Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Design VS Design

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 ionutz_joe2009, on 21 februarie 2019 - 16:35, said:

Pbl e la motorul pt  avion?

ce e ala Pbl?

#20
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 Tsunnnami, on 21 februarie 2019 - 17:23, said:

ce e ala Pbl?

Probabil Posted Image.Ford o fi facut motoare proste pt avioane.

Edited by ionutz_joe2009, 21 February 2019 - 17:32.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 ionutz_joe2009, on 21 februarie 2019 - 17:29, said:

Probabil Posted Image.Ford o fi facut motoare proste pt avioane.

:lol:
Ala numa' motor prost nu e.

Asta al meu il simt la limita la 4x2.
E misto ca pot scoate antiderapajul din comenzi, ca pot scoate controlul stabilitatii si e intr-adevar fun, dar vin momente in care as vrea sa ma ajute si tractiunea spate.
Cu un RS cred c-as fi u fel de rege
RS-ul merita un 300+ CP la 4x4, cu ala simti mai tare senzatia.
Nu mi-a dat mana sa dau $20k in plus pe el, am zis ca nu merita $20k pentru 110CP in plus si 4x4

#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
RS-ul e criminal, si-a luat un prieten anul trecut jucarie de copii mari ... Teava! :w00t:

#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 Tsunnnami, on 21 februarie 2019 - 17:36, said:

Posted Image
Ala numa' motor prost nu e.

Asta al meu il simt la limita la 4x2.
E misto ca pot scoate antiderapajul din comenzi, ca pot scoate controlul stabilitatii si e intr-adevar fun, dar vin momente in care as vrea sa ma ajute si tractiunea spate.
Cu un RS cred c-as fi u fel de rege
RS-ul merita un 300+ CP la 4x4, cu ala simti mai tare senzatia.
Nu mi-a dat mana sa dau $20k in plus pe el, am zis ca nu merita $20k pentru 110CP in plus si 4x4

Nici la roata fara aer nu puteam ramane.Ar fi fost tot scumpa, inaccesibila pt prea multi.Eu zic ca de ex  Formula 1 a avut despul aport.

Edited by ionutz_joe2009, 21 February 2019 - 17:46.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 ionutz_joe2009, on 21 februarie 2019 - 17:45, said:

Nici la roata fara aer nu puteam ramane.Ar fi fost tot scumpa, inaccesibila pt prea multi.Eu zic ca de ex  Formula 1 a avut despul aport.
Nu formula 1, WRC

#25
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-niaM3XBjNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astia mor de plictiseala, nu stiu cum fac ca nici nu mor in ele.Prin trafic.

Edited by ionutz_joe2009, 21 February 2019 - 18:22.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 Tyby, on 21 februarie 2019 - 17:43, said:

RS-ul e criminal, si-a luat un prieten anul trecut jucarie de copii mari ... Teava! Posted Image

Urmatoarea, asta daca nu vin Romania intre timp
Oricum anul trecut am avut o surpriza mare.
I-am dat nevestii sa aleaga dintre un Accord Touring full si Focus ST
Surprinzator ST-ul i-a placut mai mult, :lol:
Si asta din cauza scaunelor Recaro care-i tin mai sus picioarele pentru a-si tine odorul in brate (Chihuahua)
Eu, pe de alta parte am fost bucuros nu numai pentru transmisia manuala si sprinteneala cat de luingimea masinii.
Practic Honda trebuia parcata la 2 cm de motocicleta pentru a intra in garaj

ST-ul trebuie sa-l schimb in 3 ani, cam asta e legea la serviciu, asa ca... ori vin in Romania si-mi aduc ST-ul ori mai stau si cand oi veni imi aduc RS-ul

#27
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 keta, on 21 februarie 2019 - 02:15, said:

Designul e ca la pitipoance.... sa incante ochiul
Normal, ce e rau in incantarea ochiului, vrei sa te asociezi cu masini frumoase, nu cu masini urate.

 keta, on 21 februarie 2019 - 02:15, said:

Daca o iei la bani marunti (desi nu accepta) cu discutii despre ceva vezi ca nu o duce motorul
Daca vei intra in amanunte mai intime vei observa ca nu are specificatiile din cartea tehnica.....Emisia de noxe fiind mult prea mare, datorita unui esapament folosit in mod "sportiv".
Te referi la masinile modificate. Dar nu trebuie sa cumperi una modificata, eu nu am pus variante de masini modificate, sunt masini stock si le poti folosi ca atare sau le poti adauga ce le lipseste. De exemplu la Renault Laguna III Coupe se poate adauga niste crom intre stopuri, modificari la esapament, bara... etc.

 keta, on 21 februarie 2019 - 02:15, said:

toate sunt la fel.... papa mult..... cerinte de intretinere mari.....
Asta e tot rostul topicului, de a arata variante care nu papa mult, care nu au cerinte de intretinere mari.
Am dat exemplu la R8, masina frumoasa, masculina, linii agresive dar atat timp cat exista Audi TT Mk3 care consuma de 2-3 ori mai putin...
Nu conteaza performanta atat timp cat stai blocat in trafic, atat timp cat sunt gropi pe drum, atat timp cat nu ti-o poti permite... Suntem pe un topic de design.
Si bara e mai frumoasa la TT, are ceva din Lamborghini.

 ionutz_joe2009, on 21 februarie 2019 - 02:22, said:

Asta e cam patrata, nu stiu ce coeficient aerodinamic are, cert e ca-mi place.Poate pt ca a mai scapat de impopotonare?
Mda..rechin pe drum, bot de rechin.
Ok, unde e versus-ul ?
Imi place si mie dar ai gasit ceva asemanator ? Sa fie un avantaj, pret mai mic, consum mai bun etc, dar sa pastreze in mare parte design-ul.

 Tsunnnami, on 21 februarie 2019 - 05:58, said:

Nu-mi doresc nici o masina de snobi din cele puse de tine aici
Uite la asta visez doar:
Nu trebuie sa va alegeti din ce pun, asteptam sa puneti si voi ce ati gasit similar.

Ok, la RS e simplu, pentru cei carora le place design-ul dar nu si-o permit isi cumpara o masina stock si o stilizeaza, nu e nevoie de a cauta o alta masina.

 r_murphy, on 21 februarie 2019 - 08:49, said:

Brevetul a fost obținut în Germania la 19 septembrie 1924, cererea de brevetare fiind adresată la 13 noiembrie 1922.
deci ala din 33 a fost inaintasul prostului nostru din 22 Posted Image niste plagiatori romanii astia, din veacuri!!
Nu cred ca ai inteles, Persu a obtinut brevetul in 1924. Masina a avut coeficient intre 0,22 si 0,28.
super8 a spus ca din 1924 nu a mai fost atins coeficientul de 0,22 ("picatura de apa") si am aratat o masina din 1939 cu un coeficient de 0,15 (adevarata picatura de apa, nu viermele ăla).
Acum ai inteles ?

 Tyby, on 21 februarie 2019 - 12:20, said:

PS: Comparatia dintre Maserati GranTurismo si Mazda Rx5 e o gluma, nu?! Posted Image
Nu exista nici-o comparatie intre Maserati GranTurismo si "Mazda Rx5", dar daca ar exista, ar fi o gluma cum spui tu.
In schimb Maserati GranTurismo si Mazda RX-8 au aceeasi siluetă, faruri asemanatoare, geamuri, shark fin etc
Am ales in mod special vederea din laterala. Este cea mai asemanatoare masina pe care am gasit-o si e numai buna pentru a continua modificarile, in caz ca se doreste si mai mult.


Am vazut multe posturi care nu au legatura cu topicul.
Sunt zeci de topicuri cu performanta, cai putere si alte cele. Nimeni nu e obligat sa posteze asta pe un topic dedicat design-ului.

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Rx8 ... din viteza .... la ea ma si gandeam, cu motorul ei ... cel putin ciudat! :peacefingers:

PS: si eu tot la design ma refeream! :w00t:

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 AdiTwism, on 21 februarie 2019 - 18:58, said:

Ok, la RS e simplu, pentru cei carora le place design-ul dar nu si-o permit isi cumpara o masina stock si o stilizeaza, nu e nevoie de a cauta o alta masina.

Depinde ce astepti de la masina acum

#30
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Tsunnnami, on 21 februarie 2019 - 19:25, said:

Depinde ce astepti de la masina acum

Design astepti de la masina. Nu scrie in titlu ?

Si de multe ori se obtine un pret redus, consum mai bun si alte lucruri legate de bani etc.

Edited by AdiTwism, 21 February 2019 - 19:49.


#31
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Tyby, on 21 februarie 2019 - 19:19, said:

Rx8 ... din viteza .... la ea ma si gandeam, cu motorul ei ... cel putin ciudat! Posted Image

PS: si eu tot la design ma refeream! Posted Image

Si din viteza e numai bine.

Sau tu credeai ca producatorii pot sa faca linistit clone de masini mai scumpe ?

Daca stii una mai buna, de-abia astept sa o vad.

Eu am pus masini stock, sunt bune pentru inceput, nu trebuie sa fie varianta finala, se pot modifica.
E nevoie de niste modificari langa rotile din fata si putin la luneta.

In plus, acestea sunt asemanari intre 2 masini, dar nu a spus nimeni care e masina mai frumoasa, pentru ca e subiectiv, unii pot prefera masina care se intampla sa fie mai ieftina.

Eu prefer oricand Audi TT Mk3 pentru faruri si bara sau Renault Laguna III Coupe pentru ca plafonul arata mai fluid, portbagaj inaltat si unic iar din fata la fel arata unic sau ca o masina mult mai scumpa, mult mai bine decat Mercedes care aplica acelasi design pe multe clase.

Edited by AdiTwism, 21 February 2019 - 19:55.


#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 AdiTwism, on 21 februarie 2019 - 18:58, said:

Ok, unde e versus-ul ?
Imi place si mie dar ai gasit ceva asemanator ? Sa fie un avantaj, pret mai mic, consum mai bun etc, dar sa pastreze in mare parte design-ul.



Pleaca de la 25 de mii dolari noua, iar sh si fara milioane de km ajunge la un pret decent.Ce versus la pretul ala, cat de ieftina sa fie?


https://www.chevrole...maro-sports-car

Oricum, in Ro e raritate, deci degeaba vorbim.

Edited by ionutz_joe2009, 21 February 2019 - 19:55.


#33
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 ionutz_joe2009, on 21 februarie 2019 - 19:52, said:

Pleaca de la 25 de mii dolari noua, iar sh si fara milioane de km ajunge la un pret decent.Ce versus la pretul ala, cat de ieftina sa fie?

https://www.chevrole...maro-sports-car

Oricum, in Ro e raritate, deci degeaba vorbim.

Daca nu are o alternativa mai ieftina, atunci e alegerea pentru cei cu grija la bani.

Dar pot sa existe alternative pentru multe lucruri si doar clientul stie pentru ce are nevoie, eu doar am incercat sa fixez design-ul ca si constantă.

Dodge Charger e 29 de mii de dolari si obtine 7.6L/100km, 4 usi pentru familisti
[ https://stoide.com/wp-content/uploads/2018/03/2018-Dodge-Charger-Front-Side-View-Yellow.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chevrolet Camaro e 25 de mii de dolari si obtine 9.6L/100km
Posted Image

Exista si Dodge Challenger dar nu m-am uitat la ce e bun.

#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ca tot veni vorba, acu' 2 saptamani, pe langa Londra:

Attached Files



#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 AdiTwism, on 21 februarie 2019 - 20:45, said:

Daca nu are o alternativa mai ieftina, atunci e alegerea pentru cei cu grija la bani.

Dar pot sa existe alternative pentru multe lucruri si doar clientul stie pentru ce are nevoie, eu doar am incercat sa fixez design-ul ca si constantă.

Dodge Charger e 29 de mii de dolari si obtine 7.6L/100km, 4 usi pentru familisti
[ https://stoide.com/wp-content/uploads/2018/03/2018-Dodge-Charger-Front-Side-View-Yellow.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chevrolet Camaro e 25 de mii de dolari si obtine 9.6L/100km
Posted Image

Exista si Dodge Challenger dar nu m-am uitat la ce e bun.
Ai ma termina cu consumurile alea..., si SRT-ul nu-l scoti tu la $26k decat la second hand

#36
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Tsunnnami, on 22 februarie 2019 - 13:55, said:

Ai ma termina cu consumurile alea..., si SRT-ul nu-l scoti tu la $26k decat la second hand

Sunt consumurile la o prima vedere de pe net si se refera la variantele de masini cele mai ieftine, adica 25 mii de dolari vs 29 mii de dolari, nu Dodge Charger SRT (care este doar o poza luata la repezeala, oricum SRT arata similar cu stock ce arata similar cu Camaro). Nu sigla e importanta, ci design-ul similar.
Si nu luati neaparat poza pe care o pun, luati numele. Ca nimeni nu o sa cumpere fix masina din poza pe care o pun. Pozele vor disparea si ele.

Daca am gresit consumurile, corecteaza cu valorile reale.
Dar vorbim de design. Se da masina X, ce masina este cat mai apropiata ca design ? Nu a spus nimeni nimic de un prag minim de asemanare. Ci pur simplu, urmatoarea masina cu cele mai multe elemente comune. Atat. Indiferent ca seamana mult sau putin.
Nu conteaza care e mai ieftina, care consuma mai mult, acelea sunt alese de omul interesat sa cumpere, aici apar doar variantele de design. Cand omul stie clar ca nu vrea sa renunte la stilul acela de design dar vrea alternative.

Sunt oameni care vor downgrade, sunt oameni care vor upgrade.
Exemplu: Unui om poate sa-i placa design-ul unei masini, dar vrea si alte variante pentru ca nu ii convin caracteristicile masinii initiale. Indiferent ca sunt caracteristici prea slabe sau prea puternice.
Design-ul e o constanta, apoi pot sa existe masini mai X, sau mai putin X. De aceea pot sa existe diferente de 100 de mii de euro intre masini similare, pentru ca banii nu sunt neaparat in design. Design-ul se face din creion.

Orice producator poate "copia" o alta masina, atat cat este legal sa o faca.
Orice detinator poate sa isi modifice masina sa semene cu alta, atat cat este legal sa o faca. Si nici nu trebuie sa o modifice daca a gasit o alternativa care ii place mai mult.

Chevrolet Camaro 6th gen (2016) vs Dodge Charger 7th gen LD facelift (2015) (stock, non SRT)
[ https://www.bodykits.com/images/I31232943.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://st.motortrend.com/uploads/sites/10/2017/11/2017-dodge-charger-se-sedan-front-view.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

" Chevrolet Camaro 2014-2015 vs Dodge Challenger 2013 "
[ https://vinylimagination.com/Graphics/Vehicles/Chevy/Camaro/Camaro2k14/MLSS/Camaro-2k14-MLSS-ON.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://st.motortrend.com/uploads/sites/10/2015/11/2013-dodge-challenger-rt-coupe-side-view.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chevrolet Camaro 5th gen (2010) vs Dodge Challenger 3rd gen (2008)
[ https://st4.depositphotos.com/5395386/20892/i/1600/depositphotos_208922718-stock-photo-lima-peru-march-2016-front.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images2.autotrader.com/hn/c/d16fd40ecc854aefbe23d2f3e01b164d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dodge Charger LD 2011 vs Dodge Viper
[ https://st.motortrend.com/uploads/sites/10/2017/11/2018-dodge-charger-rt-sedan-rear-view.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://st.automobilemag.com/uploads/sites/10/2017/11/2017-dodge-viper-srt-coupe-rear-view.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AdiTwism, 22 February 2019 - 17:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate