Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Reintoarcerea in Romania / Observatii despre relatii, comunicare, atitudine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
Aici sunt observatiile mele esentiale pentru cei care intentioneaza sa
se reintoarca in Romania. Aceste note se adreseaza exclusiv celor plecati din
Romania de foarte mult timp, preponderent in Europa Occidentala, care au o
pregatire profesionala peste medie si care cunosc foarte bine societatea si
mentalitatea tarii din care doresc sa se reintoarca in Romania. In textul de mai jos,
termenul de "roman" se refera la cei nascuti si crescuti in Romania, indiferent de
nationalitate.

1. Faceti un scrutin critic al relatiilor (prieteni, cunoscuti, fosti colegi) pe care le
aveti in Romania.
Succesul reintoarcerii in Romania depinde in primul si in primul rand
de relatiile pe care le aveti in tara. Chiar daca nivelul de
socializare in Romania este ridicat, calitateta relatiilor este de
nivel foarte superficial. In Romania este practic imposibil, sa te poti
"baza" pe cineva. Cheia succesul depinde de constientizarea acestei
stari de fapt.

2. Evitati orice discutie pe teme politice, sociale, etc referitoare
la societatea din care veniti. Evitati orice discutie referitoare la
motivul reintoarcerii in Romania. Evitati orice dezbatere indiferent
de subiectul de discutie.

Handicapurile majore ale romanilor sunt multiple. In contextul
reintoarcerii in Romania, doua sunt esentiale:

2.1. In Romania oamenii sunt privatii de informatii. In Romania
practic nu exista presa. Romanii nu doar ca sunt neinformati,
dar sunt supusii unei terori mediatice permanente.

2.2. Romanii nu sunt capabili de dezbaterii, de discutii critice,
opinii diferite. Aceasta caracteristica primitiva implica, de regula,
o degenerare a discutiilor sau dezbaterilor in afronturi personale,
fara nici un castig real. Daca acest handicap nu reprezinta o
particularitate romaneasca, implicatiile in demersurile personale sunt.

3. Evitati socializarea excesiva.
Fiti scump cu "actul de prezenta", nu va pierdeti vremea cu vizite de
complezenta. Preferati intilnirile pe "terenul propriu" sau pe un "terenul neutru".

4. Interactionati cu autoritatile romane, fara idei preconcepute.
Nu plecati de la premiza ca angajatii de stat sunt incompetenti.

5. Indiferent de gradul de calificare si experienta profesionala de
care dispuneti, este practic imposibil sa gasiti un "post" care sa va
asigure o subzistenta decenta. Nu pentru ca nu ar exista, sau nu ar fi
cerinta. Pur si simplu datorita faptului ca astfel de pozitii sunt
controlate de specimene fara scrupule, care nu au nici un interes
"sa-si pericliteze situatia". Concurenta pe posturi in Romania este maxima.

Un motiv "din inconstient", "de binevoitor" care va indruma sa nu va
intoarceti in Romania, este tocmai acesta: pentru a nu devenii
un concurent in plus pe piata de munca.

6. Fiti flexibili daca sunteti expusi la "provocari".
De regula nu raspundeti la provocarii. In majoritatea cazurilor,
modul cel mai eficient este de comunica foarte direct, concis,
folosind o politete formala, rece, fara acolade. Totusi in anumite
cazuri, foarte rare, trebuie sa fiti capabil sa dati cu pumnul in
masa si sa folositi limbajul liicios, de "barbat adevarat".

7. Daca va loviti de probleme, concentrati-va pe rezolvarea lor.
Evitati lamentarile de genul "In tara X chestia cutare nu se
concepe" samd etc. O astfel de atitudine nu este benefica.

8. Cel mai important: De regula, romanii nu comunica cu argumente rationale
(o caracteristica a popoarelor germanice). Aspectul emotional este preponderent.
De cele mai multe ori, temele de discutie nu au absolut nici o relevanta,
impresia conteaza si mai ales alintarea EGO'ului personal.
Vezi punctele 2 si 3 mai sus.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
3,2,1....cand ajungi la concluzia ca ai luat o decizie proasta sa revii in RO ?

#3
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Multi vor spune ca nu este asa: tu ai o parere, ei alta - ceea ce este absolut normal si acceptabil.  Dar mai apoi, pregateste-te de cei care vor tine sa iti schimbe parerea si sa fii de acord cu ei, desi tu doar ti-ai exprimat un punct de vedere si nu ai incercat sa ii schimbi pe ei.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru cei plecati mai demult din tara, nu mai exista solutia cu "reintoarcrea in Romania. Pentru ca, in ziua de azi, chestia asta e echivalenta cu migrarea intr-o tara straina, pe care n-o cunosti aproape de loc. . Nici o asemanare intre ce-ai lasat cand ai plecat si ce vei gasi cand vei reveni.

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
În România se întorc hoții căutați de poliție, DNA, etc atunci când reușesc să obțină autoritațile extrădarea, restul pe măsură ce prind rădăcini aici adică își fac prieteni, achiziționează propietăți, dobândesc o poziție mai bună în societatea adoptivă, nu se vor mai întoarce, există totuși o singură mare excepție, dacă intră în recesiune țara adoptivă, din zona mea majoritatea sunt plecați în Spania și Italia în alte țări mai puțini dar a fost o perioadă în care au fost mulți plecați în Grecia și după ce a lovit criza majoritatea sau întors dar au fost doar în trecere pe acasă cât sau reorientat spre alte meleaguri. Posibil ca după Brexit să fie un mic exod înapoi din Anglia dar majoritatea cred că vor pleca spre Germania ulterior.
În ceea ce mă privește nici concediile nu mă interesează să le fac în România.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am vecini care sunt plecati din '95 in state, unde au avut salariu de 17000 USD/ luna, plus plata ore suplimentare dublu si chiar triplu in weekend, si care acum se intorc in tara, si nu doar ei pensionari, ci si copii lor de 20 si ceva de ani, si nu se mai streseaza atat, isi fac prieteni f. usor.
Sunt tot romani, deci nu au cum sa nu se integreze in peisaj.

De altfel cunosc si nemti-nemti si americani, si de alte neamuri, care se integreaza bine merci fara atatea stresuri.
Prostia oamenilor domina in toata lumea, diferentele nu sunt asa mari aici, e chiar mai rau in alte parti. Chiar mult-mult-mult mai rau, in tari in care poate nu te astepti.
Ce e catastrofal de grav in RO e ca prostii ocupa si majoritatea posturilor de management, chestie mult mai rara in alte parti.
E o rara exceptie de la regula cand gasesti in RO un manager bun.
Exista si exceptional de buni in RO, dar sunt mai rari decat aia prosti afara- care sunt extrem de rari acolo.
Prosti multi sunt peste tot, dar in tarile care o duc bine nu-i prea gasesti in posturi de management.

Edited by loock, 15 February 2019 - 19:29.


#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Bre eu nici nu am stat asa mult afara dar recunosc ca puncte;e 2 impreuna cu 2.1 si 2.2 si 8 sunt o mare problema la romani. Romanii nu sunt capabili sa accepte si parerile altora chiar daca exista argumente.
Si vezi asta peste tot: pe forumuri la orice discutie, pe facebook sau intr-o discutie efectiva fata in fata. Si despre orice subiect, nu conteaza, despre politica, despre sport, despre masini, despre telefoane... despre orice ar fi vorba romanul crede ca detine adevarul absolut si nu accepta altceva. Si mai sunt si ranchiunosi, de exemplu i-am demontat o idee unui coleg de job odata si de atunci se poarta de parca am fi dusmani nu colegi. Nu inteleg...

Edited by Seteh, 15 February 2019 - 19:32.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Un mare impediment moral in calea celor care vor sa revina in tara il reprezinta, dupa parerea mea: familia, neamurile, prietenii si cunoscutii. Aproape toti se uita chioras, critic, depreciativ. Rar gasesti un om care sa fie constructiv.

Adaptarea pe piata muncii este foarte grea, mai usor au reusit cei care s-au intors in agricultuta si au promovat o interactiune minima cu tot sistemul. Nu munca in sine te omoara ci interactiunea cu sistemul si intratul in hora de relatii romanesti.

Edited by rosix, 15 February 2019 - 19:34.


#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Apropo de întoarcerea după ieșirea la pensie cred că am mai spus-o, problema este că aici în Germania speranța medie de viață este pe la 84 ani la bărbați iar în România este de 69 ani, asta datorită serviciilor de sănătate diferite calitativ dar cred că sunt și alți factori, stres, condiții mai dificile de viața etc. Deci asta ar însemna să renunț la 15 ani din viață dacă mă întorc, deci alegerea este deja făcută. E drept că mai am destul până la pensie și e posibil ca nivelul de trai din România să îl depășească pe ăla din Germania ori în cazul ăsta mă mai gândesc Posted Image

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmyshyk, on 15 februarie 2019 - 19:20, said:

Pentru cei plecati mai demult din tara, nu mai exista solutia cu "reintoarcrea in Romania. Pentru ca, in ziua de azi, chestia asta e echivalenta cu migrarea intr-o tara straina, pe care n-o cunosti aproape de loc. . Nici o asemanare intre ce-ai lasat cand ai plecat si ce vei gasi cand vei reveni.

Prejudecatile pe astea pe mine ma omoara. Daca oamenii aia fac foamea pe acolo, nu e mai bine sa-si incerce din nou sansa in tara lor?

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostSeteh, on 15 februarie 2019 - 19:31, said:

Bre eu nici nu am stat asa mult afara dar recunosc ca puncte;e 2 impreuna cu 2.1 si 2.2 si 8 sunt o mare problema la romani. Romanii nu sunt capabili sa accepte si parerile altora chiar daca exista argumente.
Si vezi asta peste tot: pe forumuri la orice discutie, pe facebook sau intr-o discutie efectiva fata in fata. Si despre orice subiect, nu conteaza, despre politica, despre sport, despre masini, despre telefoane... despre orice ar fi vorba romanul crede ca detine adevarul absolut si nu accepta altceva. Si mai sunt si ranchiunosi, de exemplu i-am demontat o idee unui coleg de job odata si de atunci se poarta de parca am fi dusmani nu colegi. Nu inteleg...

Nu e o caracteristica specifica doar romanilor - de altfel parca a notat asta si in OP.
Ia patea buna a lucrurilor - iti arata imediat care sunt prosti, limitati, ignoranti, sti de cine sa te feresti, si chiar si cu cei care de voie de nevoie mai urmeazaza sa interactionezi, clienti, bani, etc., esti atentionat cum si ce vorbesti. Nu e specific doar romanilor.
Sunt tari in care oamenii nu-ti spun in fata imediat ca au alta parere, si asta poate sa fie mult mai rau. Nu este vorba doar de bun simt cum se poate interpreta. Desigur ca unii au mult mai mult bun simt, dar sunt si conotatii negative legate de respingerea celor care au alte idei.
E valabil si in Danemarca si in alte tari scandinave.
In Franta si chiar si prin Germania, daca deschide cineva subiectul religie, se uita la el ca la un nebun si se muta la alta masa...

Edited by loock, 15 February 2019 - 19:51.


#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postloock, on 15 februarie 2019 - 19:26, said:

Am vecini care sunt plecati din '95 in state, unde au avut salariu de 17000 USD/ luna, plus plata ore suplimentare dublu si chiar triplu in weekend, si care acum se intorc in tara, si nu doar ei pensionari, ci si copii lor de 20 si ceva de ani, si nu se mai streseaza atat, isi fac prieteni f. usor.
Sunt tot romani, deci nu au cum sa nu se integreze in peisaj.

De altfel cunosc si nemti-nemti si americani, si de alte neamuri, care se integreaza bine merci fara atatea stresuri.
Prostia oamenilor domina in toata lumea, diferentele nu sunt asa mari aici, e chiar mai rau in alte parti. Chiar mult-mult-mult mai rau, in tari in care poate nu te astepti.
Ce e catastrofal de grav in RO e ca prostii ocupa si majoritatea posturilor de management, chestie mult mai rara in alte parti.
E o rara exceptie de la regula cand gasesti in RO un manager bun.
Exista si exceptional de buni in RO, dar sunt mai rari decat aia prosti afara- care sunt extrem de rari acolo.
Prosti multi sunt peste tot, dar in tarile care o duc bine nu-i prea gasesti in posturi de management.
Da, se intorc la pensie, sau la varsta de aur (50-65 de ani, depinde... etc), cand traiesc din investitii, acumulari etc. Din punctul asta de vedere, Romania poate fi o tara convenabila, cu exceptia anumitor aspecte (sanatate, interactiune cu statul). Dar altfel, tinand cont ca poti trai decent (neavand alte cheltuieli majore - copii, chirie) cu 5-600 de EUR /om, hai spre 1000 daca mai ai si masina etc, Romania este o optiune. Mai ales ca e o tara cunoscuta cat de cat - stii limba, locurile. In orice alta tara, s-ar mai adauga minim 700 EUR in plus: chirie, sanatate, alte taxe, servicii. Nu e de colea...

Daca ai 5-6 proprietati, ai actiuni (exista ITisti care traiesc din asta, unii celebri), atunci poti sta si i Romania, undeva retras la tara (nu chiar), sau intr-o zona inca neaglomerata, dar cu acces la un orasel pentru aprovizionare. Vorba aia, nu ai un job, nu mai ai stresul timpului, poti pierde tot timpul din lume pe drumuri: mai platesti o taxa, mai incasezi o chirie, mai iti duci damigenele la tara (imi vine in minte M. Rotenberg Posted Image), te mai intalnesti cu prietenii etc. Not bad, not at all... Posted Image Eventual poti lua ceva part time ca profesor sau altceva, daca vrei. Dar presimt ca orice interactiune cu sistemele si statul iti va provoca repulsie, daca e sa o iei in serios.

Deci: asa m-as intoarce si eu. Dupa ce ai vazut Mecca, nu iti mai trebuie, de la o varsta. Iar copiii... n-au dat inca de greu. ;)

Edited by aaaa4567, 15 February 2019 - 19:54.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Omul ( initiatorul ) pare patit rau . Bre , esti putin prea analitic . Relatiile cu oamenii sunt guvernate de adaptabilitatea celor ce participa la relationare. Tu pari sa ai un grav handicap in domeniul acesta . Nu mai analiza asa mult prezentul ca nu mai ai timp sa il traiesti . Toti avem hibe. Daca platesti/raspunzi celor din jurul tau in functie de  meritele  / virtutile  pe care le au,  ramai singur , aici incluzand si familia si prietenii apropiati .
Hai sa-ti povestesc una faina , de memorat. Am fost o gasca destul de stransa. Unul dintre noi a plecat in Canada. S-a intors prima data dupa vreo 7 ani si , ca de obicei , s-a dat un chef la mine acasa . La chef a venit toata gasca. Canadianul a zis ca ne adunam si stabilim ce cumparam. Bastinosii ( cu exceptia mea care eram si gazda ) nu au conceput asa grozavie considerand ca ala care a venit din Canada trebuie sa faca un chef monstru pe banii lui ca sa dovedeasca ca ii merge bine si ca ideea de a emigra a fost inspirata. Eu , ca gazda , am scos niste vin , niste tuica , aveam un carton de sticle de Stella ( ca-s os domnesc  , beau numai bere de calitate ) ...si pana cand s-au tot codit care cum sa dea si care cum sa plece la cumparaturi , am scos eu niste cotlet , ceva carnaciori , o muratura , un vinisor de la rece ...si s-a intamplat minune pana spre dimineata . Dupa chef am fost contactat de canadian care si-a exprimat sila si dezgustul fata de ceilalti prieteni din gasca , multumindu-mi pentru implicare ...iar gasca m-a sunat sa ma compatimeasca ca nesimtitul de canadian nu a vrut ( a dreaq chielea pe el ) sa dea nimic .
Acum sa-ti explic morala povestii :
1) bastinosii au fost convinsi ca 'hala canadian doarme prin parcuri invelit in ziare si e un prapadit
2) canadianul a fost convins ca Romania este o tara de kakat si romanii sunt niste pomanagii
3) eu m-am ales cu paguba ...si cu faptul ca am spalat pahare si farfurii dupa ei ...

Intelegi cum sta treaba cu relationarea ? Fiecare o vede din punctul lui de vedere . Gasca ramasa si canadianul nu s-au mai vazut intre ei , dar eu ma vad inca si cu toti . Asta-i politica relationarii , bre . Nu este cu "compensare " ...este cu " omenie " , este cu " toleranta " pentru tot felul de magari ...ca daca ma gandesc bine , fata de mine au fost magari toti participantii .

Edited by JurasikMan, 15 February 2019 - 19:57.


#14
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Ma bag si eu in discutie ! De cate ori vin in tara, trebuie sa ii pup pe toti in fund si sa ma prefac ca sunt fericit ca ii vad, revad. In afara de doi oameni buni, restul sunt pleava, oameni pe care ii cunosc.
Pentru discutii interminabile de genul ''Baaaa ! Tu castigi jde mii de euro !'', nu ma pot pronunta ! Imi vine sa ii f.t in gura si sa le dau cu sticla de Bucegi in cap. De afara, lumea se vede altfel !
Ajung in tara si vad o gramada de terminati care-si termina salariul sau alocatia prin ''moluri'', saraci, dar pretentiosi !
Sa ma razbun pan' la capat : cum intri in tara, directia pasapoarte Otopeni ! Boul care sta la ghiseul pentru Control Pasapoarte, are impresia ca este un fel de Zeu al intrarii in Romania ! Iti arunca pasaportul cu un sictir, de-ti vine sa ii rupi capul. La ultima sosire, am dat imbecilului buletinul de N...... ! S-a uitat pe el si mi-a spus : Scuzati-ma ! Pe bune ? Daca aratam buletin de Romania, cu acelasi sictir il aruncai ? Sa te simti roman sau sa prinzi curaj sa te intorci, trebuie sa iti schimbi buletinul si sa ai ca simbol un ciomag ! Pe aici, legea se face cu parul ! Ai zbarlit-o, ai mierlit-o !

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am specificat special ca sunt cazuri in care se intorc cu tot cu ai lor copii de 20 -30 de ani, si nu handicapati, ci tineri normali.
Ca se poate filozofa vis-a-vis de traitul copiilor din acumularea parintilor, deja discutia deraiaza prea mult. Copii au crescut in state, au facut scoala, liceu, universitati acolo, deci au educatie americana si daca sunt lenesi sau nu, e o caracteristica particulara si nu o chestie care se poate generaliza.
Cunosc mai multi care se intorc cu tot cu copii.
Din 2008 incoace e naspa in state, criza, saracie, a scazut nivelul de trai pt toata lumea - inclusiv pt cei cu salarii mari.
Produsele de calitate sunt tot mai rare pt toata lumea, iar cele bune se gasesc si acolo extrem de greu si la preturi porcos de mari.
Chestia asta legata de calitatea praf si preturi mici care devin mari e o boala generalizata pe tot globul, deci nu au surprize mari nici aici cand vin in RO. Daca era vorba de anii '80 - '90, atunci da, diferenta era putin zis catastrofala...
Cine se plange cat costa branza de capra in RO, probabil ca trebuie sa vada cat de greu se gaseste in state, si la ce pret...

Edited by loock, 15 February 2019 - 20:03.


#16
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View Postrosix, on 15 februarie 2019 - 19:36, said:

Prejudecatile pe astea pe mine ma omoara. Daca oamenii aia fac foamea pe acolo, nu e mai bine sa-si incerce din nou sansa in tara lor?
sa moara de foame printre romani,cum ar fi oarecum normal
normalitatea este doar o perceptie personala.
va dau un singur argument ptr care nu las cei 30 de ani de pribegie prin lume:
factura de gaz a mamei mele este egala cu pensia !
am proprietati in Romania, as avea chiar bani ptr o mica afacere, dar spun "pas" .
as prefera Cuba sau Albania, unde oamenii nu-si dau venitul lunar pe incalzire. Posted Image
exagerez: doar in 5 ianuarie 2020, voi implini 30 de ani "afara".
am umblat "aproximayiv" prin toata lumea: USA, Suedia, Elvetia, UK, Austria, Ungaria, Spania, Grecia, Franta.
ma mir ca mai traiesc, de la atatea schimbari !  :)

Edited by editielimitata, 15 February 2019 - 20:22.


#17
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
@u2019 (initiator)

Ramai in tara adoptiva. Nu ai ce cauta in Romania, esti prea "bun" pentru tara noastra.

Sa stii ca nu intereseaza absolut pe nimeni ce opinii ai tu , ce faci tu, ce stii sa faci , ce carti ai citit, daca NU AI CARACTER !

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Oricum , la mine sa nu vii ! Nu-s rau de paguba da' m-am saturat de spalat pahare si farfurii .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate