Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Baterie cu specificații tehnice false. O pot schimba în garanție?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Gabitud

Gabitud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2019
Salut! E cunoscut faptul ca unii producători mint cu privire la capacitatea reala a bateriei. Am cumpărat de curând 2 telefoane și le-am testat cu mai multe aplicații gen Aida... Toate indica o capacitate totala a bateriei mult sub cea declarată de producător, una în loc de 2300 mAh are doar 1000,iar cealaltă, în loc de 3000 are tot 1000. Am testat și bateria unui Xiaomi, dar aici n-au fost probleme, toate aplicațiile confirmând capacitatea declarată. Bateriile sunt noi, una are 1 luna, alta 1 zi, as putea sa le schimb în garanție? Și care e procedura? Mulțumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Capacitatea unei baterii nu poate fi masurata decat prin descarcare controlata... aplicatiile fac doar estimari complet imprecise.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ti-ai cumparat doua telefoane sau doua baterii pentru doua telefoane?
Aplicatiile din pacate ofera informatii aproximative,estimative si nicidecum exacte.
Nu poti invoca pentru schimbarea bateriei ca argument un rezultat al vreunei aplicatii, ci ai nevoie de o masuratoare a bateriei respectiva facuta cu aparatura omologata.
Eventual sa apelezi la un service de telefoane pentru a vedea daca respectivii fac asemenea evaluari.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGabitud, on 20 februarie 2019 - 00:17, said:

Salut! E cunoscut faptul ca unii producători mint cu privire la capacitatea reala a bateriei. Am cumpărat de curând 2 telefoane și le-am testat cu mai multe aplicații gen Aida... Toate indica o capacitate totala a bateriei mult sub cea declarată de producător, una în loc de 2300 mAh are doar 1000,iar cealaltă, în loc de 3000 are tot 1000. Am testat și bateria unui Xiaomi, dar aici n-au fost probleme, toate aplicațiile confirmând capacitatea declarată. Bateriile sunt noi, una are 1 luna, alta 1 zi, as putea sa le schimb în garanție? Și care e procedura? Mulțumesc anticipat!
Nu poti.Daca ai intradevar probleme, gen nu tine, poti apela la garantie, dar nu pe baza rezultatelor unor aplicatii si nici invocand chestii de genu ca te asteptai sa tina 2 zile si tine doar una...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Practic habar nu ai ce capacitate reala au bateriile respective
Aplicatiile in cazul asta sunt absolut inutile
Puterea bateriilor se masoara cu un tester baterii (sau tester pentru tensiune) care - au zis si colegii - trebuie putin omologat

Daca le returnezi be baza masuratorilor efectuate cu o aplicatie fantoma, sansele sa fii refuzat sunt undeva la 99%
Mai ramane 1% - poate dai peste un imbecil care le accepta cumva Posted Image

#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ar trebui sa testeze si ei si sa-ti dea ceva la mana ca totul e ok. si n-ar trebui sa riste asta daca vad ca ceva nu e ok.

#7
Gabitud

Gabitud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2019
Testele le-am făcut după ce am observat ca bateria unui telefon cumpărat în ianuarie 2019 se descarca mult mai repede decât bateria unui telefon care are deja 8 luni. Ambele au aceeași capacitate declarată, 3000,dar bateria noua se descărca mult mai repede decât cea veche... N-am făcut încă teste de descărcare controlata, dar bateria noua se descarca de vreo 2-3 ori mai repede decât cea veche, în condiții similare de utilizare. Configurațiile nu difera prea mult, display-ul e de 5,5 la amândouă, singura diferența majora ar fi de RAM, 4 la cel cu bateria slaba și 2 la celalalt. O sa fac teste de descărcare și va anunț apoi dacă aplicațiile alea au cât de cât dreptate

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Gabitud, nu e neaparat ideea ca aplicatiile nu-ti arata corect, ci faptul ca nu poti invoca rezultatele aplicatiilor pentru schimbarea bateriei.
Pur si simplu returneaza bateriile pentru ca nu sunt de calitate si nu furnizeaza curent cat bateria originala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate