Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reintoarcerea in Romania / Observatii despre relatii, comunicare, atitudine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View Posteditielimitata, on 15 februarie 2019 - 20:03, said:

factura de gaz a mamei mele este egala cu pensia !
cea mai tare afirmatie... oare de ce este asa?

Pentru ca domnii si-au luat talpasita si-au plecat la mai bine in strainatate si mi-au lasat mie pe cap toate babele.

Deci, eu pe langa faptul ca ma chinui cu atatea probleme pe cap, trebuie sa suport si pe toti parazitii numiti pensionari care in general si-au trimis copii prin diaspora.

Da, esti nemultumit de asta, se poate schimba doar daca revii aici si incepei sa contribui de zor folosind cunostintele si inalta calificare pe care ai dobandit-o in occident.

Pensia trebuie sa fie cat sa nu mori de foame, nici mai mult nici mai putin, toate suplimentarile bugetului de pensii din bugetul de stat se cheama furt si mita electorala - cea mai grava forma de furt!

#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posteugeniusro, on 15 februarie 2019 - 19:25, said:

În România se întorc hoții căutați de poliție, DNA, etc atunci când reușesc să obțină autoritațile extrădarea, restul pe măsură ce prind rădăcini aici adică își fac prieteni, achiziționează propietăți, dobândesc o poziție mai bună în societatea adoptivă, nu se vor mai întoarce, există totuși o singură mare excepție, dacă intră în recesiune țara adoptivă, din zona mea majoritatea sunt plecați în Spania și Italia în alte țări mai puțini dar a fost o perioadă în care au fost mulți plecați în Grecia și după ce a lovit criza majoritatea sau întors dar au fost doar în trecere pe acasă cât sau reorientat spre alte meleaguri. Posibil ca după Brexit să fie un mic exod înapoi din Anglia dar majoritatea cred că vor pleca spre Germania ulterior.
În ceea ce mă privește nici concediile nu mă interesează să le fac în România.
E mai complicat. Dat fiind ca exista straini care vin si se stabilesc in Romania, e normal sa se reintoarca si romani. Gindeste-te ca la noi se pot face usor unele afaceri, cu investitii mici, cu profit bun. Si ar fi si alte motive.

#21
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View Postalex1vasile, on 15 februarie 2019 - 20:22, said:

@u2019 (initiator)

Ramai in tara adoptiva. Nu ai ce cauta in Romania, esti prea "bun" pentru tara noastra.

Sa stii ca nu intereseaza absolut pe nimeni ce opinii ai tu , ce faci tu, ce stii sa faci , ce carti ai citit, daca NU AI CARACTER !
daca-i raspnzi astfel, sunt convins ca tu insuti esti plin de "caracter" ! Posted Image

View PostDihorul Razboinic, on 15 februarie 2019 - 20:28, said:

E mai complicat. Dat fiind ca exista straini care vin si se stabilesc in Romania, e normal sa se reintoarca si romani. Gindeste-te ca la noi se pot face usor unele afaceri, cu investitii mici, cu profit bun. Si ar fi si alte motive.
eu vin anual in Romania.
de fiecare data constat ca sunt tot mai departe de ceea ce era odata "acasa" !
romanii sunt campionii snobismului si a goanei nebune dupa bani !
parerea mea.

Edited by editielimitata, 15 February 2019 - 20:35.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postloock, on 15 februarie 2019 - 20:02, said:

Din 2008 incoace e naspa in state, criza, saracie, a scazut nivelul de trai pt toata lumea - inclusiv pt cei cu salarii mari.
Produsele de calitate sunt tot mai rare pt toata lumea, iar cele bune se gasesc si acolo extrem de greu si la preturi porcos de mari.
Glumesti, nu ?
Nici nu ai cum sa indraznesti sa  compari Romania cu USA.
Ce e absolut normal pentru un american, este lux pentru un roman.

Edited by pasilla, 15 February 2019 - 20:36.


#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posteugeniusro, on 15 februarie 2019 - 19:35, said:

Apropo de întoarcerea după ieșirea la pensie cred că am mai spus-o, problema este că aici în Germania speranța medie de viață este pe la 84 ani la bărbați iar în România este de 69 ani, asta datorită serviciilor de sănătate diferite calitativ dar cred că sunt și alți factori, stres, condiții mai dificile de viața etc. Deci asta ar însemna să renunț la 15 ani din viață dacă mă întorc, deci alegerea este deja făcută. E drept că mai am destul până la pensie și e posibil ca nivelul de trai din România să îl depășească pe ăla din Germania ori în cazul ăsta mă mai gândesc Posted Image
Nu cred ca statistica functioneaza asa. :) Daca te intorci cu obiceiuri germane ai sanse sa traiesti cit ai fi trait in Germania. Sau aproape. Vreo boala pe la sfirsit poate face diferenta. Dar daca te intorci si intri in crisma si nu mai iesi.. atunci e nasol.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJurasikMan, on 15 februarie 2019 - 20:24, said:

Oricum , la mine sa nu vii ! Nu-s rau de paguba da' m-am saturat de spalat pahare si farfurii .

Pe gratis :roflmaofast:

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postpasilla, on 15 februarie 2019 - 20:34, said:

Glumesti, nu ?
Nici nu ai cum sa indraznesti sa  compari Romania cu USA.
Ce e absolut normal pentru un american, este lux pentru un roman.

A fost odata, chiar asa - am amintit si eu asta.
Nu mai e asa.

#26
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostDihorul Razboinic, on 15 februarie 2019 - 20:28, said:

E mai complicat. Dat fiind ca exista straini care vin si se stabilesc in Romania, e normal sa se reintoarca si romani. Gindeste-te ca la noi se pot face usor unele afaceri, cu investitii mici, cu profit bun. Si ar fi si alte motive.

A fost o vreme în care veneau străini în România să facă bișniță nu afaceri (mda, veneau italienii să deschidă baruri în România, de fapt veneau după p...dă ieftină, sau veneau arabi să facă bani pentru teroriști, sau chinezi și turci ca să ne vândă produse contrafăcute), acum tunurile mici nu mai merg, doar multinaționalele mai fac afaceri bune, iar românii care se întorc majoritatea sunt fraieri, au strâns ceva bani și se întorc cu figuri de mari afaceriști și or să facă praf banii strânși. Nu există nici o diferența între românii plecați și cei rămași acasă din punct de vedere al inteligenței, adică 80-90% sunt proști. Ăia deștepți din România fac bani în România iar ăia deștepți care au plecat o duc bine acolo unde sunt, restul sunt carne de tun, pleacă după cai verzi pe pereți și se întorc tot la fel.

Edited by eugeniusro, 15 February 2019 - 21:22.


#27
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

View Postmyshyk, on 15 februarie 2019 - 19:20, said:

Pentru cei plecati mai demult din tara, nu mai exista solutia cu "reintoarcrea in Romania. Pentru ca, in ziua de azi, chestia asta e echivalenta cu migrarea intr-o tara straina, pe care n-o cunosti aproape de loc. . Nici o asemanare intre ce-ai lasat cand ai plecat si ce vei gasi cand vei reveni.

In parte, cred ca e o abordare realista, mai ales in constientizarea propriilor
ideilor preconcepute.

View Postloock, on 15 februarie 2019 - 19:26, said:

...
E o rara exceptie de la regula cand gasesti in RO un manager bun.
...

O intrebare ar fi: "Cine ar avea interes in RO de un manager bun si in
ce scop?" La modul sarcastic, as spune ca e o chestie de definitie.
Cerintele manageriale in interes romanesc nu par a fi o cerinta de
prioritate.


View PostJurasikMan, on 15 februarie 2019 - 19:56, said:

...
Intelegi cum sta treaba cu relationarea ?
...

Nu este vorba de "relationarea" la mici, cotlete, sarmale bere si tuica. Este vorba de reintoarcerea definitiva in Romania.

View Postpasilla, on 15 februarie 2019 - 20:34, said:

Glumesti, nu ?
Nici nu ai cum sa indraznesti sa  compari Romania cu USA.
Ce e absolut normal pentru un american, este lux pentru un roman.

Daca te referi, ca la terminarea facultatii (in State) ai o datorie de peste 200k $,
atunci este intradevar un lux, despre care majoritatea romanilor nici nu au auzit.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postu2019, on 15 februarie 2019 - 21:31, said:

Daca te referi, ca la terminarea facultatii (in State) ai o datorie de peste 200k $,
atunci este intradevar un lux, despre care majoritatea romanilor nici nu au auzit.
Iti trebuie facultate si ca spalator de vase ?

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteugeniusro, on 15 februarie 2019 - 21:19, said:

A fost o vreme în care veneau străini în România să facă bișniță nu afaceri (mda, veneau italienii să deschidă baruri în România, de fapt veneau după p...dă ieftină, sau veneau arabi să facă bani pentru teroriști, sau chinezi și turci ca să ne vândă produse contrafăcute), acum tunurile mici nu mai merg, doar multinaționalele mai fac afaceri bune, iar românii care se întorc majoritatea sunt fraieri, au strâns ceva bani și se întorc cu figuri de mari afaceriști și or să facă praf banii strânși.

Da.. cam asa este - multinationalele fac banii in Romania dar nu pentru ca ar bubui de inteligenta ci pentru ca au alti bani (multi) de tocat si au ocupat pietele.
Nu vad ce afacere mica ai putea sa incepi in Romania si sa rupi gura targului..  Nu e vorba de prostie aici ci ca mediul economic e deja supra-saturat..
Cei care vin cu 15.000-30.000 de euro de pe afara nu inteleg ca piata e saturata, populatia e saraca iar putinul care se cumpara se cumpara din magazinele mari... Din mica buticareala traiesti cat sa nu mori de foame.

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posteugeniusro, on 15 februarie 2019 - 21:19, said:

A fost o vreme în care veneau străini în România să facă bișniță nu afaceri (mda, veneau italienii să deschidă baruri în România, de fapt veneau după p...dă ieftină, sau veneau arabi să facă bani pentru teroriști, sau chinezi și turci ca să ne vândă produse contrafăcute), acum tunurile mici nu mai merg, doar multinaționalele mai fac afaceri bune, iar românii care se întorc majoritatea sunt fraieri, au strâns ceva bani și se întorc cu figuri de mari afaceriști și or să facă praf banii strânși. Nu există nici o diferența între românii plecați și cei rămași acasă din punct de vedere al inteligenței, adică 80-90% sunt proști. Ăia deștepți din România fac bani în România iar ăia deștepți care au plecat o duc bine acolo unde sunt, restul sunt carne de tun, pleacă după cai verzi pe pereți și se întorc tot la fel.
Sunt straini care au venit in Romania ca sa faca agricultura. Paminturi sunt, pamintul e bun, daca au niste bani pentru investitia initiala se pot descurca.

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Indiferent de calitatea pământului agricultura este o afacere bună doar dacă ai "relații", deoarece siguranța alimentară este de interes național pentru toate țările toți subvenționează din greu agricultura, și aici apare o alta problemă, datorită globalizării nu poți concura cu alții din alte țări care sunt subvenționați mai consistent. Revenind la plaiurile românești, cred că am văzut destule știri despre subvențiile din agricultura românească sau mai degrabă despre lipsa și întârzierea acestora. Pământul are valoare doar dacă poți construi ceva pe el (și vinde mai apoi) sau dacă te "despăgubește statul" pentru o autostradă ceva. Ar mai fi ceva, pământul te transformă în sclav.

Edited by eugeniusro, 15 February 2019 - 23:36.


#32
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postkopac, on 15 februarie 2019 - 20:28, said:

cea mai tare afirmatie... oare de ce este asa?

Pentru ca domnii si-au luat talpasita si-au plecat la mai bine in strainatate si mi-au lasat mie pe cap toate babele.

Deci, eu pe langa faptul ca ma chinui cu atatea probleme pe cap, trebuie sa suport si pe toti parazitii numiti pensionari care in general si-au trimis copii prin diaspora.

Da, esti nemultumit de asta, se poate schimba doar daca revii aici si incepei sa contribui de zor folosind cunostintele si inalta calificare pe care ai dobandit-o in occident.

Pensia trebuie sa fie cat sa nu mori de foame, nici mai mult nici mai putin, toate suplimentarile bugetului de pensii din bugetul de stat se cheama furt si mita electorala - cea mai grava forma de furt!

Copile, fara suparare, un control psihiatric, ti-ar rezolva toate durerile de cap.

View Postu2019, on 15 februarie 2019 - 18:59, said:

Aici sunt observatiile mele esentiale pentru cei care intentioneaza sa
se reintoarca in Romania. Aceste note se adreseaza exclusiv celor plecati din
Romania de foarte mult timp, preponderent in Europa Occidentala, care au o
pregatire profesionala peste medie si care cunosc foarte bine societatea si
mentalitatea tarii din care doresc sa se reintoarca in Romania. In textul de mai jos,
termenul de "roman" se refera la cei nascuti si crescuti in Romania, indiferent de
nationalitate.

1. Faceti un scrutin critic al relatiilor (prieteni, cunoscuti, fosti colegi) pe care le
aveti in Romania.
Succesul reintoarcerii in Romania depinde in primul si in primul rand
de relatiile pe care le aveti in tara. Chiar daca nivelul de
socializare in Romania este ridicat, calitateta relatiilor este de
nivel foarte superficial. In Romania este practic imposibil, sa te poti
"baza" pe cineva. Cheia succesul depinde de constientizarea acestei
stari de fapt.

2. Evitati orice discutie pe teme politice, sociale, etc referitoare
la societatea din care veniti. Evitati orice discutie referitoare la
motivul reintoarcerii in Romania. Evitati orice dezbatere indiferent
de subiectul de discutie.

Handicapurile majore ale romanilor sunt multiple. In contextul
reintoarcerii in Romania, doua sunt esentiale:

2.1. In Romania oamenii sunt privatii de informatii. In Romania
practic nu exista presa. Romanii nu doar ca sunt neinformati,
dar sunt supusii unei terori mediatice permanente.

2.2. Romanii nu sunt capabili de dezbaterii, de discutii critice,
opinii diferite. Aceasta caracteristica primitiva implica, de regula,
o degenerare a discutiilor sau dezbaterilor in afronturi personale,
fara nici un castig real. Daca acest handicap nu reprezinta o
particularitate romaneasca, implicatiile in demersurile personale sunt.

3. Evitati socializarea excesiva.
Fiti scump cu "actul de prezenta", nu va pierdeti vremea cu vizite de
complezenta. Preferati intilnirile pe "terenul propriu" sau pe un "terenul neutru".

4. Interactionati cu autoritatile romane, fara idei preconcepute.
Nu plecati de la premiza ca angajatii de stat sunt incompetenti.

5. Indiferent de gradul de calificare si experienta profesionala de
care dispuneti, este practic imposibil sa gasiti un "post" care sa va
asigure o subzistenta decenta. Nu pentru ca nu ar exista, sau nu ar fi
cerinta. Pur si simplu datorita faptului ca astfel de pozitii sunt
controlate de specimene fara scrupule, care nu au nici un interes
"sa-si pericliteze situatia". Concurenta pe posturi in Romania este maxima.

Un motiv "din inconstient", "de binevoitor" care va indruma sa nu va
intoarceti in Romania, este tocmai acesta: pentru a nu devenii
un concurent in plus pe piata de munca.

6. Fiti flexibili daca sunteti expusi la "provocari".
De regula nu raspundeti la provocarii. In majoritatea cazurilor,
modul cel mai eficient este de comunica foarte direct, concis,
folosind o politete formala, rece, fara acolade. Totusi in anumite
cazuri, foarte rare, trebuie sa fiti capabil sa dati cu pumnul in
masa si sa folositi limbajul liicios, de "barbat adevarat".

7. Daca va loviti de probleme, concentrati-va pe rezolvarea lor.
Evitati lamentarile de genul "In tara X chestia cutare nu se
concepe" samd etc. O astfel de atitudine nu este benefica.

8. Cel mai important: De regula, romanii nu comunica cu argumente rationale
(o caracteristica a popoarelor germanice). Aspectul emotional este preponderent.
De cele mai multe ori, temele de discutie nu au absolut nici o relevanta,
impresia conteaza si mai ales alintarea EGO'ului personal.
Vezi punctele 2 si 3 mai sus.

Nci tu nu esti departe de recomandarea mai sus amintita.

#33
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
Comentariul anterior este un exemplu banal pentru punctul 6.

@cris_ncs: Pe vremuri exista o afirmatie destul de optimista:
"Pe Internet nimeni nu stie ca esti un caine."
Iti fac un favor, si ti-o complectez pe intelesul tau: "... atata timp cat nu latri."

Edited by u2019, 16 February 2019 - 01:18.


#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFjell, on 15 februarie 2019 - 19:56, said:

Ma bag si eu in discutie ! De cate ori vin in tara, trebuie sa ii pup pe toti in fund si sa ma prefac ca sunt fericit ca ii vad, revad. In afara de doi oameni buni, restul sunt pleava, oameni pe care ii cunosc.
Pentru discutii interminabile de genul ''Baaaa ! Tu castigi jde mii de euro !'', nu ma pot pronunta ! Imi vine sa ii f.t in gura si sa le dau cu sticla de Bucegi in cap. De afara, lumea se vede altfel !
Ajung in tara si vad o gramada de terminati care-si termina salariul sau alocatia prin ''moluri'', saraci, dar pretentiosi !
Sa ma razbun pan' la capat : cum intri in tara, directia pasapoarte Otopeni ! Boul care sta la ghiseul pentru Control Pasapoarte, are impresia ca este un fel de Zeu al intrarii in Romania ! Iti arunca pasaportul cu un sictir, de-ti vine sa ii rupi capul. La ultima sosire, am dat imbecilului buletinul de N...... ! S-a uitat pe el si mi-a spus : Scuzati-ma ! Pe bune ? Daca aratam buletin de Romania, cu acelasi sictir il aruncai ? Sa te simti roman sau sa prinzi curaj sa te intorci, trebuie sa iti schimbi buletinul si sa ai ca simbol un ciomag ! Pe aici, legea se face cu parul ! Ai zbarlit-o, ai mierlit-o !


Mestere, in mod evident problema e la tine.
Adica uneori romanii plecati sint mult mai romani deci romanii ramasi. Scirba, agresivitatea si dispretul s-a mutat cu voi.

Eu vin anual in Romania si petrec 2-3 saptamani (si nu in partea turistica, sau in Bucuresti). Nu e locul meu de vis pentru peste jumatate din vacanta dar acolo ne sint parintii.
In afara de sistemul de sananate care e o chestie de discutat la infinit, eu n-am nimic de reprosat. Adica nimic major. Sint constient ca viata mea e mai degraba de turist, nu am greutatile romanului, deci nu o sa spun ca Romania e superba, dar interctiunile din jurul meu sint foarte ok.
Ma intilnesc cu multi prieteni, iesim in oras sau mergem la unul acasa, si imi face cea mai mare placere sa-i vad pe toti. Eu n-am prieteni pleava.
Ma distrez de minune pe unde mergem.
Oamenii sint ok daca te  porti cu ei ok. Aia de la pasapoarte sint foarte normali dar e drept ca nu stau  sa le masor fiecare gest la milimetru sa ma simt ofensat pentru orice cacat.
Pina si aia care vind prin magazine s-au schimbat mult.
Fii-miu se distreaza de minune in Romania, ne dam si noi interesul ca vreau sa aiba amintiri frumoase din vacanta. Buncii stau la bloc comunst asa ca e o problema de peisaj dar pina acum a mers foarte bine.

Romania nu e o tara misto dar e departe de  fi oribila sau speciala in rautate. Daca ai mai vazut si alte tari in viata ta iti dai seama ca Romania se incadreaza binisor in cultura care exista in tarile de genul asta. Inca e bine ca e o tara relativ sigura.

View Postloock, on 15 februarie 2019 - 20:02, said:

Din 2008 incoace e naspa in state, criza, saracie, a scazut nivelul de trai pt toata lumea - inclusiv pt cei cu salarii mari.
Produsele de calitate sunt tot mai rare pt toata lumea, iar cele bune se gasesc si acolo extrem de greu si la preturi porcos de mari.
Chestia asta legata de calitatea praf si preturi mici care devin mari e o boala generalizata pe tot globul, deci nu au surprize mari nici aici cand vin in RO. Daca era vorba de anii '80 - '90, atunci da, diferenta era putin zis catastrofala...
Cine se plange cat costa branza de capra in RO, probabil ca trebuie sa vada cat de greu se gaseste in state, si la ce pret...

Asa e! Azi plec de la serviciu mai devreme ca am un pont ca se da brinza de capra si sapun FA. 1 kil de capra si 2 sapunuri Fa de persoana numai dar e la pachet cu o carte de Trump.

View Postcris_ncs, on 16 februarie 2019 - 00:46, said:

Copile, fara suparare, un control psihiatric, ti-ar rezolva toate durerile de cap.


Are oarece dreptate.
Batrinii nu au nici o vina, ei au cotizat la pensie.
Sistemul in care au cotizat insa a dat faliment cind s-a prabuist forta de munca. E ridicol sa fii emigrant si sa te plingi ca maica-ta are pensie mica. Pai iti spun eu de ce are pensie mica:
1. Ca n-a facut nimic toata viata. Ca maica-mea, minune, are o pensie rezonabila, cu probleme de sananate majore nu o cheltuie pe toata. Dar a muncit 37 de ani!
2. Ca fii-su a plecat si nu mai cotizeaza la impozite.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 February 2019 - 02:30.


#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cine vrea sa se intoarca o poate face in virtutea cetateniei romane, Bine ati venit!

Unii care se intorc au doar fumuri in cap, buzunare goale, realizari ioc, dar asteapta covor rosu la intrare si au pretentii nerealiste; au plecat boi si s-au intors vaci. Ei sunt nemultumitii de absolut orice, sarantocii permanenti, inadaptatii.

Romania nu a stat pe loc cat timp ati fost plecati, insa inainte de a avea anumite pretentii, nu uitati de unde a plecat si prin ce convulsii a trecut.
In Romania sunt multe oportunitati tocmai pentru ca inca sunt multe de facut, iar romanul daca are bani, ii place sa cheltuie - aste lucruri sunt foarte bune pentru afaceri. Cine vede aceste oportunitati se va bucura de rezultate foarte bune.

Cei care se retrag ca pensionari, pot gasi multe locatii dupa dorinta si bugetul lor, in toata Romania.
Casele si terenurile inca sunt la preturi mici, bune pentru a investi. Clima e placuta, mancarea are gust. Oameni cumsecade sunt inca multi.  Daca politicienii nu s-ar certa atat de mult, ar fi excelent.

#36
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
Umorul involuntar este imbatabil.

View PostQuantum, on 16 februarie 2019 - 03:18, said:


Unii care se intorc au doar fumuri in cap, buzunare goale, realizari ioc, dar asteapta covor rosu la intrare si au pretentii nerealiste; au plecat boi si s-au intors vaci. Ei sunt nemultumitii de absolut orice, sarantocii permanenti, inadaptatii.


Fara sa vreau, ma duce gandul la un' coate goale, sarantoc permanent,
inadaptat, nemultumit de absolut orice, care a frecat menta prin
Austria, fara rost, cu fumuri in cap si fara haine pe el, o zdreanta
d'asta de presa, cum ar zice marele "biznis man" autohton, Giovani Becali.
Din pacate am un lapsus, imi scapa numele ....
Defapt, imposibil de uitat: MIHAI EMINESCU.

View PostQuantum, on 16 februarie 2019 - 03:18, said:

Romania nu a stat pe loc cat timp ati fost plecati, insa inainte de a avea anumite pretentii, nu uitati de unde a plecat si prin ce convulsii a trecut.

Nu zau? Ca un bou ce sunt, chiar v-as fi recunoscator, daca ati fi
mai concret referitor la acele "anumite pretentii". Cumva, cele legate
de salariile in plic sau de spagile la nasu mare ca sa lubrefieze o angajare?

Daca imi permiteti, la ce convulsii va referiti? La cele cauzate de furtul pe rupte?

View PostQuantum, on 16 februarie 2019 - 03:18, said:

Daca politicienii nu s-ar certa atat de mult, ar fi excelent.

Fara nici o indoiala, singura problema existenta.

@Quantum, apreciez opinia d-voastra, in mod special trimiterea subtila in
domeniul zootechnic. Ati auzit vreodata afirmatia "Expati sunt cei mai periculosi!"?
Daca nu, va explic eu sensul. In randul lor, se afla cei bine informati, rezistenti la
stres, care au muncit pe rupte toata viata, pe care nu puteti sa-i impresionati
cu platitudini si insinuari abjecte de 2 RON si care nu doar ca au anumite pretentii,
dar dispun si de cunostintele si agresivitatea necesara "sa achite nota de plata" pe masura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate