Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adaugare logo/watermark in video

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cu ce adaug un logo/watermark intr-un video?

Sunt ceva softuri online care fac asta dar vor bani sau isi pun si ele logo-ul propriu sau te limiteaza la 30 de secunde, etc, etc.

Ce pot folosi gratis/open source?

Mersi.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
1. virtual dub + logo filter. presupune re-encodarea materialului video (de fapt cred ca toate solutiile de adaugare a unui watermnark video presupun reencodare)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/42MsfsFEauI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. folosirea unui editor fideo free, gen openshot

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CZbuhj5HIQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 02 February 2019 - 15:11.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Orice interventie pe materialul video se face NUMAI cu reencodare - respectiv pierdere de calitate.
Pana azi eu nu am intalnit vreun soft care sa adauge/scoata ceva din stream-ul video fara a reencoda respectivul material.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Exista doar 1987 de softuri gratis care fac asta.
Si este un singur soft, nu virtualdub PLUS filtru (se descarca separat).
VirtualDub nu prea citeste decit AVI (deci ciuciu mkv, mp4.....)
Ala este VirtualDub 2, alt program Posted Image
Citeste MP4 si MKV, dar tot trebuie filtru separat (cred?!)

AVIDemux
FormatFactory
DUpa ce-l alegi pe unul din ele, daca nu  te descurci, iti dau 2-3 instructiuni (nici nu e nevoie de mai mult).

Edited by buyonevideo, 02 February 2019 - 16:59.


#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
am pus link spre virtual dub 2 doar fiindca e ultima iteratie a programului. se bazeaza tot pe vechiul virtual dub. l-am recomandat pentru ca l-am mai folosit in scopul asta, in trecut. bineinteles, programul NU e cel mai simplu de folosit (desi nu ai avea neaparat nevoie de facultate de rachete pentru a-l minui). si e gratis!

LE
da, filtrul pentru adaugarea logo-ului se adauga separat, se gaseste link si pentru el in postul initial. este vorba de o simpla dezarhivare si copiere in folderul de pluginuri a lui virtual dub.

Edited by tEo, 02 February 2019 - 19:54.


#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 buyonevideo, on 02 februarie 2019 - 16:59, said:

Exista doar 1987 de softuri gratis care fac asta.
Si este un singur soft, nu virtualdub PLUS filtru (se descarca separat).
VirtualDub nu prea citeste decit AVI (deci ciuciu mkv, mp4.....)
Ala este VirtualDub 2, alt program Posted Image
Citeste MP4 si MKV, dar tot trebuie filtru separat (cred?!)

AVIDemux
FormatFactory
DUpa ce-l alegi pe unul din ele, daca nu  te descurci, iti dau 2-3 instructiuni (nici nu e nevoie de mai mult).


Am cautat AVIDemux care de fapt se descarca si se instaleaza ca Videopad si merge. Am urmarit tutorial pe youtube cum se face, daca nu te invata cineva pas cu pas e cam intortocheat, dar pana la urma a mers.

Singurul lucru care ma deranjeaza e ca logoul format PNG cu o rezolutie foarte mare, cand este redimensionat (facut mic intr-un colt) arata pixelat. Eu stiam ca rezolutia nu sufera atunci cand micsorezi imaginea, aici vad ca e fix invers. Nu cred ca fac nimic gresit pentru ca folosesc functia de scalare din program, ar trebui sa mearga ceas.

Eventual o sa incerc sa micsorez intai logoul cu un editor de imagine ca sa nu mai trebuiasca sa il scalez din softul video sa vad daca se imbunataateste rezolutia.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si micsorare imagine produce rezultate nasoale uneori, nu doar marire.
Chiar daca imaginea originala e foarte mare.
Ori algoritmul de micsorare este prost - deci incerci cu alte 2-3 programe.
Ori dimensiunea finala este foarte mica si, orice ai incerca, tot iese prost.

Rezolutia se modifica, la marire / micsorare - cred ca ai vrut sa spui "calitatea nu sufera...."

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Da, calitatea am vrut sa zic, nu rezolutia.

Am incercat sa micsorez intai imaginea inainte sa o atasez la video, este mult mai rau. Ia imaginea micsorata si o intinde pe toata fereastra video de abia se mai distinge logoul.

In fine, l-am lasat cum mi-l scaleaza programul de la rezolutie mare la format mic intr-un colt si parca nu arata chiar asa de rau. Este perfect folosibil.

Mersi mult de ajutor.

P.S. Softul nu este free, te lasa sa faci 3 video dupa care vrea sa cumperi licenta de 50 de dolari. Am dat search cu google, primul rezultat este un site care ofera coduri de inregistrare pentru soft. Primul cod bagat a mers. Deci pana la urma tot gratis a fost.

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
daca tot folosesti  formatul png, care suporta transparenta, ai putea incerca un artificiu: in photoshop (desi asta NU e gratis), creezi o imagine de marimea exacta a frame-ului filmului pe care vrei sa pui watermarkul. sa fie transparenta, in coltul dorit, pui logo-ul dorit, de exact aceeasi marime pe care o doresti. salvezi imaginea ca png, o adaugi intr-un editor video care stie mai multe straturi video. in felul asta nu va mai exista re-dimensionare a logo-ului in filmul final.


 Groot, on 03 februarie 2019 - 11:23, said:

primul rezultat este un site care ofera coduri de inregistrare pentru soft. Primul cod bagat a mers. Deci pana la urma tot gratis a fost.

nu cred ca producatorul programului ar fi de acord cu tine, dar... sa zicem...

Edited by tEo, 03 February 2019 - 11:27.


#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai nu stiu ce intelegere are cu site-ul respectiv. Poate e o chestie de marketing, popularizarea softului. Daca producatorul avea o problema ar fi rezolvat-o imediat cu site-ul respectiv in termeni juridici.

#11
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
eeee...numa programe gratis vreti ...dar cu un crack ce are  :)
La fel de bine poti sa faci si cu Vegas .
Usor de instalat , crackuit....basca ca te poti juca cu pozitia/ marimea/transparenta ...etc

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 Groot, on 03 februarie 2019 - 11:36, said:

Pai nu stiu ce intelegere are cu site-ul respectiv. Poate e o chestie de marketing, popularizarea softului. Daca producatorul avea o problema ar fi rezolvat-o imediat cu site-ul respectiv in termeni juridici.

daca-mi spui numele site-ului, incerc sa-ti spun care e legatura dintre acel site si producator.  oricum, banuiesc ca niciuna. pentru popularizare, iti faci reclama intii pe site-ul propriu.

 GeorgicaPopescuIoan, on 03 februarie 2019 - 11:41, said:

eeee...numa programe gratis vreti ...dar cu un crack ce are  Posted Image
La fel de bine poti sa faci si cu Vegas .

ce are crackul? ei bine, pentru crack si programe crackate, ceri ajutor in alta parte, nu aici.
si da, cu vegas "spart" ar fi mai simplu. mai ales pentru cei obisnuiti sa ia totul de-a gata. dar se poate face, relativ la fel de simplu, si cu programe gratis.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Groot, on 03 februarie 2019 - 11:23, said:

Da, calitatea am vrut sa zic, nu rezolutia.

Am incercat sa micsorez intai imaginea inainte sa o atasez la video, este mult mai rau. Ia imaginea micsorata si o intinde pe toata fereastra video de abia se mai distinge logoul.

In fine, l-am lasat cum mi-l scaleaza programul de la rezolutie mare la format mic intr-un colt si parca nu arata chiar asa de rau. Este perfect folosibil.

Mersi mult de ajutor.

P.S. Softul nu este free, te lasa sa faci 3 video dupa care vrea sa cumperi licenta de 50 de dolari. Am dat search cu google, primul rezultat este un site care ofera coduri de inregistrare pentru soft. Primul cod bagat a mers. Deci pana la urma tot gratis a fost.

Vorbim despre AviDemux, da ?
Acesta, da? http://avidemux.sourceforge.net/
Poti sa pui watermark in orice pozitie, nu se intinde deloc, verificat acum.
Nu face resize la poza, nu exista asemenea optiuni.
Programul este 100% complet gratuit definitiv forever !

Sau vorbim despre VideoPad ??!?!?!
Pai, una vorbim si alta facem ?!
Pentru asta meriti sa fie inchis topicul (ceea ce se va intimpla cit de curind).
Adica neah, nu puteam sa folosim unul din cele 3 programe gratuite si dupa aia, nevinovat, "poate crackul e chestie de marketing" ?!
Serios, nu stii ce sint alea crackuri si piraterie ?
O sa spui "vai, dar eu nu ma pricep la calculatoare".
Eh, uite, acum ai aflat si te pricepi.
Sa ne intelegem, nu m-a deranjat ca ai bagat crack.
Si ca noi vorbim, ca prostii, despre 3 programe gratuite, iti dam sfaturi pe banda rulanta, si tu faci tot cum te taie capul.

Edited by buyonevideo, 03 February 2019 - 11:51.


#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Prietene, nu am cracuit nimic. Am introdus un cod, programul mi-a multumit si s-a activat.

Sau nu mai stim ce e aia crack?

Plus de asta, nu sunt linkuri la niciun site, la niciun software, nicio instructiune de piratare. Despre ce vorbim?

Acum, ia da un search pe google dupa avidemux sa vezi ce se deschide cand dai click pe primul link.

Edited by Groot, 03 February 2019 - 12:56.


#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu stiu ce se deschide la tine, dar la mine se deschide asta:

Attached File  Clipboard01.jpg   160.87K   4 downloads

ai introdus un cod... da. dar codul ala ti l-a dat producatorul?

ai oleaca dreptate, nu e vorba de crack. e vorba doar de hack. cu aceleasi efecte. softul "hackuit" NU este suportat de/pe softpedia!

btw. la nici un program din cele recomandate tie ca fiind FREE (gratis, moca, cum vrei sa-i spui) nu e nevoie sa-i pui niciun cod...

LE

sa revenim la subiect.

reusesti, cu vreunul din programele recomandate (si subliniez, FREE) sa iti pui logo-ul dorit?

in afara de problema cu redimensionarea logo-ului, mai ai si alte probleme? ai aplicat artificiul recomandat de mine, cu imaginea transparenta de marimea cadrului filmului?

ai incercat si cu alt program, diferit de cel care iti re-dimensiona logo-ul? iti re-amintesc, ai cel putin 3 programe din care sa alegi, si cu siguranta mai sint si altele, la fel de gratis!

Edited by tEo, 03 February 2019 - 13:34.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Groot, on 03 februarie 2019 - 12:51, said:

Prietene, nu am cracuit nimic. Am introdus un cod, programul mi-a multumit si s-a activat.
Sau nu mai stim ce e aia crack?
Dupa ucm te-ai exprimat, ala este crack 100%
Daca spun eai giveaway, oferta promotionala, bla bl a bla.... OK, intelegeam.

 Groot, on 03 februarie 2019 - 12:51, said:

Plus de asta, nu sunt linkuri la niciun site, la niciun software, nicio instructiune de piratare. Despre ce vorbim?
Acum, ia da un search pe google dupa avidemux sa vezi ce se deschide cand dai click pe primul link.
Rezultatele google sint personalizate pentru fiecare user.
Daca mai ai instalat si vreo mizerie de plugin, apar alte porcarii.
Logic ca la mine apare ala bun primul.

Deci e vorba de AviDemux.
Pune si tu aici:
- ink de unde ai descarcat program
- link de unde ai descarcat codul - NU E PIRATERIE, deci e OK
- in ce meniu / casuta ai bagat codul.
- 2-3 poze cu programul, din diverse meniuri/ferestre/optiuni
De exemplu, la mine arata asa:
Attached File  2019-02-03 13_43_33-Avidemux.png   34.33K   3 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate