Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#163
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, depinde şi de oraş. Uneori şi de zona din oraş. În Obor - Iancului sunt încă destul magazine, aşa cum era în anii '90 - început de '000, deşi din păcate unele chioşcuri au dispărut. În alte zone, parcă nu mai sunt aşa de multe sau diverse.
Mâncare nasoală apăruse şi în anii '90. Dar aia "făcută la Copşa Mică" nu ştiu cât era procentual. Din păcate, într-o epocă a informaţiei (acum avem internet mai consistent decât în anii '000... deşi uneori încă televiziunea contribuie la informare), consumatorul încă nu e informat.
Apă minerală la sticlă... de la "Borsec" am văzut. Dar nici în Bucureşti nu prea găseşti la sticlă. Spre sfârşit de anii '90 a început să se răspândească PET-ul... mie la apă mi-e mai comod aşa.
Vorbin de apă, în Bucureşti nu mai poţi face baie în lac. Aşa cum uneori nu mai ai loc de maşini.
Curentul electric ajunsese la un preţ acceptabil în anii '000.

#164
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdjl, on 01 septembrie 2022 - 13:12, said:

Mda, depinde şi de oraş. Uneori şi de zona din oraş. În Obor - Iancului sunt încă destul magazine, aşa cum era în anii '90 - început de '000, deşi din păcate unele chioşcuri au dispărut. În alte zone, parcă nu mai sunt aşa de multe sau diverse.
Mâncare nasoală apăruse şi în anii '90.

Nu despre chioscuri, magazine era discutia.

Pana in 2000-2002 aproximativ functionau brutariile de cartier, de sat, nu aveau habar de amelioratori, etc

View Postdjl, on 01 septembrie 2022 - 13:12, said:

Apă minerală la sticlă... de la "Borsec" am văzut. Dar nici în Bucureşti nu prea găseşti la sticlă. Spre sfârşit de anii '90 a început să se răspândească PET-ul... mie la apă mi-e mai comod aşa.

Ai vazut tu insa nu generalizat cum a fost odata, iti este mai comod insa vara plasticul cu apa nu face casa buna decat cu petrodolarii.

Asta nu inseamna ca nu sunt solutii, pot sa-mi fac paine singur, cu apa mai greu daca ar fi dupa mine as impune la sticla apa minerala la peste 0,7-1l.

Edited by iulian_1976, 02 September 2022 - 23:54.


#165
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostJohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 21:31, said:

Nu stiu cum poti sa fii nostalgic dupa asa ceva , dar mie perioada aniilor  1990-2000 mi s-a parut mizerabila, saracie in toata regula, primitivism. E drept ca mai comunicam , dar rar gaseai romani de treaba  (ca si azi). Ca in rest, discutiile erau la nivelul de "rontait seminte in fata blocului". Ce avem azi, de exemplu smartphone-urile, MP3, calculatoare performante,  internet de mare viteza..
Auziti la el, cică eram saraci ca n-aveam internet, tic toc, feizbuc, iutub, mp3, smartfonuri. Sigur, vinovati sunt Ceausescu, Constantinescu, Ponta, pentru ca toate astea inca nu se inventaseră. =)))
Ce prosti si saraci sunt românii chiar si astazi ca folosesc motoare termice/electrice si nu se dau si ei cu ceva mai cool, cum ar fi de pilda niste vehicule cu propulsie antigravitationala. :lol: :P

#166
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Una e partea de sărăcie, alta e partea de tehnologie. Din păcate, dat fiind nivelul de trai scăzut al acelor ani, şi un walk-man banal, un pic mai răsărit (care nu era super tehnologie) era ceva scump. Dar ne distram dacă era. Probabil unii (ca mine) îşi aduc aminte mai mult de părţile pozitive sau visează la o lume ca atunci (trecută sau viitoare) cu venituri mai ca acuma. În curând o să ajungem nostalgici şi după anii '010, la ce nebunie avem acuma, dar distracţie simplă şi viaţă de divertisment mişto, ioc.
m.p. 3-urile au apărut mai spre sfârşitul anilor '90, când a început să fie mai multe computere. Prin 2000 cred că erau destui care foloseau. Am avut şi în liceu (deci maxim 2001) m.p. 3-uri. În cele din urmă au devenit norma. Că erau facile şi ieftine. Ce mai contau drepturile de autor?   :bigwhitegrin:  Te simţeai ca la spectacol la Sala Palatului, chit că sunetul nu era grozav... te simţeai?   :yes:  Eu mai cumpăram şi C.D.-uri originale, că deh, cu anii '50 nu găseam uşor muzică, dar eram o excepţie.

#167
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
Si nu mai bine traiesti vremurile live cu toti in jur decat "in reluare" cu 20 ani intarziere, tu si alti 3 ciudati carora inca le gateste ma-sa?

#168
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cum adică cu "toţi în jur"?   :huh:
Trăiesc vremurile cu cine vreau. Problema că e oameni destupaţi (pe mine mă poţi face să discut aproape despre orice, dacă reuşeşti să-mi stârneşti interesul), şi cu bun simţ, adică nu glume de om care abia şi-a luat buletinul, cu greu găseşti. Eu sunt băiat mai finuţ, asta e o problemă de-a mea, care însă nu face subiectul discuţiei de faţă.
În Bucureşti încep să dispară restaurantele care aveau mâncare pentru acasă cât de cât o.k. Nu e bine. Urăsc să gătesc. Gătesc extrem de rar chestii simple.
Probabil ar mai fi de zis despre nostalgie sau ce era bune pe atunci, dar încă nu-mi vine prin cap altceva în afară de simplitate.
Şi ca f.d., nu pot să mă oblig să-mi placă ce nu-mi place. De aia nu mă mai duc în club acuma. Muzică, fiţe. Şi mai sunt şi altele, dar nu mă mai repet.

#169
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Uite, am sunat trecutul. Glumesc. Dar practic, ce se poare regreta la anii '000 (să zicem măcar din 2005, când prin oraşe au început să crească un pic veniturile şi până prin 2009, când a venit o criză din afară... cică la noi nu vine; se mişcă autobuzul încet, dar se mişcă): că găseai produse şi nu dispăreau aşa de multe mărci peste noapte. Cu nebunia asta actuală ajungi nostalgic după acele vremuri. Deci te simţi ca în anii '80 când nu mai găseşti unele chestii. În anii '90 găseai mai multe, dar erau restricţiile financiare.
Partea cu creşterea preţurilor e deja altă poveste. În 2005-2009 (poate 2004-2009) o lăsase mai moale creşterea preţurilor peste noapte (mai puţin la apartamente, unde tot creşteau preţurile). Te simţi ca în anii '90 la cum cresc preţurile peste noapte.
Deşi nu urma să fie parte a acestui post, la anii '90 regret faptul că nu existau clase de consum la maşinile de spălat, cel puţin la începutul decadei. Adică dacă cineva voia să facă maşini de spălat care să folosească mai multă apă, nici o problemă. Acum genul ăsta de libertate e la muzeu sau la vreo expoziţie pe temă istorică. Iar maşinile de spălat (şi nu numai) au devenit aşa de asemănătoare (cu ceva excepţii), de te simţi ca în comunism, unde aveai doar câteva opţiuni.

#170
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu cunosc niciun nostalgic pentru perioada aia :)

#171
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Masline nestoarse in ulei la preturi modice nu mai exista de 15-17 ani.

Astea sunt lucruri punctuale nu nostalgii, desigur le gasesti la niste preturi pe masura, la nu stiu ce magazin de nisa etc

#172
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

View Postjimi91, on 18 februarie 2019 - 22:17, said:

anii 90 au avut cele mai bune filme Posted Image....dar cele mai bune....si seriale misto...friends Posted Image...

Asa-i....
Muzica buna, filme de calitate, actori adevarati
Ritmul era normal, atat la scoala cat si in societate.
Pretentiile erau normale.
Deci asta am pierdut -normalitatea si placerea de a bucura de tine si familia ta  asa cum esti

#173
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
La aia cu familia, şi da, şi nu. Nu pentru că mai existau rămăsiţe ale unor presiuni sociale, da, pentru că nu erau atât de mulţi "influenceri" care să facă propagandă la stabilirea unor norme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate