Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum arata viața după 40-50 de ani?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018
E bine dacă ajungem la 40 de ani, dar pentru mulți viața se termină cu mult înainte și oricine poate sfârși indiferent de modul de viață pe care îl are.

https://adevarul.ro/...d57d/index.html

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 20:47, said:

mă crezi că majoritatea nu vor sau nu vroiau sa se pensioneze și supa pensionare au dispărut, jobul ce le mai dădea sens și rost.

Tetris si ce jocuri mai au pensionarii de la stat... cu siguranta le dadea sens la viata ;)

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 20:12, said:

Citeam subiectul cu citatul despre trăit viața și mă gândeam că sunt și pe forum destule subiecte mai triste mai vesele, mai de viață.

Și mă gândeam așa cum o sa arate viața noastră după 40-50 de ani?
Ce o sa facem noi după 60 de ani? Majoritatea prietenilor care au acum 30 de ani sunt sunt singuri, viitorul pare ceva Lone Wolf.
asteptam sa se faca metrou spre otopeni si autostrazi, si sa se inlocuiasca tevile radet...

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La o analiza la rece, niciunul dintre voi nu va gasi argumente valide ca viata merita traita dupa 50 de ani sau ca merita muncit din greu pana la acea varsta, ca sa poti s-o arzi pensionareste dupa...
Ca lumea se agata pana la urma de ceva si dupa aceasta varsta e o realitate dar asta nu schimba fundamental lucrurile.

#23
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Și am și cunoștințe care s-au pensionat și încă lucrează, gen cumulează pensia sau au ales să nu se pensioneze, ceva mica înțelegere cu patronul.

Nu m-am gândit vreodată la treburile astea, pur și simplu urmăream un post la o firma și după ce s-au pensionat persoana respectivă a rămas și după pensie.
Nu poți să bănuiești ce gândește un om, am tot așa o cunoștință care de fata cu toată lumea zicea că vrea să se pensioneze, că etc... Și el trăgea tare să își rezolve sa mai rămână.

Cred că dacă s-ar face un subiecte despre pensionarea anticipată, majoritatea cred că ar răspunde că Da, acum, la tinerețe.



#24
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 21:43, said:

Și am și cunoștințe care s-au pensionat și încă lucrează, gen cumulează pensia sau au ales să nu se pensioneze, ceva mica înțelegere cu patronul.

Nu m-am gândit vreodată la treburile astea, pur și simplu urmăream un post la o firma și după ce s-au pensionat persoana respectivă a rămas și după pensie.
Nu poți să bănuiești ce gândește un om, am tot așa o cunoștință care de fata cu toată lumea zicea că vrea să se pensioneze, că etc... Și el trăgea tare să își rezolve sa mai rămână.

Cred că dacă s-ar face un subiecte despre pensionarea anticipată, majoritatea cred că ar răspunde că Da, acum, la tinerețe.

Eu cred că contează mult și serviciul pe care îl are cineva. Spre exemplu eu nu văd sens în viață fără muncă. Dar dacă aș munci fizic din greu e și normal că mi-a dori să ies mai repede la pensie.

#25
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
In 20-30 de ani cine stie cum or sa mai arate locurile de munca?

Nu se rezuma totul la bani dar nici nu strica sa îi ai.

#26
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 21:57, said:

In 20-30 de ani cine stie cum or sa mai arate locurile de munca?

Nu se rezuma totul la bani dar nici nu strica sa îi ai.

Ne putem imagina deja că lumea va deveni tot mai dependentă de roboți și multe meserii vor dispărea, dar vor apărea altele noi.

Munca nu înseamnă neapărat o sursă de banii, pentru unii ea este o modalitate de a-si atinge obiectivele.

#27
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Pentru toți este un mijloc de a rezolva ceva, daca facturile s-ar plati singure mâine patroni s-ar pomeni cu o dilema gen cum sa convingem persoane sa muncească.

#28
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 21:57, said:

In 20-30 de ani cine stie cum or sa mai arate locurile de munca?

Nu se rezuma totul la bani dar nici nu strica sa îi ai.

Cand ajungi sa contabilizezi doar anii, fie nu-i meriti, fie ani nu te merita pe tine.

#29
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Trista daca nu ai furat in tinerete cu milioanele, sau plina de tinerete daca ai furat in tinerete cu milioanele.

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 20:12, said:

Și mă gândeam așa cum o sa arate viața noastră după 40-50 de ani?

Edited by projectfp, 17 February 2019 - 22:14.


#30
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018
Nu m-am referit la bani, banii se pot face în multe moduri, dar viața este scurtă și ar fi o prostie să o trăim fără să realizăm ceva în ea. Mai demult dar și în prezent prin intermediul unui loc de muncă cineva își face o carieră, mai nou prin intermediul unui loc de muncă cineva acumulează experiența necesară pentru a dezvolta lucruri utile întregii omenirii și nu mă refer doar la tehnologie, dar și la medicină, știință, etc. Experiența este ceva de mare preț pe care îl vom avea și la 40-50-60 de anii dacă vom fi în viață.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La 40 de ani, viaţa e aşa cum ţi-ai făcut-o până la 39,99 ani.
La 50 de ani, viaţa e frumoasă, ai deja o oarecare experienţă, vezi altfel lucrurile, înţelegi altfel oamenii. Nasoale sunt problemele medicale ce încep să apară: ba un dinte extras, ba o durere de mijloc, ba una-două dureri pe la articulaţii...
După 50 de ani trebuie să-ţi păstrezi optimismul.

Mai presus de toate, indiferent de vârstă, trebuie să trăieşti clipa. Dacă pe o stradă mai poţi circula pe interzis, în viaţă nu o poţi lua pe contrasens.

#32
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postunbrutus, on 17 februarie 2019 - 21:41, said:

asteptam sa se faca metrou spre otopeni si autostrazi, si sa se inlocuiasca tevile radet...
Nici broastele testoase ale stranepotilor n-o sa le vada. Posted Image

#33
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Nu prea vad generația noastră a celor care tastam pe aici, sincer nu prea ne vad sa discutam politica și să facem piata sa negociem 0.50 de bani la cartof.

#34
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Sunteti pe calea cea buna cu intrebarile existentiale, chiar daca, aparent, sunt la unii momente de deznadejde.

Eu, trecut fiind de 85 de ani, va asigur ca viata este minunata la fiecare varsta.

Va mai spun ca am observat ca dificultatile le au cei care depind aproape total de compania celorlalti, care nu se simt bine cu ei insisi.
Adica lipsesc in sufletul lor niste obisnuinte, placeri, indeletniciri care nu depind de varsta / nu se modifica cu varsta.

Nu va temeti de o anumita varsta. Daca iti sunt dati multi ani pe pamant, mersul la servici este doar o etapa, ca si scoala primara.

Constat ca ce mi-am dorit cand eram mai mult sau mai putin mic de varsta, si nu aveam atunci din cauza saraciei, dobandesc acum pe neasteptate - si ma bucur, cu o putere de intelegere de necomparat.

Este un imn vechi plin de intelepciune, din care citez un fragment:

[...]

IIsuse, Pastorul cel prealuminat;

Iisuse, pazitorul prunciei mele;

Iisuse indreptatorul tineretilor mele;

Iisuse lauda batranetilor mele;

Iisuse, nadejdea cea de la moartea mea;

Iisuse, viata mea de dupa moarte;

Iisuse, linistea mea la judecata Ta;

Iisuse, dorirea mea, nu ma rusina pe mine atuncea;

[...]

Observati?, am trecut de 85 de ani, sunt la versul al patrulea.
Si totusi existenta mea, clar etapizata, este inca aproape de inceput, de momentul nasterii, comparativ cu vesnicia in care parintii mi-au dat posibilitatea sa exist, [ t1 , oo).

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,596
  • Înscris: 15.06.2007
Sa nu deschidem alt subiect: pe la ce varsta ne apucam de prospectat "piata" locurilor de veci? Sau lasam chestia asta pe seama urmasilor?  Sa isi bata ei capul si sa cheltuiasca banii?

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 21:43, said:

Și am și cunoștințe care s-au pensionat și ĂŽncă lucrează, gen cumulează pensia sau au ales să nu se pensioneze, ceva mica ĂŽnțelegere cu patronul.

Nu m-am gândit vreodată la treburile astea, pur și simplu urmăream un post la o firma și după ce s-au pensionat persoana respectivă a rămas și după pensie.
Nu poți să bănuiești ce gândește un om, am tot așa o cunoștință care de fata cu toată lumea zicea că vrea să se pensioneze, că etc... Și el trăgea tare să ĂŽși rezolve sa mai rămână.

Cred că dacă s-ar face un subiecte despre pensionarea anticipată, majoritatea cred că ar răspunde că Da, acum, la tinerețe.
pai daca sunt medici, si acuma recent le-au marit salariile, confirm legislatiei, salariile din ultimele 12 luni trag foarte mult la valoarea calculata a viitorului pensionat, si atunci au tot interesul sa mai ramana inca un numar de luni sau un an la munca, sa creasca si pensia pe masura.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostHtngf, on 17 februarie 2019 - 20:12, said:

Și mă gândeam așa cum o sa arate viața noastră după 40-50 de ani?

Dementiala, niciodata nu m-am simtit mai tanar
Abia astept sa vina vara.
Anul asta am in plan o excursie in salbaticie cu motocicleta in Newfoundland & Labrador

View Postbobitad, on 17 februarie 2019 - 20:25, said:

2.majoritatea nu au prieteni fiindca: nu au un tel si un ideal.

:lol:
Nu vad nici o legatura
Ma rog,batranetea poate

View Postmyshyk, on 17 februarie 2019 - 20:54, said:

Nu dupa atatia ani, dupa o luna si jumatate. Pentru atat m-a chemat unul dintre patronii la care am mai lucrat in decursul anilor.  Asta in ciuda alora de 45 de ani care nu-si mai gasesc nici un rost in viata fiindca nu-si gasesc un loc de munca 0 cu salariu de manager general.

Copii, ce sa le faci?

View PostAnca12, on 17 februarie 2019 - 23:02, said:

trecut fiind de 85 de ani

Ti-ai uitat cumva sexul?

Anca, trecut de 85 de ani?

Sau esti ungur

"O brad frumos"
in loc de
"Un brad frumos"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate