Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Teapa reduceri epiesa.ro

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cumpar de mult timp de la epiesa.ro. Am fost relativ multumit ( desi in cateva randuri am primit piese care fusesera desfacute - se vedeau urme de amprenta de mecanic pe ele si ambalajul fusese deteriorat ) dar ..piesele au fost conforme , am inteles si am acceptat faptul ca poate cineva a comandat piesa gresita si s-a intors la ei , care mi-au vandut-o mie . nu-i foarte corect dar am inteles asta . Azi intru pe contul meu de yahoo si aflu ca pe epiesa.ro este o reducere "speciala" pentru mine ( fiind abonat ) de 40 %. Intamplator am cautat de ceva vreme un rulment spate cu tot cu fuzeta ( asa vine din fabrica ) pentru o Fabia . Stiam preturile , le notasem , urma sa comand inainte de schimbarea rotilor de vara  Ma gandesc eu : " hai sa fac o aroganta si sa comand sa vad ce reducere imi dau astia . Ajung la sectiunea rulmenti si ...stupoare . Preturile " cu reducere " erau de fapt preturile reale pe care la notasem cu o saptamana inainte si preturile " intregi " la care se aplicase inchipuita reducere erau de fapt preturile reale la care se adaugase un procent de 40 % din valoarea initiala.
Evident ca aceasta politica de marketing este de fapt o politica de vanzari inselatoare si intra sub incidenta articolului 7 din legea 363/2007.
Asta inseamna sa strici o relatie comerciala care functioneaza , mintind clientii fara a fi nevoit sa o faci  . chiar aveau preturi rezonabile si intentionam sa cumpar de la ei dar politica lor imi jigneste inteligenta asa ca m-am hotarat sa ii evit de acum inainte .
Nu stiu daca forumul are vreo relatie cu situl respectiv , sper sa nu exista si sper ca postarea sa ramana pentru a putea fi citita de toti cei care vor sa cumpere de la un comerciant fara scrupule care foloseste practici interzise. Din pacate este una dintre putinele metode de " pedepsire " a comerciantului , pentru ca sesizarea la OPC ar insemna sa ma implic aiurea intr-un conflict care nu ma priveste . Totusi , sper ca Softpedia sa lase postarea pentru ca mi se pare o modalitate murdara , incorecta , jignitoare prin care un comerciant vrea sa castige piata.

Edited by JurasikMan, 16 February 2019 - 16:36.


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
wow!
exact ca marile magazine de black friday! Posted Image

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Dar e ceva normal. Ti se pare ca e singurul comerciat care face asta? Uite ssd-urile la emag, apar cica cu reducere, dar asa e afisat de mai mult de jumatate de an, e o simpla minciuna ca sa ia mintile clientilor ahitiati dupa reduceri.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
articolului 7 din legea 363/2007. - mai precis, care din cele 5 puncte ?

sesizarea la OPC ar insemna sa ma implic aiurea intr-un conflict care nu ma priveste - cum adic anu te priveste ?
Pai, nu ai vrut tu sa cumperi si nu tu te-ai simtit inselat ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am inteles daca pretul ala "redus" e pentru toata lumea, sau doar pentru tine.

Daca e doar pentru tine, ai un pret redus (nu conteaza cat era saptamna trecuta)

Edited by pasilla, 16 February 2019 - 16:52.


#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 lucifer76, on 16 februarie 2019 - 16:48, said:

Dar e ceva normal. Ti se pare ca e singurul comerciat care face asta? Uite ssd-urile la emag, apar cica cu reducere, dar asa e afisat de mai mult de jumatate de an, e o simpla minciuna ca sa ia mintile clientilor ahitiati dupa reduceri.

Aha, nu șunt singurul care a văzut reducerile fake

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ok, unde-i țeapa?
Ai cumpărat ceva până la urmă sau nu?

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Reducerile sunt pentru toata lumea , dar erau prezentate in contul meu ca fiind personale . Insa nu asta este problema ci faptul ca mint in legatura cu o reducere care nu este reducere . Este de fapt o mentinere a pretului real , mascat intr-un pret redus prin inventarea unor preturi " intregi " mai mari decat sunt in realitate. in asta consta practica comerciala inselatoare . Greseala este de fapt aceea ca s-au aruncat la cifre mari si astfel este izbitor faptul ca preturile " intregi " de la care s-au facut inchipuitele reduceri , sunt de fapt preturi ireale. Daca se multumeau cu un 5-10% nu era asa de evidenta intentia de inselatorie , insa pentru impact maxim au mers pe 40 % .
Ericmario , daca nu ai inteles singur unde-i teapa .....ma tem ca nu te pot lamuri nici eu .

Edited by JurasikMan, 16 February 2019 - 17:01.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista un mercurial al preturilor.
Pretul "intreg" este pretul cu care un comerciant pune in vanzare un produs.
Azi poate fi 1 leu, maine 10 lei.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am cumparat multe piese de la https://www.epiesa.ro/ si sunt multumit! Posted Image

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 JurasikMan, on 16 februarie 2019 - 16:58, said:

Reducerile sunt pentru toata lumea , dar erau prezentate in contul meu ca fiind personale . Insa nu asta este problema ci faptul ca mint in legatura cu o reducere care nu este reducere . Este de fapt o mentinere a pretului real , mascat intr-un pret redus prin inventarea unor preturi " intregi " mai mari decat sunt in realitate. in asta consta practica comerciala inselatoare . Greseala este de fapt aceea ca s-au aruncat la cifre mari si astfel este izbitor faptul ca preturile " intregi " de la care s-au facut inchipuitele reduceri , sunt de fapt preturi ireale. Daca se multumeau cu un 5-10% nu era asa de evidenta intentia de inselatorie , insa pentru impact maxim au mers pe 40 % .
Ericmario , daca nu ai inteles singur unde-i teapa .....ma tem ca nu te pot lamuri nici eu .
In general, nu poate nimeni (adica institutie stat) sa impuna anumite preturi.
De asta se ocupa economia de piata.
Impun doar niste eguli de stabilire a preturilor.
Si a reducerilor.
Fiecare comerciant isi stabileste preturile si promotiile dupa cum doreste el, in limita legii, bineinteles.
Tu poate ai vrut sa spui chestia aia cu "pretul din ultimele 30 de zile".
De aia am si intrebat precis carte litera din articol, vad ca nu am primit raspuns.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 buyonevideo, on 16 februarie 2019 - 17:09, said:

Tu poate ai vrut sa spui chestia aia cu "pretul din ultimele 30 de zile".
Vrajeaza, sunt asazise reduceri de mai mult de jumatate de an. Fata de ce se raporteaza? Uite, inteleg ca acum o luna un produs a fost 200 lei si acum la reducere este 160, dar cand pretul e 160 de sase luni, nu mai e reducere ci tzeapa si ar trebui sa fie ilegala.

#13
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
reducerea se aplica la pretul initial cu care a fost listat produsul. daca azi pun un produs cu 1000 lei si peste o luna il scad la 800. dupa aia daca vreau sa il reduc cu 25%, voi pune pretul de 750 lei pt ca reducerea se aplica la pretul initial. e o chichita de care magazinele stiu sa profite. nu e neaparat o teapa si nici o minciuna. acum o luna produsul costa 800 lei, azi la promotie costa 750 (25% reducere)

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In domeniul pieselor este o anumita modalitate de vanzare. Piesele vin de la diferiti producatori si , in general , dintr-un mare depozit local de piese . Este evident ca epiesa nu are piesele pe stoc , ei fiind doar un magazin online care are contracte cu furnizori . De cate ori am cumparat de pe epiesa nu mi-a venit factura cu epiesa ca vanzator ci cu diferiti intermediari , diferite firme care trimit direct la cumparatorul final . Probabil sa epiesa isi ia comisionul si atat. Era destul de evident ca nu putea impune la mai multi intermediari sau producatori sa faca o reducere de 40 % ...ca vroiau ei , deci este clar ca nu aveau cum sa obtina astfel de discounturi . Tocmai de aici reiese intentia de inselatorie , prin faptul ca preturile pe care ei le-au avut de multe luni , si care sunt fixate de piata si de concurenta , pentru ca internetul este accesibil oricui si nu poti veni cu preturi mult mai mari decat concurenta ca internetul te da de gol si dai faliment . Chestia este ca "reducerile " reprezinta o mare inselatorie pentru ca nu sunt reale , dar sugereaza clientului ca are in fata o mare afacere. Pentru cei care nu cunosc domeniul , aceasta este o practica ilegala si ar trebui anmendata de autoritati . Cati sunt ca mine care cauta 3 luni sa-si ia un rulment cu fuzeta ? Multi ar pune botul la asa-zisa reducere si ar fi de fapt inselati .

Edited by JurasikMan, 16 February 2019 - 17:49.


#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu se intelege unde-i teapa .
Teapa era daca comandai ceva si primeai altceva , sau daca produsul in momentul comenzii avea un pret si la tine ajungea cu alt pret .
Dar tu ai vazut pretul afisat in momentul comenzii , deci aplicai comanda in cunostinta de cauza . Nu era nimic ascuns . Deci...unde-i teapa ?
Ca nu era cum ti-a fi convenit tie cu 40% reducere , e altceva . Asta se cheama marketing .
Daca nu ai observat acum se vinde patrunjelul in piata cu 0.99 bani , merele cu 2,99 lei/kg,.carne tocata cu 14,99 lei/kg , ..etc.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 JurasikMan, on 16 februarie 2019 - 17:48, said:

Cati sunt ca mine care cauta 3 luni sa-si ia un rulment cu fuzeta ? Multi ar pune botul la asa-zisa reducere si ar fi de fapt inselati .
Si pe mine ma deranjeaza stilul asta de "marketing", dar nu e teapa.
1. Ai posibilitatea sa accepti, sau nu pretul. Nu esti client captiv.
2. Exista internet (blestemul comerciantilor). Poti verifica oricand preturile celorlalti comercianti.

Edited by pasilla, 16 February 2019 - 17:56.


#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 JurasikMan, on 16 februarie 2019 - 17:48, said:

..., ei fiind doar un magazin online care are contracte cu furnizori . De cate ori am cumparat de pe epiesa nu mi-a venit factura cu epiesa ca vanzator ci cu diferiti intermediari , diferite firme care trimit direct la cumparatorul final . Probabil sa epiesa isi ia comisionul si atat. Era destul de evident ca nu putea impune la mai multi intermediari sau producatori sa faca o reducere de 40 % ...ca vroiau ei , deci este clar ca nu aveau cum sa obtina astfel de discounturi . Tocmai de aici reiese intentia de inselatorie , prin faptul ca preturile pe care ei le-au avut de multe luni , si care sunt fixate de piata si de concurenta , pentru ca internetul este accesibil oricui si nu poti veni cu preturi mult mai mari decat concurenta ca internetul te da de gol si dai faliment .
Tragi concluzii eronate .
In primul rand , asa procedeaza majoritatea vanzatorilor pe internet . Nu e logic ca fiecare sa fie importator si sa vanda pe eceasi piata . Exista unul sau doi importatori si toti vand prin ei .
In alta ordine de idei, nu e treaba ta ca si cumparator de unde-si iau ei comisionul si cat este . Daca-si permit sau nu sa faca discounturi si in valoare de cat .
Treaba ta este doar sa te uiti la marfa , la pret si in functie de asta stabilesti singur daca merita sau nu sa o cumperi .
Asta cu pretul stabilit de concurenta e din povesti . Daca vor pot sa vanda orice produs la 1 leu si au bagat concurenta in faliment . Ei raspund pentru deciziile lor .

Edited by ndor, 16 February 2019 - 18:04.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mereu teparii de la epiesa practica astfel de reduceri fictive, intra pe autokarma ca fara reducere iesi mai ieftin...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate