Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#127
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot s-a pomenit de comercianţi şi că tot fac postul 84.449 (pentru cine nu ştie, autobuzul 449 mergea la "Prisma" Corbeanca şi era linia R.A.T.B. interurbană cu cel mai scurt interval de succedare - venea şi la 6-7 minute cred, ceea ce pentru o linie interurbană era tare - noroc pentru cei din Otopeni) în acest post am să vorbesc despre comerţ.
Aşa precum s-a zis, mulţi au scos bani din chestia asta. Era e o nebunie. Un articol de epocă despre magazine: https://forum.softpe...st__p__11331444
Era nebunie cu chioşcurile şi tarabele. Vânzătorii de presă erau chinuiţi, căci aveau tarabe deschise şi pe ploaie şi frig   Posted Image    Primele chioşcuri de presă au fost alea roşii a celor de la "Rodipet" (sau "Ropidet" cum poceam eu mare pocitor de cuvinte). Acum au şi ei condiţii mai civilizate.
Primul chioşc de ziare pe care cred că însă l-am văzut era unul galben, aşezat la intersecţia Şos. Ştefan cel Mare cu Cal. Dorobanţi. Am luat de câteva ori autobuzul 335 de acolo (trei-trei-cinci avea staţia separată, pe Fane Bananu... vara aia încă avea 'Dac'-uri) şi treceam pe lângă el. Dintr-o revistă afişată am auzit prima dată de femeie cu penis  Posted Image   (adică shemale)... aveam 12 ani şi vreo 6-7 luni pe atunci.
La staţiile de metrou încurcau mult traficul şi i-au scos de acolo pe cei prost aşezaţi (am impresia că George Pădure - cel cu "GEPA" a făcut asta). Când eram mic (pe vremea lui Ceauşescu) auzisem că la Paris există magazine la metrou şi îmi doream aşa ceva şi la noi... uite că mi s-a îndeplinit dorinţa.
Despre "GEPA" a fost publicat un articol: https://adevarul.ro/...cf22/index.html
Fostele magazine "1001 articole" (care nu erau exclusiv Bucureştene) deveniseră "Bucureşti-Berlin 1001 de articole". Unul în Bucureşti era între P-ţa Unirii şi Magazinul "Cocor" (şi ăsta devenit mall). Iniţial doar cu plata în Valută. Pentru că zbura prea repede valuta, împuţiţii de guvernanţi au pus taxe mari la electronice de import (inclusiv cele care nu se produceau sau asamblau în România) şi aşa poporului i-a fost luată o bucurie   Posted Image   "Taxa de lux" a dispărut o dată cu intrarea în U.E., la 1 Ian. 2007... 15-25% mai puţin la preţ a fost ceva revoluţionar şi în 2007, la ce venituri aveam şi avem.

Majoritatea chioşcurilor au fost demolate de către Traian Băsescu, distrugând astfel independenţa multor familii. Trebuiau luate de pe domeniul public doar cele care încurcau circulaţia şi cele care nu respectau anumite norme. Au mai rămas cele din staţiile R.A.T.B. (majoritatea dispărute între timp), unele de pe domeniul public şi cele de pe domeniul privat.
Magazinele universale erau un fel de mall-uri (eu iniţiam citeam mal, nu mol), dar cu o ofertă mult mai diversificată, deşi nu veneau mărci renumite pe acolo. Au trebuit să se strice şi astea ("Bucur Obor" a fost nenorocit de către proprietari).
Erau marile complexe comerciale, gen angrourile ("Metro" e angrou?   Posted Image )  sau Complexul "Prisma" Corbeanca (care avea şi "McDonald's"). Într-un catalog "Prisma" apăreau 2 preţur, unul mai mic, unul mai mare... cel mare era cel cu T.V.A. Îmi pare rău că nu am vreun catalog de la ei... Pe urmă au apărut magazine mari mai în oraşi şi a căzut "Primsa". La şcoală eu ziceam prismă de tip Corbecanca (că învăţam despre prisme).
Iete că colegul maltmoth a postat ceva despre "Prisma": https://forum.softpe...st__p__11355019

Despre "McDonald's": https://adevarul.ro/...1221/index.html
"McDonald's" era chestie elevată la început, era eveniment să mergi acolo. Am o poză cu sora mea (aia de sânge) pozată la "Mc"-ul de la "Bucur Obor" (mutat acum 1 sau 2 ani în mal-ul "Veranda"). Tot pe la "Bucur" am pozat şi una din ultimele cabine telefonice comuniste.  Cei de la "Mc" luaseră la un moment dat şi tramvaie vechi, dar le-au dat la distrus şi nu ştiu de ce   Posted Image
În materie de fast food sau patiserie mai erau "Panipat" (sau "Papinat" cum poceam eu), "Sheriff's" (sloganul "Probably the best food in town"), apăruse la un moment dat şi "Pizza Hut" (mai există şi azi)... cel puţin la nivel de Bucureşti.

Nu existau mari hypermarketuri sau magazine a la hypermarket (apăruseră totuşi unele supermarketuri, cum e şi cel existent şi azi la P-ţa Iancului, în speţă "InterMacedonia"). Cu o excepţi: "La Fourmi" - magazinele lor au fostr preluate de "Mega Image". Era cel de la subsolul "Unirea" (şi ăsta făcut mall) şi cel de la P-ţa 1 Mai (Ion Mihalache), bulevard colţ cu Str. Arh. Ion Mincu.
În rest, mai fuseseră privatizate fostele "Alimentara" - în Bucureşti lanţurile fuseseră privatizate în funcţie de sector, în 2 era "Delfi(n)com" (am găsit ambele denumiri; se numea aşa pt. că sediu era la Piaţa Delfinului), în 3 era "Minerva" (sediu la Complexul "Gloria"). Cred că în 1995 mai aveau (cel puţin la "Delfi(n)com"-ul de pe Mihai Bravu nr. 92-96) case de marcat tip vechi, electromecanice, "Ratus" A-20 (Maghiare).

Iniţal au apărut hypermarketurile mari, în principal la marginea oraşelor. În cazul Bucureştiului gen "Cora" Pantelimon şi "Carrefour" Militari (considerat de lux... am mers o dată cu autobuzul până acolo). "Cora" a făcut al 2-lea magazin pe locul Fabricii de lapte "Mioriţa" din Cart. Militari - când au demolat fabrica am crezut că va fi ceva unicat şi din păcate nu a fost   Posted Image   Pe locul Fabricii de săpun "Stel(l)a" au făcut un "Kaufland" ("Ţara cumpărăturilor") (prin 2004-2005... mai lăsaseră o clădire în parcare, dar au ras-o şi pe aia) şi ulterior pe locul Fabricii "Miraj" de pe Şos. Mihai Bravu.
"Billa" nu ştiu unde a avut primul magazin.
Ulterior a apărut "MegaImage", care s-a tot extins. Sunt buni, dar nu au numai preţuri ieftine, aşa precum se l
Astea mari au erodat miciile magazine. Recunosc însă că de obicei cumpăr de la cei mari, că-s mai mici preţurile. În Bucureşti a rămas însă bună situaţia, prin alte oraşe au cam fost terminaţi.
Însă cea mai mare plagă sunt mall-urile. Ăla de Vitan a fost interesant, m-a fascinat la început (am mers în 1999), că au mai făcut 2-3, no problem, dar avem inflaţie de aşa ceva. Au distrus şi magazinele universale, au distrus Bălcescu + Magheru (dar şi zona centrală per ansambu), au distrus vechile cinematografe. Evoluţie? Poate spălare pe creier.
Nici Restaurantul "Perla" sau Cofetăria "Scala" nu mai există (ca şi entităţi economice).
Azi nu se mai zice agro şi en-detail, ci wholsale şi retaileri (cel puţin mass-media şi tinerii folosesc termenii ăştia).
Culmea e că unele magazine care nu aparţin lanţurilor mari sau uneori nu sunt ele mari în sine au produse mai interesante sau chiar mai ieftine decât ăia mari!

Ca urmare a evoluţiei internetului, au dispărut magazinele de închiriat filme.
Un articol de epocă despre aşa ceva: https://forum.softpe...st__p__11330892
Eu am cumpărat o casetă care a fost la închiriere la "Hollywood Music and Film".
Ce mare problemă am avut cu D.V.D.-urile, că la început nu mulţi aveau asemenea aparate şi până la urmă am cumpărat pe C.D. un film (sau mi l-a tras cineva) ca să-l văd. Eu iniţial credeam că D.V.D. = C.D. cu filme. Dar mai multe despre asta, într-un alt episod.

Unul dintre cele mai vechi magazine care încă funcţionează şi are reclama originală (cel cu papetăria, exista în 1996, dar posibil şi în 1995): https://forum.softpe...st__p__22592348
Se află cam pe aici: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Marochinăria pozată şi care se afla aici:
e farmacie  Posted Image   https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Poate o mai fi de povestit, dar într-un alt episod, că acum am şi eu treburile mele.
Sper că ceea ce a fost postat pe forum va servi la studii istorice.

Iar la final, puţin divertisment
"GE.PA." a ajuns ulterior să vândă mobilă şi apoi a dispărut de tot

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kiKX0WkB7AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0C3Flp7ciyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BeM62UDDVkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9eboknv5bbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Şi o prostie de film (din 1997), în care se poate vedea şi un magazin de electronice (Complexul "Coleus" de la P-ţa Gemeni - scriam Germeni   Posted Image ,; la cel de la "Bucuru Obor" mi-am făcut eu abonamentu la numărul cu 0721 prin 2003 - luasem cartela pre pay de la cineva) dar la un moment dat şi un post telefonic semipublic (e un telefon public cu disc, dar se putea şi suna pe el, deci era semiplublic... ce chestie, nu ştiam că mai existau pe atunci, eu credeam că filmul e maxim 1994-1995)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EBI9ej2IFWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 21 February 2019 - 16:13.


#128
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Mai revin cu ceva despre magazine, că am uitat să menţionez în postul anterior: firme care să aibă mai multe magazine mai existau şi prin alte judeţe. De exemplu la Câmpina exista o firmă numită... "Cora" care avea magazin şi la Proviţa de Sus (cam la vreo 14-15 k.m. de Câmpina), acolo unde mi-am petrecut eu mai multe vacanţe. Iar în Cartea de telefoane pentru Prahova din 1995 (am căutat 3 ani una din 1990-1997, deci nu aruncaţi cărţile de telefon) am mai găsit nu ştiu ce firmă care avea mai multe magazine.

Centrele de închirieri video (la noi nu ştiu dacă s-a închiriat vreodată muzică, cel puţin nu la nivel de magazin)  - vedeţi şi un articol din postul anterior existau destule. Le-a mai redus numărul televiziunea prin cablu, dar eu, care nu am avut acasă video şi nici la bunicii materni video (ca să trag unele chestii), dacă aş fi avut videocasetofon pe atunci (LaserDisc playerul a fost O.Z.N. pe la noi şi recordere de aşa ceva erau aberant de scumpe), consider că era util să ai şi videocasetofon, căci vedeai filme când doreai + nu totul se găsea pe casetă. Totuşi prospreau. Majoritatea cred că legal (adică cu filme nepiratate). Şi în Câmpina, oraş cu vreo 30.000 şi ceva de locuitori (nu ştiu câte are acuma) exista centru de închiriere video, că am închiriat filme în 1998 sau 1999.
Ulterior au băgat şi D.V.D.-uri.
O dată cu răspândirea internetului, dar şi cu creşterea vitezei de conexiune la internet, a început declinul lor. Mai ales că la noi sărăcie şi cultura pirateriei (din motive financiare, dar uneori şi din altele). Mai întâi cred că a fost lovită muzica, că un film e mare şi dacă ai conexiune proastă la internet durează mult să-l iei. O melodie merge mai repede şi nici nu are nevoie de procesor puternic (cred că un m.p. 3 amărât merge şi pe un computer 486... deşi am văzut demo cu filmuleţe de rezoluţie foarte mică cred că şi pe 386 - vedeţi emisiunea "Computer Chronicles").
Dar au supravieţuit ceva timp magazinele de muzică.
Au apărut site-urile de unde puteai comanda (evident, pirtatate) filme pe C.D. şi D.V.D. Am cumpărat câteva C.D.-uri de pe unul, cred că le mai am.
Un mare lanţ de magazine cu vânzare şi închiriere (cel puţin în Bucureşti) era "Hollywood Music and Film". De la ei am cumpărat acea casetă video, primele mele C.D.-uri audio, vreo 3 casete audio, o casetă audio cadou pentru cineva (o să întreb persoana dacă o mai are). Îmi pare rău că de la cel de la "Scala" nu am luat un afiş cu "M.Tv. Music Awards România" 200x - la care am fost... până să mă hotărăsc, adios (şi a stat ceva timp acolo, mai mult de un an).
Pe Cal. Victoriei, de la bulevard şi până la "Muzica" (inclusiv) erau 2-3 magazine de muzică. Şi de la alea m-am ales cu ceva C.D.-uri.
"Muzica" a fost distrus o dată cu reamenajarea. Dar tot mai găseşti una-alta.
Mi-am luat şi 2 viniluri cu Paraziţii (unul de la un magazin care era Sala Palatului). Pe al 3-lea le-am ratat. Cât cer azi unii pe ele   :(
Şi pe albumul "Irefutabil" am autografele lor (ce coadă era la Mall Vitan... şi ce mare diversitate de oameni).
Azi rar mai găseşti muzică în format fizic, majoritatea au preţuri mari (nici pe atunci nu erau ieftine) şi nu ştii dacă au băgat loudness.
La filme mai toate magazinele au lichidat rafturile cu aşa ceva   :(   Şi la noi nici nu găseşti în format original unele chestii pe D.V.D. sau B.D. ... deci numai din afară, ca pe vremuri.
Dar recunosc că revoluţia YouTube a fost ceva util. Fără youtube nu aş fi aflat multe chestii. Dar uneori mai trebuie să sapi şi pe chestii gen vimeo pentru unele chestii! (mai ales că pe cei de la Youtube i-a lovit cu drepturile de autor).

În Bucureşti au dispărut multe magazine de componente electronice. Unele erau chiar în zone bune. Idem de componente de computere.
Electronicele s-au concentrat pe Str. Maica Domnului, dar găseşte mufe de calitate dacă poţi.
Rău îmi pare de centretele foto. Alea cu laborator. Fotografia pe film a cam dispărut, dar la noi şi mentalitatea de bătaie de joc a patranilor vis-a-vis de calitate i-a ajutat să se scunfunde. Era şi unul în Câmpina, la parterul unui bloc, pe partea stângă cum mergi dinspre fostul P.T.T.R. spre calea ferată Poiana Câmpina - Câmpiniţa (că nu cred că e mai linie ferată de Telega). Eu  mai fac fotografie pe film.

I-a lovit pe mulţi nebunia eco. De asta au dispărut forţat becurile cu incadescenţă... bine, nu de la noi, că e România, dar găseşti prostii, nu mai ai calitate ca pe vremuri. Dacă restul erau mai bune, cele cu incadescenţă (lumină sfântă) dispăreau în mod natural.
Să vedem cine ştie ce tip de sursă de lumină dă cu puţină energie o lumină scurtă, dar puternică   :)
Dispar şi recamele luminoase cu tuburi cu descărcare. Rămăseseră pentru istorie (nefuncţionale) şi unele din perioada comunistă, dar ce, se puteau abţine de la a nu le da jos.

Azi avem frigidere inteligente (pe acelaşi palier de aberaţie cu maşini cu prea multă electronică), de parcă ar de nave spaţiale. Una e să fie comandate de deparate, alta e să fie cu procesor. Şi de ce să nu poţi comanda şi cu telefoane neinteligente.
Iar maşinile de spălat care folosesc prea puţină apă de dragul ecologiei. Eu trebuie să torn apă şi să încerc s-o păcălesc să spele mai multă apă pe a mea. Ar trebui să fie la alegerea fiecăruia clasa de consum a maşinii de spălat sau măcar cu câtă apă spală şi clăteşte.
Existau acele aparate de aer condiţionat Zdielano v S.S.S.R. (sau produse prin spaţiul ex-Sovietic) care se montau în geam.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Pr51eOYcIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Păcat că au dispărut (de la noi) şi telefoane publice cu monedă, convorbirile telefonice la comandă. Foarte utile dacă rămâneai fără baterie la telefon sau îl uitai acasă.
Mai ţine minte cineva când Poşta avea program mai lung Sâmbăta?   :huh:

Deocamdată atâta dragii dj-ului. Mai povestesc şi altă dată. Vă las şi pe voi să mai puneţi amintiri.

#129
netmail

netmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2019

View Postdjl, on 21 februarie 2019 - 19:44, said:

Păcat că au dispărut (de la noi) şi telefoane publice cu monedă

Aoleu!
Posted Image
Tu chiar esti nostalgic dupa petardele alea de telefoane?  Alea care te furau la bani mai ceva decat o fac  Vodafone si Orange cu abonamentele la oferta?

Edited by netmail, 21 February 2019 - 23:40.


#130
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu am păţit niciodată aşa ceva   Posted Image   Ce-i drept, nici nu am folosit prea mult aşa ceva.   :rolleyes:
Păpau monedele pentru că nu veneau să le golosească la timp sau făceau unii măgării ca să ia monedele (în România erau vandalizate şi de aia ar fi trebuit să rămână doar în locuri unde ar fi putut fi supravegheate). Am văzut unele (nu în România) care aveau fantă transparentă ca să vezi dacă sunt monede în afara casetei, deci să nu bagi degeaba monede.
Dar de voie, de nevoie e nevoie de aşa ceva uneori. Măcar în locuri aglomerate.

Edited by djl, 21 February 2019 - 23:47.


#131
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
In anturajul meu n-am intalnit pana acum nostalgici dupa vreo anumita perioada anume postdecembrista, ci numai nostalgie de tip milogeala dupa epoca de aur a lui ceausescu. Sunt ferm convis totusi ca daca as putea sa-i teleportez pe milogii ceausisti cu o masina a timpului in comunism, cu promisiunea ca se pot intoarce cand vor, intr-un final tot se vor intoarce in prezent, o vreme ar sustine ca s-au lamurit ca-n ceausism nu era mai bine, dupa care in timp iar ar incepe milogeala ca era mai bine in ceausism, ar cere sa se intoarca din nou, dupa care sa revina din nou samd. Asta pentru ca asa sunt genul acesta de oameni, atat ii duce capul.

Personal, desi am avut si eu greutati postdecembriste (am ramas somer sau falit), niciodata, dar absolut niciodata nu voi voi considera ca am dus-o mai rau ca-n regimul comunisto-ceausist.

Legat de perioada anilor 90, pe langa explozia de produse din toate dughenele, (chiar daca era inflatie, mai greu sau mai usor mi-am cumparat tot ce mi-am dorit si oricine o putea face in ciuda milogelilor) o alta chestie buna a fost ca valuta avea forta mare de cumparare, astfel ca daca erai platit in valuta, erai belfer.

Particularitatea pe care o vad acum fata de ceea ce era atunci, in afara de Internet, economic se observa o extinctie a micilor afaceri, locul fiind acaparat de multinationale. Majoritatea cunoscutilor care aveau mici afaceri atunci, ii vad acum aspirand sa intre sau sunt deja bagati pana la gat in mocirla bugetara. As incheia cu ideea ca din pacate perceptia generala a romanilor este destul de pesimista in ceea ce priveste viitorul acestei tari, iar dupa parerea mea este o exagerare. Din pacate, aceasta viziune negativa a facut sa emigreze cei mai buni dintre noi, in coroborare cu scaderea dramatica a natalitatii. Si repet, fatalismul acesta este exagerat, pentru ca eu nu cred ca o ducem in realitate mai rau ca stramosii nostri.

Edited by cap_tepos, 22 February 2019 - 11:21.


#132
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Noi suntem mai rau ca pe vremea ocupatiei otomane sau habsburgice. UE trebuia sa fie un stat al regiunilor cu moneda unica nu cacealmaua actuala. Cred ca multitudinea de limbi vorbite impiedica UE sa devina vreodata ca SUA.
Iar anii 90 2000 au fost anii in care tara a pierdut suveranitatea (fie ca era comunista) si a fost ocupata treptat asa ca si de habsburgi otomani.
Este doar o coincidenta ca independenta a existat sub comunism iar belsugul la tarabe a venit in vremea ocupatiei. Se putea si invers. De exemplu ocuparea tarilor baltice a dus la pierderea suveranitatii lor si comunizarea. Ocuparea Babilonului cel imbelsugat a dus la saracie si criza.

#133
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postpisoiu_22, on 22 februarie 2019 - 16:09, said:

Iar anii 90 2000 au fost anii in care tara a pierdut suveranitatea (fie ca era comunista) si a fost ocupata treptat asa ca si de habsburgi otomani.
Vrei sa spui ca tarile din UE sunt sub ocupatie ? Franta, Germania, Italia ? Care tari sunt sub ocupatie si de cine sunt ocupate ?

Edited by PlatonX, 22 February 2019 - 20:07.


#134
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Pai nici Transilvania nu a fost ocupata de Habsburgi. Ea aderase la Imperiul Habsburgic (silita mai mult sau mai putin), era parte componenta a lui, doar ca romanii erau considerati inferiori. Erau alte vremuri, era rasism. Azi lipsa unui rasism oficial face confuzii. Romanii in loc sa se bucure ca sunt parte a unei tari mari si dezvoltate tot oracaiau cu independenta si uniunea cu estul de peste munti. Habsburgii au investit mult in Transilvania, Timisoara fiind primul sat iluminat, s-au facut drumuri, trenuri, fabrici, plus o civilizatie care si azi se vede ca e mai superioara celei moldovenesti, oltenesti.

Inclusiv sub pretextul conflictelor cu maghiarii si ca ei ar fi muncind mai mult fiind unii si iobagi.

View PostPlatonX, on 22 februarie 2019 - 20:06, said:


Vrei sa spui ca tarile din UE sunt sub ocupatie ? Franta, Germania, Italia ? Care tari sunt sub ocupatie si de cine sunt ocupate ?
pai sunt ocupate economic alea slabe intrate aiurea acolo de alea bogate care detin si moneda unica euro si dreptul emiterii si printarii ei.

Azi ocuparea moderna e economica. Romania depinde de totul de franta germania italia, fara ele ar intra in default si in criza umanitara ca si in anii 90 chiar mai rau.

Edited by pisoiu_22, 22 February 2019 - 21:27.


#135
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că mai degrabă globalizarea ne-a ros independenţa.
Iar faptul că depindem prea mult de lanţurile străine de magazine e de asemenea o erodare a independenţei. Aici e şi vina capitalului rezident în România, care în afară de "Dedeman" nu a reuşit să creeze nici un lanţ de magazine care să ţină.
Iar magazinele, afară de marile lanţuri şi alte excepţii încep să dispară cam des...

Edited by djl, 23 February 2019 - 01:08.


#136
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?

Quote

Nu stiu cum poti sa fii nostalgic dupa asa ceva , dar mie perioada aniilor  1990-2000 mi s-a parut mizerabila, saracie in toata regula, primitivism. E drept ca mai comunicam , dar rar gaseai romani de treaba  (ca si azi).
Pentru multi, au fost ani de "pionierat". Se intrezarea o "alta lume", se descoperea ca in fapt, exista si "altceva" fata de ce stiam. Incepand cu pulpele americane, sucurile la tec, banalele brichete, "catesofoanele" cu nume "aproape" de marca(sem sem ma frend, acum l-am furat de pe vapor)... Multi nu vazusera cum arata o marca sau un dolar, o lira... A fost perioada in care credeam ca l-am descoperit pe "Dumnezeu". Asta este motivul pentru care multi sunt nostaligici. Judecam cu experienta, cunoasterea pe care le aveam la momentul ala. Daca atunci, am fi avut cunostintele de acum, cu siguranta multi nostalgici s-ar jena.

#137
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdjl, on 23 februarie 2019 - 01:07, said:

Cred că mai degrabă globalizarea ne-a ros independenţa.
Iar faptul că depindem prea mult de lanţurile străine de magazine e de asemenea o erodare a independenţei. Aici e şi vina capitalului rezident în România, care în afară de "Dedeman" nu a reuşit să creeze nici un lanţ de magazine care să ţină.
Iar magazinele, afară de marile lanţuri şi alte excepţii încep să dispară cam des...

Nu-i asa ca era mai bine in raiul comunist al lui ceashka in care nu mai erai dependent de nimic, pentru ca toate rafturile si galantarele erau goale?

#138
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Ce zic eu şi ce înţelegeţi voi. Lol, parcă fac Poezii pentru pereţi.
Ţineam să zic că Românii ar trebui să fie interesaţi de investiţii pe termen lung (nu numai cocioabe, dughene, bodegi) şi că ţările dezvoltate ar trebui să mai aducă înapoi din industrie ca să se întărească. Sper că s-a priceput acuma.

Edited by djl, 25 February 2019 - 17:18.


#139
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Iar erodarea independenţei sunt şi aberaţiile eco-naziste impuse de U.E. şi de alţii... nu mă refer strict la România.

#140
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostJohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 21:43, said:

Vorbesti prostii.
Habar n-ai ce inseamna sa sclavagesti pe  5 milioane de lei vechi pe luna prin 2003-2005.
Stresat?
Faptul ca stai toata ziua cu nasul in telefon  din 5 in 5 minute inseamna ca esti stresat, lucrand la call-center pe 1200-1600 lei ?

Sau ca atunci dadeai la greu la sapa sau te muncea patronachele din nu stiu ce SRL dubios vreo 10-12 ore pe zi, cu ore suplimentare neplatite (ca daca nu le faceai ,iti arata usa). Cand te plictiseai, ia zii, unde te uitai?  La mecla secretarei grasane, numarand crapaturile din pereti, la acelasi dulap metalic ruginit sau faceai mazgalituri pe mobilier cu pixul din plictiseala?
Nici n-ai idee cat de mult a schimbat omenirea acest SMARTPHONE!
Plus ca s-a mai schimbat codul muncii, ca angajat ai mai multe drepturi azi decat aveai prin anii 2000.


Ca afacerist intr-adevar, aveai libertate ca puteai sa faci evaziune fiscala sau sa pui de o bisnita.
Dar in rest era groaznic.
Te plictiseai toata ziua, vorbind cu aceiasi vecini, vizionand aceleasi emisiuni TV proaste, citind aceleasi carti si ziare de 2-3 ori, mancai prost si ieftin, te imbracai in zdrente.


Am prins salariu de 330 lei in 2004, nasol, nu stiam cum sa mai fac sa mai scot si eu capul cumva la lumina. 5 milioane aveau aia care stiau meserie, doar ca atunci inca erau in tara multi meseriasi.

Nu sunt de acord cu tine ce ai spus in primul post ca oamenii nu erau de treaba atunci, eu cred ca e tocmai invers, oamenii aveau cuvant pe atunci si erau corecti. Nu toti. Daca ma  duc acum sa imi imprumute un vecin 500 de lei nu imi da aproape nimeni, zic ca nu au bani dar peste o saptamana isi schimba parchetul , termopanele si televizorul. Au devenit  aproape toti niste mincinosi si ipocriti.
Am un vecin se plangea ca traieste din pensia de 900lei, ca nu are bani si nu poate sa dea la curatenie pe scara si peste 2 saptamani si-a luat un Golf6plus si nici macar nu si-a vandut Fordul Focus.
Cred ca oamenii erau mai corecti inainte pentru ca eram cu totii egali si saraci.
Si banii aveau alta valoare, sau mai bine zis alimentele si intretinerea aveau alt pret.

#141
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?

Pentru ca iubita era cea mai frumoasa fata iar pentru viitor orice vis inca era realizabil.
In rest mizerie, saracie si bisnitareala. Dar parea bine pentru ca venea dupa comunism. Asta era fondul, nu-i dadeam atentie, aveam preocupari mult mai interesante. :)

#142
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Stai sa vezi prin anul 2050  vor fi nostalgici dupa 2020. :)

#143
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Da, cei care acum au 20 de ani. E simplu. Nostalgia e legata de tinerete.

#144
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003

View Postcap_tepos, on 22 februarie 2019 - 11:19, said:

Legat de perioada anilor 90, pe langa explozia de produse din toate dughenele, (chiar daca era inflatie, mai greu sau mai usor mi-am cumparat tot ce mi-am dorit si oricine o putea face in ciuda milogelilor) o alta chestie buna a fost ca valuta avea forta mare de cumparare, astfel ca daca erai platit in valuta, erai belfer.

Particularitatea pe care o vad acum fata de ceea ce era atunci, in afara de Internet, economic se observa o extinctie a micilor afaceri, locul fiind acaparat de multinationale. Majoritatea cunoscutilor care aveau mici afaceri atunci, ii vad acum aspirand sa intre sau sunt deja bagati pana la gat in mocirla bugetara. As incheia cu ideea ca din pacate perceptia generala a romanilor este destul de pesimista in ceea ce priveste viitorul acestei tari, iar dupa parerea mea este o exagerare. Din pacate, aceasta viziune negativa a facut sa emigreze cei mai buni dintre noi, in coroborare cu scaderea dramatica a natalitatii. Si repet, fatalismul acesta este exagerat, pentru ca eu nu cred ca o ducem in realitate mai rau ca stramosii nostri.

De acord cu randurile citate, mai ales cu textul bolduit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate