Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Protestul Taximetristilor, iar...

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1432 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Taximetriștii au anunțat un nou protest, miercuri, în Piața Victoriei din Capitală, față de "ilegalitățile” practicate de platformele de tip Uber. Ei spun că 2.000 de mașini vor fi parcate în fața Guvernului, între orele 9.00-15.00, iar Brigada Rutieră a anunțat restricționarea traficului în această zonă începând cu ora 6.30. Primarul Capitalei, Gabriela Firea, susține că Guvernul trebuie să găsească "o cale rezonabilă de dialog cu transportatorii", pentru a preîntâmpina astfel de proteste care vor paraliza traficul în toată zona centrală a Bucureştiului.

COTAR: 2.000 de mașini vor fi parcate miercuri în fața Guvernului
Confederația Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România (C.O.T.A.R.) anunță că reia protestele de stradă față de lipsa de reacție a Guvernului la cerințele transportatorilor autorizați care își desfășoară activitatea legal și că 2.000 de mașini vor fi parcate miercuri în fața Guvernului, între orele 9.00-15.00.
Tot miercuri vor fi organizate proteste, unde s-au aprobat, la Arad, Timișoara, Iași, Bacău, Brașov, Târgu Mureș, Zalău și Slatina.
"Ieșim din nou în stradă, pentru a mai atrage încă o dată atenția Guvernului României că trebuia să scoată de mult timp din Legea Taximetriei sintagma „în mod repetat”, introdusă în 2015 de fostul parlamentar Lucian Șova, devenit ulterior ministru al Transporturilor și demis recent. Am cerut de nenumărate ori eliminarea acelei sintagme din lege care a fost introdusă penntru a împiedica autoritățile care ar putea stopa pirateria din Transporturi. Ieșim în stradă pentru că nu se respectă Hotărârea Curții Europene de Justiție, care a decis că aplicațiile care fac transport de persoane neautorizat sunt transportatori, nu prestatori de servicii online", spune liderul COTAR, Vasile Ștefănescu.
Potrivit acestuia, sunt peste 100.000 de persoane neautorizate care funcționează în România, iar "UBER ,Taxi Fy, Bla Bla Car și Clever Go circulă fără probleme, dau comenzi, încasează bani, sfidând legislația pentru Transporturi și taximetrie".

Firea: Cer Guvernului o soluție pentru a preîntâmpina astfel de acţiuni de protest care vor paraliza traficul în toată zona centrală

Transportatorii spun că dacă Guvernul nu le va rezolva revendicările vor un miting de amploare în perioada 27-28 februarie, când vor bloca Bucureștiul cu autocare, microbuze și taxiuri din întreaga țară.

Hotnews

Eu nu inteleg totusi inversunarea asta de a ramane blocati in marasm, intr-un trecut mizer si care nu multumeste pe nimeni.
De ani de zile taximetria e o mizerie pe prea multe planuri, iar cand apare o alternativa civilizata, bazata pe tehnologie si cu atentie indreptate spre client, trebuie sa fie ingropata.

Cadrul legislativ trebuie sa se schimbe, asta e clar, dar nu in sensul dorit de taximetristi, care doresc pastrarea unui monopol care a dovedit ca duce doar catre mizerie pt toti participantii.

Nu e un cliseu, dar imi e sila fizic de taxiuri si taximetristi.
Stiu ca si ei sunt oameni, dar cu rare exceptii, sunt de o calitate umana infecta, iar ca furnizori de servicii sunt execrabili.

Ultima data am mers acum o saptamana cu un taxi care NORMAL, nu are sa dea rest, dupa ce tot drumul vorbise in casca despre orgia cu mititei pe care o planuia pe seara.
Abia m-am abtinut sa ii zic ca ar trebui sa o lase mai moale cu mititeii, ca trebuie sa isi ia o masina mai mare.

Asadar, maine Bucurestiul va fi IAR blocat! D-na Fiirea, ce ziceti... nu testati pe acesti taximetristi noile gaze ale jandarmilor?
Ce? Dl Dragnea nu a facut plan pt asta, si asteapta sa va inecati? Nu mai pupati un mandat, iar visul cu Presedintia a fost o farsa!

Vb cu colegul de camera, Pandele, paote are el niste spargatori de grava "Pelicanu".

#2
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

Quote

alternativa civilizata, bazata pe tehnologie si cu atentie indreptate spre client,

Insuficient. Trebuie sa fie si legala. Mare lucru sa-si inscriptioneze corepunzator masina si sa obtina atestat? Le amintesc numai pe acestea.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Atestat de ce?
De sofer nespalat si nesimtit?
E nevoie de diploma de neam de prost ca sa invarti de un colac?


Taximetria e o mafie, sa nu ne amagim.
Stiu taximetristi cu zeci de amenzi neplatite, carora nu ai ce sa le faci, pt ca sunt lefteri si fara ocupatie.
Povestea cu licentele e doar un model oficializat de coruptie.
La Loganurile din Bucuresti kilometrajul s-a resetat singur, iar aerul conditionat fie e defect, fie nu merge pt ca ia din puterea motorului martogii care merge pe GPL.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Blah blah blah. Javrele alea de taximetristi din capitala, scursurile societatii, sa invete sa fie oameni intai. Dupa sa protesteze.

La Cluj de exemplu nu ai nevoie de Uber... doar daca vrei sa platesti cu CC. Dar oricum, alta civilizatie.


Lyft aveti in Romania?

#5
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostAdm, on 13 februarie 2019 - 00:35, said:

Atestat de ce?
De sofer nespalat si nesimtit?
E nevoie de diploma de neam de prost ca sa invarti de un colac?


Taximetria e o mafie, sa nu ne amagim.
Stiu taximetristi cu zeci de amenzi neplatite, carora nu ai ce sa le faci, pt ca sunt lefteri si fara ocupatie.
Citeste legislatia. Daca prostanacul ala reuseste sa-l obtina, cum de nu poate unul elegant, civilizat?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Peste tot prin vest UBER este reglementat/avizat/etc, in Romania nu. Oare de ce?

Problema nu este la taximetristi sau la UBER, e la cei care aplica legea. Din nou. Si again. Si iarasi. Iar UBER se foloseste cu brio de tarile sarace/coruptibile in care sa faca mizeriile dorite. Cu chestia asta nu ar trebui sa fie nimeni de acord - fie ca e Vasile a lu' Marghioala sau altcineva.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Legislatia trebuie schimbata!
Legislatia proasta, care nu are finalizare pt societate trebuie schimbata!

Atata timp cat cu sau fara atestat, taximetristii sunt niste jigodii, insemna ca telul nu a fost atins.

Quote

Chestionarul atestat taxi cuprinde:
20 de intrebari tip grila 4 variante de raspuns un singur raspuns este corect
pentru promovarea examenului este necesar sa raspundeti corect la minim 14 intrebari (70%)

M-am uitat si eu pe intrebari.
Sunt de o prostie si inutilitate ce sfideaza evolutia si zeii.

Eu as obliga la un curs de bune maniere si cosmetica auto.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postflovio, on 13 februarie 2019 - 00:39, said:

Citeste legislatia. Daca prostanacul ala reuseste sa-l obtina, cum de nu poate unul elegant, civilizat?

Pentru că" corupție ;)
,,Să moară mama, ia 20 j" mii euro, si da autorizația".

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ma, voi sunteti nebuni?
LEgalitatea e discutabila, pt ca nu se doreste reglementarea acestor servicii intr-un mod clar, pt ca firmele de taximetrie castiga f bine din sistemul actual mafiot.
Ca uberist ai PFA, nu mergi cu maimuta (ca nu poti) si iti declari taxele la stat.
Faci conversatie, zambesti si speri sa primesti un bacsis impozitat si ala.

Cine a mers cu Uber, de obicei nu se mai intoarce la Taxi, iar taximetristii stiu! Voi de ce credeti ca sunt din ce in ce mai inversunati.

E din ce in ce mai nasol sa fii cel mai prost din curtea scolii.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Iar, ciudat sau nu, băețzii ăștia arată doar așa (nu, nu este imagine prelucrată).

Attached Files



#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAdm, on 13 februarie 2019 - 00:46, said:

LEgalitatea e discutabila, pt ca nu se doreste reglementarea acestor servicii intr-un mod clar, pt ca firmele de taximetrie castiga f bine din sistemul actual mafiot.
Pai nu e discutabila. E sau nu e lege si trebuie respectata de toti? Ca daca o respectam aleatoriu... stim si vedem ce iese.
Ah, pai sa iasa UBER in fata pentru reglementare. Nu i-am vazut sa faca asta. Au tot iesit la suprafata cu "pe noi nu ne ating legile si reglementarile voastre". I wonder why...

View PostAdm, on 13 februarie 2019 - 00:46, said:

Ca uberist ai PFA, nu mergi cu maimuta (ca nu poti) si iti declari taxele la stat.
Poate acum ai PFA, ca initial nu era vorba de PFA. Dar na... N-or fi singurii - ca si aia cu Avon, Oriflame si alte treburi asemenea...

View PostAdm, on 13 februarie 2019 - 00:46, said:

Cine a mers cu Uber, de obicei nu se mai intoarce la Taxi, iar taximetristii stiu!
Again, in Ro. Bine, nu e ca si cum taximetristii nu se pot apuca de UBER si ei...

#12
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostAdm, on 13 februarie 2019 - 00:46, said:

Ma, voi sunteti nebuni?
LEgalitatea e discutabila, pt ca nu se doreste reglementarea acestor servicii intr-un mod clar, pt ca firmele de taximetrie castiga f bine din sistemul actual mafiot.
Ca uberist ai PFA, nu mergi cu maimuta (ca nu poti) si iti declari taxele la stat.
Faci conversatie, zambesti si speri sa primesti un bacsis impozitat si ala.

Cine a mers cu Uber, de obicei nu se mai intoarce la Taxi, iar taximetristii stiu! Voi de ce credeti ca sunt din ce in ce mai inversunati.

E din ce in ce mai nasol sa fii cel mai prost din curtea scolii.
Dar tu esti intreg?
Ce treaba are PFA cu lipsa atestatului profesional. Si expertii contabili functioneaza ca pfa, dar asta nu inseamna ca nu sunt atestati profesional.
Ce dracu o fi asa greu sa se inteleaga diferenta intre doua notiuni?
Legalitate este sacra. Nu este discutabila. Actul normativ poate fi supus disctiei, analizei si eventual modificat. Daca asta nu se intelege, este chiar fara sens sa te miri cand nu se intelege deosebirea intre pfa si atestat profesional.

Masinile de ce nu le supun exigentelor legii? Pentru ca sunt maimute?

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
La Cluj când am fo vara trecută fix in taxi luat din aeroport m-am plantat. Pana la unirii in centru.

Pana in 25 de lei cursa pe ceas. Lăsat 30. Mi-a vorbit frumos (ca nu mai auzisem românește așe bine de multă vreme). Mașina curată. O zis ce mai e noi prin Cluj (după doi ani) mno fain.

Nici nu mi-a trecut prin cap sa folosesc uber.

In București in schimb ultima experiența (culmea, tot la unirii) o fo cam așa:
Pana la Brâncoveanu va rog frumos
Da băiatul, 50 de lei!
Ok Next. Și așe vreo 5 taximetriști unul după altul. In soațele meu oameni nervoși din același motiv zbierau și instalau uber.

Am dat de un taximetrist care ne-a dus direct pe ceas ca el “nu e nașpa”. Pe ceas ne-a dus, fără turul capitalei. Fusese sub 12 lei dacă nu cumva sub 10 lei. Lasat 20.


No. Jigodiile din București sa fie civilizate întâi. După sa comenteze. Eu in taxi in București nu ma mai urc. Și dacă fut ăștia uberul, când ma întorc poate prin 2020, mai bine iau metroul... oh wait. Și ăla e nașpa acum.

Deschid tinder și găsesc o fufa cu mașina!

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
uber e un sistem mai bun, mai practic, mai civilizat...normal ca are prioritate si e aici sa stea....taximetristii sunt nevoiti sa se adapteze....sa nu mai fure clientul, sa nu puna aparatul, sa bage manele...asta e reclama lor :)...nu au ce sa faca :)

View Postcrisstonne, on 13 februarie 2019 - 00:50, said:

Iar, ciudat sau nu, băețzii ăștia arată doar așa (nu, nu este imagine prelucrată).


:)

oamenii muncesc, naspa :(

#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 00:37, said:


La Cluj de exemplu nu ai nevoie de Uber... doar daca vrei sa platesti cu CC. Dar oricum, alta civilizatie.


Nu vreau sa intru in retorica de Cluj vs. restul dar nu pot sa nu-ti dau dreptate.





#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postionutzitaly, on 13 februarie 2019 - 01:07, said:



Nu vreau sa intru in retorica de Cluj vs. restul dar nu pot sa nu-ti dau dreptate.

Nu e vorba de vs între ele amu. Nu e cazul.
Problema cu taximetriștii e in mare in București. Nici in Moldova nu am avut probleme (culmea, nici la Vaslui). Și mno. Aia chiar se uitau la noi ca la maimuțe după ce ziceam doua cuvinte. Ultimul taxi in Moldova fusese la Suceava. Ptiu drace aia is in Bucovina. Mno. Și ăla fusese ok.

Dar la București efectiv sunt niște jigodii. Nu cred ca mai e loc in România care sa fie in situația Bucureștiului...

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdexterash, on 13 februarie 2019 - 00:57, said:



Again, in Ro. Bine, nu e ca si cum taximetristii nu se pot apuca de UBER si ei...

Normal ca se pot, e foarte posibil ca in scurt timp cand chemi Uber in Bucuresti tot Dacia galbena murdara cu juma de milion de km sa-ti vina:)

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 00:37, said:

Blah blah blah. Javrele alea de taximetristi din capitala, scursurile societatii, sa invete sa fie oameni intai. Dupa sa protesteze.

La Cluj de exemplu nu ai nevoie de Uber... doar daca vrei sa platesti cu CC. Dar oricum, alta civilizatie.


Lyft aveti in Romania?
Exact asta voiam sa scriu si eu. In Cluj taxietristii au cu o totul alta imagine dacat in Bucuresti. De aceea clujeanul nu are o preferinta speciala pentru Uber.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate