Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caut un program cu care sa ma conectez la internet cu un USB modem dongle.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Pe un Raspberry Pi cu procesor ARM si cu sistem de operare Debian (mai precis o versiune adaptata numita Raspbian) am instalat un modem USB Huawei.  Dupa mari cazne am reusit sa il folosesc pentru a trimite si primi SMS-uri, ceea ce este ok, pentru ca aceam nevoie sa controlez ceva prin SMS.

Cu toate acestea nu pot sa ma conectez la internet, desi softul lui original scris pentru Windows se poate conecta la internet si trimite mesaje in acelasi timp, Am nevoie de conexiune la internet in prmul rand pentru ceas dar si pentru a trimite niste poze pe care le face raspberry cand anumite conditii sunt indeplinite sau cand primeste o comanda prin SMS.

Am gasit doua programe, sakis3g si wvdial si am urmat pas cu pas instructiunile privitoare la intalare si la modifcarea unor fisiere de configurare. Primul are o interfata grafica si nu prea imi place ca eu vraeu sa automatizez procesul daca este sa comut intre a ma conecta la internet sau a-l folosi pentru SMS-uri.

Daca stie cineva un alt program sau un truc, eventual cu comenzi AT pentru a ma putea conecta la internet. Chiar daca cele doua moduri (internet 3G/SMS) nu functioneaza simultan tot ar fi bine.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Mai bine pui intrebarea asta (in engleza) pe urmatoarele:

https://www.raspberrypi.org/forums/
https://www.reddit.com/r/raspberry_pi/
https://www.reddit.com/r/raspberryDIY/

#3
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Am incercat tot ce am gasit pe formul de la raspberrypi.org. Desigur si pe alte forumuri in engleza. Dar cam toti vorbesc de sakis3g si wvdial pentru raspbian. Desigur in Ubuntu e mult mai simplu, exista drivere, mai putina bataie de cap cu fisiere de configurare.

Ce e mai enervant, dupa ce explica baietii cum sa faci mai si zic "enjoy your browsing". Daca nu merge si nu merge poate ca ar trebui un alt dongle care sa nu imi dea atata bataie de cap. Poate aici as avea nevoie de un sfat sau sa imi spuna cineva unde ar fi cel mai nimerit sa postez o asemnea intrebare.

Oricum, ca sa trimit si sa primesc SMS-uri nu a mers nici un program din cele mult laudate pe net ci am facut totul cu niste comenzi AT. Dar nu am foarte mare experienta cu astea, ma gandeam ca poate altcineva a trecut prin probleme asemanatore. E frustrant ca totul merge perfect cat timp am wireless si pot primi imagini pe Email de la device cand trimit un anumit cod prin SMS dar eu am nevoie sa pun dispozitivul in locuri greu accesibile unde nu exista alte posibilitati de conectare.

Edited by ursudepadure, 23 February 2019 - 13:04.


#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pai daca sub Ubuntu functioneaza vezi ca ai o versiune de Ubuntu pentru Raspberry Pi 2 si 3 https://ubuntu-mate.org/raspberry-pi/

Edited by LensFlare, 23 February 2019 - 15:19.


#5
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Am deja o groaza de librarii si setari/configurari facute pe Raspbian. Adafruit si altii scriu drivere si alte chestii pentru Raspbian si care pot fi lesne accesate din python fara alte instalari si setari. Inafara de modem, toate componentele sunt special facute pentru Raspberry care ruleaza Raspbian accesate din python.  

Sa o iau de la zero cu Ubuntu cred ca ar fi cam greu, adica mi-ar luat prea mult timp si nu stiu daca imi garanteaza succesul. Pana la urma cred ca o sa imi iau alt dispozitiv GSM. Am gasit unul chiar la Adafruit (care comercializeaza accesorii pentru Raspberry). Problema este ca nu stiu cu certitudine 100% daca o sa imi mearga in acelasi timp SMS si 3G (data plan) sa pot sa folosesc MMS si sa trimit Emailuri in acelasi timp.

Daca o sa am timp poate ca o sa experimentez pe un alt SD card cu alte sisteme de operare.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postursudepadure, on 24 februarie 2019 - 13:25, said:

Am deja o groaza de librarii si setari/configurari facute pe Raspbian. Adafruit si altii scriu drivere si alte chestii pentru Raspbian si care pot fi lesne accesate din python fara alte instalari si setari. Inafara de modem, toate componentele sunt special facute pentru Raspberry care ruleaza Raspbian accesate din python.  

Sa o iau de la zero cu Ubuntu cred ca ar fi cam greu, adica mi-ar luat prea mult timp si nu stiu daca imi garanteaza succesul. Pana la urma cred ca o sa imi iau alt dispozitiv GSM. Am gasit unul chiar la Adafruit (care comercializeaza accesorii pentru Raspberry). Problema este ca nu stiu cu certitudine 100% daca o sa imi mearga in acelasi timp SMS si 3G (data plan) sa pot sa folosesc MMS si sa trimit Emailuri in acelasi timp.

Daca o sa am timp poate ca o sa experimentez pe un alt SD card cu alte sisteme de operare.
Daca ar fi sa ma iau dupa ce indica acest raspuns https://askubuntu.co...rnet-connection ai nevoie de un dispozitiv care creaza mai multe dispozitive in /dev/

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu folosesc acest HAT, modemul GPRS este vazut ca o placa de retea: https://linkwave.co.uk/pilot#pilot_fs
Mesaje poti trimite cu minicom sau cu microcom sau faci un script simplu in python.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate