Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Redmi Note 7 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 kiario, on 23 februarie 2019 - 10:14, said:

Ei, pentru mine nu e valabil, deja dețin un aparat Olympus mirrorless cu doua obiective 14mm si un 40-150mm, crede-ma ca s-a pus praful pe ele.
Prefer un telefon care excelează la toate capitolele, foarte dotat și cu suport din partea dezvoltatorilor, cu un raport pret / dotari ff bun.
Acum pe partea foto, pe lângă senzor și optica, nu concep sa-mi mai achiziționez un telefon fără stabilizare optica a imaginii, prefer sa dau mai mult pe un telefon numai pe treaba asta. Cu un telefon mobil faci poze și filmezi 99% din mana de aceea stabilizarea optica își spune cuvântul.
Fiecare cu preferintele lui. Dar e imposibil sa obtii calitate foto de la un telefon pe masura unui mirrorless. Bineinteles, exista o limitare in ceea ce priveste dimensiunile si portabilitatea, dar cine e interesat asa mult de fotografii cred ca nu e deranjat de un mic mirrorless la purtator. Exista rucsaci, exista cureluse de umar, nu trebuie sa stam cu aparatul lipit de palma. Ca si exemplu, as prefera si legat la ochi sa cumpar un Poco + Fuji XF10 decat un Note 8/Mate20Pro/S10.

#20
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009

 kiario, on 23 februarie 2019 - 10:14, said:


Ei, pentru mine nu e valabil, deja dețin un aparat Olympus mirrorless cu doua obiective 14mm si un 40-150mm, crede-ma ca s-a pus praful pe ele.
Prefer un telefon care excelează la toate capitolele, foarte dotat și cu suport din partea dezvoltatorilor, cu un raport pret / dotari ff bun.
Acum pe partea foto, pe lĂąngă senzor și optica, nu concep sa-mi mai achiziționez un telefon fără stabilizare optica a imaginii, prefer sa dau mai mult pe un telefon numai pe treaba asta. Cu un telefon mobil faci poze și filmezi 99% din mana de aceea stabilizarea optica Ăźși spune cuvĂąntul.

Păi dacă aveai 12-100 f4 nu-ți mai trebuia telefon 😄
Totul ține posibilități. Toți ar vrea să aibă cea mai, cel mai.
Deunăzi verificam niste poze de prin 2007 și mă minunam cum un telefon de acum face față cu brio unor aparate dedicate de atunci.

Într-adevăr, un telefon nu se compară cu un aparat dedicat cu obiective, dar cu ăsta în buzunar poți face multe conform zicalei: cel mai bun aparat foto este cel pe care îl ai la tine.

#21
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014

 Alxdava, on 23 februarie 2019 - 09:39, said:

1. Nu știu ce așteptări ai tu de la un telefon de maxim 1400 lei, dar se pare că foarte mari
2. Nu știu cine ți-a zis că procesorul are o influență asupra calității fotografiilor și a filmărilor, dar a greșit. Senzorul, lentilele, algoritmii de procesare a informației(aplicația) au o influență asupra calității. Procesorul doar face treburile astea mai repede sau mai încet. De aceea avem același telefon cu 2 aplicații diferite, Gcam și Mi, cu rezultate, uneori, dramatic diferite.
3. Dacă informațiile stipulate în link-ul tău erau reale si dacă ar fi viciat rezultatele,  cred că dxo și ceilalți concurenți ar fi luat măsuri. Rezultatele obținute de mine cu Mi8 și Poco sunt f bune, și chiar în concordanță cu rezultatele astora de la dxo, comparând poze de-ale mele cu ale prietenilor ce dețin alte mărci.

PS ultima frază nu face decât să întărească ce-am spus cu algoritmii de procesare. Pune aplicația gcam pe G5 și revino cu impresii



1. da. Posted Image

2. GRESIT, in procesor se afla Image Signal Processor. Asta e o chestie hardware.
Mai citeste. Incepe de aici. Continua aici. Si aici.

3. Incearca sa citesti ce scrie acolo in link, vei intelege. Au pus scene recognition bazat pe pozele de test ale celor de la Dxo. Nu spun ca Mi8 nu face poze bune, doar rezultatul celor de la dxo a fost viciat in mod voit din partea Xiaomi. La fel si cu Antutu. Daca faci 10000 de teste la telefonul tau Poco vei obtine 10000 de rezultate diferite, variatiile fiind mai mari decat la alte telefoane.

4. Cu gcam vei avea intotdeauna un rezultat mai bun al fotografiei fata de baza telefonului, INDIFERENT de telefon. Dar nu vei ajunge la original (pixel)  orice i-ai face din cauza diferentelor hard si soft.

Edited by annddyy, 23 February 2019 - 12:00.


#22
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
PS. pe scurt
[ https://images.anandtech.com/doci/6777/Frequencies%20Presentation.008.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Referitor la Pixel vs G5  - primele 3 componente le gasim la ambele. diferenta e la ISP si UI. Cu Gcam faci doar o improvizatie care imbunatateste putin rezultatul.

#23
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Softul amice, softul. Ăla rezolva punctele 2 și 4. Alt exemplu este senzorul Sony folosit de Sony și Nikon. Nikon sunt mereu peste Sony. De ce? Pentru că soft. Procesorul doar învârte mai lent/rapid, mai puține/multe informații în funcție de ce-i zice softul/aplicația.
În ceea ce privește hardul, ia aminte că XS Max are un hard peste orice telefon, dar Pixel îl bate din cauza softului.

,The Qualcomm Spectra™ 280 ISP is designed to deliver a premium camera and XR experience, with high-performance capture of up to 16 MP at 60 images per second. Video enthusiasts will appreciate cinema-like quality video thanks to ultra HD premium capture with richer color"

Să traduc: procesorul nostru este capabil sa miște informații venite de la senzori de 16mp,cu o viteza de  60buc/secundă. Informațiile transmise vor fi complete, adică vom transfera cat mai multe informatii(culori recepționate de senzor) posibile.
Ar fi cazul sa incepi cu baza fotografiei începând de la cele pe baza de film, apoi treci la cea bazata pe senzori.



#24
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
Frate... tu nu vrei sa citesti.


Mai incerc odata, cu poze de data asta.

[ https://images.anandtech.com/doci/6777/Frequencies%20Presentation.026.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta e o parte hardware aflata in procesor.

[ https://www.xda-developers.com/files/2017/12/2nd-gen-spectra-features_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Apropo, tot ce mi-ai pus în linkuri îmi sustine argumentația: degeaba ai cel mai bun hard daca softul e muci. Și invers este valabil. Toate trebuie sa conveargă in acel loc, sweet point cum spun americanii, unde pt bani cat mai puțini obții performante cât mai bune.
Revenind la punctul nostru de plecare: 7 Pro vs Poco.
Cum 48-ul de pe 7 este mai bun decât 12-le de pe poco, aplicația va fi la fel, nu ne rămâne decât să comparăm capacitatea procesorului de a muta/prelucra semnal conform cererii.

Qualcomm Spectra™ 250L image signal processor
2x Image Signal Processor (ISP)
14-bit

Dual 14-bit ISPs
Qualcomm Spectra™ 280 image signal processor

,,
Frate... tu nu vrei sa citesti.
Mai incerc odata, cu poze de data asta"

Tu nu vrei să înțelegi ce citești. Acolo ai o mașină. Cine o conduce? Cine-i spune să facă procesele astea la diferite viteze? Cine-i spune cât roșu să pună la hdr? Un soft. O aplicație. De aceea pixel este mai bun decât alții, cu același hard/poate mai slab.
Am terminat cu acest subiect.
Așteptam telefonul și testele pt cei doritori de așa ceva.

#26
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014

 Alxdava, on 23 februarie 2019 - 09:39, said:

... 2. Nu știu cine ți-a zis că procesorul are o influență asupra calității fotografiilor și a filmărilor, dar a greșit. Senzorul, lentilele, algoritmii de procesare a informației(aplicația) au o influență asupra calității. Procesorul doar face treburile astea mai repede sau mai încet...

Busted.

 Alxdava, on 23 februarie 2019 - 09:39, said:

3. Dacă informațiile stipulate în link-ul tău erau reale si dacă ar fi viciat rezultatele,  cred că dxo și ceilalți concurenți ar fi luat măsuri. ......

Busted.

 Alxdava, on 23 februarie 2019 - 12:22, said:

......În ceea ce privește hardul, ia aminte că XS Max are un hard peste orice telefon, dar Pixel îl bate din cauza softului.
Hardware compatibil cu sistemul de operare, OS optimizat pentru acel hardware. De asta e asa "puternic".

 Alxdava, on 23 februarie 2019 - 12:22, said:

.....Să traduc: procesorul nostru este capabil sa miște informații venite de la senzori de 16mp,cu o viteza de  60buc/secundă. Informațiile transmise vor fi complete, adică vom transfera cat mai multe informatii(culori recepționate de senzor) posibile.

Busted.

 Alxdava, on 23 februarie 2019 - 12:55, said:

.............
Tu nu vrei să înțelegi ce citești. Acolo ai o mașină. Cine o conduce? Cine-i spune să facă procesele astea la diferite viteze? Cine-i spune cât roșu să pună la hdr? Un soft. O aplicație. De aceea pixel este mai bun decât alții, cu același hard/poate mai slab.
....


NU vrei sa intelegi ca MASINA E DIFERITA in primul rand. 675 nu va fi din nici un punct de vedere o "masina" mai buna decat 845. Pentru ca e facut sa fie ieftin, indiferent de marketing.

Soferul poate fi oricine, daca nu il tine masina, degeaba are el aptitudini. Orice soft va pune Xiaomi nu va face concurenta la flagship-urile lor la un telefon de 200$ nou lansat. Si pana acum nu am vazut atata daruinta pe partea de software din partea Xiaomi.

In concluzie, am dat-o-n manele (LOL), vorba ta, mai bine asteptam rezultatul.
Personal eu as paria (pe un Note 7 Pro) ca va fi inferior lui Poco F1 la capitolul foto. Atat pe soft stock cat si pe Gcam. Asa ca, daca vrei pariem. Posted Image

#27
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Eu merg pe 7 Pro 😁
675 duce suficient, nu trebuie sa fie cel mai cel, încât să aibă un rezultat bun

#28
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
Deci facem pariul ?
Daca Xiaomi redmi note 7 pro va face poze mai bune decat Pocofone F1 eu iti fac cadou acel Redmi note 7 pro. Daca nu, mi-l faci tu cadou.

Eu merg pe considerentul ca pana acum, orice telefon cu procesor seria 6 nu a batut la capitolul poze un seria 8, ambele de generatii aproapiate. Ever. Ia orice exemplu vrei.
Dar na, poate au inventat astia vreun concentrat de apa calda. Posted Image

Edited by annddyy, 23 February 2019 - 14:45.


#29
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 annddyy, on 23 februarie 2019 - 14:44, said:

Deci facem pariul ?
Daca Xiaomi redmi note 7 pro va face poze mai bune decat Pocofone F1 eu iti fac cadou acel Redmi note 7 pro. Daca nu, mi-l faci tu cadou.

Eu merg pe considerentul ca pana acum, orice telefon cu procesor seria 6 nu a batut la capitolul poze un seria 8, ambele de generatii aproapiate. Ever. Ia orice exemplu vrei.
Dar na, poate au inventat astia vreun concentrat de apa calda. Posted Image
Mă pun eu martor la acest pariu, ar fi mai palpitant să așteptăm rezultatele așa 😅
In altă ordine de idei și eu cred că 7 pro o să fie foarte aproape de Poco, poate o să-l bată la unele capitole. Nu o să-l bată la video în lumină slabă, sigur, asta cred eu.

#30
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
Care video ? Posted Image

Snapdragon 675
Up to 4K video capture @ 30 FPS, Up to 1080p video capture @120 FPS
Slow motion video capture up to 720p at 240fps, HEVC Video Capture

Nu are cum din constructie. (asta daca va avea optiunile activate din soft) Posted Image

Si eu cred ca o sa fie interesant, insa nu va putea face mare branza din cauza procesorului. Sa nu uitam ca e un device middle, de buget.

Edited by annddyy, 23 February 2019 - 20:27.


#31
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 annddyy, on 23 februarie 2019 - 02:01, said:

Uite un exemplu excelent de distrugere a  marketingului aici, exemplu in care milioane de oameni au votat cele mai bune poze. Si de ce le-au votat, si cum Pixel 2 si 3, Iphone X si XS s-au facut de rusine.

iPhone XS pierde in fata lui BlackBerry Key2?

BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

...

AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Ba, si toti faceau praf camera lui Key2 si ziceau ca iPhone XS e un telefon atat de angelic!!!!! Cred ca cei de la BlackBerry, dupa video-ul lui Marques, au facut petrecere 3 zile. E ca si cand Barcelona ar lua bataie de la Leicester. An icon reborn, bravo Key2! Mai ales ca dupa au batut si LG V40, ultra-telefonul ala cu 5 camere, grande!

Si apoi mai e si saracia de Poco F1 care foloseste diafanele telefoane iPhone X si Galaxy Note 9, atat de scumpe si de frumoase, pe post de hartie igienica.


Anyway, Redmi Note 7 Pro mi se pare un telefon interesant, eu am Redmi Note 5 in momentul de fata si inca astept Pie. Vreau sa vad la ce pret se lanseaza RN7 Pro, poate mi-l cumpar in special daca vine cu Snapdragon 675. Astept si teste de baterie si de camera, portul USB-C mi s-ar parea un mare upgrade - mai ales pe partea de practicabilitate, faptul ca il poti conecta in ambele directii. Daca e sa mi-l cumpar, nu cred ca ma arunc la 6GB de RAM, nu cred ca imi trebuie.

Edited by TrafalgarLaw, 24 February 2019 - 02:56.


#32
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Nu e vorba ca blackberry ar fi mai bun ca iPhone, din contră, Marques explică ce si cum. De exemplu in cazul blackberry vs iPhone poza făcută cu blackberry are mai puține detalii si in general e mai proastă dar e mai luminoasă si in tot testul oamenii au ales pozele mai luminoase, nu cele mai bune din alte puncte de vedere. Deci pe scurt lumea pe Instagram nu stă sa caute fiecare mic detaliu într-o poză se uită la ea si le plac cele cu culori mai calde chiar daca cele cu culori mai neutre sunt mai bune.

Edited by makoka, 24 February 2019 - 08:00.


#33
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 annddyy, on 23 februarie 2019 - 11:49, said:



1. da. Posted Image

2. GRESIT, in procesor se afla Image Signal Processor. Asta e o chestie hardware.
Mai citeste. Incepe de aici. Continua aici. Si aici.

3. Incearca sa citesti ce scrie acolo in link, vei intelege. Au pus scene recognition bazat pe pozele de test ale celor de la Dxo. Nu spun ca Mi8 nu face poze bune, doar rezultatul celor de la dxo a fost viciat in mod voit din partea Xiaomi. La fel si cu Antutu. Daca faci 10000 de teste la telefonul tau Poco vei obtine 10000 de rezultate diferite, variatiile fiind mai mari decat la alte telefoane.

4. Cu gcam vei avea intotdeauna un rezultat mai bun al fotografiei fata de baza telefonului, INDIFERENT de telefon. Dar nu vei ajunge la original (pixel)  orice i-ai face din cauza diferentelor hard si soft.

Îți pierzi timpul degeaba, crede-mă.. :(

Unii chiar nu vor să înțeleagă.

#34
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
comparat cu Galaxy A50?
https://www.gsmarena...4&idPhone2=9521

#35
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
a50 e 350 eur si are procesor asemanator cu un SD 636
https://www.telecomp...phones--1282041
nu stiu pt ce dai atati bani cai din plastik

#36
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 edgar400, on 27 februarie 2019 - 15:44, said:

a50 e 350 eur si are procesor asemanator cu un SD 636
https://www.telecomp...phones--1282041
nu stiu pt ce dai atati bani cai din plastik

Atunci RN7 normal?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate