

Dezavantaje
- Cand ploua/ninge sunt degeaba, le-am deschide doar pe vreme buna
- Izolatia termica - nu stiu daca nu trebuie sa creez un tampon de aer acolo, de ex sa fie mai dese tevile de IPAT in zona, avand in vedere ca o sa bata vantul direct in ele si una-i spre est, alta spre sud, adica fix de unde bate vantul mai tare in zona :)
- Mananca spatiu in interior - evident ca nu poti sa pui nimic in dreptul lor si una dintre variante era sa se deschida in interior
- Nu prea am vazut usi direct afara din dormitoare pe la noi

Ce parere aveti?

Attached Files



#89
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Prin Franța am văzut moda aceasta cu uși exterioare la dormitoare.
Un cearșaf ,o pătură se poate scutură și la fereastra. Iar dacă scoți covoarele atunci le arunci pe fereastră și le pui pe bătător. Deci nu vad ce avantaje ai avea la aceste uși.

#90
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Ma gandesc ca poate se preteaza in zonele unde iarna e mai blanda?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate