Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#109
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Nu tre' sa te iei tu dupa tot ce zicem noi aici :)) Fiecare om are gusturi si nevoi diferite cand vine vorba de o casa. Ce e ok pentru mine, pentru tine poate fi un dezastru si invers. Important e casa sa fie construita corect, fara greseli grave de executie. (ca oricum iti vor mai scapa mici detalii pe ici colo) ...si daca la final tu te simti bine si fericit in casa ta, restul sunt povesti :))

p.s: la mine de cate ori vin parintii si socrii in vizita pe la santier imi spun ca e ingusta casa scarii (desi are 90cm), ca bucataria e mica si ca ar trebui sa zidim terasa si sa mai facem acolo 2 camere pentru oaspeti :))) si poezia asta se repeta de fiiieeecare data cand vin ei pe acolo :)) dar ne-am obisnuit!

#110
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 GML, on 21 august 2019 - 10:11, said:

Nu tre' sa te iei tu dupa tot ce zicem noi aici Posted Image) Fiecare om are gusturi si nevoi diferite cand vine vorba de o casa. Ce e ok pentru mine, pentru tine poate fi un dezastru si invers. Important e casa sa fie construita corect, fara greseli grave de executie. (ca oricum iti vor mai scapa mici detalii pe ici colo) ...si daca la final tu te simti bine si fericit in casa ta, restul sunt povesti Posted Image)

p.s: la mine de cate ori vin parintii si socrii in vizita pe la santier imi spun ca e ingusta casa scarii (desi are 90cm), ca bucataria e mica si ca ar trebui sa zidim terasa si sa mai facem acolo 2 camere pentru oaspeti Posted Image)) si poezia asta se repeta de fiiieeecare data cand vin ei pe acolo Posted Image) dar ne-am obisnuit!
:))) Mda, stiu ca asa stau lucrurile, dar parca ar fi aiurea daca nu ne-am raspunde intre noi :)

#111
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Incep lucrarile de amenajare a terenului. Si ma confrunt cu prima problema, la care oricum ma asteptam, dar parca e mai rau decat mi-am imaginat: lipsa oamenilor seriosi in zona. Am avut nevoie sa defrisez/curat terenul pentru ca era destul de salbatic, e o fosta mini-livada de fapt. Si, dupa lungi cautari, am gasit pe cineva care parea ok, dar care a venit si a facut treaba de mantuiala, singurul scop fiind sa ma convinga sa tai cat mai multi pomi pe care sa-i valorifice ei. In urmatoarea etapa, cand a trebuit sa car toate resturile vegetale de pe teren, persoanele cu buldoexcavator & camion, dupa ce au tinut de pret foarte tare argumentand ca trebuie sa plateasca si de 2 ori la groapa, s-au intors dupa 20 de min la teren sa ia a doua masina, crezand ca eu am plecat de acolo, in conditiile in care groapa de gunoi era la 50 de min distanta, doar dus. Adica le-au aruncat pe camp. Stiu, n-ar trebui sa ma plang, asa e peste tot, dar am vrut sa impartasesc si experienta mea.

In continuare as vrea sa inalt putin terenul, vecinii din stanga sunt simtitor mai sus. Dar nu stiu cum sa-mi dau seama cat pamant sa bag si unde anume, la ochi imi pare ca terenul ar fi mai jos in anumite parti, dar exista cumva o metoda mai "stiintifica" de a face lucrul asta?

#112
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 alex_now, on 03 septembrie 2019 - 08:42, said:

In continuare as vrea sa inalt putin terenul, vecinii din stanga sunt simtitor mai sus. Dar nu stiu cum sa-mi dau seama cat pamant sa bag si unde anume, la ochi imi pare ca terenul ar fi mai jos in anumite parti, dar exista cumva o metoda mai "stiintifica" de a face lucrul asta?

E o treaba importanta asta, nu ti-a explicat proiectantul cum e treaba cu cotele de nivel? Ideea e sa stabilesti de acum care va fi CTA final (trotuar) si in functie de asta o sa rezulte si cota 0 a casei (nivel radier/placa parter). Trebuie sa te orientezi in functie de drum, sa estimezi cat de inalt va fi drumul la final (stiu, e greu de ghicit de multe ori). Nu te orientezi neaparat in functie de vecini, nu ar trebui sa intre apa de la unii la altii daca exista soclu de gard insa trebuie sa ai si asta in vedere, sa nu ajungi prea mult sub nivelul curtilor lor. Exista o nivela laser cu care poti da nivelul si de la cateva sute de metri distanta, e ceva mai profi insa o echipa ok de constructii ar tb sa aiba asa ceva. Altfel macar cu o nivela laser obisnuita poti sa de descurci cumva doar ca mai pe seara sa se vada. linia aceea rosie a laserului. Nu ignora subiectul ca dupa ce ai ridicat casa e mai complicat sa gasesti solutii...o sa impacteze treptele de ex. Ca sa nu mai vorbim daca ai avea ceva geamuri la demisol :)

#113
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 catalijns, on 03 septembrie 2019 - 09:15, said:


E o treaba importanta asta, nu ti-a explicat proiectantul cum e treaba cu cotele de nivel? Ideea e sa stabilesti de acum care va fi CTA final (trotuar) si in functie de asta o sa rezulte si cota 0 a casei (nivel radier/placa parter). Trebuie sa te orientezi in functie de drum, sa estimezi cat de inalt va fi drumul la final (stiu, e greu de ghicit de multe ori). Nu te orientezi neaparat in functie de vecini, nu ar trebui sa intre apa de la unii la altii daca exista soclu de gard insa trebuie sa ai si asta in vedere, sa nu ajungi prea mult sub nivelul curtilor lor. Exista o nivela laser cu care poti da nivelul si de la cateva sute de metri distanta, e ceva mai profi insa o echipa ok de constructii ar tb sa aiba asa ceva. Altfel macar cu o nivela laser obisnuita poti sa de descurci cumva doar ca mai pe seara sa se vada. linia aceea rosie a laserului. Nu ignora subiectul ca dupa ce ai ridicat casa e mai complicat sa gasesti solutii...o sa impacteze treptele de ex. Ca sa nu mai vorbim daca ai avea ceva geamuri la demisol Posted Image

Multumesc pentru mesaj. Recunosc ca nu am deschis subiectul cu arhitectul, ma gandeam sa fac eu asta in toamna ca sa treaca o iarna peste pamantul adaugat si sa incepem (sper) la primavara constructia. O sa incerc sa gasesc o nivela laser. Din pacate, trebuie sa iau in considerare si nivelul curtilor vecinilor, unul de exemplu are +40-50 de cm peste curtea noastra, fara vreun soclu la gard. Si straduta nu e asfaltata (si sincer sper sa ramana asa, imi place mai mult, e mai rustic si am doar ~50 de m de mers), dar banuiesc ca o sa o asfalteze la un moment dat si se va ridica.

#114
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Neaparat cheama un cadastrist sa ia cote de nivel. Stie el unde sa dea cote. Face un fisier .dwg pe care il dai arhitectului. Asa cum s-a spus, e foarte important.

#115
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Cred ca am ajuns in final la o schita/forma finala...

Attached Files



#116
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am tot citit azi-noapte despre structura pe cadre vs peretii portanti. Nu vreau sa starnesc o noua disputa (desi, cel putin din cate am vazut pe Softpedia, majoritatea par sa fie pentru cea pe cadre), dar ma gandeam care ar fi mai potrivita pentru proiectul nostru. Nu ma intereseaza posibilitatea recompartimentarii, dar open-space-ul este destul de mare si cel putin peretele dinspre terasa e mai mult fereastra decat perete. Ce parere aveti?

#117
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
E foarte probabil sa nu fie optiunea ta asta.
Zici ca e in lfov. Dupa parerea mea cel mai probabil vei primi o structrura pe cadre...

#118
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 alex_now, on 10 septembrie 2019 - 20:00, said:

Cred ca am ajuns in final la o schita/forma finala...

fa o comparatie, cu mana pe inima, cu randarile din #52, varianta de sus

https://forum.softpe...6#entry24402318

#119
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 crocko.dilul, on 11 septembrie 2019 - 15:54, said:

E foarte probabil sa nu fie optiunea ta asta.
Zici ca e in lfov. Dupa parerea mea cel mai probabil vei primi o structrura pe cadre...
Arhitectul a zis ca ei lucreaza pe cadre. Doar ca ma intrebam daca se justifica diferenta de pret avand in vedere ca nu prevad vreo reconfigurare a camerelor in viitor.

 iladi, on 11 septembrie 2019 - 16:02, said:

fa o comparatie, cu mana pe inima, cu randarile din #52, varianta de sus

https://forum.softpe...6#entry24402318
Era randarea mai de calitate in mesajul #52 Posted Image Inteleg ce zici, arata mai interesanta casa in prima varianta, dar tot cea noua imi place mai mult. Pot sa fortez o comparatie cu achizitia unei masini - ai tendinta sa te uiti la cele care-ti plac vizual, dar dupa ajungi sa o conduci si sa conteze alte lucruri mai mult (comfort, practicalitate, etc.).

Edited by alex_now, 11 September 2019 - 16:47.


#120
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Am inteles, era o intrebare retorica :)
Intelegi ca e probabil faptul ca vei fi NEVOIT sa construiesti pe cadre?

#121
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
vezi si aici de ce zice crocko.dilul ca vei fi "nevoit"
https://forum.softpe...4#entry20938094

#122
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Multumesc pentru observatie. OK, daca voi fi nevoit sa construiesc pe cadre datorita legislatiei in domeniu (vad ca-s mai multe normative, o sa incerc sa-l gasesc exact pe cel in cauza in ultima lui varianta), atunci n-am nicio problema cu asta. Alta ar fi discutia daca as avea aceasta constrangere datorita preferintelor structuristului/constructorului/etc.

#123
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Normativul care te intereseaza este P100-1:2013 .... te intereseaza capitolul 8 - Prevederi specifice constructiilor din zidarie (pag. 169) mai exact 8.5.4 - Reguli de proiectare specifice pentru constructii cu pereti structurali din zidarie (pag. 194). Si da....la configuratia actuala numai pe cadre poti construi. Ca sa fie pe zidarie portanta ar trebui ca majoritatea zidurilor interioare sa fie portante (de 25 cm grosime) si sa ai o padure de stalpisori pe acolo....a ...si latimea livingului trebuie limitata la 5 metri ...samd.

#124
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am avut o discutie cu inginerul de structuri si, intr-adevar, ar trebui sa modific proiectul destul de mult ca sa se incadreze in conditiile pentru ziduri portante. Asa ca raman cadrele.

Ar mai fi alegerea grinzi normale vs grinzi intoarse. Asta pentru ca sunt doua care traverseaza destul de ne-simetric bucataria & livingul. Ca sa ramana aprox. 2.80 inaltime la liber, cu grinzile normale, ar trebui ca placa sa inceapa la 3.10, sa se lase sub placa 30 de cm grinzile, si sub ele sa vina un tavan fals peste tot. Cu cele intoarse, placa ar putea sa ramana direct la 2.80, dar grinzile ar ridica sarpanta si ele ar fi si putin mai greu de executat.

#125
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Eu as merge pe un alt partiu : cu eliminarea dormitorului din capat , rocada dormitor si baia inspre biblioteca , in loc de spatiu tehnic ar veni scara pentru mansarda sau etaj , grupul sanitar transformat in spatiu tehnic pana sub scara. La etaj un dormitor cu baie exact ca la parter , holul lasat liber ca o supanta cu vedere catre living. Ar arata superb.


https://www.renovat....ila-poza-22799/
Asa ar arata imaginea cu supanta

Edited by roman_roman, 22 September 2019 - 08:59.


#126
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 roman_roman, on 22 septembrie 2019 - 08:59, said:

Eu as merge pe un alt partiu : cu eliminarea dormitorului din capat , rocada dormitor si baia inspre biblioteca , in loc de spatiu tehnic ar veni scara pentru mansarda sau etaj , grupul sanitar transformat in spatiu tehnic pana sub scara. La etaj un dormitor cu baie exact ca la parter , holul lasat liber ca o supanta cu vedere catre living. Ar arata superb.


https://www.renovat....ila-poza-22799/
Asa ar arata imaginea cu supanta
Apreciez sugestia, cred ca ar arata bine, dar am trecut de etapa asta, ne-am hotarat la casa parter care in mare va arata ca in ultimele schite/3D-uri de mai sus :)

Referitor la problema cu grinzile, o sa le facem clasice (in jos) cu tavan fals sub ele. E mai simplu si e si mai flexibil asa, e un spatiu deasupra care mai poate fi folosit pentru diverse cabluri/conducte de aer/etc.

Acum ma gandesc la invelitoare (ca sa proiecteze structuristul corect acoperisul). Initial am zis ca mergem pe tigla metalica cu roca vulcanica, acum mi-a recomandat un constructor tigla din beton, si parca n-as elimina-o din start nici pe cea ceramica. Cea cu roca vulcanica mi se pare un compromis bun intre greutate si eficienta termica/fonica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate