Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

A lucrat cineva de pe aici īn domeniul telecom?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Vorbeste cu @Speedo

#20
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 djl, on 20 februarie 2019 - 21:20, said:

Avem colegi/colege care au lucrat sau lucreazć in domeniul telecom, indiferent de departament?
Dacć da, poate au chef sć spunć ŗi amintiri  :)
...crede-ma,fara nici cea mai mica urma de...nu ai destula imaginatie daca ti-as povesti...

Attached Files



#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi dacă ai lucrat acolo, în loc să faci mişto, de ce nu povesteşti măcar o fărâmă?   :)

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 djl, on 20 februarie 2019 - 22:14, said:

Dacć unii nu sunt dispuŗi sć povesteascć, nu înželeg de ce trebuie sć posteze agresiv.

Au trecut mai înainte prin poianć și e pćruialć mare ca de obicei acolo Posted Image.
Hai sć îti spun cum am ajuns eu sć lucrez la o rețea de internet, prin 2004 mć cautć un tip și îmi spune cć își face o salć de jocuri și vrea sć îi fac rețeaua, asta însemnând sć pun un switch acolo sć trag cabluri la computere sć sertizez cablurile și sć configurez IP-urile pe plćcile de rețea ca sć se vadć computerele între ele, avea 8 cu totul dar unul urma sć fie așa zisul server de unde urma sć controleze rețeaua, aici nu e mare lucru de povestit, am rezolvat problema în 2-3 ore cu beri cu tot,dar trece o lunć și mć cautć iar omul cć îi cereau clienții internet și vroia o soluție bunć. Ei aici era problematic, la vremea aia acolo era posibil doar cu linie închiriatć de la Romtelecom și abonament la Artelecom și ieșea scump de tot pentru numai un 64 Kbps, am spus bine viteza, linia aia închiriatć urma sć deserveascć un modem. Dar mai era o soluție, Connex oferea atunci prin radio un 256 Kbps la aproximativ 180 $/lunć abonament bussines. Ceea ce am și fćcut, am sunat la Connex unde am luat legćtura cu directorul zonal pentru date și am stabilit o întâlnire, la întâlnire peste câteva zile am semnat contractul (nu eu ci clientul) eu am fost doar consultant acolo, peste o sćptćmânć a venit un reprezentant de la o firmć Mira Telecom parcć, care a fćcut site visit, a mai durat o lunć pânć au echipat site-ul local cu partea de emisie și dupć incć o sćptćmânć aveam net. Efectiv a dat lovitura, avea o grćmadć de cliențila salć, era vremea  mircului.
Dupć încć o lunć vine propietarul sćlii iar la mine și îmi spune cć are o idee, sa gândit cć vrea sć optimizeze costurile și cć ar avea clienți dispuși sć plateascć dacć îi conecteazć și pe ei la net.
Am analizat soluțiile și am ajuns la concluzia cć trebuie sć transmit netul wireless fiindcć amplasarea clienților potențiali fațć de salć era la distanțć și era exclus sć putem trage cabluri. Așa cć am pus o antenć omnidirecționalć pe clćdirea sćlii și antene california amplifier la clienți, am uitat sć spun cć toatć povestea se întâmpla într-o comunć mai sus de orașul meu. Am conectat inițial 10 clienți pe conexiunea aia de 256 Kbps plus sala, am folosit un router care știa QoS pentru a echilibra traficul și clienții îsi achitaserć partea lor de echipamente și plateau pe net 10 $/ lunć, alternativa la vremea aia era doar conexiunea dial-up în localitatea aia cu costurile aferente, nu exista RDS acolo și nu existć nici acum. Mai trece o lunć și vine iar propietarul sćlii la mine cu o plângere, ćia 10 clienți care îi plâteau acum 10 $ pe lunć de cćciulć normal cć nu mai veneau la salć, și problema era cć tocmai ćia erau clienții lui cel mai buni care înainte îi lćsau mult mai mulți bani la salć decât plćteau acum pe abonamentul de net Posted Image . Deci practic se concurase pe el însuși. Ce era de fćcut.
I-am propus sć meargć înainte sć facć rețea fiindcć asta e viitorul, sćlile cu net le-au falimentat pe alea fćrć net și urmau sć fie falimentate la rândul lor de rețele dar am fćcut o analizć de costuri și i-am spus cć trebuie sć vinć într-o zonć cu densitate mare de clienți, și cu aceași investiție va aduce în rețea mai mulți clienți în oraș în zonele de blocuri decât la țarć în zonć de case sau chiar și la oraș în zonć de case. Așa am început rețeaua în oraș la mine dar aici aveam un concurent, exista o rețea, cred cć 10-15 erau legați fćrć net doar schimbau filme și jocuri între ei și îi tot mințea propietarul rețelei cć le bagć net. Noi am venit cu ceva experiențć în spate, am cerut altć furnizare de la Connex în oraș, punctul central urma sć fie chiar în apartamentul pćrinților prietenului meu care fćcea investiția, am cablat de la apartamentul ćla tot cartierul dar am stabilit puncte în alte cartiere unde am pus antene și am retransmis acolo internetul de unde am extins mai departe cablat, așa practic am acoperit toate zonele bune din oraș prin radio inițial, în timp am upgradat rețeaua, a apćrut ADSL la Romtelecom, primul era de 2 Mbps, am upgradat de la conexiunea Connex care era scumpć la ADSL, am renunțat inițial la furnizarea din oraș și am pćstrat furnizarea Connex din sat, am fćcut o conectare radio la 28 Km distanțć pe antenele de pe clćdirea telecabinei de la cota 2000 în 5 Ghz, de la Teranet Comunicațion, ulterior am primit ofertć de conectare prin fibrć optica de la Romtelecom și am pćstrat conexiunea Teranet ca backup, am unit zonele conectate radio inițial din oraș cu cabluri, zonele mai îndepćrtate le-am unit cu fibrć, în 2008 când am plecat de la firma asta avea 800 abonați. Banii erau subțiri la firma asta dar entuziasmul era mare, dupć ce mi-a trecut entuziasmul am plecat dar a fost o experiența plćcutć. Sper cć nu te-ai plictisit DJI, îmi pare rću dar nu e cu telefoane Posted Image .

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
De ce să mă fi plictisit? E chiar tare povestea. Iniţiala am avut în 1999-2001 net acasă, după care până în 2006 prin alte locuri. A fost super să-l am acasă, aşa că povestea ta e chiar foarte interesantă!   :peceafingers:   Perioadele de început au fost cele mai frumoase, după care a venit banalul. Ce bine să te pricepi la net, dar şi la negocieri!
Dar în comuna aia s-a mai extins ceva reţea?
Sincer, acum că am internet acasă mă simt tare stingher când merg la internet cafe. Am mai fost doar de vreo 3 ori de acum 5 ani încoace, din motive obiective. Mi-a părut rău că la Costineşti nu mai exista internet cafe în 2011...
Dar din Fabrica de becuri de la Fieni a mai rămas ceva?  :huh:

Edited by djl, 20 February 2019 - 23:34.


#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 djl, on 20 februarie 2019 - 23:32, said:

Dar din Fabrica de becuri de la Fieni a mai rămas ceva?  Posted Image

Ăla a fost primul meu loc de muncă, am lucrat 7 ani acolo din 87 până în 94, atunci am plecat la fabrica de ciment de alături, deja de atunci "scârțâia", a fost cumpărată de un patron olandez care mai avea vre-o 200 de angajați, aducea becuri nesoclate din China le socla și le ambala și le punea pe piața EU sub marca Ormalight, eu sunt plecat de 6 ani din țară și am văzut acum vre-o doi ani parcă o știre pe net că sa închis de tot.

Edited by eugeniusro, 20 February 2019 - 23:59.


#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai chef să povesteşti despre fabrică: https://forum.softpe.../page__st__1080

#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

hai ca povestsec eu.
Jucam table.
toata ziua.

Eu jucam sah, ca table nu stiam.

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 djl, on 21 februarie 2019 - 00:09, said:

Dacă ai chef să povesteşti despre fabrică: https://forum.softpe.../page__st__1080

Poate mâine, acum e târziu și mâine muncesc, chiar aș avea ceva povești interesante din fabrica de becuri dar îti pot spune si cum se fac firmele cu descărcări în gaze, am deservit "laboratorul neon" sectorul care făcea firme cu descărcări si ulterior după ce plecasem la fabrica de ciment mai lucram part-time la un prieten care sa apucat de făcut firme luminoase. Noapte bună

#28
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Eu am lucrat in(aproximativ) asa ceva, era 7D aia, asta este 7A2 dar sunt asemanatoare.

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
7D era parcă pentru oraşele de provincie, nu? Ştiu că în Bucureşti nu au fost folosite 7D.

#30
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Incredibil sunt persoane care satu sa ii povestească ăstuia povesti

Djl ce job ai ? Că văd că pe alți ii tot întrebi de joburi

#31
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Am scris eu o pagina in urma

#32
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 adicontakt, on 21 februarie 2019 - 06:32, said:

Am scris eu o pagina in urma

Dar de unde știi?



#33
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 djl, on 20 februarie 2019 - 21:20, said:

Avem colegi/colege care au lucrat sau lucrează în domeniul telecom, indiferent de departament?
De ce , vrei sa cumperi telefoane cu manivela sau carti despre proiectarea acestora ?

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005

 Magicwisewolf, on 20 februarie 2019 - 21:24, said:

Si cam ce amintiri te-ar interesa ? Intreb pentru un prieten...
Cum au furat cabluri, conductori. :D

#35
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 eugeniusro, on 20 februarie 2019 - 23:19, said:

o firmă Mira Telecom parcă,

erau cu epoletii la vedere, sau erau ascunsi ? :D :D majoritatea fostilor sefi din igp si minister sunt in staff ;)

#36
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 adicontakt, on 20 februarie 2019 - 22:36, said:

asistat social
asistat social + asistat softpedia forum Posted Image
combinatia perfecta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate