Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Reintoarcerea in Romania / Observatii despre relatii, comunicare, atitudine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
Problema e simpla: oamenii de la o anumita visrta nu se mai adapteaza usor. Imigrarea inapoi e porobabil inca mai grea ca prima. Dar nu e vina romanilor pentru asta (cu toate ca defectele lor sint foarte reale).
De exemplu sint singur ca atunci cind ai plecat in Germania sau unde ai fost nu te-ai apucat sa faci un topic pe un forum german sa le spui ca nemtii sint de cacat. Nu-nmi spune ca nu sint, ca daca vrei sa vezi negative gasesti la orice popor.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 loock, on 15 februarie 2019 - 20:02, said:

Cine se plange cat costa branza de capra in RO, probabil ca trebuie sa vada cat de greu se gaseste in state,
Te stiam om serios Posted Image
Uite, doar la Walmart cate sortimente gasesti, care e un magazin adresat mai degraba celor cu venituri mai reduse si nu-i profilat pe alimente.

 cris_ncs, on 16 februarie 2019 - 00:46, said:

Copile, fara suparare, un control psihiatric, ti-ar rezolva toate durerile de cap.

Nci tu nu esti departe de recomandarea mai sus amintita.
Iar recomandarea pt tine e sa respecti Regulamentul forumului.
Ca nu esti departe de niste sanctiuni :nonobad:

#39
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Comentariile din acest topic reprezinta o excelenta confirmare a continutului postarii initiatorului.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cand un om revine in Romania, nu tara constituie o problema ci oamenii bolnavi cu capul cu care va interactiona, incepand chiar cu familia si rudele apropiate. Toti intra in rol de heiteri, tocmai pentru ca au la baza structurii psihice foamea in glanda si setea facutului de bani cu orice pret.

Edited by rosix, 16 February 2019 - 09:47.


#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

 zoom0mooz, on 16 februarie 2019 - 09:28, said:

Comentariile din acest topic reprezinta o excelenta confirmare a continutului postarii initiatorului.

Daca o luam asa prima postare e o confirmare a ei insisi,

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 u2019, on 16 februarie 2019 - 06:42, said:

dispun si de cunostintele si agresivitatea necesara "sa achite nota de plata" pe masura.
Eu mi-am spus parerea prin prizma a ce stiu eu, n-am facut generalizari, si am zis intotdeauna ca eu nu le stiu pe toate...
Chiar daca am fi vecini, putem avea opinii foarte diferite, in functie de nivelul social, de ce carti am citit fiecare sau de cat ne emotionam cand vedem un tablou sau cititm o poezie (cateva exemple).
Pana la urma... viata fiecaruia e in functie de alegerile sale si de norocul avut.

Daca ti-ai scoate aracul din fund, poate n-ai mai fi atat de batzos in relatia cu concetatenii tai.

#43
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Nu recomad revenirea in   Romania  ,dar cand esti plecat este greu, cand te vei intoarce sa te obisnuiesti va fi si mai greu ,daca esti puternic vei pleca inapoi , nu vei mai vrea sa auzi de Romania, doar in concediu pentru parinti.

#44
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

 rosix, on 16 februarie 2019 - 09:45, said:

... Toti intra in rol de heiteri, ...

Din pacate, un fenomen destul de rapsandit, dar usor de explicat.
Personal, si eu am fost martor la astfel tirade "de heiteri", de
regula la adresa romanilor, in multiple variante. De regula pun
niste intrebari retorice, simple: "Daca toti romanii sunt asa precum
tu spui, tu ce esti? Chinez sau indian, cumva? Sau sa inteleg ca si tu
esti la fel? Daca da, atunci pa si la revedere!" De obicei se face liniste.

 Quantum, on 16 februarie 2019 - 15:09, said:

... Daca ti-ai scoate aracul din fund, poate n-ai mai fi atat de batzos in relatia cu concetatenii tai.

Esti liber sa arati ca afirmatiile mele sunt eronate. Cu subiect si predicat.

De exemplu la punctul 2.1. iti ofer chiar mai multe variante:

A. (Varianta polemica a primarului din Balanta): Hai sictir! Am sa te
zdrobesc punct cu punct. "In Romania practic nu exista presa!" De unde
pana unde nu exista presa? In Romania exista presa, ... adica exista
exact atat cat are omul nevoie. Cand panarama de la Monaco de
tavaleste in faina, nu stie toata lumea? Stie! In rest, s'avem pardon!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x57OxDxhMPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

B. (Varianta inocenta, de regula a papagalului corporatist bine intentionat):
In Romania presa este libera si reflecta un spectru larg de opinii, oferind
perspectivele diferentiate, competente pentru ca cel interesat sa-si faca
o opinie proprie. De asemenea, in procesul de integrare european,
cunoasterea unei limbi de circulatie internationala este o cerinta de baza
pentru a intelege normele de baza ale economiei libere de piata.
Afirmatia ca in Romania un exista presa este, deci, nefondata si reflecta
doar incapacitatea proprie de adaptare la cerintele moderne europene.
Daca vrei sa te informezi, poti. Este libera ta alegere.
Pentru in inceput iti recomand un articol de pe wall-street.ro:
https://www.wall-str...ilor-deopo.html
Succes!

C. (Varianta provocatorului ordinar, care apeleaza la technici subversive,
de inhibare a autorului si de influentare indirecta a cititorului):
Sefule, care-i problema ta defapt? Vrei cumva sa faci propaganda la
Rusia Today si la Sputnik? Daca nu-ti convine, stai acolo unde esti,
si lasa-ne pe noi in pace! Noi nu avem nevoie de troli finantati de Putin.

D. (Varianta "cool", de regula, a tipului superficial informat, care puncteaza
relaxat, fara efort, traind in "NXt Level"): Chill man! Chestii fumate!
Citeste-l pe Walter Lipmann, "Public Opinion", Edward Bernays, "Propaganda"
sau pe Noham Chomsky, "Manufacturing Consent". Life is to short to be wasted!
Get the next level, bro. Peace!

As putea sa-ti spun niste vorbe inpaciuitoare, chiar sa te laud, sa
te fac sa te simti bine, si in acelasi timp sa-mi bat joc de tine,
fara sa-ti dai seama. Adica sa folosesc tiparul linvistic al diplomatiilor
si oamenilor de afaceri occidentali atunci cand se refera
la Romania sau se adreseaza romanilor.
Cel putin apreciaza ca ma abtin sa fac acest lucru.

#45
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Problema ta este ca ai o parere prea buna despre tine in raport cu ceilalti iar problema noastra a celorlalti este ca si noi cadem in acelasi pacat. Fiecare roman se crede mai bun decat media, de aici decurg toate discutiile si situatiile de mai sus.

#46
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 u2019, on 16 februarie 2019 - 19:27, said:

As putea...
N-ai putea!  Pari complex si complexat (cel putin in dialogul cu mine).
Desi eu nu ma cert cu tine, dumneata pari foarte artagos. October vest?

#47
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Sunt plecat de aproape 10 ani din tara, am revenit aproape in fiecare an pentru perioade de o saptamana, doua, maxim o luna.

Cand citesc acest topic, aproape ca ma razgandesc sa ma intorc definitiv sau chiar sa ma mai intorc vreodata. Nu aflu nimic nou, doar imi readuc aminte de intamplari si lucruri vazute, iar asta ma face sa ma gandesc din nou daca veau sa ma reintorc.

Ce spui este adevarat si pentru‌ mine in mare parte din situatii, dar mai pot aparea mici diferente, in functie de intentiile din acel moment si de persoanele pe care le intalnim.

1. Am observat ca se socializeaza mult, dar majoritatea relatiilor sunt foarte superficiale si uneori oamenii incep sa discute cu altii despre ce au facut vecinii sau prietenii. In felul asta, ajungi sa te gandesti despre tine ce discuta acele persoane si cu cine.

2. "E greu in strainatate? Ia zi, e greu, nu-i asa?" - unii se asteapta la asta, sa iti demonstreze ca ai facut o alegere gresita, desi tu poate ai fost intr-o situatie diferita de ei si ai avut intentii diferite.

Apoi mai sunt cei multi care te intreaba cum e acolo, iar dupa ce le explici diverse avantaje si dezavantaje, iti zic: "Deci, e bine sau e mai rau acolo, ca nu inteleg?" - Am avut parte de reactia asta si de la persoane inteligente si de la cu studii superioare, ( a nu se intelege ca studii superioare = inteligenta sau ca o persoana nu poate fi inteligenta daca nu are studii superioare ) de la care ma asteptam sa inteleaga ca in orice exista parti pozitive si negative.

3. Daca stai la bloc e amuzant: baietii care sparg seminte si beau cola sau bere 3-4-5 ore in fata blocului in fiecare seara, te vor cataloga drept arogant, figurant, pentru simplul fapt ca ai altceva de facut decat sa stai cu ei. Si daca stai la casa si faci altceva decat sa stai acasa, unii vecini vor spune "ce l-a schimbat strainatatea, nu prea mai vorbeste cu noi".

E ok pe teren propriu, pana cand vor comenta unii ca ai multe mii de euro si n-ai mai facut si tu nimic nou prin casa, ai lasat-o asa ca inainte. Eu de asta prefer intalnirile pe teren neutru.

5. Majoritatea vor spune sa nu te mai intorci in Romania, ca n-ai nici un viitor, se traieste rau, la scurt timp sau inainte sa incerce sa demonstreze ce bine o duc ei. Evitarea aparitiei unui nou concurent pe piata muncii apare si invers: romanii plecati intr-o tara le spun celor din Romania sau din alta tara sa nu vina acolo ca nu mai e bine.

6 si 8. De obicei daca nu raspunzi la provocari, persoana devine si mai frustrata pentru ca nu si-a putut demonstra ce si-a propus si/sau pentru ca nu a reusit sa il convinga pe celalalt sa gandeasca si sa se comporte la fel.

7. Cand nu se poate rezolva sau ocoli, astea te pot face sa pleci din nou.

Edited by pisicuts, 22 February 2019 - 01:23.


#48
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

 pisicuts, on 22 februarie 2019 - 01:16, said:

...
Cand citesc acest topic, aproape ca ma razgandesc sa ma intorc definitiv sau chiar sa ma mai intorc vreodata. Nu aflu nimic nou, ...

Observatiile mele sunt comprimate, as putea sa le dezvolt cam la 100 de pagini. Plec de la premiza ca tu, cu experienta ta de 10 ani in strainatate, intelegi anumite nuante, care sunt inaccesibile celor care nu au facut experienta ta.

Personal am ramas surprins, cati oameni cumsecade si/sau foarte bine pregati profesional se intorc in Romania si nu reusesc sa-si gaseasca un rost. O exceptie de la regula o reprezenta odraslele / beizadelele "celor etalati, din sistem" plecatii la studii in strainatate. Mi-a trebuit ceva timp, sa inteleg ca situatia este voita si creata la modul intentionat. Daca o sa reflectezi indeajuns, poate o sa gasesti raspunsul valabil. Chestia nu este chiar asa de greu de inteles, precum pare. Romania este o tara care ofera avantaje, pe care, in mod deliberat, nu doresc sa le abordez, din motive bine intemeiate.

Un lucru pot sa te asigur: de regula, daca nu faci parte din sistem, nimeni nu o sa te sustina sau sa te primeasca cu bratele deschise. Partea buna este ca multi  sunt doar ignoranti, condusi de obiceiuri proaste. Situatia este asa cum este, si tu nu ai cum sa o schimbi. Tot ce poti sa faci, este sa o folosesti in favoarea ta. Decizia iti apartine in totalitate, ce cred sau vorbesc altii, reprezinta doar o reflexie suplimentara. In demersuri va trebui sa iei decizii pragmatice si sa-ti asculti intuitia. O abordare general valabila, de altfel.

Edited by u2019, 22 February 2019 - 02:55.


#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
Te dai de om matur, ba ai pretentii de fin critic al societatii, si nu iti dai seama de simplul adevar ca simt numai doua motive sa te duci in orice tara pe lumea asta incepind cu Romania:
1. Cu oferta de munca in mina, contract, salariu etc. Deci deja angajat.
2. La pensie.

Ca romanii se duc la misto in Germania ca gasesc ei ceva acolo e din disperare, ca altfel nu se poate, dar invers nu pleaca nimeni de la job decent in vest in Burkina Fasso in ideea ca o sa-l primeasca aia cu bratele deschise ca el e educat si cunoaste sistemul german. Miscarile se fac la sigur nu la hoha.
La pesnie problema e alya: mnu numai ca separarea a fost lunga dar si visrta e ea mai putin adaptabila. Eu stiu in Romania o multime de pensionar, nu au viata din vest si nu din cauza banilor. Daca nu vii la ceva clar, o comunitate, prieteni, o strcutura, te vestejesti in vila construita cu banii facuti nu stiu unde si nu-ti bate nimeni la poarta.

#50
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

 pisicuts, on 22 februarie 2019 - 01:16, said:

Sunt plecat de aproape 10 ani din tara, am revenit aproape in fiecare an pentru perioade de o saptamana, doua, maxim o luna.

Cand citesc acest topic, aproape ca ma razgandesc sa ma intorc definitiv sau chiar sa ma mai intorc vreodata. Nu aflu nimic nou, doar imi readuc aminte de intamplari si lucruri vazute, iar asta ma face sa ma gandesc din nou daca veau sa ma reintorc.

Ce spui este adevarat si pentru‌ mine in mare parte din situatii, dar mai pot aparea mici diferente, in functie de intentiile din acel moment si de persoanele pe care le intalnim.

1. Am observat ca se socializeaza mult, dar majoritatea relatiilor sunt foarte superficiale si uneori oamenii incep sa discute cu altii despre ce au facut vecinii sau prietenii. In felul asta, ajungi sa te gandesti despre tine ce discuta acele persoane si cu cine.

2. "E greu in strainatate? Ia zi, e greu, nu-i asa?" - unii se asteapta la asta, sa iti demonstreze ca ai facut o alegere gresita, desi tu poate ai fost intr-o situatie diferita de ei si ai avut intentii diferite.

Apoi mai sunt cei multi care te intreaba cum e acolo, iar dupa ce le explici diverse avantaje si dezavantaje, iti zic: "Deci, e bine sau e mai rau acolo, ca nu inteleg?" - Am avut parte de reactia asta si de la persoane inteligente si de la cu studii superioare, ( a nu se intelege ca studii superioare = inteligenta sau ca o persoana nu poate fi inteligenta daca nu are studii superioare ) de la care ma asteptam sa inteleaga ca in orice exista parti pozitive si negative.

3. Daca stai la bloc e amuzant: baietii care sparg seminte si beau cola sau bere 3-4-5 ore in fata blocului in fiecare seara, te vor cataloga drept arogant, figurant, pentru simplul fapt ca ai altceva de facut decat sa stai cu ei. Si daca stai la casa si faci altceva decat sa stai acasa, unii vecini vor spune "ce l-a schimbat strainatatea, nu prea mai vorbeste cu noi".

E ok pe teren propriu, pana cand vor comenta unii ca ai multe mii de euro si n-ai mai facut si tu nimic nou prin casa, ai lasat-o asa ca inainte. Eu de asta prefer intalnirile pe teren neutru.

5. Majoritatea vor spune sa nu te mai intorci in Romania, ca n-ai nici un viitor, se traieste rau, la scurt timp sau inainte sa incerce sa demonstreze ce bine o duc ei. Evitarea aparitiei unui nou concurent pe piata muncii apare si invers: romanii plecati intr-o tara le spun celor din Romania sau din alta tara sa nu vina acolo ca nu mai e bine.

6 si 8. De obicei daca nu raspunzi la provocari, persoana devine si mai frustrata pentru ca nu si-a putut demonstra ce si-a propus si/sau pentru ca nu a reusit sa il convinga pe celalalt sa gandeasca si sa se comporte la fel.

7. Cand nu se poate rezolva sau ocoli, astea te pot face sa pleci din nou.

Toate cele sapte puncte de mai sus au legatura cu ce spun sau ce cred ceilalti despre tine - eu zic sa iti revizuiesti sau analizezi mai atent premisele pe care iti bazezi deciziile in viata pentru ca asta de mai sus nu e una foarte sanatoasa.

#51
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

 vrajitoruldinoz, on 22 februarie 2019 - 08:17, said:

..................................................................................................................

Constat o concordanata intre porecla aleasa, "vrajitoruldinoz", si substratul punctelor tale de vedere exprimate aici.
O sinceritate pe care ti-o confirm cu acest raspuns.

#52
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Eu sunt de acord in cea mai mare parte cu initiatiorul  subiectului, si cu altii care au inteles despre ce este vorba si discuta la obiect, adica se pun in situatia respectiva.

Reintoarcerea si reintegrarea pot fi dificile daca nu chiar sortite escului daca se intrunesc anumite conditii, in general independente de vointa persoanei intoarse.
Cred ca ar trebui mai multa atentie la intoarcere decat a fost la plecare (si nu vrajitorule, nu toti au plecat avand gata aranjat un job, pot spune cel putin de aici ca de fapt covarsitoarea majoritate a zecilor de mii de imigranti in CAN nu au avut nimic aranjat dinainte, multi nici macar o cunostinta acolo; deci s-a putut si asa, deci sunt mai multe motive si cai de plecare).

Cu cat persoana a stat mai indelungat in alta tara cu atat mai greu este la intoarcere, dupa parerea mea. Pentru noi astia, intr-un fel timpul s-a oprit, am ramas cu imaginea locurilor, cunostintelor si prietenilor de atunci. Chiar daca am pastrat cat de cat legatura, situatia e alta, oamenii si locurile s-au schimbat. Mai ales in ceea ce priveste societatea, functionarea ei, moralitatea, astea s-au schimbat foarte mult si pot spune ca in rau, in majoritate. Anumite trasaturi- poate exact acelea care nu ne placeau inainte de plecare si au contribuit la decizia de a pleca- s-au pastrat sau schimbat in mod negativ sau intr-n fel care necesita efort de adaptare. Nu e totuna adaptarea la 30-40 ani cu aceea la 55-60+. Plus ca motivatiile difera fundamental.

Pe de alta parte, din experienta de pana acum nu pot spune ca prietenii apropiati, cu care am tinut legatura sau vizitat in concedii ar fi avut cine stie ce atitudine din aceea mentionata in postarea de deschidere a subiectului. Cel putin nu pe fata desigur, ca nu pot stii exact, desi au existat momente cand am fost aproape de a ajunge la mici neintelegeri (in sensul ca unii din Ro "stiau" mai bine, din auzite, care e situatia la mine in oras de exemplu, sau situatia de pe piata muncii, din scoli, relatii in colectiv). Nu m-am suparat niciodata, stiind ca oricum romanu' le stie pe toate mai bine, chiar decat alt roman desigur.

Am discutat cu unii pe eventualitatea intoarcerii si continuarii lucrului, in domeniu sau aproape. Am constatat ca exista diferente mari, atat in specificul muncii cat si in mentalitate. De ex m-am obisnuit sa fiu riguros in urmarirea regulamentelor, codurilor, calculelor, etc, nu mai spun de interactiunea cu colegii. Daca as incerca sa fiu la fel in Ro, cred ca as lua sut in fund destul de rapid sau m-as pricopsi cu vorbe grele din partea celor din jur, probabil inclusiv sefi. Nici o sansa nu vad ca de unul singur sa schimb ceea ce exista spre ceva care ar fi demonstrabil si verificabil mai bun. Asta nu inseamna ca nu sunt si elemente mai bune in Ro sau mai bine adaptate locului si pe care nu le mai inteleg.

Oricum am renuntat la ideea intoarcerii permanente, la cumpararea vreunei locuinte sau chiar la conducerea unui automobil pe drumurile romanesti. Am tot sperat ca se va schimba ceva in bine (sa acum vad eu binele desigur) dar observ ca mai am de asteptat mult si bine.
Sorry sunt aproape de capat, nu mai am timp de asteptat.

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

 Rosebud09, on 22 februarie 2019 - 20:14, said:


Reintoarcerea si reintegrarea pot fi dificile daca nu chiar sortite escului daca se intrunesc anumite conditii, in general independente de vointa persoanei intoarse.
Cred ca ar trebui mai multa atentie la intoarcere decat a fost la plecare (si nu vrajitorule, nu toti au plecat avand gata aranjat un job, pot spune cel putin de aici ca de fapt covarsitoarea majoritate a zecilor de mii de imigranti in CAN nu au avut nimic aranjat dinainte, multi nici macar o cunostinta acolo; deci s-a putut si asa, deci sunt mai multe motive si cai de plecare).

Eu am fost destul de clar:
1. Romanii au plecat in orice conditii, au fugit. Mai ales inainte de 2007.
2. Asta insa nu mai e normal cind faci miscarea inversa, mai ales ca vii de la o slujba/venit prespunem ok. Ce dracu sa cauti sa lucrezi in Romania? In fara de cazul in care ai un post asigurat si conditiile sint satisfacatoare, sa vii asa la misto sa te astepti la covor rosu denota niste iluzii ciudate. De exemplu tu te-ai mai muta acum din Caada in orice tara fara o oferta in mina? Te-ai duce la americani de exemplu asa cum te-ai dus in Canada prima oara? Evident nu.

#54
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@u2019: Inteleg, si ale mele la fel. Iar faptul ca nu aflu nimic nou, este mai mult o confirmare ca acele lucruri sunt des intalnite si de altii, nicidecum un repros.

In trecut, avea sens ideea ca daca te intorci in Romania, iti poti permite acelasi nivel de trai ca in Europa Centrala sau de Vest, cu un salariu mai mic, deoarece preturile sunt mai mici in Romania. Cu exceptia imobiliarelor, care se apropie tot mai mult de pretul celor din Olanda si Anglia, nu am vazut ce este mai ieftin in Romania, ba dimpotriva...

Nu cunosc salariile din toate domeniile de activitate din Romania si din alte tari, dar ma intreb: in ce domeniu exista salarii mai mari in Romania din alte tari? Exista vreunul?

Inainte sa te ajungi sa te angajezi pe un anumit post si sa vezi cum esti ignorat sau dat la o parte de cei cu pile, este posibil sa nu iti citeasca nimeni CV-ul. Cunosc doua persoane care se ocupa de recrutare in firme multinationale si mi-au spus ca ei nu angajeaza oameni care au lucrat in afara tarii, pentru ca nu au chef de oameni pretentiosi si aroganti, asa ca nici nu le citesc tot CV-ul si il sterg. Gandeste-te ca nu exista doar doua persoane asa, exista zeci, poate sute.

@vrajitoruldinoz: sa vezi ce misto e sa te duci la sigur cu contract semnat pe 10 ceva pe ora ( euro, lire sau dolari, depinde unde te duci) si vezi ca ai colegi care castiga 16 pe aceeasi munca, doar ca ei nu sunt angajati prin agentie.

Sau sa vezi ce senzatie tare ai cand incepi sa cunosti romani intr-o tara straina, iar tu dai 500 de ceva pe un pat intr-o camera pe care o imparti cu altul, iar noul tau amic roman iti spune ca da 400 si sta singur in camera dintr-o casa cu totul aproape nou.

@nnestor: intelegi ca a fi constient de anumite lucruri nu inseamna a te lasa influentat exclusiv de ele? Doar daca unele lucruri pe care le considera altii despre tine, te pot afecta, este normal sa iti schimbi planul in functie de ele: vezi mai sus, ideile unora despre cei reintorsi in tara, cand nici nu i-au cunoscut.

Mai sunt si alte lucruri care conteaza, ca de exemplu al treilea alineat de aici si multe altele, despre care se discuta mai putin pe acest topic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate