Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cheita lipsa la protectia saltea IKEA

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Buna,

azi am vrut sa scot protectia de saltea la o canapea IKEA  ca sa o curat,  dar am constat ca are ambele cheite lipsa -acul de siguranta a fost pus de mine incercand sa trag de ceva. Fermoarul e blocat. E vreo ezolvare - gen parca n-as crede ca ambele cheite erau defect din fabrica?

Arunc protectia? ce sa fac?

Attached Files


Edited by cineva80, 16 February 2019 - 12:57.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Nu ai destula dexteritate sa deschizi un fermoar blocat?
Si cum ar putea sa te ajute careva pe forum?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
discutam pe poza prezentata.
daca ai sa te uiti in partea stinga a cheitei, vei observa ca exista o "limba" care intra intre dintii fermoarului si care o impiedica sa gliseze. trage de ac in sus si apoi lateral, si va functiona ;)

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
asa sunt toate (daca nu cumva doar 3 sunt defecte, doua la tine si una la mine) :)

ideea e ca protectia asta trebuie scoasa rar, asa ca au preferat sa elimine de tot "cheita" fermoarului. pastreaza acul de siguranta ;)

#5
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 _Smiley_, on 16 februarie 2019 - 13:43, said:

asa sunt toate (daca nu cumva doar 3 sunt defecte, doua la tine si una la mine) Posted Image

ideea e ca protectia asta trebuie scoasa rar, asa ca au preferat sa elimine de tot "cheita" fermoarului. pastreaza acul de siguranta Posted Image

Acul de siguranta l-am pus eu. Totusi e blocat trag de el degeaba.

Murphy, auzisem eu de o limba dar aici desi am tras de el in diverse unghiuri n-am reusit. Ma gandeam ca poate are cineva vreo idee :)

#6
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Iti faci cheita din colier din plastic, model mai mic si ingust ca sa iti incapa acolo.
https://www.total-sh.../44-500x500.jpg

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 cineva80, on 16 februarie 2019 - 13:48, said:

Murphy, auzisem eu de o limba dar aici desi am tras de el in diverse unghiuri n-am reusit.

sa stii ca nu am glumit, iar de tras trebuie mai intai in sus, si dupa aia in lateral in directia de deschidere, nu "alte unghiuri".
limba de care spuneam, este o prelungire a tablitei pe sub care ai bagat acul, vezi la care cap al cheitei se observa o miscare, cind tragi de ac in directie perpendiculara pe planul fermoarului, pentru ca din poza, sus poate fi in oricare directie ...;)

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 cineva80, on 16 februarie 2019 - 12:57, said:

Arunc protectia? ce sa fac?
Dechizi fermoarul cu blocator....simplu

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 cineva80, on 16 februarie 2019 - 13:48, said:

Acul de siguranta l-am pus eu. Totusi e blocat trag de el degeaba.

daca te uiti cu atentie in gaura din fermoar in care ai bagat acul de siguranta ai sa vezi o bucatica mica de tabla. trebuie sa apesi cu acul pe ea si apoi sa tragi.
sau cauta ceva mai gros decat acul se siguranta, care sa actioneze automat si mecanismuld e blocare.

daca tot nu reusesti, pune o poza cu fermoarul din lateral (eventual fara acul de siguranta)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate