Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pc nou probleme M2 ssd

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Adyxfb

Adyxfb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.05.2016
Abia acum m-am prins de o treaba, placa e ok nu are nimic, de vina este stickul usb care eu facut cu utilitarul de pe microsoft.com, am incercat cu un alt stick bootabil facut de mine acum 2 ani si a luat-o din prima...nasol moment, multa munca .
P.s am returnat un msi x470 gaming plus aproape pentru acelasi motiv, numai aceea se bloca freez in Bios, insa daca saream peste el imi ramanea la fel in acelasi pas ca si asta. Va anunt ce am reusit dupa ce termin usb stickul de facut, de data asta cu rufus

#20
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Setarile din BIOS Poate sint putin neclare, dar la repezeala...
PS Ce Windows incerci sa instalezi? 7, 8, 10? De unde-l ai?

Nu am mai citit postarea ta precedenta. Bine ca ai reusit pina la urma.

Attached Files


Edited by Gaby_M, 31 January 2019 - 21:17.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAdyxfb, on 31 ianuarie 2019 - 21:09, said:

Abia acum m-am prins de o treaba, placa e ok nu are nimic, de vina este stickul usb care eu facut cu utilitarul de pe microsoft.com, am incercat cu un alt stick bootabil facut de mine acum 2 ani si a luat-o din prima...nasol moment, multa munca .

P.s am returnat un msi x470 gaming plus aproape pentru acelasi motiv, numai aceea se bloca freez in Bios, insa daca saream peste el imi ramanea la fel in acelasi pas ca si asta. Va anunt ce am reusit dupa ce termin usb stickul de facut, de data asta cu rufus
Poti sa repeti ce ai spus ? nu de alta, dar nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Si cred ca ai facut bine c-ai returnat MSI X470 GAMING PLUS deoarece are chestii in plus Gigabyte AORUS X470 ULTRA GAMING.
Numai Chipset-ul audio Realtek ALC1220 face toti banii ! nu conteaza ca MSI-ul are 8 + 4 pini la procesor caci mai bine nu faci OC sau nu pui procesor cu X in coada si nu mai ai consum "nebun".

Bravo c-ai rezolvat problema ! sa te bucuri de PC  Posted Image

#22
Adyxfb

Adyxfb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.05.2016

View Postsuper8, on 31 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Poti sa repeti ce ai spus ? nu de alta, dar nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Si cred ca ai facut bine c-ai returnat MSI X470 GAMING PLUS deoarece are chestii in plus Gigabyte AORUS X470 ULTRA GAMING.
Numai Chipset-ul audio Realtek ALC1220 face toti banii ! nu conteaza ca MSI-ul are 8 + 4 pini la procesor caci mai bine nu faci OC sau nu pui procesor cu X in coada si nu mai ai consum "nebun".

Bravo c-ai rezolvat problema ! sa te bucuri de PC  Posted Image
Multumesc
gata am reusit, instalez driverele de la placa de baza, video s.a.m.d...oricum multumesc mult pt suport

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Adyxfb, am o rugaminte la tine daca se popate.
Sa ii spui cum zi rezolvat si userului @corcodel10 caci intampina o problema ca a ta:
Spoiler


#24
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Mersi super8 ca ai "solicitat" sa ma ajute. Acum, constat, din ce in ce mai mult, ca placa de baza e de vina.

Edited by corcodel10, 01 February 2019 - 12:00.


#25
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
@Adixfb Sa folosesti sanatos noua jucarie!
Mai am niste intrebari:
- Cind ai instalat Windows-ul SSD-ul a ramas pe slotul 1 (cel de sus)?
- Radiatorul placii grafice nu incomodeaza instalarea?
- Poti sa dai niste detalii din punct de vedere mecanic despre montarea lui? Cum se fixeaza acel radiator termic?
Multumesc

#26
Adyxfb

Adyxfb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.05.2016
Mai am o intrebare daca ma puteti ajuta: Cum ridic frecventele ramilor momentan imi merg in 2133Mhz?
Vreau sa va spun ca am incercat din bios cu Extreme memory profile 1 si dupa "save and exit" imi da crash, se restarteaza si ramane pc-ul blocat, numai cu reset cmos isi revine. Ce anume sau cum trebuie sa setez corect frecventele. Momentan imi merg in 2133Mhz cu XMP desabled. Nu cred sa mearga vreodata in 3200 Mhz, dar macar in 2933 Mhz..
Multumesc

#27
Adyxfb

Adyxfb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.05.2016

View PostGaby_M, on 01 februarie 2019 - 14:26, said:

@Adixfb Sa folosesti sanatos noua jucarie!
Mai am niste intrebari:
- Cind ai instalat Windows-ul SSD-ul a ramas pe slotul 1 (cel de sus)?
- Radiatorul placii grafice nu incomodeaza instalarea?
- Poti sa dai niste detalii din punct de vedere mecanic despre montarea lui? Cum se fixeaza acel radiator termic?
Multumesc
Multumesc!
Da, a ramas pe slotul 1, cel care are un radiator de culoare inchisa, instalarea este simpla, cu o surubelnita desfaci surubelul de tine radiatorul ,pui ssd in slotul special pentru el, nu ai cum sa gresesti, e ceva de genul ca la rami, dupa care deslipesti de pe radiator o hartie ce ascunde banda adeziva ce se va fixa peste ssd, cu ssd introdus in slot in pozitie verticala pui cu grija radiatorul cu partea adeziva peste ssd il fixezi in slot peste ssd- il strangi usor cu surubelul si asta este tot. Referitor la incomodare, nu nu te incomodeaza cu nimic, este creat special , orice placa video ai pune nu va atinge sau impiedica fixarea ei. sper sa-ti fie de folos..daca nu cautam si un tutorial ceva pe Yt

View PostAdyxfb, on 02 februarie 2019 - 10:02, said:

Mai am o intrebare daca ma puteti ajuta: Cum ridic frecventele ramilor momentan imi merg in 2133Mhz?
Vreau sa va spun ca am incercat din bios cu Extreme memory profile 1 si dupa "save and exit" imi da crash, se restarteaza si ramane pc-ul blocat, numai cu reset cmos isi revine. Ce anume sau cum trebuie sa setez corect frecventele. Momentan imi merg in 2133Mhz cu XMP desabled. Nu cred sa mearga vreodata in 3200 Mhz, dar macar in 2933 Mhz..
Multumesc
Trebuie introduse ceva valori manuale in bios la frecvente?

Edited by Adyxfb, 02 February 2019 - 13:28.


#28
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Cu ceva timp in urma mi-am construit si eu un PC. In legatura cu frecventa memoriilor gasesti informatii la ultima postare. Am cumparat memorii de 2666 MHz care functionau la 2133.
https://forum.softpe...pc/page__st__18
PS Multumesc pentru lamurire.

Edited by Gaby_M, 02 February 2019 - 13:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate