Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Windows pe SSD portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nootkasound

nootkasound

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2019
Buna seara, in primul rand salutari tuturor deoarece este prima mea postare pe acest forum. Am decis sa dechid acest subiect deoarece am o problema in leagtura cu ssd ul meu portabil. In primul rand, laptopul meu este un Lenovo Y-520 cu ssd de 128 integrat si hdd de 1tb cu windows 10 descarcat de pe site-ul Microsoft. La acest set-up am vrut sa adaug un ssd extern de 240 GB Verbatim, insa fara succes. Am incercat diferite programe, spre ex: wintousb si gimagex, urmand tutoriale de pe youtube si urmand aceiasi pasi pentru fiecare varianta in parte. setarile din bios pentru legacy le-am facut de asemenea, aleg bootable drive acest SSD, imi booteaza 1 minut cat se incarca logo ul de la windows sa zicem, dupa care in loc sa intre in windows imi spune Windows ran into a problem + o eroare care a fost diferita de fiecare data cand am incercat sa il fac sa mearga. As dori niste sfaturi daca se poate. Va multumesc!

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
De ce ai instala WIndows 10 pe un drive extern, chiar si SSD? Posted Image

#3
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Windows To Go si merge 100 %

#4
nootkasound

nootkasound

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2019
Salut, pentru ca am nevoie :))

View Postmaxb2000, on 12 februarie 2019 - 23:08, said:

Windows To Go si merge 100 %
Multumesc frumos, presupun ca este diferit fata de wintousb

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu prea intelegi cum functioneaza Windows, nu-i asa?

1. USB are o viteza mica vs SATA.
2. O instalare Windows implica configurarea driverelor si a setarilor in fct de HW existent pe masina.
3. Exista ce vrei tu in lumea Linux, aproape orice distributie are LiveCD, unele cu "persistence usb".

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca folosesti Win To Go, ssd-ul are specificatii decente si suporta t.r.i.m, o sa mearga ok, chiar si pe usb 2.0
Singurul inconvenient este ca de fiecare data cand schimbi pc, o sa stai dupa setari la startup.
Verifica-l cu crystaldiskmark, daca trece de 10-15mb/s pe 4k la write, o sa fii multumit.

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Scoti SSD-ul integrat, il pui pe cel nou, instalezi windozul, apoi il scoti pe acesta si il folosesti pe USB. Dureaza mai putin decat sa faci tot felul de artificii.

Edited by lucifer76, 13 February 2019 - 13:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate