Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Amenajare apartament in Milano

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
alx980

alx980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2006
Suntem interesați să angajăm o echipă românească pentru renovarea totală a unui apartament de 45 mp din Milano care va incepe in primavara anului 2019.

Renovarea cuprinde:
- desfaceri și evacuări finisaje pardoseli (mozaic + faianță baie, bucătărie);
- demontare și evacuare accesorii (baie + mobilier bucătărie);
- înlocuire uși (4 buc), ferestre (10mp), obloane exterioare
- refacere baie (cca 4 mp instalație, accesorii sanitare noi wc, bideu, chiuveta, cabina dus, gresie/faianță)
- chicinetă (4 mp, gresie/faianta, racord hota, apa etc)
- refacere instalație electrică (tablou, 15 prize, 8 întrerupătoare, 12 corpuri de iluminat)
- aer conditionat - 2 unitati interne, 2 externe
- parchet 37 mp
- reparatii si vopsitorie lavabila pereti h=3,5 (190 mp), tavane (45 mp)
- lucrari gips carton (masti) 20 mp
- inlocuire boiler ACM gaz sau electric, radiatoare (4 buc).

Posibil: tapet / mochetă.

Lucrarea este la etajul 1, fără ascensor, într-un bloc de locuințe din anii 60.

Oare cum as putea sa abordez această situație? Recomandările sunt binevenite Posted Image

Attached Files



#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Intreb si eu: daca angajezi firma italiana (da, clar ca e mai scump) nu iti poti deduce de la impozit costurile cu manopera? Fa niste calcule...

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Jur ca nu inteleg.
Daca ai mers in Milano, de ce ai angaja o echipa de mesteri romani ? Sa ai parte de aceiasi tzigganie din Romania ?
Aia care sunt cu adevarat buni si seriosi au comenzi si castiga carute de bani in tara , nu umbla pe la Milano .

Edited by mihai!, 20 February 2019 - 11:12.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Vrea muncitori româneşti, nu firmă...

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihai!, on 20 februarie 2019 - 11:08, said:

de ce ai angaja o firma romaneasca ?
Pt ca money talks.
Insa trebuie studiata treaba cu deducerea si cu garantia lucrarii...

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Un italian angajeaza 3 romani sa-i vopseasca gardul care imprejmuia casa. Dis-de-dimineata, inainte de a pleca la serviciu, italianul le da celor 3 instructiunile:
-Aveti aici 3 galeti de vopsea care va vor ajunge sa vopsiti tot gardul. In bucatarie e mancare, cand o sa va fie foame, va puteti servi. Aaa, era sa uit. Ati vazut calul pe care il tin inchis in spatele curtii? Sa nu cumva sa lasati poarta dechisa sa scape de acolo ca nu stiu ce fac cu voi. S-a inteles?
-Am inteles sefu,raspund romanii intr-un glas.
Pleaca italianul, iar romanii se apuca de treaba. Nu dupa mult timp, unul din ei zice:
-Ma, mie mi-e foame, hai sa vedem ce are asta de mancare!
Bucataria italianului, plina de bunatati. Dupa un ospat pe cinste, romanii cauta si ceva de baut, dar nu gasesc decat apa si suc. Atunci, unul dintre ei zice:
-Ma, stiu eu cum sa facem rost de bautura. Mergem si vindem o galeata de vopsea, cumparam bautura, iar vopseaua de ramane o mai diluam, o mai “lungim” si terminam noi gardul. Dupa ce au baut s-au apucat de vopsit, dar cand mai aveau vreo 3 m din gard se termina vopseaua.
-Acum ce dracu facem? De unde luam vopsea? Italianul o sa-si dea seama ca noi am luat-o…
-Ma fratilor, las’ pe mine,zice unul mai istet, ca stiu eu cum facem. Mai strangem putina vopsea pe pensula si dam pe botul la cal, iar cand va veni italianul ii vom spune ca acesta a scapat si a mancat-o.
Zis si facut. Pe seara, ajunge si italianul acasa.
-Ma, ce-ati facut cu vopseaua? Eu am calculat la fix si trebuia sa va ajunga.
-Sefu’, ne pare tare rau, dar a scapat calul si a mancat-o.
La auzul acestor vorbe, italianul intra in casa, ia pusca si nici una nici doua, impsca calul.
-Ce naiba dom’le, pentru o galeata de vopsea ai omorat saracul animal? Iti cumparam noi alta…
-Ba fratilor, vedeti voi casa asta? Tot cu romani am facut-o. Da-l in mortii mamii lui de cal ca mi-a mai mancat si 30 de saci de ciment, 800 de caramizi, 4 grinzi…

On topic.
Vezi că e plin de români direct acolo. Forumuri italiene etc.
Dar ia firmă cum au zis colegii și gata.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPeter Blood, on 20 februarie 2019 - 11:12, said:

Vrea muncitori româneşti, nu firmă...
Aha! Pai asta inseamna zero deducere si zero garantie...

#8
alx980

alx980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2006
@Karhu - nefiind rezident fiscal in italia, nu se pune problema.
@mihai! - lucrez in domeniu in Romania, pot spune ca pana acum am facut alegeri care m-au ferit de "rromie", dimpotriva, am avut parte de experiente in general bune, atata timp cat stii ce ceri, stii ce primesti si partea financiara se desfasoara fara "frecusuri".

ca o explicatie mai larga, am doua motive pentru care vreau sa aduc o echipa romaneasca: (1) limba si (2) costurile

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostKarhu, on 20 februarie 2019 - 11:12, said:

Pt ca money talks.
Ai plecat din tara ptr ca lucrurile merg prost. Satul de ieftin si prost.
De ce ai chema dupa tine acolo unde mergi lucrurile care merg prost ?

Edited by mihai!, 20 February 2019 - 11:15.


#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmihai!, on 20 februarie 2019 - 11:08, said:

Jur ca nu inteleg.
Daca ai mers in Milano, de ce ai angaja o echipa de mesteri romani ?
Cauta motive sa impuste calu' Posted Image

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 11:12, said:

On topic.
ai fost mai sprinten Posted Image Posted Image Posted Image

#11
alx980

alx980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2006
@mihai! - e un apartament inchiriat, un fel de barter (eu il renovez, el mi-l lasa o buna perioada de vreme), deci e logic sa imi optimizez costurile.

cu respect insa, daca aveti o sugestie ar fi binevenita, nu dezbatem "de ce"-ul, ci "cum"-ul :)

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalx980, on 20 februarie 2019 - 11:14, said:

@Karhu - nefiind rezident fiscal in italia, nu se pune problema.
Ah, inteleg!
Pacat, ca la o lucrare din aia costurile cu manopera sunt clar peste cele cu materialele, insa daca nu ai rezidenta fiscala acolo, nu ai cum sa beneficiezi...

View Postmihai!, on 20 februarie 2019 - 11:14, said:

De ce ai chema dupa tine acolo unde mergi lucrurile care merg prost ?
Mesteri buni sunt si in Ro.
Adevarul insa e ca nu lucreaza ieftin, iar daca le platesti deplasarea, cazarea, mancarea etc probabil diferenta de bani e nesemnificativa.
M-am gandit si eu de vreo doua ori sa fac asa, dar cand am pus chestiile de mai sus in balanta, plus imposibilitatea vreunei deduceri, plus inexistenta garantiei lucrarii etc, m-am linistit...

#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu nu recomand sa executi lucrarile de mai jos cu Dorei neautorizati ce pot da foc sau arunca in aer imobilul.
Spre deosebire de cum merge la noi , acolo poti fi sanctionat . Penal !   Vecinii chiar parasc si cer autoritatilor sa verifice daca sunt legale lucrarile ce se desfasoara in imobil.

View Postalx980, on 20 februarie 2019 - 10:48, said:

- refacere instalație electrică (tablou, 15 prize, 8 întrerupătoare, 12 corpuri de iluminat)
- inlocuire boiler ACM gaz sau electric, radiatoare (4 buc).

Edited by mihai!, 20 February 2019 - 11:32.


#14
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postalx980, on 20 februarie 2019 - 11:18, said:

@mihai! - e un apartament inchiriat, un fel de barter (eu il renovez, el mi-l lasa o buna perioada de vreme), deci e logic sa imi optimizez costurile.

cu respect insa, daca aveti o sugestie ar fi binevenita, nu dezbatem "de ce"-ul, ci "cum"-ul Posted Image
iti trebuie oameni care iti pot da factura pe lucrare. daca propietarul e ''combinator'', te lasa sa-l faci si dupa 3 luni te patineaza pt ca el atat considera valoarea investitiei, pt ca ma gandesc ca la ''afacerea'' asta nu se poate face contract, sau si cu contract, te lasa cat vrea si-ti gaseste motive... cauta sa ai facturi de la tot ce faci ca sa fii protejat in fata legii. cu romanii(esti mai ieftin pt ca ei lucreaza ''in deplasare'' pe un salariu mai mare decat in ro, dar mai mic decat la voi = toata lumea fericita la final, ei avand posibilitatea sa si gaseasca ceva job-uri, daca tot sunt la locul faptei. )
cam cat costa un apt de genul asta prin zona? mc

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi ca in Italia o sa fii dat in gat in secunda 1
Nu merge sa-l iei in echipa pe Gigi, betivul satului, care a invatat in tinerete sa puna faianta dar nu are nici o calificare.
Meseriasii cu hartie la mana, luati din Romania si dusi sa lucreze in Italia, te vor costa cu mult mai scump decat aia italieni.
Daca crezi ca vei face ceva economii - te inseli amarnic.

Angajeaza o echipa direct din Italia - sigur o sa fie si 1 roman sau 2 in echipa aia. Poate mai multi Posted Image

#16
alx980

alx980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2006
@daniel2525 - referitor la proprietar, ne cunoastem destul de bine si nu cred ca vom avea problemele descrise
@Naijax - situatia la fel de buna pentru mine ar fi sa gasesc o echipa romaneasca in italia, dar nu stiu unde sa incep sa caut (online, pentru ca nu sunt acolo inca); cautarile generice de "forumuri" pentru romani plecati nu mi-au dat rezultate prea bune, dar nu e exclus sa nu fi stiut eu unde sa ma uit - sugestiile sunt binevenite!

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
cu niste muncitori romani uneori poti economisii chiar jumatate din banii de re-amenajare fata de o companie locala.

Un prieten cu firma de constructii angajeaza doar romani pentru proiecte de constructie; de ce? pai este simplu costurile sunt inferioare.

Un mester care stie sa citeasca planuri castiga in Austria de la 16eur in sus, pe cand un roman primeste aproximativ 12eur in mana.
Un ajutor castiga in Austria cam 11eur in mana, pe cand un roman castiga 7-9eur.

La 170ore pe luna si 4-5-6 angajati, inseamna economie de 2-4000eur pe luna.

#18
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postalx980, on 20 februarie 2019 - 12:03, said:

@daniel2525 - referitor la proprietar, ne cunoastem destul de bine si nu cred ca vom avea problemele descrise
@Naijax - situatia la fel de buna pentru mine ar fi sa gasesc o echipa romaneasca in italia, dar nu stiu unde sa incep sa caut (online, pentru ca nu sunt acolo inca); cautarile generice de "forumuri" pentru romani plecati nu mi-au dat rezultate prea bune, dar nu e exclus sa nu fi stiut eu unde sa ma uit - sugestiile sunt binevenite!
tre' sa fie grup romanesc pe facebook, altfel e f greu sa gasesti pe acolo. scrie grupul romanilor din italia de ex. sau romani in italia, pe fb. dar daca o sa le spui ca nu esti acolo inca, o sa risti tepe la greu, ca asa-i romanul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate