Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

A lucrat cineva de pe aici în domeniul telecom?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Domeniul "Telecom", adica telecomunicatii e atat de vast si de amestecat si cu IT-ul in ultima perioada ca exista posibilitatea ca al un moment dat toti sa fi lucrat in el.

Ma refer la cei care au servici.

#38
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Am un prieten care prin anii '90 lucra într-o centrală Alcatel, nou-nouță abia dată în exploatare. Era unul dintre cei câțiva electromecanici de întreținere rămași să aibă în pază și apărare noua instalație.  
Când era în tură de noapte mai mergeam pe la el și pierdeam vremea în camera de comandă. Jucam Doom și alte jocuri în rețea.
Dacă aveam nevoie să sun interurban sau internațional chiar, în sunam pe el în centrală, forma numărul la care trebuia să sun și-mi făcea o teleconferință.

În general o cam zguduia toată ziua, mai scotea câte un raport din când în când.

Edited by DaculScoril0, 21 February 2019 - 12:01.


#39
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Lucrez in vanzari de aproape 10 ani, nu vreu sa jignesc pe nimeni si totusi 90% din clienti care vin sunt prosti si iti cer numai prostii sau lucruri imposibile, cei mai enervanti sunt batrani pe care ii ajuti ii dai un deget si te ia cu totu, nu mai scapi vine si iti fute creierii zi de zi, pe locu doi sunt scandalagii, tipa, urla ca vacile pe camp, pe trei sunt tepari care vin la o smecherie, se fac ca sunt clienti interesati stiu numai cuvinte cu J si daca le pui o foaie alba si un pix in fata sa dea o declaratie, le ia mai mult de o ora sa o scrie si asta cu ajutor din spate, cred ca si copiii de clasa 1 se descurca mai bine, cei mai destepti vin din prima si iti zic "cum scot si eu un j5 bosule" si tu frumos calm si zambitor "Cum adica sa scoate-ti un J5?" si atunci se blocheaza, regula de aur sa nu te puna dracu sa te combini cu o bunaciune care e si client, cand le dai papuci te vor urmari si/sau vor veni in magazin si-o sa boceasca, urle, tipe, lesine etc, se lasa cu declaratii la politie uneori, in general dupa 2 saptamani renunta.
Sunt multe de spus, e mai bine sa tac daca zic ce imi trece prin cap multi de aici se for simti jigniti si indignati ...

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdjl, on 20 februarie 2019 - 21:20, said:

Avem colegi/colege care au lucrat sau lucrează în domeniul telecom, indiferent de departament?
Dacă da, poate au chef să spună şi amintiri  Posted Image
Daca te intereseaza perioada trecuta , da .
O perioada la reconditionari ,cam din 79-80  la Dr Taberei , apoi la cable la Puisor . In 95 am incheiat activitatea ca deja aveam si alte ocupatii ....

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdjl, on 20 februarie 2019 - 21:20, said:

Avem colegi/colege care au lucrat sau lucrează Ăźn domeniul telecom, indiferent de departament?
Dacă da, poate au chef să spună și amintiri  :)
da, ce anume doresti sa stii?

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View Post86-APP, on 21 februarie 2019 - 18:02, said:

Daca te intereseaza perioada trecuta , da .
O perioada la reconditionari ,cam din 79-80  la Dr Taberei , apoi la cable la Puisor . In 95 am incheiat activitatea ca deja aveam si alte ocupatii ....

Mă interesează în special perioada până în 2008, deci da   :)

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ce vrei sa stii pana in '08?

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 18:10, said:

da, ce anume doresti sa stii?

Am spus în acest post: https://forum.softpe.../#entry24285202

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu pot sa-ti spun destule despre infrastructura.

#46
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 18:32, said:

eu pot sa-ti spun destule despre infrastructura.
Ce ????🤔

#47
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postr_murphy, on 21 februarie 2019 - 09:36, said:

erau cu epoletii la vedere, sau erau ascunsi ? Posted Image Posted Image majoritatea fostilor sefi din igp si minister sunt in staff Posted Image

Asta nu știu, Connex avea servicii externalizate, iar firma asta se ocupa de siteurile lor în zona mea, atunci am intrat prima oară într-un site Connex împreună cu șeful lor de echipă, a cerut prin telefon de la un dispecer să îi deschidă ușa de la distanță, în container aveau și o cameră de supraveghere video, l-am întrebat ce se întâmplă dacă este o avarie mare și nu se poate deschide ușa de la distanță, a spus că au și rangă în trusa de scule Posted Image.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Post86-APP, on 21 februarie 2019 - 18:44, said:


Ce ????🤔
corect... ce-i aia...

#49
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostLupulcelrau, on 21 februarie 2019 - 17:11, said:

Lucrez in vanzari de aproape 10 ani, nu vreu sa jignesc pe nimeni si totusi 90% din clienti care vin sunt prosti si iti cer numai prostii sau lucruri imposibile...
Sunt multe de spus, e mai bine sa tac daca zic ce imi trece prin cap multi de aici se vor simti jigniti si indignati ...
...credeti-ma ca va inteleg cel mai bine...dupa ce sunt Clientii dumneavoastra...ajung Abonatii...si sunt le fel de....dar mai bine tac si eu

#50
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 19:36, said:

corect... ce-i aia...

Infrastructură înseamnă multe lucruri, telecomunicații, drumuri, rețele electrice, rețele de apă sau rețele de canalizare, servicii diverse pentru societate gen, învățământ, sănătate, pompieri, și chiar și poliție în măsura în care nu fac poliție politică. Deci tu pe ce specializare ești ?

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sigur pe topicul asta discutam despre infrastructura retelei de gaze naturale din Romania.

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 20:40, said:

sigur pe topicul asta discutam despre infrastructura retelei de gaze naturale din Romania.
Mai citeste titlul !

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule eugeniusro , te rog să nu uiţi de subiectul cu electricitatea. Poate povesteşti despre becuri, dar şi despre frumoasele reclame cu descărcare în gaz.   :)

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Post86-APP, on 21 februarie 2019 - 20:43, said:

Mai citeste titlul !
[ https://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2015/10/20/56264528f5eaafab2cda44c4/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate