Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ușa exterior metalică sau din PVC cu deschidere cu arcadă

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
In perioada următoare urmează să montez ferestrele și ușile exterioare la casa pe care o am în construcție și am o dilemă privind partea de uși: se poate realiza o ușă metalică placată cu lemn sau din PVC cu arcadă? Dar arcada să facă parte din ușă propriu-zisă care se deschide. Dacă tehnic nu este posibil, în ultimă instanță mă voi rezuma la uși din lemn masiv, care deși frumoase, mă îngrijorează din punctul de vedere al întreținerii și al faptului că vorbind cu mai multe persoane care și-au pus uși din lemn masiv, nu am auzit pe cineva să îmi spună că ușa nu a "lucrat" în timp.

Edited by Nigh7D3vil, 04 February 2019 - 00:11.


#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
schita?poza? sa intelegem mai bine ce iti doresti
+locatie

#3
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Ceva de genul acesta:

[ https://i.imgur.com/PFMUteb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Locatie: Cluj-Napoca

Edited by Nigh7D3vil, 04 February 2019 - 00:49.


#4
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu se vede poza ta.E ca aia alba sau ca aia inchisa la culoare?Adica usa se deschide si pe arcada?

Attached Files



#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postbogumilandia, on 04 februarie 2019 - 00:51, said:

Nu se vede poza ta.E ca aia alba sau ca aia inchisa la culoare?Adica usa se deschide si pe arcada?

Ca aia albă.
Practic... se poate.

Edited by crisstonne, 04 February 2019 - 00:55.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pare usa de biserica ; oricum pe alb arata nasol , parerea mea .
Care e inaltimea usii ?

#7
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Urat.Despre usa de fier in conformatia asta nu stiu ce sa zic.iar despre pvc este destul de greu sa iasa o usa buna.Treaba este sa gasesti un producator care sa se inhame la asa ceva.Procedeul de curbare este destul de ''primitiv'' si sunt sanse destul de mari sa nu iasa bine.Daca totusi gasesti pe cineva care se incumeta sa faca asa ceva cere sa iti arate o lucrare facuta de respectivul.Repet nu e imposibil de realizat dar greu iese ceva de calitate.
Iar la lemn asa ceva inseamna deranj mare.Ma refer la bani
edit.aia alba am gasit-o pe net ca mostra

Edited by bogumilandia, 04 February 2019 - 01:01.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostNigh7D3vil, on 04 februarie 2019 - 00:43, said:

Ceva de genul acesta:

[ https://i.imgur.com/PFMUteb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Locatie: Cluj-Napoca

    Usa din poza are 2metri si 10.
    Ca atare o sa-ti spargi capul in tocul usii ori de cate ori vii acasa in stare de ebrietate.
    Nu se poate face din PVC pentru ca e dificil sa indoi PVC-ul in halul ala si sa stea asa.
     Se poate face din aluminiu daca producatorul are o masina de indoit corespunzatoare.
     Se poate face din lemn in mod sigur.
      Dar eu iti recomand una facuta din rumegush. Cand dai cu capu, nu raman urme.


#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbogumilandia, on 04 februarie 2019 - 01:00, said:

Urat.Despre usa de fier in conformatia asta nu stiu ce sa zic.iar despre pvc este destul de greu sa iasa o usa buna.Treaba este sa gasesti un producator care sa se inhame la asa ceva.Procedeul de curbare este destul de ''primitiv'' si sunt sanse destul de mari sa nu iasa bine.Daca totusi gasesti pe cineva care se incumeta sa faca asa ceva cere sa iti arate o lucrare facuta de respectivul.Repet nu e imposibil de realizat dar greu iese ceva de calitate.
Iar la lemn asa ceva inseamna deranj mare.Ma refer la bani
edit.aia alba am gasit-o pe net ca mostra
Pai da, la noi in Romania tot ce e iesit din normal e greu sau imposibil. La straini e plin de astfel de usi din PVC tip arcada (arched doors) si nu numai, se fabrica si usi si ferestre din PVC de tip gotic (arc frânt), cu diverse modele de traverse si montanti.

Am cautat (in minunatul si inegalabilul municipiu Sibiu), pentru o cunostinta, o simpla usa cu multa sticla, de interior, de culoare alba, din lemn sau PAL in cel mai rau caz, pentru deschidere de 1 m. Mi-a fost imposibil sa gasesc, majoritatea firmelor din oras nu aveau pe stoc aproape nimic, totul facandu-se la comanda. Intr-un singur loc am gasit doar usa, fara toc. Am primit un termen de aprox. 8 saptamani pentru comanda la toc!!! 8 saptamani!!! Adica 2 luni. Mi se pare incredibil. Dar, mai mult ca sigur, cand marii afaceristi cu usi si ferestre au auzit ca am nevoie doar de o usa, probabil ca au dat din stanga in dreapta ca nu avem, ca dureaza nu stiu cat, ca sa nu se inhame la multe pentru o singura usa (profit minim). Sunt convins ca daca aveam 8 usi si 12 ferestre, se gasea orice, oricat de repede...

#10
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Sigur că se poate tehnic, numai că e ceva custom și prețurile sunt pe măsură.
Numeri pe degete firmele care îți fac așa ceva.
La străini sunt cereri multe și merită un atelier lângă o fabrică, poate chiar o serie mică de asemenea lucruri. La noi încă nu e cazul.
Probabil vei ieși mai ieftin sa o imporți decât să o comanzi in țară.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
vroiam sa ma bag si eu,dar vad ca initiatorul a huschit-o
mai multe detalii sunt nevoie
locatie,usa este protejata,expusa la soare,cat timp?

#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@cris
Usile de pal la 1 metru nu sunt ceva comun.Crezi ca oamenii aia au plicuri pentru usi instant?pun in cada apa si adauga plivul si gata usa?sau nu mai au alte lucrari?de ce ar tine pe stoc o dimensiune din care se vand cateva pe an?si daca el tine albe si tu vrei gri?
Uite spre exemplu la mine acum in februarie can nu e chiar sezon termenul este de 4 saptamani fie ca aia o usa fie ca ai o vila.
Si ca sa ai o parere si din partea cealalta a taberei stii ce mi se pare mie incredibil?Clientii care ma cheama la masuratori si vor repede ca “meseriasii “ mai au doar de varuit.Adica iti dai seama ca vrei si ferestre in ziua in care iti vine mobila
Si ca sa revenim la usile noastre(sa nu zic oi).Eu unul ma bag la asa ceva.dar imitrebuie TIMP ca sa fac ceva de care sa fiu eu multumit in primul rand.Adica 1-2 zile trebuie sa stau exclusiv langa ea sa o gadil.zile care costa.Apoi daca vi cu termen scurt si cu bani putini...
Si ca tot vorbesti de strainatatiuri.Ai intrebat vreodata pe unde ai fost ce termene au cei de acolo?

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbogumilandia, on 04 februarie 2019 - 11:25, said:

@cris
Usile de pal la 1 metru nu sunt ceva comun.Crezi ca oamenii aia au plicuri pentru usi instant?pun in cada apa si adauga plivul si gata usa?sau nu mai au alte lucrari?de ce ar tine pe stoc o dimensiune din care se vand cateva pe an?si daca el tine albe si tu vrei gri?
Uite spre exemplu la mine acum in februarie can nu e chiar sezon termenul este de 4 saptamani fie ca aia o usa fie ca ai o vila.
Si ca sa ai o parere si din partea cealalta a taberei stii ce mi se pare mie incredibil?Clientii care ma cheama la masuratori si vor repede ca “meseriasii “ mai au doar de varuit.Adica iti dai seama ca vrei si ferestre in ziua in care iti vine mobila
Si ca sa revenim la usile noastre(sa nu zic oi).Eu unul ma bag la asa ceva.dar imitrebuie TIMP ca sa fac ceva de care sa fiu eu multumit in primul rand.Adica 1-2 zile trebuie sa stau exclusiv langa ea sa o gadil.zile care costa.Apoi daca vi cu termen scurt si cu bani putini...
Si ca tot vorbesti de strainatatiuri.Ai intrebat vreodata pe unde ai fost ce termene au cei de acolo?
Poate daca s-ar gasi si altceva decat clasicele latimi pentru goluri de  90, 80 si 70, lumea ar cere si usi de 1 m (sau alte dimensiuni mai mari). Sunt multe case vechi care nu au usi de 90 ci mai mari (si casa mea se numara printre acestea). Acesti oameni trebuie sa apeleze la comenzi speciale, chiar daca producatorii sunt "loviti" des de astfel de nevoi.
Sunt de acord cu ce spui, dar am specificat ca era nevoie de o usa din lemn de 1m (in cel mai rau caz PAL). Ma asteptam sa gasesc o astfel de usa si, daca nu gasesc, sa-mi fie adusa (comandata, fabricata, livrata) intr-un termen mai mic. E totusi o usa, nu o masina. E mult mai rapid de realizat, chiar daca e o bucata. Ma repet inca o data, termenul de 8 saptamani l-am primit doar pentru tocul usii pe care am gasit-o in alt loc (intr-un magazin de bricolaj, unde nu aveau si tocul pentru acea usa dar ma trimisesera sa iau legatura cu firma de la care au cumparat ei usa).

Legat de strainataturi: era vorba de disponibilitatea acelor usi arcuite in diverse forme si dimensiuni, nu de rapiditatea cu care se livreaza :)

#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Colaborez strict pe parte de montaj cu o firma care aduce usi de “carton” din Germania.La sub 8 saptamani te poti considera norocos.Poti sa bagi si un bilet la loto in ziua aia ca tot e zi norocoasa.Dar sincer nu am montat de 2 ori aceasi culoare.
Iar despre arcade...am spus ca e mai greu dar nu imposibil.mie unul chiar imi plac provocarile de genul.dar cum am zis...rabdare ca sa iasa ceva frumos si de calitate

#15
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbogumilandia, on 04 februarie 2019 - 01:00, said:

Urat.Despre usa de fier in conformatia asta nu stiu ce sa zic.iar despre pvc este destul de greu sa iasa o usa buna.Treaba este sa gasesti un producator care sa se inhame la asa ceva.Procedeul de curbare este destul de ''primitiv'' si sunt sanse destul de mari sa nu iasa bine.Daca totusi gasesti pe cineva care se incumeta sa faca asa ceva cere sa iti arate o lucrare facuta de respectivul.Repet nu e imposibil de realizat dar greu iese ceva de calitate.
Iar la lemn asa ceva inseamna deranj mare.Ma refer la bani
edit.aia alba am gasit-o pe net ca mostra

Despre care vorbeam la telefon si am zis ca nu mai fac alta.
https://imgur.com/a/PeS1pDm

Edited by mmiclaus, 05 February 2019 - 00:36.


#16
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Acum stii cum se face.Urmatoarea e floare la ureche Posted Image

Si btw eu chiar as vrea sa fac usa lu Dracushoru asta

Edited by bogumilandia, 05 February 2019 - 00:49.


#17
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Revin oarecum dezamagit.

Dupa multe telefoane pe la diversi fabricanti de tamplarie din profile PVC precum si la fabricanti de usi metalice de exterior, nimeni, dar absolut nimeni nu mi-a spus ca se poate face ceea ce doresc eu. Doar cei de la firma cu care am pus ferestrele mi-au raspuns ca pe linia lor de productie nu se poate realiza curbarea pentru ca nu au tehinica necesara ca sa indoaie garnitura mediana, dar au avut colaborari de succes cu o firma din Bucuresti care are un utilaj super smecher. Din pacate singura persoana care era calificata sa lucreze pe utilajul respectiv a decedat anul trecut si de atunci nu s-a gasit nimeni sa o inlocuiasca.

Ca sa ii dau dreptate colegului @cris2d2: la o simpla cautare in limba engleza apar zeci de rezultate pe siteurile din strainatate. E trist ca in Romanica ne lovim constant de eternul "nu se poate" sau daca se poate "nu stim sigur daca o sa iasa bine si nu vor aparea probleme la inchidere pe viitor".

Banii si timpul nu sunt o problema, in sensul ca nu umblu dupa chilipiruri si nu doresc sa fie gata pana saptamana viitoare. Vreau doar un lucru bine facut ca nu am chef sa ma apuc sa dau jos usi peste 2 ani.

Va ramane varianta usilor din lemn masiv. Am discutat cu un atelier de tamplarie si sunt solutii tehnice pentru rezistenta crescuta la intemperii, cu un oarecare regim de intretinere care totusi trebuie respectat.

Multumesc tuturor celor care s-au implicat in discutie.

Edited by Nigh7D3vil, 05 February 2019 - 16:12.


#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Din atitea , nu gasesti ceva ??? https://www.google.c...iw=1680&bih=859

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate