Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Redmi Note 7 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Logo
Redmi Note 7 Pro – specificații complete înainte de lansare
Autor: Cosmin Mușat, Data: 22.02.2019, 17:21
Telefoane Mobile
Redmi Note 7 este deja un hit în China, iar din 28 februarie versiunea sa globală va fi disponibilă oficial și în India. Interesant este că Xiaomi pregătește deja o versiune Pro a acestui model, o variantă ce va fi anunțată oficial săptămâna viitoare.

Diferențe între Redmi Note 7 Pro și Redmi Note 7:

senzor principal Sony IMX586 de 48 megapixeli vs Samsung GM1 de 48 megapixeli;
procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 675 cu Adreno 612 GPU vs Qualcomm Snapdragon 660 cu Adreno 512 GPU;
versiuni cu 6 GB RAM și 64 / 128 GB spațiu de stocare vs 3 / 4 / 6 GB RAM și 32 / 64 GB spațiu de stocare.
Restul caracteristicilor, inclusiv estetica, se vor păstra. Redmi Note 7 Pro ar putea avea un preț de plecare de 240 dolari, ceva mai ridicat, însă justificat ținând cont de schimbările implementate.



Specificații complete pentru Redmi Note 7 Pro:
display IPS de 6.3 inch cu rezoluție 2340 x 1080 pixeli, raport display / corp de 81.4%, aspect 19.5:9, 409 ppi, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 5;
procesor Qualcomm Snapdragon 675 de tip octa-core cu 2 x Kryo 460 la 2.0 GHz și 6 x Kryo 460 la 1.7 GHz, Adreno 612 GPU, 6 GB RAM și 64 / 128 GB stocare, slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile microSD de până la 256 GB);
MIUI 10 bazat pe Android 9.0 Pie;
4G cu viteze de până la 450 Mbps în download și 50 Mbps în upload, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, hotspot, bluetooth 5.0, A-GPS, GLONASS și BDS pe partea de localizare, USB type-C, jack de 3.5 mm, cititor de amprentă;
48 Megapixeli cu senzor Sony IMX586, f/1.8, dimensiune a pixelului de 0.8 microni + 5 Megapixeli cu f/2.4 pentru adâncimea de câmp, filmează la 1080p cu 30 / 60 / 120 fps, cameră frontală de 13 Megapixeli cu HDR ce filmează la 1080p cu 30 fps;
baterie de 4000 mAh cu QuickCharge 4, 186 gr. și dimensiuni de 159.2 x 75.2 x 8.1 mm grosime.


#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
M-am uitat si eu mai devreme pe o comparatie de camera cideo cu POCCOFONE 1, si cu toti cei 48megapixeli, il bate poccofoneul la camera.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FxKVB2EvPIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postnotrust, on 22 februarie 2019 - 21:24, said:

M-am uitat si eu mai devreme pe o comparatie de camera cideo cu POCCOFONE 1, si cu toti cei 48megapixeli, il bate poccofoneul la camera.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FxKVB2EvPIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu vorbești de Note 7 cu senzor Samsung, iar topicul este pt Note 7 Pro cu senzor Sony, nelansat încă.

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Atunci pe PRO mi-l doresc si eu, dar vreau sa vad diferenta de camera cu Poccofone 1

#5
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Are fix aceeași cameră de pe Mi 9, fără varianta wide și fără zoom.
Ar trebui să fie peste Poco, chiar daca nu foarte mult

Edited by Alxdava, 22 February 2019 - 21:34.


#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostAlxdava, on 22 februarie 2019 - 21:29, said:

Tu vorbești de Note 7 cu senzor Samsung, iar topicul este pt Note 7 Pro cu senzor Sony, nelansat încă.

Pixel size mai mic (0.8µm vs 1.4µm) nu înseamnă calitate mai bună a pozelor, ci invers, nois mai mult. Dupa specs as paria tot pe camera lui Pocofone.

#7
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View PostBucifon, on 22 februarie 2019 - 22:33, said:



Pixel size mai mic (0.8”m vs 1.4”m) nu Ăźnseamnă calitate mai bună a pozelor, ci invers, nois mai mult. Dupa specs as paria tot pe camera lui Pocofone.

Cred că ar trebui să vezi ce poate mi 9 și apoi mai vb

#8
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
Intrebare retorica:  a vazut careva un redmi cu o camera buna ?

Nu inteleg de ce va agitati atat ca apare Note 7 pro. la fel a fost cu cu Note 7 simplu... wawwww 48 megapixeli... waaaawwww avion ...
Fâs. si gata. s-a linistit lumea.
:))

#9
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postannddyy, on 22 februarie 2019 - 23:56, said:

Intrebare retorica:  a vazut careva un redmi cu o camera buna ?

Nu inteleg de ce va agitati atat ca apare Note 7 pro. la fel a fost cu cu Note 7 simplu... wawwww 48 megapixeli... waaaawwww avion ...
FĂąs. si gata. s-a linistit lumea.
:))

Pt nivelul de preț Xiaomi are camere f bune de anul trecut. Cred că unii au impresia că plătind 1000 de lei vor putea atinge performanțele unuia de 4000. Nu știu de ce, dar mi se pare că fie sunt incredibili de naivi sau de-a dreptul ...

#10
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
nu crezi ca merita mai mult un model mai vechi din seria Mi in ciuda unui model nou din seria redmi ?

de genul mi mix 2.... sau Mi note 3 ... foarte apropiat la pret cu Note 7 pro.

intr-adevar, esti un pic naiv.... sau poate nu .

Edited by annddyy, 23 February 2019 - 00:16.


#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu sunt mulumit de pozele facute cu Redmi 5 Plus.

#12
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postannddyy, on 23 februarie 2019 - 00:14, said:

nu crezi ca merita mai mult un model mai vechi din seria Mi in ciuda unui model nou din seria redmi ?

de genul mi mix 2.... sau Mi note 3 ... foarte apropiat la pret cu Note 7 pro.

intr-adevar, esti un pic naiv.... sau poate nu .

Crezi că noile telefoane au componente mai slabe? Îți spun că are camera lui mi9 și tu o tragi că poate. Să luăm dxo: Poco 93pct, mi 9 107pct cu cea mai buna filmare posibilă acum 99ct. Este posibil să aibă camera mai bună 7 Pro având în vedere că folosește fix același senzor cu mi9? Raspunde-mi la întrebare. Daca aceasta camera este mai bună pe 7 Pro (ceea ce eu cred având în vedere că Poco are fix aceeași cameră cu Mi8 ce avea 99pct), în afara de procesor, Poco este inferior.

#13
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postnotrust, on 23 februarie 2019 - 00:31, said:

Eu sunt mulumit de pozele facute cu Redmi 5 Plus.

Same here. Redmi-ul Note 5 AI Dual Camera de pe care butonez acum face poze stas! f1.9 1.4µm pixel size

#14
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014

View PostAlxdava, on 23 februarie 2019 - 00:38, said:

Crezi că noile telefoane au componente mai slabe? Îți spun că are camera lui mi9 și tu o tragi că poate. Să luăm dxo: Poco 93pct, mi 9 107pct cu cea mai buna filmare posibilă acum 99ct. Este posibil să aibă camera mai bună 7 Pro având în vedere că folosește fix același senzor cu mi9? Raspunde-mi la întrebare. Daca aceasta camera este mai bună pe 7 Pro (ceea ce eu cred având în vedere că Poco are fix aceeași cameră cu Mi8 ce avea 99pct), în afara de procesor, Poco este inferior.

Inteleg logica, insa, tu nu pricepi cateva aspecte:


1. Redmi este si va fi intotdeauna sub seria Mi.

2. Chiar daca va fie exact acelasi camera hardware pe 7 pro, in veci nu se va apropia de Mi9. Exceptand senzorul avem o diferenta uriasa la procesor. Procesor care ... proceseaza...(si nu intru in detalii in care softul si codare celor de la CAF..) - nu spun ca sunt componente mai slabe ... insa e ca si cum ai compara mere cu pere, snapdragon 675 cu 855. Imaginea preluata de senzor este PROCESATA.

3. Dxo nu e un argument valabil, si-au luat teapa in testarea lui Mi8; se pare ca in Miui au bagat niste chestii care au falsificat testele Dxo. Iar aia (expertii dxo) nu s-au prins, au muscat-o din plin. Sursa

Nu ma intelege gresit, din partea mea sa aiba camerele de pe Huawei Mate 30 Pro si sa faca poze mai reale decat perceptia ochiului uman. Un singur lucru te rog - nu fii victima marketingului.

Uite un exemplu excelent de distrugere a  marketingului aici, exemplu in care milioane de oameni au votat cele mai bune poze. Si de ce le-au votat, si cum Pixel 2 si 3, Iphone X si XS s-au facut de rusine.

View PostBucifon, on 23 februarie 2019 - 01:06, said:

Same here. Redmi-ul Note 5 AI Dual Camera de pe care butonez acum face poze stas! f1.9 1.4µm pixel size

Super, ma bucur ca esti incantat de telefonul tau, uita-te si tu la videoclipul despre marketing de mai sus.

Edited by annddyy, 23 February 2019 - 02:08.


#15
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
PS: senzorul de pe Mi9 este imx586.

Telefoanele ce au acest senzor sunt:
https://www.kimovil....imx586-exmor-rs

Sa intelg ca Umidigi S3 pro si Redmi Note 7 e la fel de smecher ca si Mi9 si Huawei Honor View 20... OK.

Mai facem o comparatie.
IMX362
In Pixel 2 si Moto G5 plus se regaseste acest senzor.
Ce legatura au pozele de pe Pixel cu cele de pe G5 ?

#16
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ma distreaza aceste discutii despre calitatea foto intre telefoanele ieftine si scumpe. Eu, unul, mi-as cumpara Note 7 Pro sau Poco, chiar daca stiu ca exista unele care fac poze mai bune. Doar ca diferenta de calitate foto este mult mai mica decat diferenta de pret. Astfel, cine e interesat atat de mult de calitatea foto, poate sa-si cumpere un Note 7 Pro sau un Poco si cu restul de bani pana la un P20 Pro sau un S9/Note8/S10 sa-si cumpere un aparat foto mirrrorless, cu ce obiective vrea el, si o sa fie mult mai multumit de acest tandem, in ceea ce priveste calitatea foto. Lumea nu intelege ca nu poti sa obtii calitate foto de la buna in sus de la niste senzori minusculi si obiective cu focala de cativa mm, mici cat o mazare. Sa nu mai vorbesc de acesti senzori cu rezolutii prea mari, care nu fac decat sa ii bucure pe cei de la marketing.

#17
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
1. Nu știu ce așteptări ai tu de la un telefon de maxim 1400 lei, dar se pare că foarte mari
2. Nu știu cine ți-a zis că procesorul are o influență asupra calității fotografiilor și a filmărilor, dar a greșit. Senzorul, lentilele, algoritmii de procesare a informației(aplicația) au o influență asupra calității. Procesorul doar face treburile astea mai repede sau mai încet. De aceea avem același telefon cu 2 aplicații diferite, Gcam și Mi, cu rezultate, uneori, dramatic diferite.
3. Dacă informațiile stipulate în link-ul tău erau reale si dacă ar fi viciat rezultatele,  cred că dxo și ceilalți concurenți ar fi luat măsuri. Rezultatele obținute de mine cu Mi8 și Poco sunt f bune, și chiar în concordanță cu rezultatele astora de la dxo, comparând poze de-ale mele cu ale prietenilor ce dețin alte mărci.

PS ultima frază nu face decât să întărească ce-am spus cu algoritmii de procesare. Pune aplicația gcam pe G5 și revino cu impresii

@cris2d2 - distractiv este când ai discuții cu persoane care nu înțeleg rolul hardware-ului și a software-ului într-un ansamblu sau atribuie funcții aiurea diferitelor componente.

Ceva ce poate Poco. 7 Pro, cu noul procesor, va avea minim aceleași rezultate.

Attached Files


Edited by Alxdava, 23 February 2019 - 09:23.


#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postcris2d2, on 23 februarie 2019 - 09:14, said:

Ma distreaza aceste discutii despre calitatea foto intre telefoanele ieftine si scumpe. Eu, unul, mi-as cumpara Note 7 Pro sau Poco, chiar daca stiu ca exista unele care fac poze mai bune. Doar ca diferenta de calitate foto este mult mai mica decat diferenta de pret. Astfel, cine e interesat atat de mult de calitatea foto, poate sa-si cumpere un Note 7 Pro sau un Poco si cu restul de bani pana la un P20 Pro sau un S9/Note8/S10 sa-si cumpere un aparat foto mirrrorless, cu ce obiective vrea el, si o sa fie mult mai multumit de acest tandem, in ceea ce priveste calitatea foto. Lumea nu intelege ca nu poti sa obtii calitate foto de la buna in sus de la niste senzori minusculi si obiective cu focala de cativa mm, mici cat o mazare. Sa nu mai vorbesc de acesti senzori cu rezolutii prea mari, care nu fac decat sa ii bucure pe cei de la marketing.
Ei, pentru mine nu e valabil, deja dețin un aparat Olympus mirrorless cu doua obiective 14mm si un 40-150mm, crede-ma ca s-a pus praful pe ele.
Prefer un telefon care excelează la toate capitolele, foarte dotat și cu suport din partea dezvoltatorilor, cu un raport pret / dotari ff bun.
Acum pe partea foto, pe lângă senzor și optica, nu concep sa-mi mai achiziționez un telefon fără stabilizare optica a imaginii, prefer sa dau mai mult pe un telefon numai pe treaba asta. Cu un telefon mobil faci poze și filmezi 99% din mana de aceea stabilizarea optica își spune cuvântul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate