Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Digi24 închide stațiile locale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
dresden

dresden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.08.2018
Parerea mea , e ca la digi 24 e nevoie de un aer ceva mai fresh...Grafica aia cu sigla cat jumate de ecran... Mi s-ar parea ok sa fie in genul BBC News. Nu inteleg ce cauta Prelipceanu acolo, cum il vad, automat schimb canalul. Si mai e si in prime time. De departe mi se par fabuloase Romania Furata, la care se renunta (deranjeaza), Business Club, 2.0, DigiCult, Bonton si Pastila de Limba! Au cateva emisiuni bune, dar parca nu le "promoveaza" cum trebuie...

#56
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
E ceva normal,cum sa traiesti daca nu produci nimic?

#57
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Intr-adevar, o apropiere de modelul Regionalelor Germane probabil ar fi ajutat.

#58
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postdresden, on 05 februarie 2019 - 23:35, said:

Parerea mea , e ca la digi 24 e nevoie de un aer ceva mai fresh...Grafica aia cu sigla cat jumate de ecran... Mi s-ar parea ok sa fie in genul BBC News. Nu inteleg ce cauta Prelipceanu acolo, cum il vad, automat schimb canalul. Si mai e si in prime time. De departe mi se par fabuloase Romania Furata, la care se renunta (deranjeaza), Business Club, 2.0, DigiCult, Bonton si Pastila de Limba! Au cateva emisiuni bune, dar parca nu le "promoveaza" cum trebuie...

Grafica este oribila, la fel ca si culoarea mov. Ar fi mers intradevar ceva ca la BBC News sau chiar ca la TVR info, de pe vremuri.

#59
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Movul imi place, dar mai putin Stilul.
Rosul insa cert Nu.

#60
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Televiziunile locale au, teoretic, rostul lor: sa prezinte stiri din zona respectiva, stiri care insa nu ar fi atat de importante pentru telespectatorii din alte zone. Ideea este buna, insa nu am vazut-o sa functioneze nici la protv, nici la antena, nici la digi. Au existat televiziuni locale (in unele orase studiouri ale retelelor locale de cablu) care au avut mult mai mult succes decat filialele posturilor mari. De ce nu au functionat studiourile locale? Nu reusesc sa imi dau seama. Poate ca ideea angajatilor ca fac parte din reteaua unui post "de la bucuresti", ca au salariul asigurat, sau poate faptul ca au avut limitari editoriale impuse de politicile fiecarui post, i-o fi facut sa lucreze mai putin eficient decat colegii lor cu adevarat locali.

Pe de alta parte, incepand cu 2010 - 2012 cand protv a distrus piata de publicitate la tv cu preturi de dumping (care desi au adus la volum mare de publicitate au dus la o scadere a veniturilor televiziunilor) posturile au inceput sa mearga in jos si calitativ si financiar. Faceti comparatie la cum era un jurnal de stiri in perioada 2005 - 2010 cu cele de acum, la imaginea generala. Tot ce avem azi se aseamana cu OTV-ul de atunci. Daca te uiti la posturile de stiri de la nemti, francezi sau britanici, iti dai seama ca nu avem nici o televiziune care sa se apropie macar de nivelul lor.

In plus, televiziunile sunt pe moarte. Nimeni nu mai vrea sa astepte ora X sa vada un film, un serial sau o emisiune. Era o vreme cand trebuia sa-ti faci programul in functie de programul TV, ca sa nu pierzi un film sau o stire. Acum, fostii telespectatori au la indemana internetul care le ofera ce vor sa vada atunci cand vor sa vada. Monetizarea este insa o problema. Dar cu timpul cred ca se vor obisnui si oamenii sa plateasca abonament pentru acces online daca vor sa nu se mai sufoce de atata publicitate.

#61
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Pai asta-i problema (una dintre ele) cu insuccesul posturilor locale in Romania, ca se merge pe ideea ca un post local/regional trebuie sa prezinte doar stiri locale/regionale si cate un talkshow de acelasi interes...
Fals!...
Un post loc/reg trebuie se prezinte si stiri nationale si i ternationale in asa fel incat sa ramai pe el...
Trebuie sa prezinte si filme dar si competitii sportive de interes local sau mai larg si toate astea ca sa stai captiv pe el mai mult timp...

Putini vor fi aceia care vor veni pe un post local doar pentru 5 - 6 stiri locale ca apoi sa plece iar la unul national...

#62
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
pai exact pe reteta pe care ai spus-o tu au mers studiourile locale ale posturilor mari: retransmiteau programele postului de la bucuresti cu exceptia unui insert in jurnalul principal national (in loc de publicitate si externe intra postul local cu stirile proprii) si 1-2 ore de program local din cand in cand, nu in fiecare zi. chestia asta e ca reteta asta nu a functionat

interesant este ca din contra, au avut audienta mai buna si vanzari mai mari de publicitate posturile locale, cu program propriu 100%.

stiu ca logic ar fi cum zici tu, asa au si fost gandite, dar uite ca oamenii nu au percutat la chestia asta. poate nu intelegem noi foarte bine obiceiurile de consum, nu stiu care e treaba. cert este ca statiile locale care aveau program amestecat, si national si local, nu au prins la public.

#63
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Eu nu am vazut niciodata la Digi Timisoara ca, crainica acestui post sa prezinte stiri nationale si internationale...Nici la TVR Timisoara n-am vazut asa ceva...
Am vazut doar ca pe frecventa lor intrau stiri nationale si internationale/emisiuni de la "centru", ceea ce nu este acelasi lucru...Astfel un post local isi pierde identitatea si devine banal...
Ce rost are sa stau pe frecventa locala pentru o productie proprie si total locala de 10-15 % maxim din 24 de ore?...

Nu stiu cat de bine reusesc sa ma fac inteles insa ma straduiesc!...

Este posibil ca doar descentralizarea si regionalizarea sa aduca niste posturi regionale insemnate, atunci cand regiunile vor avea si o oarecare autonomie legislativa, executiva, financiara, etc.,...



#64
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

Quote

Eu nu am vazut niciodata la Digi Timisoara ca, crainica acestui post sa prezinte stiri nationale si internationale...Nici la TVR Timisoara n-am vazut asa ceva...
Am vazut doar ca pe frecventa lor intrau stiri nationale si internationale/emisiuni de la "centru", ceea ce nu este acelasi lucru...

Exact asta am zis si eu ca s-a intamplat. Stirile de la bucuresti cu un insert de stiri locale

Quote

Astfel un post local isi pierde identitatea si devine banal...

De fapt se dorea identitatea postului mare, adusa pe plan local

Quote

Ce rost are sa stau pe frecventa locala pentru o productie proprie si total locala de 10-15 % maxim din 24 de ore?...

Pe de alta parte ii inteleg totusi si pe astia de la posturile mari. Daca fac la bucuresti niste stiri nationale si internationale, de ce ar mai plati niste oameni in plus ca sa faca local acelasi lucru?

Quote

Este posibil ca doar descentralizarea si regionalizarea sa aduca niste posturi regionale insemnate, atunci cand regiunile vor avea si o oarecare autonomie legislativa, executiva, financiara, etc.,...

Nu imi dau seama daca descentralizarea sau regionalizarea ar schimba niste obiceiuri de consum ale telespectatorilor iar tendinta consumatorilor se indreapta din ce in ce mai mult spre globalizare (sustinuta fiind si de companii fiindca asta ajuta la cresterea consumului si asa mai departe). Din pacate insa, cu migrarea din ce in ce mai mare catre online, e foarte greu de crezut ca o sa mai aiba vreodata putere statiile locale in conditiile in care si posturile nationale au probleme cu publicul care vizioneaza, ultimele statistici arata ca varsta celor care se uita la televizor este destul de avansata si incepe sa iasa din targetul agentiilor de publicitate. Stirile le gasesti online, le afli de pe fb, filmele si divertismentul la fel. Eu nu imi mai aduc aminte cand am stat ultima oara sa ma uit la o emisiune la televizor. Asa cum ziarele, tipariturile, isi traiesc ultimii ani, cum telefonul fix e pe cale de disparitie, asa si televiziunile or sa dispara incet-incet asa cum le stim noi acum.

Desi nu imi place grupul Intact, recunosc ca au facut o treaba foarte buna cu Antena play. Gasesti acolo toate emisiunile, le vezi cand vrei, pui pauza, dai skip la ce nu te intereseaza. Serviciile de inregistrare a emisiunilor pe care le pun la dispozitie anumite firme de televiziune prin cablu tintesc tocmai nisa celor care nu vor sa mai faca drepti si sa se aseze in fata televizorului la ora fixa. Cutia Pandorei a inceput sa se deschida... sa vedem ce lucruri bune ies de-acolo...

Edited by Alexis, 18 February 2019 - 23:55.


#65
guest36

guest36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 18.04.2014
S-au inchis deoarece nu mai sunt bani..Digi tine si Digi24 in care a investit o gramada de bani..dar nu-i vad rostul..inteleg de ce au post de stiri..dar nu le-a mers...in cativa ani vor inchide si Digi24..deoarece,puterea se mai schimba..si cand un partid pierde...pierd si portavocile..Digi daca investea banii in telefonie mobila si fibra optica..acum aveau o alta pozitie pe piata..asa tin o gramada de oameni cu Digi24..contracte..si rating-ul nu e mare..dinpotriva..e foarte mic..se intreaba cineva cum de supravietuiesc antenele ..ei bine ..ei au publicul lor..dar Digi24 a fost formata ca un altfel de televiziune de stiri care nu prinde la romani..

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Formatul prinde foatre bine din cate vad insa de retinut ca una e sa dai numai pe cablu si alta e sa ai si air boadcast.

#67
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postguest36, on 25 februarie 2019 - 04:58, said:

S-au inchis deoarece nu mai sunt bani..Digi tine si Digi24 in care a investit o gramada de bani..dar nu-i vad rostul..inteleg de ce au post de stiri..dar nu le-a mers...in cativa ani vor inchide si Digi24..deoarece,puterea se mai schimba..si cand un partid pierde...pierd si portavocile..Digi daca investea banii in telefonie mobila si fibra optica..acum aveau o alta pozitie pe piata..asa tin o gramada de oameni cu Digi24..contracte..si rating-ul nu e mare..dinpotriva..e foarte mic..se intreaba cineva cum de supravietuiesc antenele ..ei bine ..ei au publicul lor..dar Digi24 a fost formata ca un altfel de televiziune de stiri care nu prinde la romani..
Sa nu uitam anii in care aveau încasari 0

#68
violatimi

violatimi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.12.2011
Plecari de la Digi24
https://www.paginade...nedelea-digi-24

https://www.paginade...tori-concediati

#69
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Pana la urma stie cineva cand se inchid studiorile locale Digi24? Nu de aia da' ar mai trebui facuta curatenie in lista de programe... nu v-ati saturat de 3 posturi Digi24?...din care majoritatea se uita la varianta in HD. La fel si cu dublurile in SD ale posturilor in HD.... s-au redus pretul la TV-urile astea de generatie noua, foarte rar mai gasesti un TV cu tub ca sa spui ca-i pui STB SD Humax ca sa vezi posturile cu plata. Cred ca sunt peste 10 dubluri SD ale posturilor in HD

Edited by tico18, 05 March 2019 - 14:21.


#70
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Cele opt televiziuni regionale ale Digi24 se închid oficial, după ce CNA a retras, la cerere, licențele
https://www.paginade...O6ev0nyEl7Y3yGc

Sursa : Pagina de Media

#71
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010
A intrat deja mira pe toate. RIP.

#72
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 03.01.2019
Poate începe și DIGI să adauge canalele din must-carry...sau așteaptă 31 să se închidă și DOQ? 😉  
Numai Zoli știe!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate