Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum arata viața după 40-50 de ani?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
personal, sunt de parere ca fiecare dintre noi isi traieste viata cautand acel moment perfect, acea revelatie ....ceva, care te va motiva, de fapt, e prost spus motiva...mai degraba, impacat cu tine. Ca multi ajung la o varsta, si afla ca nu exista acel moment pe care l-au cautat...

poate totusi exista :)

Nu esti pregatit pentru nimic in viata, dar totusi ai vrea sa fii....

:)

#38
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Cum arata viata dupa 50 de ani...pai, te trezesti dimineata, te uiti sa vezi daca s-a ridicat cortu'...nimic, e ca fideaua.

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Tsunnnami, on 18 februarie 2019 - 00:27, said:

Ti-ai uitat cumva sexul?

Anca, trecut de 85 de ani?
Care e legatura? Ai auzit de "Paul Anka"? De muzica lui? De sexul lui?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LX4EGvw5wP4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

 rosix, on 17 februarie 2019 - 21:42, said:

La o analiza la rece, niciunul dintre voi nu va gasi argumente valide ca viata merita traita dupa 50 de ani sau ca merita muncit din greu pana la acea varsta, ca sa poti s-o arzi pensionareste dupa...
Zici? Eu nu vad ce poate fi radical diferit (in sens negativ) la 50 de ani fata de 35 de ani cat timp ai un stil de viata relativ sanatos ... Am un amic de 50 de ani care arata de 40, se imbraca/comporta ca unul de 30, are un copil mic care abia a inceput scoala, ba chiar se deplaseaza prin oras cu trotineta :) Are o viata foarte activa, merge in fiecare an la ski/munte/mare/in strainatate, etc. Si despre mine as zice ca viata mea e semnificativ mai interesanta/productiva la 40 de ani decat era la 25-30. Dupa 30 de ani am inceput sa merg in locatii cu adevarat faine, sa ma implic mai serios intr-un hobby artistic, abia dupa 35 de ani am inceput sa frecventez evenimente de top, sa-mi definesc mult mai clar preferintele artistice, sa-mi rafinez gusturile culinare/oenologice/etc, in general am devenit mult mai selectiv in multe domenii. In general impresia mea de acum e ca pana la 30 de ani aveam o viziune mult mai limitata asupra lumii si ca abia acum incep sa aprofundez multe lucruri.

#41
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Buget.  Nivel de cultura,socializare,timp.  Ps. Nu regret nimic pana acum,am 44 plini. Cu de toate.    Da nu ma vand pe un puriu facebochist.

#42
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
@Tsunnami, te citez:

Sau esti ungur

"O brad frumos"
in loc de
"Un brad frumos"

Esti rau intentionat, inca mai spui bancuri putrede.

Acolo, este o virgula lipsa, versul adevarat fiind: O, brad frumos!  Este exclamatie de bucurie si incantare.

#43
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Vorbim de viata in general, sau viata in Romania ?

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 Anca12, on 18 februarie 2019 - 10:11, said:

@Tsunnami, te citez:

Sau esti ungur

"O brad frumos"
in loc de
"Un brad frumos"

Esti rau intentionat, inca mai spui bancuri putrede.

Acolo, este o virgula lipsa, versul adevarat fiind: O, brad frumos!  Este exclamatie de bucurie si incantare.

Tu mai zambesti si tu din cand in cand?
Nu despre asta vorbim?
VIata - Moarte?

Stii, am cunoscut o gramada de tineri chiar si pe forumul asta, care la 25 de ani nu numai ca nu mai sunt pensionari, dar sunt chiar morti.
Morti-vii

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Dupa parerea mea, viata dupa 50 de ani e mai grea la oras decat la tzara.. Ca la tzara, de bine de rau, incropesti o gospodarie si ai o ocupatie, pe cand la oras..nu poti sa plimbi cainele toata ziua, sa te rogi de el sa vrea afara... ajungi la un punct limita iar acesta iti grabeste sfarsitul.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Acu' nu stiu daca stii, dar barbatii ies oficial la pensie dupa 65 de ani in mod normal (chiar spre 70 se duce limita) ... deci teoretic ar trebui sa fii suficient de ocupat o vreme indelungata si dupa 50 de ani.

#47
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu as vrea sa am acum la sub 30 banii pe care o sa ii am la 50, s afac schimb, acum sa am bani mai multi si atunci mai putini
vreau sa imi traiesc viata cat sunt tanar nu batran

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 BlueKing-69, on 17 februarie 2019 - 21:01, said:

Si totusi, exista pe planeta asta oameni care abia dupa pensionare incep sa traiasca.
Si nu ma refer strict la asiaticii si occidentalii care dupa pensionare au timp si resurse financiare sa bata lumea-n lung si-n lat, ci la oameni care abia atunci gasesc timp si resurse sa se dedice unor pasiuni, unor cauze, sa petreaca mai mult timp cu cei dragi (familie, prieteni)...

Sunt o gramada de romani care si-au inceput viata dupa iesirea la pensie in jurul varstei de 40 de ani.I se zicea pe-atunci pensionare cu ordonanta.Ba au primit si niste sume deloc de neglijat,asta asa,ca o extra recompensa.

 on64, on 18 februarie 2019 - 16:45, said:

eu as vrea sa am acum la sub 30 banii pe care o sa ii am la 50, s afac schimb, acum sa am bani mai multi si atunci mai putini
vreau sa imi traiesc viata cat sunt tanar nu batran

Io zic sa-ti traiesti viata si acum si atunci,cand vei fi mai batran.
Apropo,la 50 de ani inca esti departe de batranete.

#49
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
n-am bani ca sa imi traiesc viata

#50
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Tu ești cel cu frustrările pe părinți, nu ?
Tu degeaba ai avea bani că ai găsi alte motive de nemulțumire și tot nu ți ai trăi viața.
Ce crezi, un orfan care învață și muncește și se realizează își trăiește viața ?

Sau pt @rosix, care spunea că la 50 de ani e stop joc. Oare Putin sau Trump își trăiesc viața sau joacă teatru pe la televiziuni ?
Fiecare om își are motivațiile lui, fiecare vârstă își are mulțumirile ei, astea sunt gânduri infantile că de la o vârstă nu mai ai plăceri sau motive să ți trăiești viața.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 on64, on 18 februarie 2019 - 16:45, said:

eu as vrea sa am acum la sub 30 banii pe care o sa ii am la 50, s afac schimb, acum sa am bani mai multi si atunci mai putini
vreau sa imi traiesc viata cat sunt tanar nu batran

:lol:
Iti dau tot ce am, raman in pensinelul gol, nu glumesc, o dezbrac si pe nevasta-mea, imi lasi doar catelul si facem schimb de varsta
TOT, si pasapoartele, in curand 3 pasapoarte, dar lasa ca tu nu esti cu munca nu-ti trebuie, ti-l dau numai p-ala canadian sa te plimbi unde vrei

 on64, on 18 februarie 2019 - 19:28, said:

n-am bani ca sa imi traiesc viata

Nu-ti trebuie bani sa-ti traoesti viata, iti trebuie numai libertate, atat, numai libertate, restul ar trebuisa fie floare la ureche

 Amaryl, on 18 februarie 2019 - 21:12, said:

pt @rosix, care spunea că la 50 de ani e stop joc. Oare Putin sau Trump își trăiesc viața sau joacă teatru pe la televiziuni ?

Jesus!
Pai tu compari 2 titani absolut universali ai Cosmosului din toate timpurile cu luzerii?
:lol:

#52
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Eu nu compar nimic.
S au exprimat însă niste păreri categorice pe aici cum că la 50 de ani ești zero.

Ăia doi au fost primii care mi au venit în cap drept contraargument...

#53
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Am auzut frecvent  la tineri ca gata, viata se termina odata ce ai 30, ca aia de 40 sunt terminati si nu mai are nimeni nevoie de ei.
Este rezultatul propriei prostii si a celei inoculate de societatea primitiva in care traiesc, rezultat care-i face pesimisti si fara incredere in fortele proprii. Evidenta lipsa de educatie sociala si de contact cu realitatea.

Odata ajunsi “ peste” 30 sau 40 le vine mintea la cap - daca mai exista si nu e inca ascunsa prin pantaloni - si schimba foaia complet. Viata ii obliga. Cei care insa au ratat startul, crezand cu adevarat in prostia cu 30, se caiesc degeaba, trenul a plecat si e tare greu de prins din urma daca nu au facut antrenament la vremea cand trebuia facut. Adica daca si-au irosit anii tineretii doar pe frivolitati, distractii si viata usoara.

Pe de alta parte sa fim corecti cu toata lumea si sa recunoastem diversitatea extrema a caracterului oamenilor si ca ceea ce ni s-a potrivit sau intamplat noua nu e valabil pentru marea majoritate a celorlalti.

Sigur ca e gandire infantila, cum bine spunea un coleg mai sus, mai ales cand ne referim la alt coleg, cel cunoscut ca avand probleme serioase de integrare in societate.
Cu toate acestea, uneori insistenta de a lamuri pe unul sau altul ( nemultumiti de viata lor) ca gresesc reprezinta o pierdere de vreme daca ei insisi nu vor sa se desprinda de situatie, si doar asteapta compatimire din partea celorlalti.

Depinde desigur si de mediul in care traiesc, de societate si obiceiurile ei. In Ro din pacate este inca foarte raspandita ideia ca dupa 30 ani (la femei) respectiv 40 (b) cam gata cu atractivitatea la angajari ca sa nu zic si de cea matrimoniala :D .
Societate deformata, practic  distrusa de prostie si saracie, de lipsa de educatie care creaza o spirala din care multi tineri nu pot iesi. Adica sunt terminati - de altii.
Am cunoscut asta, ce-i drept indirect, prin experientele sotiei in anii 90 si 2000 in Ro. Angajatori care nu mai vroiau decat sub 30. Nu conta experienta, scoala, educatia, caracterul. Varsta in primul rand, abia apoi eventual ceva legat de hartiile de la scoala. Normal ca, pusi in fata acestor realitati tinerii sa aiba o teama fata de acele cifre fatidice, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se dea batuti.

#54
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Tsunnnami, on 19 februarie 2019 - 00:26, said:



:lol:

Pai tu compari 2 titani absolut universali ai Cosmosului din toate timpurile cu luzerii?
:lol:
Ma dobori cu personalitatea ta, atat de culturala...
Il faci pe om sa se simta mic si minuscul, pe langa universalitatea cosmologica atemporala, ce o posezi.

Edited by Cr1spy, 19 February 2019 - 06:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate