Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Oras sau sat?

SMTP relay in reteaua DIGI

Pareri site articole sport
 Asus Zenbook-bateria nu se mai in...

Recomandare vopsitorie de calitat...

Merita sa iti pui implant dentar ...

Exploziile la North Stream - Sabo...
 Plachete omagiale "Eminescu 2...

Economia... in defavoarea clasei ...

Cati bani consumati pt naveta cu ...

Tragere la sorti preliminarii EUR...
 ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT(20...

Casti, DAP-uri, dongles si DAC/AM...

Cum fac reclama pe youtube?

Pedichiurist(a) la domiciliu

De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

JohnnyBravos

JohnnyBravos

Junior Member

• Grup: Members
Nu stiu cum poti sa fii nostalgic dupa asa ceva , dar mie perioada aniilor  1990-2000 mi s-a parut mizerabila, saracie in toata regula, primitivism. E drept ca mai comunicam , dar rar gaseai romani de treaba  (ca si azi). Ca in rest, discutiile erau la nivelul de "rontait seminte in fata blocului". Ce avem azi, de exemplu smartphone-urile, MP3, calculatoare performante,  internet de mare viteza,  console  si  plasme, era considerat SF atunci, LUX pentru majoritatea romanilor.   Tin minte cum ne holbam eu si gasca mea  la un CD sau CRT aruncat la gunoi, de zici ca era ceva nava extraterestra.   Atunci nici nu era OLX, trebuia sa vinzi prin ceva tarabe sau  prin vecini, sa parcurgi distante lungi sa prezinti marfa. Parca si transportul a devenit mai confortabil, chit ca-i cam aglomeratie.  Masinile sunt mai bune. Iti permiti mobilier de calitate, nu mai stai cu urateniile putrede mostenite de la bunici.  Inclusiv o gramada de alimente pe care ni le permitem azi , precum shaorma, fructe de mare,  diferite varietati de carne , fructe si legume , nu se gaseau, nefiind supermarkete si fast-fooduri  prea multe. Ce gaseai la buticul de la colt aia luai, inclusiv paine franzela pusa de-a valma in lazi murdare, la pret de 50 bani bucata. In rest mici si bere la gratar  pana dadeai in ciroza. Pe vremea aia erai smecher daca te duceai la McDonald's sau la Pizza Hut. De haine nu mai zic, se imbracau toti  cu zdrente  de la Dragonul Rosu si ceva piata in aer liber  vandute de rromi si se laudau  ca-s haine de firma. Ca un copil cu parinti din clasa de mijloc crescut in perioada aia  era ok, mai ieseai pe afara sa te joci cu copii vecinilor si iti foloseai imaginatia jucandu-te,  stateai la desene animate, citeai,  desenai, aveai jucarii,   dar ca tanar era groaznic sa traiesti- nu exista ejobs, stateai si cautai din poarta in poarta loc de munca sau mergeai la ANOFM, cautai prin ziare, distractii nu prea erau decat statul in fata blocului, ceva fotbal pe maidan si stat la TV.  Salariile erau jenante rau, ziceai mersi daca gaseai job cu 500 lei salariu la negru. Sau furai ca toti altii sau faceai bisnita. Ce-i drept, se invata mai mult, te straduiai sa inveti pe indelete  programarea de pe softuri piratate pe windows piratat.Se facea sex mai des, dar in niste conditii neigienice  si nu foarte demne de amintit, iar ieseala era doar in fata blocului sau la ceva fast-food, ca restaurantele, mall-urile si cinematografele nu prea erau sau erau scumpe.  Nici sali de sport nu erau. Iar cluburile de atunci erau niste coclauri infecte cu manele.
Mie imi pare bine ca au disparut gastile de cartier, nu puteai sa iesi seara la magazin sau sa duci un gunoi fara sa se ia tembelii de tine, mai sa arunce si o petarda in spate si sa rada in cor. Pe vremea aia era mult mai riscant sa-ti iei si bataie, azi doar ne injuram si ne boscorodim pe net. Mai erau atunci cainii maidanezi si rromii cu carute trase de cai care vindeau fiareeeeee vechi, fiareeeeeooooo.
Acum cu internetul, nu mai esti nevoit sa razi la glumele de la Bloc si  Vacanta Mare  , nici nu mai trebuie sa te uiti la Dan Diaconescu , Cronica Carcotasilor,  Surprize-Surprize sau la Teo.
Pe internet poti sa vizionezi  acum milioane de canale de pe You Tube, ai Wikipedia la dispozitie, Facebook cu care poti comunica cu milioane de oameni la mare distanta si sa comanzi produse din strainatate prin Amazon, doar cu un simplu click pe iPhone-ul  cu ecran tactil.

Eu sper sa continue progresul in ritmul asta.   Cine stie ce o sa avem peste 10 ani?Poate exact la ce visam azi. Acum 10 ani imi doream sa dispara gastile de golani, sa avem plasme si smartphoneuri ca-n filme, sa mancam mai bine, sa traim in conditii mai confortabile, sa ne imbracam mai frumos, sa am mai multel locuri unde sa ma distrez, sa am internet mai bun,  sa gasim mai multe oportunitati de angajare mai facile. Mie, ca si multora, mi s-au indeplinit dorintele.

Ce va doriti sa aveti peste 10-20  ani?

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 21:48.

laffin

laffin

Senior Member

• Grup: Senior Members

JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 21:31, said:

Manele la TVR cultural.

pisoiu_22

pisoiu_22

Active Member

Daaa, sau la radio românia muzical să fie numai maneleeeee. Ar avea audienţă 80%.

rosix

rosix

Guru Member

Eliberarea din sclavie... ce intrebare e asta?
Tu esti constient ca esti de 3x mai sclav si mai stresat, mai aglomerat in trafic, mai strans cu usa, mai haituit, ca acu 20 de ani?  Daca nu esti, ar trebui sa fii.

JohnnyBravos

JohnnyBravos

Junior Member

rosix, on 18 februarie 2019 - 21:40, said:

Tu esti constient ca esti de 3x mai sclav si mai stresat, mai aglomerat in trafic, mai strans cu usa, mai haituit, ca acu 20 de ani?  Daca nu esti, ar trebui sa fii.
Vorbesti prostii.
Habar n-ai ce inseamna sa sclavagesti pe  5 milioane de lei vechi pe luna prin 2003-2005.
Stresat?
Faptul ca stai toata ziua cu nasul in telefon  din 5 in 5 minute inseamna ca esti stresat, lucrand la call-center pe 1200-1600 lei ?

Sau ca atunci dadeai la greu la sapa sau te muncea patronachele din nu stiu ce SRL dubios vreo 10-12 ore pe zi, cu ore suplimentare neplatite (ca daca nu le faceai ,iti arata usa). Cand te plictiseai, ia zii, unde te uitai?  La mecla secretarei grasane, numarand crapaturile din pereti, la acelasi dulap metalic ruginit sau faceai mazgalituri pe mobilier cu pixul din plictiseala?
Nici n-ai idee cat de mult a schimbat omenirea acest SMARTPHONE!
Plus ca s-a mai schimbat codul muncii, ca angajat ai mai multe drepturi azi decat aveai prin anii 2000.

Ca afacerist intr-adevar, aveai libertate ca puteai sa faci evaziune fiscala sau sa pui de o bisnita.
Dar in rest era groaznic.
Te plictiseai toata ziua, vorbind cu aceiasi vecini, vizionand aceleasi emisiuni TV proaste, citind aceleasi carti si ziare de 2-3 ori, mancai prost si ieftin, te imbracai in zdrente.

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 21:47.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

-In anii 90-00 tineai legaturile stranse cu prietenii, ieseai cu ei seara pe strada, mai stateati la o bere.
-In prezent, esti prieten online cu toata lumea, dar defapt nu mai ai prieteni.

Deci s-au inlocuit relatiile de aproape cu cele de la distanta. Avem o viata mai usoara datorita internetului, insa vine cu dezavantajul ca nu mai apreciem pe cei din jurul nostru la fel de mult. Nu stiu daca m-am facut inteles.

myshyk

myshyk

Guru Member

rosix, on 18 februarie 2019 - 21:40, said:

Dar tu esti constient ce mare e foamea de postari ca sa faci 100? Nu mai are importanta logica, interesul, doar "fara numar, fara numar..." Pentru ca  toata "poezia" de mai sus, e fara cap fara coada si fara continut. Pur si simplu, constata omu´ca a trait degeaba cativa ani si vrea sa stie daca e singurul.

bobitad

bobitad

Senior Member

numai topice de corazon in ultima vreme. meditatii profunde.
eu te-as intreba de unde ai dedus ca se face sex mai putin. dar o sa sa-l bagi pe Freud ca din ditamai textul am retinut asta:)
oamenii sunt de obicei foarte marcati de ce cred ei ca a fost bine pentru ei, lasa-ma sa explic. eu am avut un sef, seful asta cu mine nu s-a comportat tocmai perfect, ca sa ma exprim frumos. nici nu a luat decizii prea intelepte. dar daca-l intreb pe nea caisa cu care sefu s-a purtat frumos, el o sa zica ca e cel mai bun sef ever.
in alta ordinde de idei, am urmarit un documentar despre Auschwitz de curand, nemtii si ingrijitoarele alea zambeau si erau happy clappy, iar aia la 10 km de ei mureau cu milioanele.
iar faza cu "progresul" e discutabila, iar asta e un subiect mult prea mare ca sa scriu aici. in mare sunt de acord cu tine ca s-au mai linistit si la noi apele.
ca sa-l citez pe VD: multi se agata de regrete din trecut si de sperante din viitor, dar neglijeaza prezentul.

Edited by bobitad, 18 February 2019 - 21:57.

hwplanet

hwplanet

Cont sters.

Nu stiu cum poti sa fii nostalgic dupa asa ceva , dar mie perioada aniilor  1990-2000 mi s-a parut mizerabila, saracie in toata regula, primitivism. E drept ca mai comunicam , dar rar gaseai romani de treaba  (ca si azi). Ca in rest, discutiile erau la nivelul de "rontait seminte in fata blocului". Ce avem azi, de exemplu smartphone-urile, MP3, calculatoare performante,  internet de mare viteza,  console  si  plasme, era considerat SF atunci, LUX pentru majoritatea romanilor.   Tin minte cum ne holbam eu si gasca mea  la un CD sau CRT aruncat la gunoi, de zici ca era ceva nava extraterestra.   Atunci nici nu era OLX, trebuia sa vinzi prin ceva tarabe sau  prin vecini, sa parcurgi distante lungi sa prezinti marfa. Parca si transportul a devenit mai confortabil, chit ca-i cam aglomeratie.  Masinile sunt mai bune. Iti permiti mobilier de calitate, nu mai stai cu urateniile putrede mostenite de la bunici.  Inclusiv o gramada de alimente pe care ni le permitem azi , precum shaorma, fructe de mare,  diferite varietati de carne , fructe si legume , nu se gaseau, nefiind supermarkete si fast-fooduri  prea multe. Ce gaseai la buticul de la colt aia luai, inclusiv paine franzela pusa de-a valma in lazi murdare, la pret de 50 bani bucata. In rest mici si bere la gratar  pana dadeai in ciroza. Pe vremea aia erai smecher daca te duceai la McDonald's sau la Pizza Hut. De haine nu mai zic, se imbracau toti  cu zdrente  de la Dragonul Rosu si ceva piata in aer liber  vandute de rromi si se laudau  ca-s haine de firma. Ca un copil cu parinti din clasa de mijloc crescut in perioada aia  era ok, mai ieseai pe afara sa te joci cu copii vecinilor si iti foloseai imaginatia jucandu-te,  stateai la desene animate, citeai,  desenai, aveai jucarii,   dar ca tanar era groaznic sa traiesti- nu exista ejobs, stateai si cautai din poarta in poarta loc de munca sau mergeai la ANOFM, cautai prin ziare, distractii nu prea erau decat statul in fata blocului, ceva fotbal pe maidan si stat la TV.  Salariile erau jenante rau, ziceai mersi daca gaseai job cu 500 lei salariu la negru. Sau furai ca toti altii sau faceai bisnita. Ce-i drept, se invata mai mult, te straduiai sa inveti pe indelete  programarea de pe softuri piratate pe windows piratat.Se facea sex mai des, dar in niste conditii neigienice  si nu foarte demne de amintit, iar ieseala era doar in fata blocului sau la ceva fast-food, ca restaurantele, mall-urile si cinematografele nu prea erau sau erau scumpe.  Nici sali de sport nu erau. Iar cluburile de atunci erau niste coclauri infecte cu manele.
Mie imi pare bine ca au disparut gastile de cartier, nu puteai sa iesi seara la magazin sau sa duci un gunoi fara sa se ia tembelii de tine, mai sa arunce si o petarda in spate si sa rada in cor. Pe vremea aia era mult mai riscant sa-ti iei si bataie, azi doar ne injuram si ne boscorodim pe net. Mai erau atunci cainii maidanezi si rromii cu carute trase de cai care vindeau fiareeeeee vechi, fiareeeeeooooo.
Acum cu internetul, nu mai esti nevoit sa razi la glumele de la Bloc si  Vacanta Mare  , nici nu mai trebuie sa te uiti la Dan Diaconescu , Cronica Carcotasilor,  Surprize-Surprize sau la Teo.
Pe internet poti sa vizionezi  acum milioane de canale de pe You Tube, ai Wikipedia la dispozitie, Facebook cu care poti comunica cu milioane de oameni la mare distanta si sa comanzi produse din strainatate prin Amazon, doar cu un simplu click pe iPhone-ul  cu ecran tactil.

Eu sper sa continue progresul in ritmul asta.   Cine stie ce o sa avem peste 10 ani?Poate exact la ce visam azi. Acum 10 ani imi doream sa dispara gastile de golani, sa avem plasme si smartphoneuri ca-n filme, sa mancam mai bine, sa traim in conditii mai confortabile, sa ne imbracam mai frumos, sa am mai multel locuri unde sa ma distrez, sa am internet mai bun,  sa gasim mai multe oportunitati de angajare mai facile. Mie, ca si multora, mi s-au indeplinit dorintele.

Acum avem Youtube si ne uitam la maimutareli. Tot aia e, dar mai modernizat. Nu mai este Teo, este doar Selly si golanii.

Ca afacerist intr-adevar, aveai libertate ca puteai sa faci evaziune fiscala sau sa pui de o bisnita.
Dar in rest era groaznic.
Te plictiseai toata ziua, vorbind cu aceiasi vecini, vizionand aceleasi emisiuni TV proaste, citind aceleasi carti si ziare de 2-3 ori, mancai prost si ieftin, te imbracai in zdrente.

Acuma e si mai rau. Esti obligat acum sa faci pe necuratu' ca sa nu traiesti ca dracu. Practic esti impins de la spate sa intri in elita de sus, in cea de jos nu mai ai scapare, traiesti ca un parazit.

Edited by hwplanet, 18 February 2019 - 22:02.

JohnnyBravos

JohnnyBravos

Junior Member

bobitad, on 18 februarie 2019 - 21:56, said:

numai topice de corazon in ultima vreme. meditatii profunde.
eu te-as intreba de unde ai dedus ca se face sex mai putin. dar o sa sa-l bagi pe Freud ca din ditamai textul am retinut asta:)

O spun statisticile.  Si faptul ca tinerii nu mai tin sa se casatoreasca si sa formeze familie ca generatiile anterioare.  
De ce nu mai fac tinerii sex - VICE

Si intr-un fel e bine.
De ce sa stau cu aceeasi femeie pana la adanci batraneti? De ce sa mai ma duc  la altar  ca sa-mi demonstrez dragostea fata de o partenera impopotonata in rochie de mireasa pe care maine-poimaine s-ar putea sa nu o mai iubesc?
De ce sa mai fac copii daca planeta e suprapopulata ?  

De fapt, de ce inca ne mai purtam ca niste cretini primitivi salbatici  in privinta relatiilor de dragoste si casniciei ?
De ce nu putem fi mai liberi? De ce sa nu avem mai multe partenere simultan daca ne permitem?
De ce mai tratam femeile ca pe niste obiecte sexuale, ca si cum ne-ar apartine?  

hwplanet, on 18 februarie 2019 - 21:59, said:

Acum avem Youtube si ne uitam la maimutareli. Tot aia e, dar mai modernizat. Nu mai este Teo, este doar Selly si golanii.

Poate tu te  uiti la Selly si Golanii, ca-ti place.  
Eu de exemplu urmaresc cursuri educationale, ceva filme scurte bine regizate, tutoriale tehnice, clipuri cu peisaje si orase in  4k.

Acuma e si mai rau. Esti obligat acum sa faci pe necuratu' ca sa nu traiesti ca dracu. Practic esti impins de la spate sa intri in elita de sus, in cea de jos nu mai ai scapare, traiesti ca un parazit.

Esti nevoit sa-ti folosesti mai des creierul ca sa rezisti la un loc de munca, sa avansezi in ierarhie si sa muncesti mai eficient. Mie mi se pare corect , daca vrei sa traiesti mai bine, munceste si foloseste-ti creierul mai mult.
Ca idee, pilele, traficul de influenta , nepotismele, agresiunile fizice  si spagile se pedepsesc cu inchisoarea.   Gata cu smecheria si cu legea junglei.

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 22:14.

on64

on64

DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

sunt nostalgic dupa copilarie, vremurile alea simple si sarace, eram copil, eram innocent, si cel mai important nu eram frustart, eram fericit
din adoloscenta insa, o data cu maturizarea au aparut si frustrarile

TruthHurts

TruthHurts

Senior Member

Erau si lucruri rele, erau si lucruri bune. Lumea e nostalgica dupa lucrurile bune. Evident era saracie mult mai mare, evident un lucru foarte rau. Dar era si libertate mai mare, nu aveam importate toate prostovaniile paranoice abuzive de la vestici. As detesta sa fiu adolescent in vremurile astea!

Edited by TruthHurts, 18 February 2019 - 22:11.

_Dadi_

_Dadi_

Martian

Va explic eu mai simplu...anii aceia au fost nemaipomeniti....au fost anii in care puteai sa faci bani cu nemiluita, nu dadeai nicio factura...
Care nu s-a prins, probabil ca e bine acum.....

Ce Teo....Seinfeld, Bundy, M.A.S.H.....

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Atunci se socializa mai mult, noi am văzut evoluția calculatorului - Pentium 4 era un vis, nu mai zic să ai laptop sau telefon cu ecran color și cameră foto. Când am văzut prima dată în 2002 telefon care face poze a fost ceva de neimaginat.
Chiar dacă oamenii erau mai saraci, nu știau mai mult, cel puțin copiii și tinerii.

rosix

rosix

Guru Member

JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 21:43, said:

Vorbesti prostii.
Habar n-ai ce inseamna sa sclavagesti pe  5 milioane de lei vechi pe luna prin 2003-2005.
Stresat?
Faptul ca stai toata ziua cu nasul in telefon  din 5 in 5 minute inseamna ca esti stresat, lucrand la call-center pe 1200-1600 lei ?

Sau ca atunci dadeai la greu la sapa sau te muncea patronachele din nu stiu ce SRL dubios vreo 10-12 ore pe zi, cu ore suplimentare neplatite (ca daca nu le faceai ,iti arata usa). Cand te plictiseai, ia zii, unde te uitai?  La mecla secretarei grasane, numarand crapaturile din pereti, la acelasi dulap metalic ruginit sau faceai mazgalituri pe mobilier cu pixul din plictiseala?
Nici n-ai idee cat de mult a schimbat omenirea acest SMARTPHONE!
Plus ca s-a mai schimbat codul muncii, ca angajat ai mai multe drepturi azi decat aveai prin anii 2000.

Imi amintesc perfect perioada 1998-2000 ca atunci m-am angajat prima data si da.. erau salarii de 100-150 de dolari atunci care erau echivalent ca putere de cumparare unui salariu de 1000 lei acum deci da, se traieste un pic mai bine ca atunci (pentru ca avem salarii minme de 1500 lei), dar nu cu mult mai bine raportat la faptul ca au trecut totusi 20 de ani.
In 20 de ani de evolutie, romanul si-a luat smartphone dar tot in saracie traieste.. te asigur, plus ca e mult, mult mai stresat de lipsa infrastructurii, de aglomeratie, de lipsa conditiilor din spitale ca acu 20 de ani.

Edited by rosix, 18 February 2019 - 22:16.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 22:09, said:

O spun statisticile.  Si faptul ca tinerii nu mai tin sa se casatoreasca si sa formeze familie ca generatiile anterioare.  
De ce nu mai fac tinerii sex - VICE

Si intr-un fel e bine.
De ce sa stau cu aceeasi femeie pana la adanci batraneti? De ce sa mai ma duc  la altar  ca sa-mi demonstrez dragostea fata de o partenera impopotonata in rochie de mireasa pe care maine-poimaine s-ar putea sa nu o mai iubesc?
De ce sa mai fac copii daca planeta e suprapopulata ?  

De fapt, de ce inca ne mai purtam ca niste cretini primitivi salbatici  in privinta relatiilor de dragoste si casniciei ?
De ce nu putem fi mai liberi? De ce sa nu avem mai multe partenere simultan daca ne permitem?
De ce mai tratam femeile ca pe niste obiecte sexuale, ca si cum ne-ar apartine?  

Poate tu te  uiti la Selly si Golanii, ca-ti place.  
Eu de exemplu urmaresc cursuri educationale, ceva filme scurte bine regizate, tutoriale tehnice, clipuri cu peisaje si orase in  4k.

Esti nevoit sa-ti folosesti mai des creierul ca sa rezisti la un loc de munca, sa avansezi in ierarhie si sa muncesti mai eficient. Mie mi se pare corect , daca vrei sa traiesti mai bine, munceste si foloseste-ti creierul mai mult.
Ca idee, pilele, traficul de influenta , nepotismele, agresiunile fizice  si spagile se pedepsesc cu inchisoarea.   Gata cu smecheria si cu legea junglei.

As vrea sa cred ca asta e regula...

jimi91

jimi91

Senior Member

anii 90 au avut cele mai bune filme :)....dar cele mai bune....si seriale misto...friends :)...

JohnnyBravos

JohnnyBravos

Junior Member

rosix, on 18 februarie 2019 - 22:15, said:

In 20 de ani de evolutie, romanul si-a luat smartphone dar tot in saracie traieste.. te asigur.
Bre, in 20 de ani de evolutie, romanul are mobilier Ikea, BMW sau Opel, fie si un Logan amarat  in parcare (daca scot acum capul pe geam, numar cateva sute),   are  plasma TV, smartphone cu acces la informatii si comunicare la scara globala din  poate citi informatii actualizate despre toata planeta si cosmos ,  mananca mai bine decat inainte de revolutie, de asta putem fi siguri cand vad cozi la Dristor,  KFC si mega-image, si se imbraca mai bine.
Inclusiv femeile s-au schimbat. Acum  daca ai  minim 100 euro,   poti sa faci sex cu femei care arata ca-n revistele Playboy....pai acum 10 ani nici nu visai la asa femei.  

Bogatii au devenit mai bogati ,dar si saracii  cu salarii minime/medii  au inceput sa traiasca mai confortabil.

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 22:22.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate