Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Xiaomi MI 9

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1826 replies to this topic

#109
mihaipi2

mihaipi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 10.07.2014

View PostDariusdd, on 26 februarie 2019 - 20:44, said:

On topic: mi-am comandat de pe amazon italia telefonul, nu imi folosesc 128GB de stoacare ca sa fi asteptat si sa fi plusat pentru acela. Vine undeva saptamana viitoare cu noroc.

O sa am si eu 2 intrebari: are suport Widevine L1 si agregarea 2CA/3CA pe Orange, in special B3+B7 daca acum merge.

#110
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Per total ce parere aveti de Mi 9 ? O sa aiba succes mai mare decat 8 ?

In mare mi se pare interesant dar as putea spune ca unele chestii nu mi se pare un upgrade fata de 8 cum ar fi bateria... GSMarena le-a dat un rating bun la baterie dar sincer nu prea am incredere in ala...

Pentru cineva care schimba telefoanele mai rar ar fi mi 9 alegerea mai buna fata de huawei/samsung ? (nu am experienta cu xiaomi deloc)

#111
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Singurul lucru ce i se poate reproșa este bateria, deși nu cred să aibă nu sot mai jos de 6 ore, ceea ce înseamnă că-ți ajunge o zi întreagă într-un mod de utilizare peste medie.
În rest este cu mult peste Mi8 la orice capitol.
Și mai cred că se va vinde mult mai bine.

În comparație cu S și H, X este mai puțin dotat dar diferența este atât de mică că nu merită să plătești de 2 ori mai mult. Din punct de vedere al vitezei este la același nivel sau peste. Vezi rapoartele lunare ale AnTuTu și locul pe care îl ocupă Xiaomi.

Edited by Alxdava, 27 February 2019 - 09:54.


#112
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Fata de samsung e peste, clar. Am vazut testele. Daca noi primeam varianta cu snapdragon era cam la fel dar exynos e slab, chiar si cel de anul asta.

6 ore de SoT mi se pare bine... Macar sa fie asa.

Pana la urma varianta globala o sa aiba toate benzile alea care ne trebuie noua ? Cand incepe sa se comercializeze, in martie ?

Cumva nu mai are notification led ? Ala mi-ar fi trebuit mie... nu-mi place AoD.

#113
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postvidiandrei, on 27 februarie 2019 - 10:02, said:

Fata de samsung e peste, clar. Am vazut testele. Daca noi primeam varianta cu snapdragon era cam la fel dar exynos e slab, chiar si cel de anul asta.

6 ore de SoT mi se pare bine... Macar sa fie asa.

Pana la urma varianta globala o sa aiba toate benzile alea care ne trebuie noua ? Cand incepe sa se comercializeze, in martie ?

Cumva nu mai are notification led ? Ala mi-ar fi trebuit mie... nu-mi place AoD.

Conform celor mentionate aici -> https://www.kimovil....omi-mi-9-global, se pare ca are Always-On Display si LED Notifications.

View Postmihaipi2, on 26 februarie 2019 - 21:57, said:

O sa am si eu 2 intrebari: are suport Widevine L1 si agregarea 2CA/3CA pe Orange, in special B3+B7 daca acum merge.

Pe forumul miui.com este deschis un topic cu privire la Widevine L1 si se pare ca versiunea globala ar avea certificarea.

-> https://en.miui.com/...753508-2-1.html

Edited by BRiaN87, 27 February 2019 - 11:18.


#114
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Aceeasi curiozitate o am si eu ca si vidiandrei, cand o sa apara si daca o sa apara pe la noi.

#115
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Oficial pe 28 in Europa. Varianta globală cu toate benzile necesare aici, plus agregarea de benzi de care uneori este nevoie.
În România, probabil o săptămână, două, după lansarea în vest.

#116
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu te lua dupa kimovil. Am mai vazut odata un telefon care cica avea notification led si in realitate nu avea.

Am incercat sa ma uit prin poze sau videoclipuri si n-am vazut nimic. Nici astia nu au zis vreunu ca ar avea... Loc ar fi, am vazut si alte telefoane cu notch mic si cu led dar s-ar putea ca asta sa nu aiba.

AoD stiu ca are ca doar are ecran amoled...

In pachet este inclusa si o husta din aia transparenta ? Imi plac mai mult alea decat cele inchise la culoare.

#117
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Global vs non, oare merita 100 euro in plus pentru banda 20 și carcasa din ceramica (doar pe negru), eu fiind pe digi nu cred ca merita diferența de bani.
Pana pe 20 martie (când iau salariul) mai am timp sa ma dumiresc, oricum trebuie sa ma decid repede ca UK la sfârșitul lui martie iese din UE.

Are led de notificari, in partea dreapta langa camera, este doar pe alb.
Vazut intr-un clip video.

#118
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu prea merita. Varianta aia cu ceramica nu era una speciala ?

Toate cele negre vor avea ceramica sau vor fi si si ?

Ca si chestie faza cum ca ceramica e mai rezistenta/buna decat sticla e vrajeala. Si aia se poate sparge/crapa la fel ca sticla.

#119
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009

View Postkiario, on 27 februarie 2019 - 12:29, said:

Global vs non, oare merita 100 euro in plus pentru banda 20 și carcasa din ceramica (doar pe negru), eu fiind pe digi nu cred ca merita diferența de bani.
Pana pe 20 martie (când iau salariul) mai am timp sa ma dumiresc, oricum trebuie sa ma decid repede ca UK la sfârșitul lui martie iese din UE.

Are led de notificari, in partea dreapta langa camera, este doar pe alb.
Vazut intr-un clip video.

Nu-ți bate capul cu UK! Variante sunt și pe alte rute: Franța, Italia, Spania, Polonia.
Daca merită banii pt Global?! Depinde de tine cât de mulțumit ești de variantele xiaomi.eu. Diferența de bani se duce către Google pt suita lor de apps, adăugiri de limbi și un extra venit pt că renunți la reclamele de pe versiunea China.

#120
mihaipi2

mihaipi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 10.07.2014

View Postkiario, on 27 februarie 2019 - 12:29, said:

Global vs non, oare merita 100 euro in plus pentru banda 20 și carcasa din ceramica (doar pe negru), eu fiind pe digi nu cred ca merita diferența de bani.
Te rog sa ne arati o oferta cu 349 EUR pentru 6+128, versiunea China.
Noi avem 449 din Spania, versiunea 6+64.

#121
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Arata întâi tu versiunea globala cu 449 euro ca eu nu o găsesc.

#122
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postkiario, on 27 februarie 2019 - 14:00, said:

Arata întâi tu versiunea globala cu 449 euro ca eu nu o găsesc.

Cred ca la asta se referea -> https://event.mi.com/es/mi-9/pre-order

#123
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ca tot am pomenit cu cateva posturi in urma de alternative;
Una de luat in seama, ZTE Axon 10 Pro 5G arata parca mai bine si are si stabilizare optica.
Baterie 4000mA
Slot memorie
Difuzoare stereo
Banda 20
Modem 5G
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DoueME5pl7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kiario, 27 February 2019 - 14:15.


#124
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postkiario, on 27 februarie 2019 - 14:07, said:

Una de luat in seama, ZTE Axon 10 Pro 5G arata parca mai bine si are si stabilizare optica.

L-am vazut, arata bine telefonul.

#125
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003
Sa inteleg ca la versiunea din China nu se poate pune softu global de pe xiaomi.eu?

#126
ciumurel

ciumurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.10.2003
Hello,
Axon 10 va fi bun dar mult mai scump decat mi9...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate