Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

C.M. Rugbi 2019 (2019 Rugby World Cup).

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Este foarte bine că dau și pe HD, așa spectacolul este total

Totuși cea mai importantă competiție sportivă a anului trebuie tratată la o calitate superioară

#20
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View PostAaronRodgers1993, on 16 septembrie 2019 - 20:11, said:

Din păcate nu toți avem antene satelit sau IPTV și va trebui să ne mulțumim cu TVR

Realistic vorbind TVR-ul își bate joc de competiție nedand întreaga competiție și pe TVR HD..în SD mai bine nu

o mare mu.. s-a dat astazi provider-ilor de IPTV...
cine are satelit bine, cine nu...TVR rulz :)

#21
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Da am citit că au descins italienii la xtreme codes

Eu personal de-abia aștept debutul de mâine al cupei mondiale

Mizez pe victorie a Japoniei iar de sâmbătă începe balul sâmbăta 2 meciuri mari Franța cu Argentina meci extrem de echilibrat și o posibilă finală din grupe Noua Zeelandă cu Africa de sud


Din păcate Alin Petrache după dezastrul de la RIO din 2016 și scandalul cu echipamentele de mâna a 10-a a sportivilor a poposit într-un for respectabil al sportului din Romania și ghiciți ce a făcut nenea Petrache, prin incompetența sa și a angajaților federației a văduvit România de o participare la cupa mondială de rugby care începe mâine și de un meci de deschidere cu țara gazdă japonia, unde ai șanse să te vadă un mapamond întreg

#22
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Cînd îi văd pe băieții ăștia de la rugby cum se luptă pe teren și apoi îmi aduc aminte de „mironosițele” de la fotbal, pe care le dobori din picioare și cînd sufli spre ele, mă apucă toți dracii...!Posted Image

#23
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
La rugby să ieși pe targă e o mare umilință și doar o accidentare groaznică îi poate duce la Gândul acesta de a accepta să părăsească terenul de joc cu mașinuța medicală..pentru rugby-știi să ieși de pe teren chiar și sprijinit de un doctor dar în picioare este o mare mândrie, dau dovadă de bărbăția pe care aceștia o au

#24
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
După Victoria Uruguayului contra echipei Fiji..Japonia detonează o mare bombă învingând liderul Mondial Irlanda

#25
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 AaronRodgers1993, on 28 septembrie 2019 - 11:47, said:

După Victoria Uruguayului contra echipei Fiji..Japonia detonează o mare bombă învingând liderul Mondial Irlanda

si-au pierdut mintile la ultima gramada. acolo trebuia un drop si trimiteau irlanda deja cu un picior in avion, privandu-i de punctul bonus si speranta ca scotia bate japonia.

#26
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Ieri s-au sfârșit primele 2 etape ale fazei grupelor din cadrul cupei mondiale din japonia astfel că putem trage următoarele concluzii după aceste 2 etape

1.în cadrul primei etape din faza grupelor nu am avut mari surprize Anglia, Irlanda, Ţara Galilor, Italia, Australia, Franţa, Noua Zeelandă şi Japonia au câştigat primele meciuri, aşa cum era de aşteptat. Sigur, meciurile prevăzute să fie strânse, Franţa – Argentina şi Noua Zeelandă – Africa de Sud, au fost cele mai disputate. Franţa a câştigat foarte greu şi cred că argentinienii regretă că nu au luat 3 puncte atunci când au avut ocazia. Noua Zeelandă a fost un pas în faţa Africii de Sud, a fost mai precisă şi mai disciplinată, dar sud-africanii se gândesc să-şi ia revanşa în finală.

2.Cel mai controversat meci a fost Australia – Fiji, în care s-a impus echipa mai puternică (mai puternică fizic şi mai solidă ca echipă). Totuşi, în prima repriză, un jucător australian (Reece Hodge) ar fi trebuit să primească cartonaş roşu şi să fie eliminat pentru un umăr băgat în faţa lui Peceli Yato.

3.Prima mare surpriză la această ediție de cupă mondială o reprezintă victoria Uruguay-ului asupra echipei Fiji cu 30-27 Dacă am face o comparaţie cu fotbalul şi am împărţi echipele în 4 grupe valorice, Fiji nu ar fi în prima urnă valorică, dar sigur ar fi cea de-a doua, în timp ce Uruguay ar fi instalată în urna a treia. Fiji are câţiva jucători în mari campionate europene, uruguayul cu jucători la echipe modeste.

echipa din America de Sud a făcut o partidă mare, a avut o apărare excelentă (deşi a încasat 5 eseuri), a avut un atac consistent (3 eseuri) şi – mai ales! – a avut în Felipe Berchesi (numărul 10) un jucător care a transformat tot ceea ce era de transformat (3 lovituri de pedeapsă şi 3 transformări în urma eseurilor marcate). Fiji a plătit tribut lipsei unui transformeur bun, absolut obligatoriu la acest nivel, pierzând un meci pe care ar fi trebuit să-l câştige

4. Japonia produce al doilea mare șoc al cupei mondiale învingând liderul mondial în clasamentul world rugby Irlanda,  a produs o nouă mare surpriză şi a învins Irlanda cu 19 la 12. Şi nu doar că a învins Irlanda, dar a dominat categoric duelul în repriza a doua. Mai mult, pe final se putea desprinde la peste 7 puncte, dar Irlanda a ţinut diferenţa care-i aduce un bonus defensiv (pentru cei “care au deschis mai târziu televizoarele” amintim că o victorie înseamnă 4 puncte, un meci egal 2 puncte, un meci pierdut la mai puţin de 7 puncte (şi inclusiv 7 puncte) înseamnă 1 punct bonus defensiv, dacă marchezi cel puţin 4 eseuri în meci primeşti 1 punct bonus ofensiv).

în alte partide am avut parte de scoruri previzibile Samoa – Rusia 34-9, Italia – Canada 48-7, Anglia – SUA 45-7, Argentina – Tonga 28-12.

5.Poate cel mai frumos meci de la cupa mondială de până acum au luat loc în terenul de rugby între tara galilor și australia meci s-a încheiat cu victoria europenilor. Ţara Galilor (Wales) a învins Australia cu 29 la 25. O victorie muncită şi meritată. Galezii au început mai bine, au dominat clar prima repriză (au avut 23 la 8 la pauză), dar australienii au revenit foarte bine s-au apropiat la un punct. Pe final, europenii au reuşit să păstreze un avans de 4 puncte.

în alte meciuri Africa de Sud a învins Namibia cu 57-3 şi Georgia a învins Uruguay cu 33 la 7.

În ultimele meciuri din ultimele zile am avut parte de niște victorii relativ previzibile Scoţia – Samoa 34-0, Franţa – SUA 33-9 (chiar dacă Franţa s-a desprins greu, doar pe final de meci), Noua Zeelandă – Canada 63-0, Fiji – Georgia 45-10, Irlanda – Rusia 35-0.

6.Mâine, vineri, Africa de Sud întâlneşte Italia şi va fi un bun prilej pentru a vedea forţa reală a sud-africanilor (probabil că vor câştiga foarte clar).
Sâmbătă urmează să vedem două meciuri foarte interesante şi importante.

Anglia – Argentina (de la ora 11.00)

Japonia – Samoa (de la ora 13.30)

Vom vedea ce ne mai rezervă cupa mondială

#27
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Decizie istorică la cupa mondială de rugby

Meciurile Anglia - Franța și Noua Zeelandă - Italia, care urmau să se dispute sâmbătă, la Yokohama și toyota, au fost anulate de către organizatorii Cupei Mondiale de rugby din cauza taifunului Hagibis, care se va abate la sfârșitul săptămânii asupra regiunii tokyo

Edited by AaronRodgers1993, 10 October 2019 - 10:36.


#28
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Nu am reușit să văd nici un meci de la această campionat și asta se datorează în mare parte, celor de la TVR, care nu dau seara în reluare, pe canalul TVR HD, măcar 1 meci.
PS: O să spuneți, că dacă vroiam cu adevărat, se găseau soluții! Soluția simplă, ar fi cea cu meciul in reluare pe TVR HD, pentru mine.

#29
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Mâine revin meciurile de la cupa mondială. Am văzut și eu în reluare, Japonia-Scoția. Bineînțeles că am ținut cu europenii de pe insulă, dar insularii asiatici au fost mult mai buni. Sunt destul de multe discuții referitoare la originea jucătorilor din echipa Japoniei. Din ce am înțeles, au 16 astfel de jucători, dar practic ei sunt aproape japonezi, pentru că trăiesc acolo încă din adolescență. În toate naționale sunt jucători cu altă origine, inclusiv Scoția, parcă au vreo 11-12 , englezii câțiva, sud-africanii la fel .

#30
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Anglia vs Australia

Attached Files



#31
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Nu cred ca exista echipa care sa poata face fata All Blacks, decat daca au o zi foarte proasta, ceea ce li se intampla poate odata la cativa ani. Azi au dat de pamant cu irlandezii, si nu cred ca se vor opri aici.

#32
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postpufonel, on 19 octombrie 2019 - 20:36, said:

Nu cred ca exista echipa care sa poata face fata All Blacks, decat daca au o zi foarte proasta, ceea ce li se intampla poate odata la cativa ani. Azi au dat de pamant cu irlandezii, si nu cred ca se vor opri aici.

cu anglia va fi cu totul alt meci.

#33
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 03.01.2019
Super tare meciul din sferturile de finală dintre Japonia și Africa de Sud.
Aproape de sfârșitul primei reprize scorul este 3-5 (pentru Africa de Sud).
Niciodată nu cred că a fost un echilibru așa mare la Rugby.
Cele mai tari echipe naționale din rugby sunt Noua Zeelandă, Australia și Africa de Sud.
În meciul din grupe Noua Zeelandă a cam făcut scor cu Africa de Sud.
Nu știu toate statisticile de când se joacă rugby, dar de când urmăresc eu acest sport (și sunt ceva ani) nu am auzit/văzut de un meci așa echilibrat.
Foarte frumos meciul.

PS:meciul este pe TVR 1 și TVR HD.

#34
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View PostBogdanI33, on 20 octombrie 2019 - 13:11, said:

Super tare meciul din sferturile de finală dintre Japonia și Africa de Sud.
Aproape de sfârșitul primei reprize scorul este 3-5 (pentru Africa de Sud).
Niciodată nu cred că a fost un echilibru aşa mare la Rugby.
Cele mai tari echipe naționale din rugby sunt Noua Zeelandă, Australia și Africa de Sud.
În meciul din grupe Noua Zeelandă a cam făcut scor cu Africa de Sud.
Nu știu toate statisticile de când se joacă rugby, dar de când urmăresc eu acest sport (şi sunt ceva ani) nu am auzit/văzut de un meci aşa echilibrat.
Foarte frumos meciul.

PS:meciul este pe TVR 1 şi TVR HD.

cauta clasice din tri-nations :) in special sa vs nz

#35
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
ITV panel: Jonny Wilkinson, Sean Fitzpatrick, Clive Woodward, Lawrence Dallaglio

Host catre CW: "Clive, i've noticed you started calling them the All Blacks again, what happened?"
CW: "Well, during the last Lions tour i had everyone refer to them as New Zealand, but then you saw what happened, they smashed us 4-0 so that didn't work out too well" :)

Attached Files

  • Attached File  semi.jpg   287.91K   8 downloads


#36
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postzeroice, on 19 octombrie 2019 - 22:46, said:


cu anglia va fi cu totul alt meci.

ouch

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate