Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Partidul Național Român (PNR) se împotrivește ideii de federalizare a Uniunii Europene

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
„Prezenți la dezbaterea publică „Eu cu cine votez la alegerile europarlamentare?”, membrii Partidului Național Român au răspuns întrebărilor cetățenilor. Una dintre acestea a fost - "Ce linie vor susține candidații partidului dvs. pe tema federalizării Europei?"  "Noi, Partidul Național Român, avem patru direcții fundamentale: suveranitatea națională, patriotismul economic, democrația creștină și conservatorismul identitar. Federalizarea înseamnă diminuarea suveranității naționale în numele unor beneficii promise. Printre altele, înseamna spre exemplu transferarea puterii de decizie în politica externă către un organism central. Noi considerăm că este benefic pentru interesul României să-și păstreze libertatea în a decide propria politică externă.", a declarat Silviu Capustinschi.

https://www.facebook...790883757934795

Consider că este o opinie justă și că federalizarea, adică transformarea Uniunii Europene într-un singur stat federal ar fi un pas extrem de periculos spre distrugerea suveranităților popoarelor europene și implicit ulterior a identităților acestora, ar însemna practic distrugerea Europei în felul în care ea s-a construit și și-a construit identitatea de-a lungul mileniilor de istorie. Cu o țară care nu mai are suveranitate, oricine va putea să facă orice, iar politrucii globaliști vor putea considera oricând că națiunile nu există, ci sînt doar populații de manevră pe care le pot muta ei oricând în funcție de interesele lor globaliste, adică vor putea să distrugă națiuni întregi prin manevrarea de populații la nivel global prin diverse inginerii demografice cum este spre exemplu ingineria cu migrația înspre Europa a unor mari populații din Arabia, Turcia, Africa, Orientul apropiat etc. Să nu uităm că astfel de dislocări de populații au făcut și imperialiștii globaliști sovietici care au destabilizat extrem de grav identitatea românească a românilor din Moldova transpruteană prin aducere de populații „ucrainene”, ruse etc și prin ideologia criminală numită moldovenism.

Suveranitatea națională în România aparține poporului român, națiunii române, și așa trebuie să rămână în continuare, chiar dacă din punct de vedere practic este evident că regimul politic de după lovitura de stat din 1989 a tratat și tratează conceptul de suveranitate națională într-un mod extrem de dubios și de periculos, mai ales avînd în vedere, spre exemplu cedările mari în zona economică, migrația a milioane de români din România. Românii ca națiune trebuie totuși să își păstreze din suveranitate atâta câtă o mai au și eventual să mai recupereze din ce se va putea recupera din punct de vedere economic, demografic, ideologic, mediatic, pentru ca destinul națiunii noastre să fie la noi înșine, iară nu la butoanele unor șmecherași globaliști care au impresia că pot să manipuleze oamenii și popoarele în funcție de interesele lor distructive personale sau de grup.

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

Partidul Național Român

Umple un autobuz partidul asta daca urca toti? Nu articulat, din ala standard, 12m.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Vai m-a dat pe spate , cit intelepciune si coerenta , ce pot sa mai faca oportunistii pt o ciosvarta

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E ala cu Alianta Noastra, care "predica":

Aceste derapaje au culminat recent cu convocarea incriminatorie la CNCD a domnului Vasile Bănescu, purtătorul de cuvant al Patriarhiei Române, pentru afirmații de bun simț ale domniei sale în legătură cu necesitatea așa zisei „educații sexuale” atât de intens promovată de activiștii neo-marxiști.

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Gresesc eu sau a fost deja sters un topic despre acest partid ??

#6
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postciine, on 22 februarie 2019 - 21:55, said:

Vai m-a dat pe spate , cit intelepciune si coerenta , ce pot sa mai faca oportunistii pt o ciosvarta
În actualul context politic, eu cred că adevărații oportuniști sînt cei care vor să se meargă spre o federalizare a Uniunii Europene, via proiectul franco-german de luptă împotriva suveranităților naționale clamată de Merkel și Macron. Cu alte cuvinte, oportuniști în România sînt mai degrabă cei de la organizații precum PNL, PSD, USR, PLUS etc. Ei sînt cei care ar mai face orice pentru o ciozvîrtă pentru care ar duce pe copcă că și mai mult poporul și națiunea română.

#7
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018
Iar securiștii și comuniștii ăștia reciclați acum ca naționaliști conservatori?

#8
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Nationalist nu e acelasi lucru cu patriot.
Sa le spui alora din P(U?)NR.

Daca se uita tamp, mentioneaza si "Milosevici"

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostIochanan, on 22 februarie 2019 - 22:04, said:

În actualul context politic, eu cred că adevărații oportuniști sînt cei care vor să se meargă spre o federalizare a Uniunii Europene, via proiectul franco-german de luptă împotriva suveranităților naționale clamată de Merkel și Macron. Cu alte cuvinte, oportuniști în România sînt mai degrabă cei de la organizații precum PNL, PSD, USR, PLUS etc. Ei sînt cei care ar mai face orice pentru o ciozvîrtă pentru care ar duce pe copcă că și mai mult poporul și națiunea română.
Bree , e parerea ta sper sa-ti tina si de foamePosted Image , alte argumente  de nationalism , sovinism si indignare, ridicate la rang de virtute mai ai???
Actualul context politic zice ca Rasia te serveste la cina,  asortat cu nationalismul  presarat cu securistii, neocomunistii si imbuibati ai sortii, ai fost sclav 50 ani si te mai doreste pt o sutaPosted Image

Edited by ciine, 22 February 2019 - 22:14.


#10
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postmishuletzu, on 22 februarie 2019 - 22:07, said:

Iar securiștii și comuniștii ăștia reciclați acum ca naționaliști conservatori?
PNR este un partid profund anticomunist, și chiar și anti-neomarxist, fiind împotriva ideii de federalizare și de nivelare a popoarelor de data asta nu într-o „turmă” fără clase, ci într-o „turmă” fără identități naționale, spirituale, culturale. Nu are nicio treabă cu comunismul și cu politica criminală pe care comuniștii și organele de represiune și teroare le-au dus împotriva poporului român. Dimpotrivă!

#11
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postvio69a, on 22 februarie 2019 - 22:00, said:

Gresesc eu sau a fost deja sters un topic despre acest partid ??

Nu conteaza

Posted Image E WEEKEND, E IOCHANAN Posted Image

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostIochanan, on 22 februarie 2019 - 21:47, said:

Federalizarea înseamnă diminuarea suveranității naționale în numele unor beneficii promise. Printre altele, înseamna spre exemplu transferarea puterii de decizie în politica externă către un organism central. Noi considerăm că este benefic pentru interesul României să-și păstreze libertatea în a decide propria politică externă.", a declarat Silviu Capustinschi.
Suveranitatea Romaniei o fost transferata la Bruxel si la NATO in foarte multe domenii, inclusiv politica externa si apararea.
Spre exemplu, Romania nu poate trata cu indiferenta sanctiunile aplicate Rusiei, e obligata sa le respecte si sa le aplice.

"libertatea în a decide propria politică externă" este posibila numa' in situatia iesirii din UE.
E buna ideea asta.
In cazul in care Romania iese din UE, Transilvania ramane in UE.
Cred ca am sa votez acest partid la parlamentare... Posted Image

Edited by Hunor_66, 22 February 2019 - 22:24.


#13
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postciine, on 22 februarie 2019 - 22:10, said:

Actualul context politic zice ca Rasia te serveste la cina,  asortat cu nationalismul  presarat cu securistii, neocomunistii si imbuibati ai sortii, ai fost sclav 50 ani si te mai doreste pt o sutaPosted Image
Asta este doar o lozincă a celor care cred că națiunea română nu poate să aibă demnitate și identitate, să stea la masa negocierilor cu capul sus, cu propria opțiune, să fie un partener de dialog, iar nu un umil slugarnic fie al unor forțe de la răsărit, fie al unora de la apus. Cât despre sclavie, nu știu dacă actuala sclavie față de Uniunea Europeană este ceva mai demnă și mai profitabilă decât sclavia față de sovietul comunist.

#14
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostIochanan, on 22 februarie 2019 - 22:15, said:

PNR este un partid profund anticomunist, și chiar și anti-neomarxist, fiind împotriva ideii de federalizare și de nivelare a popoarelor de data asta nu într-o „turmă” fără clase, ci într-o „turmă” fără identități naționale, spirituale, culturale. Nu are nicio treabă cu comunismul și cu politica criminală pe care comuniștii și organele de represiune și teroare le-au dus împotriva poporului român. Dimpotrivă!

Nu sunt atat de vechi ca si Matusalemul comunistilor, si prin urmare intreb si eu..ce intelegi prin comunisms si  cine crezi ca sunt comunistii din perspectiva partidului pe care-l promovezi... partea cu anti. adica impotriva se-ntelege de la sine....

#15
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Tu ai de gand sa deschizi cate un topic pentru fiecare membru al acestui partid?

#16
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Eu aud acum prima data de partidul asta.
Eu sunt pentru federalizare.
Sunt pentru o Europa, sau chiar o luma, condusa de Germania si Franta

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostIochanan, on 22 februarie 2019 - 22:25, said:

Asta este doar o lozincă a celor care cred că națiunea română nu poate să aibă demnitate și identitate, să stea la masa negocierilor cu capul sus, cu propria opțiune, să fie un partener de dialog, iar nu un umil slugarnic fie al unor forțe de la răsărit, fie al unora de la apus. Cât despre sclavie, nu știu dacă actuala sclavie față de Uniunea Europeană este ceva mai demnă și mai profitabilă decât sclavia față de sovietul comunist.

Mai tovarase , ai pe tovarasea Veorica Dacilica care  iti satisface toate orgasmele intelectuale  de verticalitate identitate  demnitate  capul sus, cu propria opțiune, Posted Image

#18
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostHunor_66, on 22 februarie 2019 - 22:24, said:

Suveranitatea Romaniei o fost transferata la Bruxel si la NATO in foarte multe domenii, inclusiv politica externa si apararea.
Eu cred că mata nu înțelegi bine suveranitatea națională a poporului român.

View PostHunor_66, on 22 februarie 2019 - 22:24, said:

"libertatea în a decide propria politică externă" este posibila numa' in situatia iesirii din UE.
E buna ideea asta.
In cazul in care Romania iese din UE, Transilvania ramane in UE.
Cred ca am sa votez acest partid la parlamentare... Posted Image
Fake-news secuiesc? Hai pa!

„Orientarea politicii externe a statului român trebuie să ţină seama de  dificultăţile datorate poziţiei geopolitice, din acest punct de vedere fiind evidentă necesitatea găsirii unor formule de echilibru și a unor abordări realiste și eficiente. În acest sens, PNR consideră că este necesară accentuarea acţiunilor diplomatice pe următoarele direcţii de acţiune de mare importanţă:  
- utilizarea responsabilă și demnă a statului României de membru al UE și, mai ales, al OTAN;  
- activarea comunităţii mondiale a românilor şi implicarea ei mai puternică în direcţia susţinerii intereselor României;  
- cooperarea regională cu ţările în care creştinismul deţine poziţii puternice, în primul rând cu ţările ortodoxe, sprijinindu-se pe tradiţiile spirituale comune acestor ţări şi popoare.”

Edited by Iochanan, 22 February 2019 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate